|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/1/27: احمد دستمالچيان، سفير پيشين ايران در لبنان و اردن در گفت و گو با «اعتماد»: عربستان در رويارويي با مردم پابرهنه يمن هم ناتوان بود
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4341
شنبه 24 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4065 27/1/97 > صفحه 6 (جهان) > متن
 
      


گفت و گوي روز 
احمد دستمالچيان، سفير پيشين ايران در لبنان و اردن در گفت و گو با «اعتماد»: عربستان در رويارويي با مردم پابرهنه يمن هم ناتوان بود
    
    گروه جهان| نشست سران كشورهاي عضو اتحاديه عرب، پس از كش و قوس هاي فراوان، عاقبت روز گذشته بدون حضور امير قطر برگزار شد. درست يك روز بعد از حمله امريكا، بريتانيا و فرانسه به خاك سوريه، كه پيش از اين توسط عربستان از اتحاديه عرب اخراج شده است، مقام هاي عربستان ترجيح دادند تمركز اين اجلاس را نفوذ ايران در منطقه عنوان كنند. احمد دستمالچيان، سفير پيشين جمهوري اسلامي ايران در لبنان و اردن و كاردار پيشين در عربستان سعودي، معتقد است كه با استمرار شرايط موجود در منطقه، عربستان سعودي روز به روز حمايت تعداد بيشتري از كشورهاي عربي را از دست خواهد داد و برگزاري چنين اجلاس هايي نمي تواند اين كشور را از شكست هاي مستمر نجات دهد. در ادامه متن كامل گفت وگوي «اعتماد» با احمد دستمالچيان را مطالعه مي كنيد.
    
    امير قطر با وجود دعوتي كه از سوي رياض براي شركت در اجلاس سران اتحاديه عرب در ظهران عربستان دريافت كرده بود در اين نشست شركت نكرد، فكر مي كنيد دليل استمرار تنش ميان عربستان و قطر چه باشد و آيا دورنمايي براي حل اين اختلافات وجود دارد؟
    قطر و عربستان از ديرباز اختلاف هاي سنتي با هم داشتند و اختلافات آنها محدود به اتفاقات ده ماه پيش كه منجر به تحريم و محاصره قطر توسط چهار كشور عربي به رهبري عربستان سعودي شد، نيست. اين دو كشور با هم همسايه هستند و هر دو از مذهب وهابيت پيروي مي كنند، اما هر يك از اين دو مسير متفاوتي را چه به لحاظ مذهبي و چه به لحاظ سياسي انتخاب كرده اند. اما برخلاف گذشته، اين بار يك بحث بسيار جدي و تند ميان دو كشور جنوب خليج فارس اتفاق افتاده است. عربستان در راستاي جاه طلبي ها و بلندپروازي هاي وليعهد جوان و حاكم بالفعل اين كشور، محمد بن سلمان، خرداد سال گذشته خيز برداشت تا قطر را نيز مانند بحرين ببلعد و زير تيول خود قرار دهد. اما جايگاه قطر با بحرين متفاوت بود و با توجه به پشتيباني هاي بين المللي كه طي سال هاي گذشته به دست آورده است، به خصوص با سرمايه هاي بسيار هنگفتي كه اين كشور در كشورهاي غربي ذخيره كرده است و موقعيت ژئواستراتژيك اين كشور و قرار گرفتن پايگاه هوايي امريكا در خاك آن، توانست در مقابل فشار عربستان ايستادگي كند. تركيه هم از اين فرصت استفاده كرد تا با حمايت از قطر به نوعي وزن قطر را در اين دعوا افزايش داد و مساله تا حدي پيچيده شد كه باز كردن گره آن از عهده وليعهد عربستان خارج شد. در همين موقعيت هم جمهوري اسلامي ايران تصميم گرفت كه از قطر حمايت كند تا اين كشور مستقل بتواند در شرايط سخت محاصره اقتصادي و مرزي، ادامه حيات دهد. شروطي كه چهار كشور عربستان سعودي، امارات متحده عربي، بحرين و مصر براي ازسرگيري روابط با قطر و پايان اين محاصره قرار داده اند، به شكلي است كه قطر عملا نمي تواند بدون چشم پوشي از حاكميت ملي و استقلال خود به آنها جواب مثبت بدهد. دوحه بي ميل نيست كه به اين تنش ها پايان دهد و برخي از شروط را بپذيرد، اما در عين حال قبول كردن همه شروط به معناي زير سوال رفتن سيادت و حاكميت ملي قطر خواهد بود. ضمن اينكه الان قطر در سياست هاي بين المللي نقش ايفا مي كند و در تحولات خاورميانه نقش موثري داشته و نمي تواند از نقش خود چشم پوشي كند چراكه هزينه هاي زيادي تاكنون براي به دست آوردن جايگاه قدرتمند و يك سياست خارجه مستقل انجام داده است.
    
