|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/1/27: ناگفته هاي استعفاي شهردار
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3385
شنبه 18 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3124 27/1/97 > صفحه 6 (سياست) > متن
 
      


ناگفته هاي استعفاي شهردار
در گفت وگو با مشاور نجفي مطرح شد

نويسنده: مرجان توحيدي


    
    مي گويد برنامه برج ميلاد، يک سناريوي از پيش طراحي شده بود که فرد مزبور هم شناسايي شده است. اين صحبت هاي غلامعي رجايي، مشاور رسانه اي محمدعلي نجفي، شهردار مستعفي تهران است که در يکي، دو ماه پاياني از عمر شهرداري نجفي، به مجموعه نيروهاي او اضافه شده بود. با رجايي درباره پشت پرده هاي استعفاي نجفي صحبت کرديم. رجايي نيز تاكيد دارد بحث بيماري نجفي علت اصلي استعفاي او نبود. ضبط را خاموش کردم، درباره علت العلل استعفاي نجفي صريح تر صحبت کرد که امکان انعکاس آن وجود نداشت. ماحصل اين گفت وگو را در پي مي خوانيد:
    
     درباره استعفاي آقاي نجفي دو نظر وجود داشت؛ يک نظر که بر بيماري او پافشاري دارد و نظر ديگري که علاوه بر بيماري، فشارها را دليل استعفا مي داند. لطفا بفرماييد فشارها از چه زماني آغاز شد؟
     در جمع بندي اي که از استعفاي ايشان مطرح شده، اين دو نظر ديده مي شود. البته نظر سومي هم وجود دارد مبني بر اينکه شورا با ماندن ايشان موافق نبود که از نظر من، بيشتر شبيه يک لطيفه بود؛ چراکه شورا با اجماع کامل به ايشان راي داد و تصور مي کنم هرکسي شهردار آينده بشود، چنين رايي را با اين اجماع به دست نخواهد آورد. اما نظر دوم؛ يعني بيماري، درکنار فشارها به ايشان نظر درستي است؛ چراکه اگر به خاطر بياوريد، در استعلامي که در ابتداي معرفي ايشان صورت گرفت، در نهايت با دخالت وزارت کشور، اين مهم انجام شد؛ يعني از ابتدا مقاومت هايي وجود داشت که آقاي نجفي شهردار نشود. خود ايشان نيز در اين چند روز از عوامل مشدد صحبت کردند. البته آقاي نجفي در بيان بيماري خود کاملا صادقانه رفتار کرد. حتي بحث ادامه درمان او در خارج از کشور مطرح است که با يکي، دو کشور نيز رايزني کرده اند. خود ايشان هم گفت به من گفته شده خارج از کشور با عوارض کمتري مي توانند جراحي را انجام دهند. اما در داخل هم مواردي را به ايشان معرفي کرده اند. من گفتم پس بايد زودتر بستري شويد که ايشان گفت ارديبهشت دنبال بستري شدن مي رود.
     بنابراين بيماري ايشان بهانه نيست، اما همه ماجرا هم اين نيست. عواملي دخيل بود که از قبل از آمدن ايشان، اين عوامل مطرح بودند. به نظر من، جريان اصلاح طلب بعد از پيروزي ٢١ بر هيچ در انتخابات شوراها، تحليل درستي انجام نداد و نتوانست ارزيابي درستي از اين مطلب داشته باشد که مخالفت هايي که با آمدن نجفي مي شود، در نهايت منتج به نتيجه خواهد شد. درواقع غرور و سرخوشي پيروزي ٢١ –هيچ، شورا را به اين نتيجه رسانده بود که هرکسي را که انتخاب کنند، او مي تواند به کار خود ادامه دهد. با اين حال، نجفي در هفت ماهه عملکرد خود، کارنامه پذيرفته شده اي ارائه داد و شورا هم از او راضي بود و بودجه شهرداري را به نحوي که آقاي نجفي مي خواست، تصويب کرد.
     با اين حال، با مشكلاتي نيز مواجه بود که ايشان بعد از دو، سه ماه دست خود را به نشانه اينکه ديگر منابع مالي و ريالي ندارد، بالا برد. مثل همان مشکلي که قرار بود براي دولت روحاني اتفاق بيفتد. مرحوم هاشمي به من گفت استراتژي اين جريان اين است که روحاني در شش ماهه اول دولت خود، دستش را به نشانه تسليم بالا ببرد. اما روحاني نه تنها تسليم نشد، بلکه دور بعد هم پيروز ميدان شد. همان طوري که نجفي به عوامل مشدد اشاره کرد، من نيز تاييد مي کنم؛ اما نظر ديگري دارم؛ ايشان مي گويد بيماري علت اصلي استعفاست؛ اما من و دوستان ديگري که از نزديک با ايشان در ارتباط هستيم، برخلاف ايشان که بنا بر ملاحظاتي گفتند بيماري اصل است، معتقديم اثر عوامل مشدد از جهاتي نه تنها کمتر نبوده که شايد بيشتر بوده باشد.
    
