|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/1/27: هاشمي به روايت هاشمي (٥٠)
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4341
شنبه 24 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4065 27/1/97 > صفحه 4 (سياست) > متن
 
      


گپ و گفت 
هاشمي به روايت هاشمي (٥٠)
    
    اگر از خوانندگان ثابت روزنامه باشيد مي دانيد كه از ماه هاي پاياني سال گذشته به صورت دنباله دار، خاطرات آيت الله هاشمي را در اين ستون چاپ كرده ايم و چاپ و انتشار قسمت هاي بعدي اش ادامه دارد. آيت الله هاشمي رفسنجاني در شماره قبلي به ماجراي دستگيري خود در قم و پس از تظاهرات دوم شوال اشاره مي كند. همچنين در شماره قبل ماجراي پخش اعلاميه ها مطرح شد. در اين شماره ادامه اين گفت وگو و ماجراي دستگيري ايشان را مي خوانيم.
    
    اين طور كه نقل كردند شما شماره تاكسي را برداشته بوديد بعد در يك ملاقاتي داده بوديد شماره را به اخوي تان؟
    يادم نيست كه حالا اين طور كرده باشم. به هرحال بعدا فهميديم آن تاكسي چيزهاش را به رژيم نداده بود و جايي رسانده بود. نواري بود و چيزهايي بود، اعلاميه بود. در مسير هم كه ما را بردند ما اينقدر خنديديم كه آن ماموريني كه با ما بودند از رو رفته بودند كه اينها چه بازداشتي هايي هستند كه اين طور، اينقدر تفريح مي كنند و اين قدر. اصلا اعتنايي نمي كردم به اين چيزها ديگر. قزل قلعه كه وارد شديم آقاي قريشي -شهيد شد ايشان- و امام را هم از خمين اينجاها گرفته بودند آوردند. يادم است كه، وقتي رفتيم اينها بودند. من هنوز نمي دانستم كه هيات موتلفه را در ظرف يكي دو روز يعني آن هيات مركزي موتلفه را گرفتند. چون ما تا تهران بوديم نگرفتند، فقط آن گروه منصور را گرفته بودند.
    