    دونالد ترامپ رييس جمهور امريكا طي يك ماه گذشته ديدارهايي با وليعهد عربستان و امير قطر داشت و گفته مي شد كه تلاش كرد تا با ايجاد آشتي ميان اين دو كشور عربي، آنها را عليه ايران متحد كند، فكر مي كنيد اين تلاش ها با شكست مواجه شده است؟
    ترامپ سعي مي كند كه بين قطر و عربستان به نحوي بازي كند كه از هر دو طرف به يك اندازه بدوشد. رييس جمهور امريكا ديدگاه تجاري به روابط بين المللي دارد و برايش تفاوتي نمي كند كه قطر و عربستان دوست باشند يا دشمن، هر اندازه كه بيشتر براي خريد از امريكا هزينه كنند، ترامپ راضي تر است. براي تشكيل يك جبهه مشترك ضد ايراني، ترامپ تاكنون موفقيتي نداشته و به نظر نمي رسد كه در اين مسير به سادگي موفق شود. اگر قرار باشد مصالحه اي ميان عربستان و قطر انجام شود، فقط دعوت براي شركت در يك جلسه سران كافي نيست و لازم است كه عربستان سعودي و متحدانش، شروطي را كه براي دوحه تعيين كرده اند، تعديل كنند.
    
    يكي از موضوع هاي اصلي نشست سران اتحاديه عرب در ظهران، مساله ايران عنوان شد. فكر مي كنيد عربستان چرا تا اين اندازه در ايجاد اختلاف ميان كشورهاي عربي و ايران تلاش مي كند؟
    نبايد تصور كرد كه سياست هاي عربستان در برابر ايران منحصر به سه سال اخير است، دشمني عربستان سعودي با جمهوري اسلامي ايران درست از روز پيروزي انقلاب اسلامي در ايران شروع شد. از همان زمان عربستان همكاري مستمر و مستقيمي با رژيم صهيونيستي و منافقين آغاز كرد تا جمهوري اسلامي ايران را بي ثبات كند. اغلب جنايات منافقين با حمايت مستقيم اطلاعاتي و سرمايه گذاري رژيم سعودي انجام شده است. فقط در مورد ترور عماد مغنيه همكاري بسيار گسترده اي بين نيروهاي اطلاعاتي عربستان و موساد براي اجراي اين عمليات انجام شد.
    بعد از مرگ عبدالله بن عبدالعزيز و نشستن سلمان بن عبدالعزيز بر تخت سلطنت، پسر جوان، خام و بي تجربه او بود كه زمام امور را عملا در عربستان در دست گرفت. محمد بن سلمان بسياري طرح هاي جاه طلبانه را به تصور پشتيباني امريكا آغاز كرد. تلاش هاي عربستان براي سرنگوني نظام قانوني حاكم بر اين كشور چند برابر شد، حمايت بي حد و حصر از گروه هاي افراطي، تكفيري و تروريستي براي بر هم زدن نظم منطقه و ايجاد يك محيط امن در اطراف رژيم صهيونيستي، استمرار اشغال نظامي بحرين و وعده دو هفته اي براي اشغال يمن، همه با صرف هزينه بسيار يا كاملا با شكست مواجه شده اند يا رفته رفته با گذر زمان، بدون هيچ دستاورد سياسي يا نظامي براي رياض، به چاهي براي هدر رفتن پول هاي عربستان تبديل شده است. عربستان تحت حاكميت سلمان و محمد بن سلمان به يك كشور معلق و پادرهوا تبديل شده كه طي سه سال گذشته به هيچ يك از اهداف بلندپروازانه اش حتي نزديك هم نشده است. امروز هم با برگزاري همه نشست ها و اجلاس هاي سياسي و عربستان سعودي، اين كشور موفق نشده است جايگاه ايران را زير سوال ببرد و در واقع پادشاهي كوچك تر و حقيرتر از آن است كه بتواند به ايران ضربه اي بزند. با تمام ادعاها، هزينه ها، تمام خريدهاي تسليحاتي و تمام نشست هاي سياسي، عربستان حتي در رويارويي با مردم پابرهنه فقيرترين كشور عربي هم ناتوان بود، چه برسد به اينكه بخواهد در مقابل يك قدرت منطقه اي مانند ايران قرار بگيرد. عربستان امروز در باتلاقي قرار گرفته كه هر اندازه بيشتر دست و پا بزند، بيشتر و بيشتر فرو مي رود.
    