     منظور شما اين است كه وضعيت بيماري تا اين اندازه حاد نبود که آقاي نجفي بخواهد به سرعت کنار برود و دنبال برنامه هاي بستري شدن باشد؛ يعني اگر بحث عوامل مشدد پيش نمي آمد، ايشان با وجود بيماري به کار خود ادامه مي داد؟
     شايد ايشان مي توانست... . ايشان در صحبتي که در جلسه علني شوراي شهر داشتند و همين طور نامه دومي که نوشتند، همين جا بگويم که نامه دوم به معناي دومين استعفا نبود، بلکه تاكيد بر استعفاي اول بود؛ به اين معني که از شورا خواسته بود تا استعفا را بپذيرند. من اينجا هرگونه رابطه بين استعفاي ايشان و صحبت هاي دادستان کل کشور را رد مي کنم. اصلا شورا کاري به دادستاني نداشته است که حالا بخواهد جا بخورد و اين سخن دادستاني را اولتيماتوم در نظر بگيرد. يا مثلا آقاي نجفي ملاحظه اي داشته باشد که بخواهد با صحبت هاي دادستاني، دوباره استعفا بدهد؛ چنين موضوعي مطرح نبوده است. قبل از عيد که من با ايشان در تماس بودم و يک بار هم حدودا يک ساعت با هم صحبت کرديم، ايشان مصمم بود فرمان شهرداري را به فرد ديگري واگذار کند. به ايشان توصيه کردم بيماري را علت عمده بيان نکند و بگويد در آينده حرف هاي خود را اگر بشود، خواهم زد.
    
