|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/1/27: ضرورت افزايش توان موشكي كشور درس حمله غرب به سوريه
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22152
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21882 27/1/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


گزارش خبري - تحليلي كيهان 
ضرورت افزايش توان موشكي كشور درس حمله غرب به سوريه
    حمله موشکي سحرگاه شنبه آمريکا و انگليس و فرانسه به چند منطقه در سوريه اگر چه فاقد کمترين ارزش و دستاورد نظامي-سياسي ارزيابي مي شود اما درباره اصل حمله موشکي، يک ملاحظه مهم وجود دارد و آن اينکه اگر سوريه به اندازه کافي، قدرت موشکي داشت، آيا آمريکا جرات همين عقده گشايي کور را هم پيدا مي کرد؟
    
    سرويس سياسي- پس از گذشت 5 سال از خسارت محض برجام که دشمن اندک امتيازات ايران در اين توافق را با زورگويي نداده و بارها نقض عهد کرده و خيالش راحت است که با سياست معطل سازي، برجام و نتيجه دهي آن براي جمهوري اسلامي را مشروط به مذاکرات ديگر کرده و به تاريخ سپرده است، ساز «مذاکرات موشکي و قدرت منطقه اي» را کوک کرده اند. طرح موضوع مذاکرات موشکي و منطقه اي اواسط سال گذشته و با پديدار شدن زوال کامل دولت خودخوانده تروريست هاي ساخته آمريکا، رژيم صهيونيستي، اروپا و برخي کشورهاي منطقه در عراق و سوريه، جدي تر پيگيري شده است و آخرين بار اين موضوع در دستور کار نشست امنيتي مونيخ قرار گرفت و اتحاديه اروپا خواستار طرح جدي اين موضوع با اتهام به ايران شد.
    
    غربگرايان داخلي و برجام موشکي
    يکي از انديشکده هاي معروف آمريکا، در زمان رياست جمهوري «باراک اوباما»-رئيس جمهور سابق آمريکا که پروژه «نرمال سازي ايران» را پيشنهاد کرده بود، به مقامات اين کشور توصيه مي کرد که بر اساس اين پروژه، بايد سلسله اقداماتي را درباره ايران اجرا کند. اولين مورد آن بحث هسته اي و از بين بردن دستاوردها و پيشرفت هسته اي ما بود؛ به گونه اي که مقامات آمريکايي با اجراي برجام تاکيد کردند واشنگتن توانست بدون شليک حتي يک گلوله برنامه هسته اي ايران را از بين ببرد. بر همين اساس محدودکردن و توقف فعاليت هاي موشکي، قطع حمايت ايران از محور مقاومت، پذيرفتن اينکه ايران نبايد قدرت منطقه اي باشد، پذيرفتن شروط غرب در مسئله حقوق بشر و در نهايت به رسميت شناختن رژيم صهيونيستي از جمله اقداماتي بود که مقامات آمريکا در قالب پروژه نرمال سازي ايران بايد پيگيري مي کردند.
    بر اساس اين، دومين هدف تهي کردن ايران از قدرت، موضوع موشکي است. آمريکا براي نيل به اين هدف افزون بر حفظ مشکلات برجام و افزودن بر تحريم ها، به تقسيم کار روي آورده و مباحث موشکي و قدرت منطقه اي را به متحدان خود در اروپا سپرده است. اکنون طرف اصلي درباره اين دو موضوع اساسي سه کشور فرانسه، انگليس و آلمان هستند که مجري اصلي پيشبرد راهبرد آمريکا و صهيونيست ها شده اند.
    