    يعني هنوز آنها را نشناخته بودند يا لو نرفته بودند؟
    يعني سرايت نكرده بود تا آن روز كه قم بودم بازداشت شدم، قضيه به اصل هيات موتلفه سرايت نكرده بود. در قزل قلعه، يك روز من كنار ديواري ايستاده بودم پنجره داشت - شما رفتيد آنجا- در حياط، همين طور كه كنار ديوار ايستاده بودم و بالا سرمان پنجره بود ديدم كه از آن پنجره كسي با من صحبت مي كند، آقاي توكلي قمي بود. سيد ابوالفضل توكلي خب، از دوستان ما بود و ما هم نمي دانستيم كه اينها را گرفتند. يواش صحبت كرد و خبر داد كه هيات مركزي موتلفه را گرفتند و گفت ما را دارند زجر مي دهند. از ديشب تا حالا خيلي زجرش داده بودند و بازجويي ها و كتك ها و اين چيزها را يك مقدار همانطوركه ايستاده بوديم فوتبال بچه ها را تماشا مي كرديم، او مي گفت. آنجا من در جريان قرار گرفتم كه اينها را گرفتند. بعد آمدند ما را صدا كردند بردند براي بازجويي. دو روز هم ما اينجا بوديم بدون اين كه، نمي دانم يك روز يا دو روز احضار نكرده بودند، مثل همه، شب احضار كردند بردند، آنجا كه بردند وضع عوض شد ديگر، ما را برنگرداندند به عمومي. پرونده ما شكل ديگري به خودش گرفت و ما را بردند در آن جريانات ترور و مسائل ديگري مطرح كردند. ابتداش بازجوي من اين كوچصفهاني بود. -كوچصفهاني را مثل اينكه بعد از چيز اعدامش كردند- از آن بازجوهاي قديمي ساواك بود. جوان هم نبود يك پيرمردي بود. خب، او خشن برخورد نكرد. همه چيزهاي معمولي را از ما پرسيد. منبرهايي كه رفتيم همان منبرهايي كه در مسجد صاحب الزمان(عج) مي رفتيم. يك چيزهايي از آنجا گزارش داشت. يك مقدار از همان جلسه مان در مدرسه از آنجا گزارش داشت، چيزهايي كه گفته بوديم. تظاهرات قم را پرسيد. سوابق مان را پرسيد. كتاب، همين سرگذشت فلسطين را پرسيد. اين يك مقدار بازجويي كرد، دو سه ساعتي بازجويي كرد. بالاخره تا بعدازظهري رسيد به اين هيات هاي موتلفه و آشنايي ما با اينها و با بخارايي و با اماني و كم كم سوالات را برد سر اين طور چيزها، ما هم جواب هاي عمومي داديم. مثلا اينها را از كجا مي شناختيم: هيات هاي موتلفه، ما اسمش را در اعلاميه ها يا جايي مثلا ديديم. بيش از اين نمي دانيم. توجيهاتي هم براي سخنراني هاي مان و اينها، در آن حد هم صريح بوديم كه مخالف هستيم با اين كارها، مقلد امام هستيم حرف مان را مي زنيم ديگر صريحا. رفت سراغ مساله ترور منصور و سوالات را برد روي آن مسائل كه من گفتم من از اين چيزهايي كه شما مي گوييد چيزي نمي دانم. گفت كه من با شما با احترام رفتار مي كنم ولي اگر به من جواب ندهيد كسان ديگري مي آيند، آنها اين طوري رفتار نمي كنند با تو. آنجا طور ديگري رفتار خواهند كرد. گفتم هر كس بيايد اگر حرف صحيحي بخواهد همين ها است ديگر. ما را آن موقع آوردند به جاي اينكه بياورند در عمومي، بردند در سلول. عصري بعد از نماز مغرب دوباره ما را احضار كردند كه از اينجا ديگر داستان شكل ديگري پيدا مي كند كه براي بعد صحبت مي كنيم كه اينجا حرف خيلي هست.
    
    چه كسي عليه شما اعتراف كرده بود، سرنخ اين از كجا دست شما آمد؟
    من يك احتمالم همان منزل آقاي شريعتمداري هست. چون آنجا يك صحبتي شد كه نصيري را احتمالا فلان جا - جايي مطرح بود- مثلا آنجا مي خواهند ترور كنند. اين حرف آنجا به يك نفر گفته شد، يك احتمال هم آنجاست كه تا آخرش هم اين را درست رو نكردند فقط مي گفتند تو يك جايي گفتي. گفتند در بازار گفتي، فلان گفتي. يكي هم بود كه ما با آقاي بهادران -در مسجد شاه- بعد از ماه رمضان يك ملاقات طولاني در بازار سلطاني و مسجدشاه داشتيم، بحث مي كرديم براي استخلاص اين بچه ها. برنامه ريزي اي كه پيش علما برويم پيش آقاي خوانساري برويم، قم پيش آقاي گلپايگاني برويم، برنامه ريزي مي كرديم. براي تلاش براي نجات بچه ها كه موتلفه و اينها، كه ديگر گير نيفتند و امثال اينها. ظاهرا آن صحنه مذاكرات ما با آقاي بهادران هم مخفي شده بود، اينها را نگرفته بودند. اين را اينها مي دانستند حالا اين را چطوري ماموري گزارش داده بود كه ما آنجا با ايشان چيز مي كرديم، جلسة آن مدرسه هم ديگر براي شان كشف شده بود.
    
    گپ و گفت: هاشمي به روايت هاشمي (٥٠)
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4065 به تاريخ 27/1/97، صفحه 4 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 51 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيق و توسعه مواد پرانرژي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 30)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است