     چه چيزي باعث شد فشارها تا اين اندازه تشديد شود که کار بخواهد به استعفا کشيده شود؟ فشارها از چه زماني شروع شد؛ چون يکي، دو ماه قبل از استعفا، اقاي نجفي اعلام کرده بود در برابر فشارها ايستادگي خواهد کرد. در واقع شدت فشارها تا کجا پيش رفت که آقاي نجفي را مجبور به استعفا کرد؟
     من از بهمن به ايشان ملحق شدم. نگاه من به اين قضيه اين است که فقط بحث استعفاي نجفي مطرح نيست، حتي بحث اصلاح طلبان هم مطرح نيست. يک جريان سياسي شکستي خورده و دنبال ترميم خود از طريق تضعيف و تخريب جريان پيروز است. بحث آقاي نجفي، بحث دوم است و موضوع اول، تضعيف جريان اصلاح طلب است؛ تا جايي که به مردم القا کنند ديگر نبايد به اين جريان راي داد. اين در حالي است که دست اصلاح طلبان در شوراي شهر هم پر است، به ويژه با تخلفاتي که ازدوره قبل شهرداري به دست آورده اند. فرض کنيد دوهزارو ٧٠٠ نفر کارت نمي زدند اما حقوق دريافت مي کردند. يا يک فردي شناسايي شده که سه سال حقوق مي گرفته اما سر کار نمي آمده است. همچنين تعدادي شناسايي شده اند که اينها گواهي پايان خدمت ندارند و با برگه معافيت از تحصيل مشغول به کار هستند. در حالي که اين معافيت صرفا براي مردودنشدن است تا فرد بتواند ادامه تحصيل دهد و او را براي خدمت سربازي اعزام نکنند، نه اينکه کار نکند. اخيرا گزارشي بود که يکي از سازمان هاي تابعه شهرداري که نام آن را نمي برم، ٥٠ ميليون تومان حقوق دريافت مي کرده است. در حالي که شهرداران هم يک سوم اين عدد حقوق نمي گرفتند. اصلاح طلبان خواستند با اين وضعيت به سمت مبارزه با غول فساد بروند و کارهايي هم در اين زمينه انجام دادند. البته براي مبارزه با فساد راهي طولاني داريم. به ويژه در مورد شهرداري ضمن احترامي که براي همه کارکنان آن قائل هستم اما به دليل حجم بالاي تبادل پولي، امکان فساد هم افزايش مي يابد و به نظرم قوه قضائيه بايد نه تنها اين ١٢ پرونده را مورد بررسي قرار دهد، بلکه بايد يک تا دو شعبه را به بررسي فساد در شهرداري اختصاص دهد.
     نبايد فراموش کنيم که در ماجراي احضار شهردار، بايد اين سوال را طرح کنم که چرا وقتي احضاريه پنج روز زمان داشته، ساعت ١٠ و نيم شب به در منزل آقاي نجفي مي روند.
    
     احضاريه پنج روز فرصت داشته است، ولي همان روزي که صادر شده، به در منزل آقاي نجفي برده اند؟!
     بله. آقاي نجفي در جلسه شورا گفت که حتي همسر من ترسيده بود و من خودم رفتم احضاريه را گرفتم. حتي تعجب کردم که چرا در منزل آورده اند، مي توانستند صبح به شهرداري بياورند.
    
     دقيقا چه برخوردي داشته اند؟
     خودش توضيح داده است. آقاي نجفي گفته که بازپرس به شهردار گفته که بازداشتش مي کند، او هم گفته خب، بازداشت کنيد! بعد ظاهرا آقاي قطبي، معاون دادستان گفته است که حالا ايشان يک کفيل هم بياورد، قبول است. الان هم پرونده ظاهرا مفتوح است... .
    
     پرونده با چه عنوان اتهامي مفتوح است؟
     دادستان گفته است که با عنوان ترويج فساد و فحشا اين پرونده مطرح است. در حالي که روح آقاي نجفي هم از اين موضوع خبر نداشت. من مطلع هستم. مسئول برنامه که مسئول بانوان شهرداري است هم گفت که من دقيقه نود متوجه شدم، به من هم جزئيات را نگفتند و فقط اطلاع دادند که چند کودک گل افشاني مي کنند. اين را هرکسي متوجه شود، خب مي گويد ايرادي ندارد. اين دقيقا سناريو بوده است. فيلم را از زاويه اي گرفتند که اين کودکان نقش پررنگي داشته باشند.
    
     يعني يک برنامه از پيش تعيين شده بوده است؟
     قطعا سناريو بوده است. اينکه کسي از آن مراسم فيلم برداري کند و بعد هم افرادي که کار هنري کرده اند، گفته اند که اصل ماجرا، آن گروه کُر بوده است، اما در فيلم، رقص کودکان برجسته شده است. بنابراين قطعا اين موضوع سناريو بوده و فرد موردنظر هم شناسايي شده است.
    
