|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/1/27: جواد ابطحي، نماينده عضو جبهه پايداري در گفت و گو با «ايران»: گم شدن مرتضوي بايد شفاف سازي شود
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7038
پنج شنبه 29 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6756 27/1/97 > صفحه 21 (سياسي) > متن
 
      


جواد ابطحي، نماينده عضو جبهه پايداري در گفت و گو با «ايران»: گم شدن مرتضوي بايد شفاف سازي شود


نويسنده: احسان بداغي*


    
    سعيد مرتضوي گم شده؛ اين سخن محسني اژه اي در روزهاي اخير مورد نقد و اعتراض جدي خيلي ها قرار گرفت. حتي يک نماينده عضو جبهه پايداري هم به اين سخن سخنگوي دستگاه قضايي اعتراض دارد. محمدجواد ابطحي، نماينده خميني شهر به «ايران» مي گويد اميدوار است که سخنگوي دستگاه قضايي حرف هاي خودش را تکذيب کند تا معلوم شود اين نقل قول صحت نداشته، در غير اين صورت چنين حرف و موضعگيري به وجهه دستگاه قضايي و اعتماد عمومي ضربه خواهد زد.
     ٭٭٭
    آقاي محسني اژه اي، سخنگوي قوه قضائيه هفته قبل در مورد اجراي حکم سعيد مرتضوي گفت که حکم جلب او صادر شده اما قوه قضائيه وي را گير نياورده تا اين حکم را اجرا کند. از نظر شما اين اظهار نظر درباره اجراي حکم آقاي مرتضوي چقدر مي تواند قابل توجيه باشد؟
    من خبر اين نقل قول را خوانده ام و واقعاً اميدوارم صحت نداشته باشد و رسانه اي که آن را نوشته، اشتباه کرده باشد. چون وقتي يک مقام عالي رتبه قضايي اين صحبت را مطرح مي کند، آن هم درباره يک پرونده اي که در بالاترين سطح از حساسيت است و افراد بسيار زيادي آن را رصد مي کنند، وهن کل دستگاه قضايي است. من واقعاً اميدوارم آقاي اژه اي اين موضوع را به شوخي گفته باشد وگرنه مگر مي شود ما بتوانيم عبدالمالک ريگي را در آسمان دستگير کنيم اما در دستگيري آقاي مرتضوي که بغل گوش ما هم بوده، قدمي نتوانيم برداريم. افکار عمومي قطعاً اين موضوع را نه تنها نمي پذيرد بلکه سوالات بيشتري هم برايش ايجاد مي شود.
    
    الان فکر مي کنيد با اين نقل قولي که در فضاي سياسي مطرح است و خيلي ها در واکنش به آن مواضعي مي گيرند، دستگاه قضايي بايد چه کند؟
    اين موضوع نياز به توضيحات و شفاف سازي دارد. من اگر جاي دستگاه قضايي بودم خيلي سريع مي آمدم و توضيح مي دادم که آيا اين نقل قول صحت دارد يا خير و اگر صحت داشت، باز هم توضيح مي دادم که چرا با وجود اقتدار امنيتي و قضايي که از آن حرف مي زنيم، يک چنين امر ساده اما حساسي با چنين مشکلي مواجه مي شود. حتي به نظر من بهتر است دستگاه قضايي درباره اطاله بيش از اندازه دادرسي پرونده آقاي مرتضوي هم براي افکار عمومي توضيح قانع کننده دهد. تا الان توضيحاتي را ديده بوديم اما به نظر نمي رسد که افکار عمومي قانع شده باشند. اين وضعيت نه براي اقتدار قضايي کشور و نظام خوب است و نه براي اعتماد عمومي نسبت به کل حاکميت. چيزي که افکار عمومي را پس مي زند، همين دست دوگانگي ها است. ما يک بار دو جوان که 70 هزار تومان را زورگيري کرده اند ظرف دو سه هفته مي گيريم، محاکمه مي کنيم، حکم مي دهيم و اعدام مي کنيم. بعد آن طرف پرونده سعيد مرتضوي که انواع و اقسام اتهامات را از مسائل کهريزک گرفته تا تخلفات بزرگ تامين اجتماعي در آن ديده مي شود، چندين سال معطل مي ماند. ما تروريست و جاني و جاسوس و داعشي را قبل از اينکه حرکتي بکند مي گيريم، بعد کار که به سعيد مرتضوي که بغل دست مان است مي رسد، مي گوييم گيرش نياورديم. افکار عمومي اينها را نمي پذيرد و مي گذارد پاي سياسي کاري و اين خيلي خطرناک است.
    
