|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/1/27: بقاي واشنگتن در توافق تجارت آزاد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4341
شنبه 24 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4065 27/1/97 > صفحه 6 (جهان) > متن
 
      


امريكا 
بقاي واشنگتن در توافق تجارت آزاد
نشست سران كشورهاي قاره امريكا با تمركز بر بحران ونزوئلا برگزار شد

نويسنده: شهاب شهسواري

در غياب دو رهبر حاشيه ساز قاره امريكا، نيكولاس مادورو، رييس جمهوري بوليواري ونزوئلا و دونالد ترامپ، رييس جمهور ايالات متحده امريكا، هشتمين نشست سران كشورهاي قاره امريكا در شهر ليما، پايتخت پرو، آرام و بدون جنجال زيادي برگزار شد. دونالد ترامپ، در روزهاي آخر باقي مانده به برگزاري نشست، سرگرم برنامه ريزي براي حمله به خاك سوريه شد و معاون اولش مايك پنس را به جاي خود به اين اجلاس فرستاد، در برابر نيكولاس مادورو، از سوي دولت پرو براي شركت در اين اجلاس دعوت نشده بود، چرا كه دولت پرو با تصميم مادورو براي برگزاري انتخابات زودهنگام رياست جمهوري در ونزوئلا مخالف است. واشنگتن پست در گزارشي از اين نشست مي نويسد هنوز زمان زيادي از آن دوران نگذشته است كه كشورهاي امريكاي لاتين از هر فرصتي براي حمله لفظي به سياست هاي دولت امپرياليست شمال قاره امريكا استفاده مي كردند. در شرايطي كه ترامپ رييس جمهور امريكاست و او نيز از هر فرصتي براي حمله و توهين به كشورهاي جنوبي استفاده مي كند، نشست كشورهاي قاره امريكا، ميدان مناسبي براي حملات سياسي بود، اما واقعيت اين است كه منطقه امريكاي جنوبي طي سال هاي اخير نسبت به گذشته بسيار محافظه كارتر شده و در عين حال اولويت نگراني هاي اين منطقه به بحران در ونزوئلا تغيير يافته است. اجلاس روز شنبه سران قاره جديد، بدون كمترين حاشيه برگزار شد. تقريبا هيچ يك از سران كشورهاي امريكاي لاتين اشاره اي مستقيم به نام جنجال آفرين ترامپ نكردند. شرايط براي مايك پنس در اين فضا آرام و كم حاشيه تا حدي خوب بود كه اصلي ترين خواسته هاي او يعني حمايت از دولت امريكا و متحدانش در حمله به سوريه و افزايش انزواي دولت ونزوئلا از سوي كشورهاي همسايه، نه تنها مورد قبول رهبران امريكاي لاتين قرار گرفت، بلكه از سوي گروهي از رهبران نيز تكرار شد. از جمله خوان مانوئل سانتوس، رييس جمهور كلمبيا با اشاره به محكوميت استفاده از سلاح هاي شيميايي، تاكيد كرد كه كشورش از «اقدامات تنبيهي در برابر استفاده از اين سلاح ها» حمايت مي كند.
    
    عليه مادورو
    معاون رييس جمهور امريكا كه به عنوان يكي از آخرين سخنرانان اين اجلاس تلاش كرد بيشتر تمركز خود را روي ونزوئلا بگذارد و تنها با اشاره كنايه آميز «رژيم كمونيست خسته» از كوبا نام برد. او با انتقاد از شرايط جاري در ونزوئلا، بحران اين كشور را «تراژدي يك استبداد در ابعاد كامل» توصيف كرد. پنس ادعا كرد: «مسووليت زجرهاي مردم ونزوئلا فقط پاي يك نفر نوشته مي شود: نيكولاس مادورو.» پنس در عين حال خبر داد كه دولت امريكا آمادگي دارد ١٦ ميليون دلار كمك در اختيار كشورهاي همسايه ونزوئلا قرار دهد كه شهروندان مهاجر اين كشور را قبول مي كنند، با اين حال چيزي از استراتژي يا برنامه جديد امريكا براي رويارويي با نيكولاس مادورو نگفت. با اين حال بر خلاف كوبا، بوليوي و تعدادي ديگر از كشورهاي حوزه درياي كاراييب، اكثريت رهبران حاضر در اين نشست با اقدام نيكولاس مادورو براي برگزاري انتخابات زودهنگام مخالف بودند و از بايكوت ونزوئلا در اين نشست حمايت كردند. اين كشورها معتقدند كه انتخابات مورد نظر مادورو كه از سوي مخالفان سياسي اش تحريم شده است، يك انتخابات نمايشي است و بايد مرزهاي ونزوئلا براي كمك هاي بين المللي گشوده شود. رييس جمهور آرژانتين، مائوريسيو ماكري در سخنراني خود گفت: «ما بايد تلاش هاي مان را چندبرابر كنيم تا دولت ونزوئلا دست از انكار واقعيت بردارد و همكاري هاي منطقه و كمك هاي بين المللي را بپذيرد، اين تنها راه غلبه بر بحران انساني در اين كشور است كه آن را به يك كشور ناپايدار بدل مي كند.»
    