     با فرد مزبور صحبت شده يا احيانا برخوردي صورت گرفته؟
     من اين را پيگيري نکردم. اما اسم فرد مشخص است و روشن شده که کجا نشسته و از چه زاويه اي فيلم را گرفته است. حتي تصوير اين فرد موجود است. سناريويي بود که شهردار را به حاشيه ببرد. شايد هم آقاي نجفي اين ماجرا را پيامي تلقي کرده باشد. اما من با شناختي که از روحيه نجفي دارم، مي دانم احضار خود را پيام تلقي نکرده است.
    
     اما تصور و تلقي ما اين بود که ماجراي احضار، نشانه اي بر نخواستن ايشان است؟
     بله. نشانه نوعي حساسيت و نخواستن بود. ولي دليل استعفا نبود.
    
     در اين فاصله که آقاي نجفي يک گزارش صدروزه از عملکرد شهرداري قبل ارائه کرد و از طرف ديگر موضوع ارجاع پرونده به قوه قضائيه مطرح شد، آيا پالسي دريافت کرده بود که ماجرا را ادامه ندهد؟
     خير. من هم چنين چيزي را نشنيدم. به هر حال ايشان عدم موافقت هايي را با شروع و ادامه کار خود احساس مي کرد، مبني بر اينکه بعضي جاها ممکن بود با ادامه کار ايشان موافق نباشند و او را نپذيرند، ولي اين موضوع را دليل رفتن، تلقي نمي کرد. يعني در اين نپذيرفتن ها، نهي جدي نمي ديد.
    
     جلسه آخري که با ايشان داشتيد، چه زماني بود؟
     شنبه هفته گذشته بود. ما از چند طرح بازديد کرديم و موقع بازگشت با خودروي ايشان بازگشتيم. در راه با هم صحبت کرديم که من ايشان را مصمم ديدم، بعد از جلسه اي که بيست وچهارم اسفند داشتيم که ايشان نامه استعفا را به محسن هاشمي داده بودند. درواقع استعفاي ايشان دو مرحله بود. اول يک نامه سه صفحه اي نوشتند و به محسن هاشمي دادند. من با آقاي هاشمي همان موقع وقت ملاقات داشتم و خبر را اين گونه متوجه شدم. بعد هم به دفتر خودم بازگشتم. بعد از آن دستيار آقاي نجفي، نزد من آمد و نامه سه صفحه اي را فرستاد تا من هم ببينم. من نامه را خواندم و گفتم نظرم اين است که فعلا اين نامه را منتشر نکنيم. بعد هم از آقاي نجفي خواهش کردم که آن نامه را پس بگيرد و مطلب مختصري را به جاي آن بنويسد. آقاي نجفي خواست تا من متن مورد نظر را بنويسم. من به ايشان گفتم که بهتر است به بيماري هم اشاره نکنيد و بگوييد که شايد در آينده توضيحاتي بدهم.
    
     همان متني بود که به عنوان متن استعفا منتشر شد؟
     خير. متني که در جلسه شورا خوانده شد، همان متني بود که من خدمت ايشان داده بودم و چند جمله اي هم به آن اضافه کردند و خواندند.
    
     فحواي آن سه صفحه چه بود؟
     آن سه صفحه يک سري مسائل بود که در رابطه با فساد مطرح کرده بود، اشاره اي هم به موضوع بيماري خود داشت و از عزم خود براي ادامه کار گفته بود، همچنين از شورا و همراهي اعضاي آن تشکر کرده بود. اما آقاي نجفي ذخيره اي بود که تمام شد. در شورا هم قاعدتا ديگر چنين اجماعي درباره شهردار صورت نخواهد گرفت. من اين احتمال را مي دهم که کساني که سناريوي حذف نجفي را برنامه ريزي کردند، برنامه هايي براي شورا داشته باشند. البته اهل پيش گويي نيستم. اما وحدت شورا حتما مورد هدف رقيب است و آسيب خواهد ديد.
    
