|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/1/27: جلسه اضطراري صرافان براي بخش نامه هاي ارزي
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3385
شنبه 18 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3124 27/1/97 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


جلسه اضطراري صرافان براي بخش نامه هاي ارزيشرق: صرافي ها روز گذشته در جلسه اي که از سوي کانون صرافان ايرانيان تشکيل شد، دور هم جمع شدند تا بخش نامه هاي ارزي اخير بانک مرکزي را موشکافي کنند. آن طور که يکي از مسئولان اين کانون به خبرنگار «شرق» گفته است، اين جلسه فقط يک هم انديشي بين صرافي ها بود. ضمن اينکه در اين جلسه، همه بخش نامه هاي ارزي بانک مرکزي شفاف سازي شد. او اين توضيح را هم داد که اين جلسه صرفا با اين هدف برگزار شد تا صرافي ها دور هم جمع شوند و موارد مندرج در بخش نامه هاي ارزي بانک مرکزي را بيشتر بررسي کنند. او با بيان اينکه همه صرافي ها موظف اند دستور بانک مرکزي را اجرا کنند، تاکيد کرد: همه موظف اند طبق دستور بانک مرکزي عمل کنند و هيچ کس نمي تواند از اين بخش نامه تخطي کند. اين مسئول همچنين در پاسخ به اين پرسش که توقف ارز و ممنوعيت صدور حواله و اسکناس ارز از سوي صرافي ها تا چه زماني ادامه دارد، فقط اين توضيح را داد که بازگشت صرافي ها به روال عادي گذشته، بر اساس دستور بانک مرکزي خواهد بود. مدير يکي از صرافي هاي عامل بانکي که تنها دعوت نامه اين نشست به دستش رسيده بود، از محورهاي بحث شده در اين جلسه اظهار بي اطلاعي کرد و درباره سياست ارزي اخير بانک مرکزي اين توضيح را داد که قيمت ارز مثل هر کالاي ديگري بايد در فرايند عرضه و تقاضا تعيين شود. او اين را هم اضافه کرد که راهکار حفظ ارزش پول، تثبيت نرخ ارز نيست.
    
     نوسانات ارزي نتيجه سياست هاي اشتباه بانک مرکزي
     مصطفي خان زاده، کارشناس بازار ارز، با بيان اينکه ما چنين روزي را پيش بيني مي کرديم، به «شرق» مي گويد: حتي اعلام کرده بوديم وقتي به صرافي ها گفته مي شود سرمايه تان را چهار ميليارد تومان افزايش دهيد، قدرت خريد يک ميليون دلار وجود دارد. در اين صورت، تبديل ريال به دلار از سوي هر صرافي، نوسانات ارزي را تشديد مي کند؛ وضعيتي که هم اکنون در بازار ارز مشاهده مي شود. ضمن اينکه طبيعي است در چنين شرايطي، تقاضا افزايش و عرضه کاهش مي يابد و در نتيجه، سونامي نوسانات نرخ به وجود مي آيد. او درباره بخش نامه هاي جديد بانک مرکزي مبني بر توقف تزريق ارز به صرافي ها و ممنوعيت اسکناس ارز و انجام حواله از سوي صرافي ها نيز توضيح مي دهد: بهتر بود براي عرضه دلار سقفي گذاشته مي شد تا به نياز روزانه متقاضيان پاسخ داده مي شد و توريست ها در خيابان فردوسي سرگردان نشوند. هرچند گفته شده است همه بايد ارز خود را به بانک ها بفروشند، اما توريست ها نيز متوجه اختلاف قيمت ها مي شوند. با اين وجود، بايد ديد در روزهاي آينده بازار چه پاسخي به بخش نامه هاي ارزي بانک مرکزي مي دهد. خان زاده با بيان اينکه چشم انداز اين وضعيت مناسب نيست، درباره ممنوعيت خريدو فروش اسکناس ارز از سوي صرافي ها مي گويد: به نظر مي رسد اين سياست درست باشد؛ چراکه اسکناس به درد کسي نمي خورد. ضمن اينکه گردش اسکناس در اين ميزان، آن هم در دست مردم، بايد سياست گذاري مي شد. علاوه بر اين، هيچ کشوري پول ملي را نمي فروشد که ارز خريداري کند. در چنين شرايطي، نوسانات ارزي طبيعي است. کدام دولت مي تواند اين ميزان ارز را تامين کند. اين کارشناس ارز با بيان اينکه دنيا، دنياي منافع است و مردم دنبال منافع خود هستند، تاکيد مي کند: به هر حال خريد و فروش اسکناس در اين حد اشتباه بود و بايد جلوي چنين وضعيتي گرفته مي شد؛ هرچند مشخص نيست اين سياست چقدر مي تواند موفق باشد. او با اشاره به اينکه مردم بايد از دنياي ارز و دلار بيرون بيايند، اضافه مي کند: کسي نبايد سرمايه اش را تبديل به ارز کرده و در خانه نگهداري کند. با اينکه دنياي ما دنياي مادي است، بايد فرهنگ سازي شود که سرمايه ها به سمت توليد هدايت شود. خان زاده همچنين با بيان اينکه صرافي ها از شرايط موجود متضرر نمي شوند و تنها سودشان از بين مي رود، مي گويد: بهترين راهکار اين است که صرافي ها و مردم ارز خود را در بانک ها سپرده گذاري و پس انداز کنند يا دلار را تبديل به تومان و در جاي ديگري سرمايه گذاري کنند. او اين را نيز اضافه کرد که اگرچه صرافي ها مي توانند با بخش نامه هاي جديد بانک مرکزي اقدام به انجام حواله با نرخ مصوب کنند، اما به هر حال رکودي در اين صنف ايجاد مي شود.
    