    اجلاس سران كشورهاي عضو اتحاديه عرب، يك روز بعد از حمله امريكا و متحدانش به خاك سوريه اتفاق مي افتد. به نظر مي رسد كه به جز عربستان، امارات، بحرين و قطر، ديگر كشورهاي عربي از جمله كويت، اردن، مصر و عراق، نسبت به اين اقدام امريكا موضع منفي دارند. آيا مي توان گفت كه در اتحاديه عرب در مورد حمله امريكا به خاك يك كشور عربي اختلاف نظر و شكاف وجود دارد؟
    بگذاريد من يك قدم جلوتر بروم: نه تنها در ميان كشورهاي عربي، بلكه در سطح بين المللي هم اقدام امريكا يك شكست مفتضحانه محسوب مي شد. به جز فرانسه و بريتانيا، هيچ يك از ديگر متحدان امريكايي حاضر به مشاركت در اين تجاوز نشدند، كشورهايي مانند چين و آلمان با اين اقدام مخالفت كردند. در واقع نه تنها يك ائتلاف بين المللي عليه مقاومت تشكيل نشد، بلكه عملياتي كه انجام شد را مي توان يك موشك بازي ناميد. در كنار ناتواني امريكا در تشكيل يك ائتلاف بين المللي، شاهد شكاف در بين اعراب در مورد چنين اقداماتي هم هستيم. كشورهاي مهم عربي و همسايگان سوريه حاضر به حمايت از اين اقدام نشدند. عملا مي توان گفت كه اقدام امريكا هيچ دستاوردي نداشت، بلكه باعث عيان تر شدن شكاف با امريكا شد. امروز به اين دليل كه توازن صحنه در اختيار محور مقاومت است و قدرت و ابتكار سياسي و نظامي در اختيار محور مقاومت است، هر اندازه كه امريكا و متحدانش بيشتر تلاش كنند كه اين بازي شكست خورده را باز زخمي كنند، بيش از پيش دچار رسوايي و شكست خواهند شد. قطعا در آينده با ادامه اين روند، تعداد كشورهاي عربي بيشتري دست از حمايت از جبهه عربستان مي شويند.
    
    
    عربستان تحت حاكميت سلمان و محمد بن سلمان به يك كشور معلق و پادرهوا تبديل شده كه طي سه سال گذشته به هيچ يك از اهداف بلندپروازانه اش حتي نزديك هم نشده است. امروز هم با برگزاري همه نشست ها و اجلاس هاي سياسي، عربستان سعودي، اين كشور موفق نشده است جايگاه ايران را زير سوال ببرد و در واقع پادشاهي كوچك تر و حقيرتر از آن است كه بتواند به ايران ضربه اي بزند.گفت و گوي روز: احمد دستمالچيان، سفير پيشين ايران در لبنان و اردن در گفت و گو با «اعتماد»: عربستان در رويارويي با مردم پابرهنه يمن هم ناتوان بود
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4065 به تاريخ 27/1/97، صفحه 6 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 110 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بيوتكنولوژي ايران
شماره 1 (پياپي 65)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است