     آقاي تاجرنيا در توييتي بعضي از ژنرال هاي سياسي را مسبب اين اتفاقات اخير شوراي شهر تهران دانسته بود. هم از زماني که بحث شهردارشدن نجفي مطرح شد و اقناعي که از طرف اين ژنرال ها صورت گرفت که هر ٢١ نفر شورا به آقاي نجفي راي مي دهند. هم در استعفادادن آقاي نجفي که اين چند نفر اصرار کردند و هم اينکه اينها شورا را قانع کردند که اين استعفا را بپذيرد. اين موضوع چقدر سنديت و صحت دارد؟
     کسي آقاي نجفي را وادار به استعفا نکرد. شرايطي باعث شد که ايشان استعفا دهد و اگر بخواهد در آينده توضيح خواهد داد که قطعا آن شرايط آينده نزديکي نيست. ولي من تاييد مي کنم که در جريان اصلاحات متاسفانه کساني بودند که خيلي زود نغمه رفتن ايشان را سر دادند و اين ساز را کوک کردند. در حرف هايشان هم پيداست.
    
     چه کساني بودند آقاي رجايي؟
     اجازه دهيد من اسم نبرم.
    
     منظور شما جريان کارگزاران است؟
     بله بخشي از کارگزاران.
    
     فقط بخشي از کارگزاران يا از جريان هاي ديگر هم بودند؟
     به نظر مي رسد از جريان هاي ديگر هم بودند.
    
     مثلا اتحاد ملت؟
     خير. از اتحاد ملت چيزي نشنيدم، ولي احزاب ديگر اصلاح طلب بدشان نمي آمد که اين اتفاق البته نه با اين سرعت بيفتد. البته اين موضوع را تاييد نمي کنم که اين مسائل در رفتن آقاي نجفي موثر باشند. کدورت هايي ممکن است در ذهن ها باشد ولي اينکه اين مسائل منجر به استعفا شود، غلط است. عوامل مشدد، علت اصلي استعفا بود.
    
     بعد از جلسه استعفا چه شد؟
     از جلسه شورا که بيرون آمديم، يک جلسه بين معاونان و مشاوران برگزار شد که از مشاوران هم فقط من بودم. يک ساعت و خرده اي به طول انجاميد و ايشان نظرات ما را گرفت. حتي خود من گفتم اين شورا الان توپ را در زمين شما انداخت؛ ايشان تاييد کردند. بعد گفتم شما معالجه کنيد بعد هم ديگر نياييد و بگوييد نمي توانم. اين به واقعيت نزديک تر بود که برود عمل کند و بگويد امکان بازگشت ندارد. آقاي نجفي ترجيح داد اين مسئله را به اين شکل به شورا منعکس کند که با پزشکم مشورت کرده ام و امکان ادامه دادن برايم ميسر نيست. اين را هم براي شما بگويم که ايشان حداقل با سه پزشک مشورت کردند. آن روزي هم که آن سه صفحه را فرستاد، نسخه يکي از اين پزشک ها را براي من فرستاده بود.
    
     پزشکشان کيست؟
     پزشک مشخصي نيست، ولي آقاي حسيني نامي بود. با سه پزشک صحبت کرده بود، اما براي نوشتن نامه دوم با پزشکي که بيشتر قبولش داشته، مشورت کرده است.
    
     فکر مي کنيد فشارها از جانب چه کساني مطرح شد. علت آن، فوکوس کردن آقاي نجفي روي فسادهايي بود که اتفاق افتاده بود يا موارد ديگري هم مطرح بود؟
     نه ارتباطي به پرونده ها ندارد. ماجراي فشارآوردن از جانب رقيبي است که شکست خورده است. رقبا دنبال اين بودند و از قبل هم گفته بودند. اين نشان مي دهد که برنامه اي بوده که ايشان خسته شود. قاعدتا ممکن بود دست روي نقاطي بگذارند که آنها را به نتيجه برساند و رساند.
    