    توان دفاعي موشکي و دنياي آينده
    به رغم اينکه رهبر معظم انقلاب اسلامي کوچک ترين بحث و مذاکره درباره موضوع موشکي را ممنوع و حرام اعلام کرده اند و قاطبه ملت ايران نيز به انحاي مختلف، مهر تاييد بر آن زده اند؛ اما متاسفانه يک جريان غربگرا با همان دلايلي که مردم را به سمت برجام سوق دادند، در مصاحبه ها و اظهارنظرها و مطالب رسانه هاي همسو با غرب مذاکرات موشکي را توجيه مي کنند. اين جريان با وقاحت تمام بار ديگر موضوع احتمال وقوع جنگ را مطرح مي کنند و نتيجه مي گيرند که بايد با مذاکره برد برد با اروپا بحث موشکي را هم همچون هسته اي واگذار کنيم تا جنگي رخ ندهد، جالب آنکه اين ماجرا با طرح عبارت موهوم «پايان يافتن عصر موشک و آغاز گفتمان» آغاز شد و با اظهارنظرهاي مکرر و متعدد طيف غربگرا در داخل کشور ادامه يافت اما در مقابل چشم جهانيان، آمريکا و سه کشور اروپايي که پس از برجام هسته اي، برجام موشکي در ايران را دنبال مي کنند، درست در ايام پاکسازي اطراف دمشق از آخرين بقاياي گروه هاي تروريستي، در اقدامي جنايتکارانه بيش از 100 موشک به خاک سوريه شليک کردند.
    
    انگليس و آمريکا حاميان اصلي جنايت در منطقه
    در واقع حماقت راهبردي آمريکا، انگليس و فرانسه در حمله به سوريه و ارتکاب جنايت اخير- با همه ناکامي اش- نشان داد برخلاف نسخه پيچي جريان نفوذي و حرفي که در دهان برخي سياسيون گذاشتند مبني بر اينکه روزگار فردا، روزگار گفتمان هاست نه موشک ها، روزگار اتفاقا، روزگار توسعه ظرفيت بازدارنده توان موشکي است. به يقين اگر سوريه توان موشکي ايران را داشت، آمريکا و متحدانش جرئت نمي کردند چنين گستاخانه و با بهانه اي واهي و ساختگي، دست به حمله موشکي بزنند. اما با همه اينها، خطاي بزرگ آمريکا، مشت خط نفوذ را باز و برجام موشکي را هوا کرد.
    از سوي ديگر در منطقه اي که کشورهاي آن قراردادهاي تسليحاتي هنگفتي با آمريکا، انگليس، فرانسه و... بسته اند و از زمان روي کار آمدن ترامپ مسابقه تسليحاتي به صورت فوق العاده تشديد شده چرا هميشه عده اي در داخل همنوا با خارج، پيشنهادهايي در راستاي خلع سلاح ايران ارائه مي دهند؟! آمريکا و سه کشور اروپايي به بهانه مضحک استفاده از سلاح شيميايي توسط دولت سوريه نه تنها قوانين بين المللي بلکه قوانين داخلي خود را زير پا گذاشته و به اين بهانه واهي و پوچ به اين کشور حمله کردند تا نشان دهند براي رسيدن به اهداف شوم خود به هيچ معيار و معاهده اي پاي بند نيستند و اگر نبود قدرت دفاعي و بازدارنده ايران، چه تضميني وجود داشت که اين کشورها با همين استدلال هاي مضحک به جاي سوريه کشورمان را مورد هدف قرار ندهند؟!
    همين چند روز پيش بود که سازمان عفو بين الملل فروش سلاح کشورهاي غربي از جمله آمريکا و انگليس را به عربستان و هم پيمانانش در جنگ يمن محکوم و اعلام کرد اين اقدام باعث استهزاي معاهدات جهاني مي شود.
    اين سازمان با بيان اينکه از زمان شروع مداخله نظامي ائتلاف عربستان در يمن در سال 2015 بيش از ده هزار نفر در جنگ عليه اين کشور کشته شده اند، تاکيد کرد: اسناد و مدارک فراواني وجود دارد که نشان مي دهد فروش غيرمسئولانه تسليحات به ائتلاف تحت رهبري عربستان سعودي در يمن منجر به صدمات عظيمي به غيرنظاميان يمني شده است، اما اين اسناد و مدارک، آمريکا و انگليس و ديگر کشورها از جمله فرانسه، اسپانيا و ايتاليا را از ادامه فروش چند ميليارد دلاري سلاح به عربستان سعودي و متحدانش در جنگ يمن باز نداشته است.
    