     ابهام در بخش نامه هاي بانک مرکزي
     رضا عدالتي صداقت، مدير صرافي گردشگري، نيز که دعوت نامه جلسه به دستش رسيده، به «شرق» مي گويد: در اين جلسه، وضعيت بازار ارز و تغييراتي که بانک مرکزي در بخش ارز صورت داده است، بحث و بررسي شد. او همچنين درباره تصميمات ارزي بانک مرکزي توضيح داد: تغييرات فعلي در بازار ارز ابهاماتي را به وجود آورده است؛ اول اينکه در ابلاغيه هاي جديد بانک مرکزي، مشخص نشده است نيازهاي نقدي و حواله که تا پيش از اين در صرافي ها پاسخ داده مي شد، چگونه قرار است پاسخ داده شود. علاوه بر اين، در ١١ اطلاعيه بانک مرکزي مشخص نشده است توليدکننده اي که پيش از اين مواد اوليه اي را که خارج از روال ثبت سفارش و خارج از ارزي که از سوي بانک مرکزي تخصيص داده مي شد خريداري مي کرد، چه مي شود. از طرفي بانک مرکزي صرافي ها را مجاب و الزام کرده است که فقط نرخ چهارهزار و ٢٠٠ تومان را به رسميت مي شناسد و ما نيز با اين نرخ بايد خريدهايمان را انجام دهيم. ضمن اينکه موظف هستيم همه خريدها را در سامانه «سنا» ثبت کنيم تا بانک مرکزي آن را مانيتور کند. او اضافه مي کند: آخرين نرخ ارزي که قبل از تاريخ ٢١ فروردين از سوي بانک مرکزي تخصيص داده مي شد، چهارهزارو ٩٦٩ تومان بود و آنها که ارز را با قيمت پنج هزار تومان خريداري کرده اند، قطعا از عرضه ارز خودداري مي کردند. حتي پتروشيمي ها نيز در اين شرايط ارزي توزيع نمي کنند. بنابراين بايد ديد بانک مرکزي چه تدبيري دراين باره خواهد انديشيد. صداقت همچنين درباره سياست تثبيت نرخ ارز توضيح داد: سازوکار تثبيت نرخ ارز ٢٠ سال در دوران قبل از انقلاب در نرخ هفت تومان ثابت بود، اما پاسخ گو نبود. بعد از انقلاب نيز در برهه هاي مختلف نرخ ارز به صورت بخش نامه تعيين مي شد تا از تورم عقب بيفتد. بنابراين به نظر مي رسد براي حل مشکل تورم، نبايد متوسل به کنترل نرخ ارز شد. قيمت ارز مثل هر کالاي ديگري، بايد در فرايند عرضه و تقاضا تعيين شود. البته بانک مرکزي بايد بر آن نظارت داشته باشد.
    جلسه اضطراري صرافان براي بخش نامه هاي ارزي
    


 روزنامه شرق، شماره 3124 به تاريخ 27/1/97، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 54 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي علوم آزمايشگاهي
شماره 1 (پياپي 601)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است