     مثلا اينکه مواردي از زندگي ايشان را به حالت تهديد بخواهند...
     من نمي دانم ولي قاعدتا نتيجه گرفتند و اين را بايد اذعان کرد. در اين قضيه هم کشور و هم مردم باختند و حتي رقيب که فکر مي کند ايشان را حذف کرده و نجفي را به يک مهره سوخته تبديل کرده، اشتباه مي کند، چون گرفتن چنين نيروهايي از نظام به نفع هيچ کس نيست. تصور من اين است که حذف نجفي از مسند شهرداري تهران حتما در انتخابات آتي شوراي تهران و آمار راي مردم اثر خواهد گذاشت، چون مردم شورايي انتخاب کردند و آن شورا شهرداري انتخاب کرد که مردم شاهد حذفش بودند. خواهند گفت که به هر کسي راي بدهيم، شانسي براي خدمت ندارد، پس چه بهتر که راي ندهيم.
    
     با توجه به اينکه شما در اين سيستم بوديد و احتمالا اين چند روز هم در جريان صحبت ها و نظرها بوديد، فکر مي کنيد گزينه هاي پيشنهادي چه کساني هستند؟
     مي توانم بگويم گزينه ها از چند جهت مي تواند مطرح باشد؛ يعني فردي را از داخل شهرداري انتخاب کنند، مثل آقاي حناچي که سرپرستي ايشان جدي بود. من خودم شنبه از آقاي نجفي پرسيدم حالا شما مي خواهيد برويد، چه کسي مدنظر شماست براي سرپرستي؟ گفتند حناچي. اما مطرح کردن جهانگيري و عارف، خنده دار است. در حدي که من مي دانم حرف هاي درستي نيست و من نشنيدم که با آقاي عارف صحبتي شده باشد و مي دانم که شورا به اين سمت نخواهد رفت. من پيشنهاد يکي از وزرا را به صورت خصوصي با آقاي هاشمي مطرح کردم که ايشان تاملي کرد. همچنين از نظر من تيپي مثل محمد فروزنده که بسيار فرد پخته و عاقلي است، مي تواند مطرح باشد.
    
     فکر مي کنيد در آينده نزديک که نه، اما ممکن است روزي بخواهند درباره اصل ماجرا صحبت کنند؟
     اين آقاي نجفي که من در اين چند ماه همکاري ديدم، نخواهد گفت و صلاح هم نيست. حتي در جلسه شورا گفتند که پذيرفتن استعفا هزينه دارد، آقاي نجفي گفتند که شما بپذيريد و هرچه هست به گردن من بيندازيد و هزينه اش را من مي دهم، همه را به پاي من بنويسيد.
    ناگفته هاي استعفاي شهردار / در گفت وگو با مشاور نجفي مطرح شد
    


 روزنامه شرق، شماره 3124 به تاريخ 27/1/97، صفحه 6 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 90 بار
    آثار ديگري از "مرجان توحيدي"

  ائتلاف ناز ي آبادي ها / عزت الله ضرغامي و عمادالدين باقي 5 ساعت جلسه داشتند
مرجان توحيدي، شرق 10/5/97
مشاهده متن    
  جريان اصلاحات 2 پا دارد / مصطفي تاجزاده در گفت و گو با «شرق»
مرجان توحيدي، شرق 24/3/97
مشاهده متن    
  اصلاح طلبي در سراشيبي مقبوليت و مشروعيت است / گفت و گو با «محمدرضا تاجيك» 21 سال پس از دوم خرداد
مرجان توحيدي، شرق 2/3/97
مشاهده متن    
  مرتضوي را مي بخشم / ماشاءالله شمس الواعظين، نخستين متهم مطبوعاتي قاضي سابق، از خاطراتش مي گويد
مرجان توحيدي، شرق 3/2/97
مشاهده متن    
  اصلاح طلبان در بن بست؟ / گفت وگو با حسين مرعشي و علي تاجرنيا درباره كناره گيري نجفي
مرجان توحيدي، شرق 21/1/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه سرمايش، گرمايش و تهويه مطبوع
متن مطالب شماره 44، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است