    حمله به نقاطي که دو بار بازرسي شده بود!
    اين در حالي است که در نشست شب قبل شوراي امنيت پيرامون تجاوز نظامي آمريکا، انگليس و فرانسه به سوريه هم بشار جعفري از واقعيتي پرده برداشت که رسانه ها کمتر به آن پرداختند. نماينده سوريه در سازمان ملل اذعان کرد که کشورهاي متجاوز به نقاطي حمله کردند که در سال گذشته دو بار توسط سازمان منع گسترش سلاح هاي شيميايي بازرسي شده بود. در واقع حمله آمريکا، انگليس و فرانسه به نقاطي در سوريه که سال پيش توسط سازمان منع گسترش سلاح هاي شيميايي بازرسي شده، اين فرضيه را تائيد مي کند که هدف از بازرسي ها، شناسايي اهداف ارزشمند براي کشورهاي نظام سلطه است تا آمريکا هر زمان که دلش خواست با خيالي راحت به بمباران اين اهداف بپردازد!
    
    ضرورت افزايش توان دفاعي کشور
    اخيرا يکي از موسسات تحقيقاتي با انتشار گزارشي درخصوص بودجه نظامي ساليانه کشورها، عربستان سعودي را تنها کشوري اعلام کرد در ميان کشورهاي خاورميانه، بيشترين هزينه نظامي را داشته است. از اين رو در هرم بودجه نظامي دنيا، شاهد حضور عربستان سعودي در کنار قدرت هاي مطرح چند قرن اخير مانند آمريکا، روسيه، انگليس، فرانسه و آلمان هستيم. بر اساس گزارش ها، اکنون در زرادخانه موشکي عربستان موشک هايي با برد 3000 کيلومتر وجود دارند و سوال اينجاست که اين موشک ها به چه کار اين کشور مي آيند و کدام هدف را در نظر دارند که چنين سلاحي خريداري کرده اند؟ وجود چنين سلاح هايي و هزينه هاي هنگفت نظامي کشورهاي منطقه که گاهاً به 70 ميليارد دلار در سال مي رسد که کشورهاي استعمارگري مانند انگليس، فرانسه و آمريکا فروشنده آن هستند، پيام روشني براي ما دارد. اين تهديدات، تنها گوشه اي از واقعيت هاست که ما را بر آن مي دارد با تکيه بر دانش بومي، توان نظامي را در تراز منطقه اي سطحي ارتقا دهيم تا قادر باشيم از اهداف و منافع جمهوري اسلامي ايران به شايستگي دفاع کنيم. ماجراجويي در اشکال مختلف و نقاب هاي گوناگون ما را بر آن مي دارد تا «توان موشکي و فناوري ها و ظرفيت توليد سلاح ها و تجهيزات عمده دفاعي برترساز» را توسعه دهيم.
    از سوي ديگر فقدان نظم عادلانه و ترتيبات بين المللي لازم براي مقابله با متجاوزان نيز دليل ديگري براي توسعه توانمندي موشکي ايران است. شکل برخورد شوراي امنيت به عنوان مهم ترين رکن سازمان ملل براي پايان دادن به هشت سال جنگي که در نتيجه تجاوز عراق شروع شد، نشان داد نمي توان چندان به واکنش جامعه جهاني در موارد مشابه اميدوار بود. در واقع با وجود تاسيس سازمان هاي و نهادهاي بين المللي بين دولتي، هنوز اصل خودياري به عنوان مفروض نظريه واقع گرايي کلاسيک بر روابط کشورها حاکم است.
    بر اين اساس اگر ايران دست از ارتقاي توانمندي موشکي خود بردارد، هيچ ابزار ديگري از جمله گفت وگو و ديپلماسي نه تنها راه را براي رسيدن به کاهش تنش ها و حساسيت ها نسبت به قدرت نظامي ايران هموار نمي کند بلکه کشور را در معرض حملات احتمالي دشمنان منطقه اي و بين المللي قرار مي دهد.
    پس آنها که آمريکا و غرب را بزک مي کردند و نمايش قدرت نظامي و انجام رزمايش و رونمايي از شهرهاي موشکي را ماجراجويي مي خواندند، بايد تئوري هاي باطل خود را که در بساط هيچ سياستمدار دنياديده اي پيدا نمي شود، پالايش کنند و به دور بريزند. بايد موشک داشت، فراوان هم بايد داشت، توسعه هم بايد داد و به رخ دشمن کشيد، اين، کم هزينه ترين روش بازدارندگي است.
    
    
    گزارش خبري - تحليلي كيهان: ضرورت افزايش توان موشكي كشور درس حمله غرب به سوريه
    


 روزنامه كيهان، شماره 21882 به تاريخ 27/1/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 106 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مبدل گرمايي
متن مطالب شماره 96، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است