|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: شديدترين خشكسالي در نيم قرن اخير
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4573
دو شنبه 27 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


شديدترين خشكسالي در نيم قرن اخير
معاون مطالعات پايه سازمان آب و برق خوزستان اعلام كرد

نويسنده: محمد علاف پور


    دنياي اقتصاد – اهواز : معاون مطالعات پايه سازمان آب و برق خوزستان با بيان اينکه حدود ۱۲ميليارد مترمکعب از حجم مفيد مخازن سدهاي استان خالي است، گفت: براي نيمه دوم سال آبي امسال با توجه به کمبودها در موضوع آب، اولويت ما تامين آب شرب به صورت ۱۰۰درصدي است تا مشکلي براي آب شرب مردم پيش نيايد.
     هوشنگ حسوني زاده با بيان اينکه پوشش برف در استان تقريبا حدود صفر درصد است، اظهار کرد: اينکه اعلام مي شود اکنون با شديدترين خشکسالي در نيم قرن اخير مواجه هستيم به خاطر دلايلي مطرح شده است. در ۱۰ سال گذشته در هيچ سالي بارش نرمال يا بارش بالاي نرمال نداشته ايم و اين بيانگر آن است که از ۱۰سال گذشته تاکنون در حال تجربه خشکسالي هستيم و سال به سال نيز ميزان بارش ها در حال کاهش است.
    
    کاهش ۵۰درصدي بارش
    وي با بيان اينکه اکنون در حال سپري کردن يکي از کم سابقه ترين خشکسالي ها در فلات ايران هستيم، افزود: آخرين خشکسالي را که شاهد بوديم در سال ۸۶ و ۸۷ بود که کاهش باران در آن سال ها حدود ۴۰ درصد بود اما امسال شاهد کاهش ۵۰درصدي بارش در استان هستيم و اين وضعيت در استان هاي همجواري که براي خوزستان توليد آب مي کنند، نامناسب تر و کاهش بارش ها حدود ۶۰ درصد است.حسوني زاده ادامه داد: به دليل تغييرات اقليمي و گازهاي گلخانه اي در متوسط جهاني شاهد افزايش يک درجه اي حرارت هستيم که اين ميزان در ايران و خوزستان ۲درجه است. اين باعث مي شود علاوه بر افزايش تبخير، شاهد افزايش مصرف آب نيز باشيم و اين عوامل در مجموع موجب حادتر شدن مشکلات در منابع آبي شده است.
    
    ضرورت بازنگري برنامه ريزي ها
    معاون مطالعات پايه سازمان آب و برق خوزستان گفت: با توجه به عوامل و مشکلات مطرح شده بايد يک بازنگري در برنامه ريزي ها، اقدامات توسعه اي و مصارف داشته باشيم. به عنوان نمونه در بخش کشاورزي که بالاترين مصرف آب را دارد، مجبور هستيم يک تغييرات اساسي در مصارف و نحوه استفاده از منابع آبي اعمال کنيم. حسوني زاده اظهار کرد: بايد همه دستگاه هايي که در موضوع آب دخيل هستند، همکاري لازم را داشته باشند، زيرا اين موضوع به تنهايي وظيفه سازمان آب و برق و وزارت نيرو نيست و بايد فرهنگ سازي لازم در اين خصوص انجام بگيرد.
    
    کاهش حجم آب ورودي به سدها
    حسوني زاده اظهار کرد: درحالي که تاکنون و بر اساس ميانگين سال نرمال بايد شاهد بارش حداقل ۲۹۱ ميلي متر باران مي بوديم اما در خوزستان ۱۴۷ميلي متر بارش باران را شاهد بوده ايم. همچنين ميزان آب ورودي به مخازن ۶۵درصد کاهش داشته و اين کاهش به معني آن است که تاکنون بايد حدود ۵/ ۱۶ ميليارد مترمکعب آب وارد مخازن سدها مي شد، اما فقط حدود ۶/ ۵ ميليارد مترمکعب آب وارد سدهاي استان شده است.وي با بيان اينکه فقط ۱۹درصد از حجم مفيد سدهاي استان قابل برداشت هستند، ادامه داد: به رغم کاهش شديد ورودي آب به سدها، توانسته ايم وضعيت کشت فعلي را مديريت کنيم و در اين زمينه موفق بوده ايم و توانستيم نيازهاي آبي حوضه هاي کرخه، دز، کارون و بخش اعظمي از مارون را تامين کنيم تا کشت مردم دچار صدمه نشود.
    
    ۱۲ميليارد متر مکعب از حجم مخازن خالي است
    حسوني زاده با بيان اينکه حدود ۱۲ميليارد متر مکعب از حجم مفيد مخازن سدهاي استان خالي است، اظهار اميدواري کرد: شاهد بارش يا سيلاب موقتي باشيم تا بتوانيم اين کمبودها را جبران کنيم. براي نيمه دوم سال آبي امسال با توجه به کمبودها در بحث آب، اولويت ما تامين آب شرب به صورت ۱۰۰درصدي است تا مشکلي براي آب شرب مردم پيش نيايد.وي ادامه داد: همچنين بحث تامين آب کشت هاي دايم مانند باغ ها و نخيلات ديگر اولويت سازمان آب و برق در بحث تامين آب است. ديگر اولويت نيز تامين آب صنايع توليدي مواد غذايي است و باقي مانده آب را نيز براي ساير مصارف همچون بخش کشاورزي در نظر خواهيم گرفت.
    