    انتقاد از سياست هاي واشنگتن
    در شرايطي كه به جز مادورو و ترامپ، رييس جمهور كوبا، رائول كاسترو هم در اين نشست شركت نكرده بود، اما تندترين انتقادها از دونالد ترامپ از سوي برونو رودريگز، وزير خارجه كوبا بيان شد. وزير خارجه كوبا در سخنانش تاكيد كرد كه دولت كشورش «قويا حمله تجاوزكارانه ايالات متحده به سوريه را محكوم مي كند» و اين اقدامات را «تجاوز آشكار به قوانين و حقوق بين المللي مي داند. » او در عين حال در بخش ديگري از سخنانش با ترسيم تصويري سياه از ايالات متحده امريكا، اين كشور را محلي ناميد كه «دانش آموزان با اسلحه كشته مي شوند و قرباني خواسته هاي لابي هاي سياسي مي شوند» و از اقداماتي همچون «تبليغ براي ديواركشي، نظامي سازي مرزها، اخراج دسته جمعي مهاجران شامل كودكان و كساني كه در خاك اين كشور متولد شده اند» انتقاد كرد. در شرايطي كه برخي از كشورهاي متحد واشنگتن، از جمله كانادا از اقدام نظامي امريكا، بريتانيا و فرانسه عليه سوريه حمايت كردند، اما اوو مورالس، رييس جمهور بوليوي، بعد از وزير خارجه كوبا، تندترين انتقادها را از سياست هاي امريكا كرد. مورالس كه از اصلي ترين منتقدان سياست هاي امريكا در منطقه امريكاي لاتين و متحد ونزوئلا است، در سخنان تند خود تاكيد كرد: «بايد با شفافيت تمام تاكيد كرد، اصلي ترين تهديد براي دموكراسي، صلح، آزادي، كره زمين و چندجانبه گرايي، دولت ايالات متحده امريكاست. من بدون كوچك ترين وحشتي اين نكته را علنا و بلند بيان مي كنم. ». مورالس كه سفير كشورش در سازمان ملل متحد نيز از جلسه شوراي امنيت براي حمله به سياست هاي امريكا و جنگ افروزي اين كشور استفاده كرده بود، به شدت از دولت پرو به دليل دعوت نكردن از نيكولاس مادورو براي شركت در اجلاس انتقاد كرد.
    
    سيگنال هاي مثبت نفتا
    شايد مهم ترين توافق حاشيه نشست سران قاره امريكا، اظهارات مايك پنس بعد از ديدار با نخست وزير كانادا، جاستين ترودو بود كه تاكيد كرد ممكن است تا چند هفته ديگر، توافق نهايي براي بازنگري در نفتا (توافق تجارت آزاد امريكاي شمالي) ميان مكزيك، كانادا و ايالات متحده امريكا، به دست بيايد. هر چند مايك پنس با انريكه پنيا نيه تو، رييس جمهور مكزيك هم ديدار و گفت وگو كرد، اما بعد از اين ديدار هيچ يك از دو مقام حاضر به پاسخگويي به خبرنگاراني كه از آنها در مورد ديوار مرزي وعده داده شده توسط ترامپ مي پرسيدند، نشدند. پنيا نيه تو تاكنون دو بار سفر خود به واشنگتن را به دليل اختلافات در مورد شعار دونالد ترامپ براي ساخت ديوار در مرز مكزيك، لغو كرده است. دونالد ترامپ، پيش از اين تهديد كرده بود كه به دليل «غيرمنصفانه بودن» نفتا، علاقه مند است امريكا را از اين توافق تجارت آزاد خارج كند. اما بر اساس آنچه مايك پنس و جاستين ترودو بعد از ديدارشان گفتند، نشانه هاي مثبتي از نزديك شدن به توافق براي نگه داشتن امريكا در نفتا و بازنگري در برخي از مواد آن ديده مي شود.
    امريكا: بقاي واشنگتن در توافق تجارت آزاد / نشست سران كشورهاي قاره امريكا با تمركز بر بحران ونزوئلا برگزار شد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4065 به تاريخ 27/1/97، صفحه 6 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بار
    آثار ديگري از "شهاب شهسواري"

  گردن زني منتقدان يا تروريست ها؟ / سه روحاني سني منتقد عربستان در آستانه اعدام قرار دارند
شهاب شهسواري، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  موشك پراني يواشكي / اسراييل فرودگاه بين المللي دمشق را هدف قرار داد
شهاب شهسواري، اعتماد 26/6/97
مشاهده متن    
  چالش ابرقدرت ها در مديترانه
شهاب شهسواري، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  غيرنظاميان بي دفاع يا كانون تروريسم؟ / آخرين فصل جنگ 7 ساله سوريه در نوار شمال غربي اين كشور رقم مي خورد
شهاب شهسواري، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  قدرت نمايي شرقي / بزرگ ترين رزمايش تاريخ روسيه همزمان با ديدار روساي جمهور روسيه و چين آغاز شد
شهاب شهسواري، اعتماد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نقشه و اطلاعات مكاني گيلان
متن مطالب شماره 1 (پياپي 2)، بهار 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است