    از نظر قضايي آيا امکان داشته که چنين اتفاقي بيفد يا خير؟
    من در خبرها ديدم که وکيل آقاي مرتضوي هم گفته بود از او اطلاعي ندارد. اما يک مساله هست و آن هم اينکه اگر فرض بگيريم واقعاً آقاي مرتضوي در دسترس نيست و گم شده، کفيل او بايد پاسخگو باشد. به هر حال آقاي مرتضوي به قيد کفالت يا وثيقه آزاد بوده. دستگاه قضايي يکي از توضيحاتي که بايد بدهد، اين است که آيا در اين مدتي که دنبال مرتضوي بوده، سراغ اين کفيل رفته يا نه؟ آيا براي ضبط وثيقه اقدامي کرده يا نه؟ بعد اگر اين کار را نکرده دليلش طبق قانون چه بوده؟ چون حکمي که قطعي مي شود از همان لحظه قابل اجراست و اگر اين را ملاک بگيريم بايد معلوم شود که چرا قوه قضائيه در اين زمينه اقدامي نکرده است؟
    
    آقاي مرتضوي زماني بعد از يکي از جلسه هاي دادگاهش در جمع خبرنگاران گفته بود که در اين نظام به زندان نخواهد رفت. امروز مي بينيم تا اينجا حداقل حرف او درست از آب در آمده است. به نظر شما گم شدن آقاي مرتضوي اتفاقي بوده است؟
    آرزو مي کنم اتفاقي و غير عمد باشد چون اگر عمدي در کار باشد، براي عدالت و قانون در کشور ما يک مصيبت و ضربه بزرگ است. نظام ما در طول 40 سال گذشته نشان داده که با هيچ کس تعارف ندارد. همين اخيراً مگر معاونان آقاي احمدي نژاد و معاون اول او راهي زندان نشدند؟ ما کلي وکيل و وزير داشتيم که بعد از اثبات جرم با آنها برخورد شده. قطعاً حرف آقاي مرتضوي يک مبناي فلسفي و عملي در قوه قضائيه ندارد اما وقتي در اجراي عدالت اهمالي مي شود يا کوتاهي صورت مي گيرد، افکار عمومي جور ديگري قضاوت مي کند و مي گويد حتماً زد و بندي در کار است. در شرايطي که ما اعتراضات دي ماه گذشته را تجربه کرديم و مي دانيم هنوز نارضايتي هاي قابل توجهي در ميان گروه هاي مختلف مردم وجود دارد، نبايد بياييم و اين گونه احساس ناعدالتي و تبعيض را در کشور بيشتر کنيم و الان که اين اتفاق افتاده، برعهده مقامات عالي قضايي است که براي افکار عمومي شفاف سازي کنند.
    
    *روزنامه نگارجواد ابطحي، نماينده عضو جبهه پايداري در گفت و گو با «ايران»: گم شدن مرتضوي بايد شفاف سازي شود
    


 روزنامه ايران، شماره 6756 به تاريخ 27/1/97، صفحه 21 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بار
    آثار ديگري از "احسان بداغي"

  تريبون سازمان ملل را به رقبا واگذار نكنيم / حميدرضا آصفي در گفت و گو با « ايران»از فرصت هاي حضور روحاني در نيويورك مي گويد
احسان بداغي، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  لوايح «اف اي تي اف» سريع تر تاييد شود / درخواست بانك ها از مجلس به روايت رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي
احسان بداغي*، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  140 امضا براي شفاف شدن راي نمايندگان / طرح هاي شفافيت آرا در پارلمان تجميع مي شوند
احسان بداغي *، ايران 13/6/97
مشاهده متن    
  اميدها رنگ مي بازد؟ / نگاهي به همكاري اصلاح طلبان و اعتدالي ها در مجلس
احسان بداغي*، ايران 10/6/97
مشاهده متن    
  سنت شكني فشار در هفته دولت؛ فرصتي براي پاستورنشينان / مخالفاني كه قانع نمي شوند، جامعه اي كه منتظر پاسخ هاي صريح تر است
احسان بداغي، ايران 4/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
International Journal of Group Theory
شماره 2 (پياپي 802)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است