    درخواست از منابع آبي بيش از ظرفيت
    معاون مطالعات پايه سازمان آب و برق خوزستان با بيان اينکه منابع آبي کم هستند و ما بايد قطعا از يکسري از خواسته ها کوتاه بياييم، گفت: اين به معني برخورد و اجحاف نيست بلکه به معناي جلوگيري از ضرر است تا مردم در اين زمينه متضرر نشوند.در اين خصوص هيچ راهي وجود ندارد، زيرا در استاني که يک زمان ۲۰ تا ۲۵ ميليارد مترمکعب آب وارد مخازن آن مي شد و اکنون شاهد ورود ۷ميليارد مترمکعب آب به مخازن آن هستيم بايد صرفه جويي انجام شود.حسوني زاده با اشاره به اينکه اشتغال در ايران بر پايه منابع آبي بنا شده است، اظهار کرد: بار همه مشکلات بيکاري بر دوش منابع آبي گذاشته شده و اشتغال ها بر پايه منابع آبي و توليد در بخش کشاورزي است. اين مساله منجر به آن شده تا يکسري اقدامات مجاز و غيرمجاز انجام شود و ميزان درخواست از منابع آبي بيش از ظرفيت آن شده است.
    
    با کاهش توليد انرژي مواجه خواهيم شد
    همچنين معاون حفاظت و بهره برداري از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با بيان اينکه منابع آبي در سدها کفاف تامين انرژي مورد نياز برنامه ريزي شده در شرايط عادي را نمي دهد و با کاهش توليد در اين زمينه مواجه خواهيم شد، گفت: در برنامه ريزي هايي که بايد براي منابع آب وجود داشته باشد، دو اولويت آب موردنياز براي شرب و صنعت، غيرقابل انکار و اين دو بخش هميشه در اولويت هستند.مصطفي شبه با بيان اينکه منابع آبي در سدها کفاف تامين انرژي مورد نياز برنامه ريزي شده در شرايط عادي را نمي دهد و با کاهش توليد در اين زمينه مواجه خواهيم شد، گفت: اين کاهش توليد رابطه مستقيمي با منابع آبي استان دارد. براي مثال براي نيروگاهي مانند نيروگاه رامين که جهت توليد انرژي از رودخانه استفاده مي کند، تامين آب يک مساله اساسي براي توليد است و به اين دليل تامين آب صنعت نيز در اولويت قرار دارد.
    وي اظهار کرد: با توجه به اينکه ۸۵درصد از منابع آبي استان را بخش کشاورزي مصرف مي کند، در شرايطي که وضعيت آبي در استان بحراني است بايد تصميمات جدي در اين زمينه گرفته شود. نکته ديگري که در برنامه ريزي منابع آب وجود دارد اجرايي کردن آن برنامه ريزي است که بايد به آن توجه شود.معاون حفاظت و بهره برداري از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان اظهار کرد: سيستم سازمان آب و برق خوزستان براي يک شرايط عادي از نظر ساختاري طراحي شده است اما اکنون در شرايط بحراني به سر مي بريم و اگر قرار باشد برنامه اي اجرايي شود نياز است تا همه دستگاه ها با سازمان همکاري لازم را داشته باشند.شبه گفت: در سال جاري در دو حوضه کارون و دز که از حوضه هاي مهم استان هستند، خشکسالي بسيار شديد و نادر است و شعاع تبعات آن در بخش هاي مختلف به مراتب بسيار بيشتر از ساير حوضه هاي آبي است. انتهاي برخي از حوضه هاي آبي EC آب بين ۶ تا ۷ هزار ميکروموس متغير بوده است و با توجه به وجود حدود ۷۰هزار هکتار کشت هاي دائمي در استان، نمي توان آب مورد نياز اين کشت ها را قطع کرد. اين بخش ها به جز در مشکلات کمي آب با مشکلات کيفي آب نيز روبه رو هستند.
    
    شديدترين خشکسالي در نيم قرن اخير / معاون مطالعات پايه سازمان آب و برق خوزستان اعلام کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بارآثار ديگري از "محمد علاف پور"

  مراعات محيط زيست در توليد نفت / مشعل بدون دود در منطقه نفتي بنگستان راه اندازي شد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  مديرعامل شركت برق منطقه اي خوزستان خبر داد : خوزستان رتبه اول در صرفه جويي برق
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  برنامه اشتغال زايي براي خوزستان / سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي مطرح كرد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  راه اندازي چرخه توليد در بندر امام خميني (ره) / با حضور وزير راه ۱۰ طرح در منطقه ويژه اقتصادي امام خميني (ره) افتتاح شد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  ارتقاي كيفيت حمل و نقل ريلي جنوب نيازمند سرمايه گذاري سنگين
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنايع چوب و كاغذ
متن مطالب شماره 129، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است