|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: از گوشه و كنار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 26 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


از گوشه و كناريادگرفتن از سگ ها براي توسعه هوش مصنوعي
    آي تي ايران: : هوش مصنوعي چه چيزهايي را مي توانداز سگ ها بياموزد؟ خيلي چيزها. محققان دانشگاه واشنگتن و انستيتوي هوش مصنوعي Allen (انستيتويي که توسط پل الن يکي از بنيانگذاران مايکروسافت پايه گذاري شده) حالا مدلي از ديد بصري کامپيوتري را که از تحقيق روي نگاه و رفتار يک سگ برداشت شده براي توسعه مدلي از هوش بصري ارائه کرده اند.
    کيانا احساني، حسام باقري نژاد، روزبه متقي، علي فرهادي و جوزف ردمون اين تحقيق را در دانشگاه Cornell ثبت کرده اند آنها در توضيح تحقيقاتشان نوشته اند: « ما يک عامل بصري هوشمند را مدل کرده ايم. ديد کامپيوتري به طور عمومي روي حل مشکلات ريز مربوط به هوش بصري تمرکز دارد ما از اين رويکرد استاندارد به ديد کامپيوتري رد شده ايم و در عوض يک عامل بصري هوشمند را مدل کرده ايم. مدل ما اطلاعات بصري را به عنوان ورودي مي گيرد و به طور مستقيم عملکردهاي عامل را پيش بيني مي کند.» کيانا احساني که اين تيم تحقيقاتي را هدايت کرده به سايت The Verge گفته براي اينکه هوش مصنوعي بتواند شبيه يک سگ فکر کند نياز به ديتا داشتيم به همين منظور با استفاده از يک دوربين GoPro متصل شده به يک سگ به نام Kelp بالغ بر ۳۸۰ فيلم کوتاه تهيه شد. همچنين سنسورهايي هم به پا و بدن اين سگ متصل بود. فيلم ها از راه رفتن عادي، بازي کردن و حرکات او در پارک و خيابان تهيه و مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت. با کمک اين داده ها محققان رفتار Kelp را با استفاده از داده کاوي عميق (Deep Learning) مورد بررسي قرار دادند.
    کيانا احساني که دانشجوي دکتراي دانشگاه واشنگتن است مي گويد: قدرت پيش بيني سيستم آنها در فواصل کوتاه بسيار دقيق است با اين حال زندگي به راحتي قابل پيش بيني نيست مثلا اگر شما پله اي را در تصوير نماي سگ ببينيد مي گوييد از پله ها بالا مي رود اما از کجا معلوم که سگ همان موقع يک اسباب بازي يا يک شيء ديگري را نبيند که بخواهد به سمت آن برود. کسي نمي داند. کيانا احساني مي گويد يکي از دلايلي که سگ را براي موضوع تحقيق انتخاب کرديم اين است که آنها براي قدم زدن بسيار مناسبند براي پيدا کردن چيزي در هنگام راه رفتن و اينکه کجا اجازه دارند بروند و کجا نه. به گفته اين محقق اين موضوع براي کامپيوتر بسيار پيچيده است چون نياز به پيش دانش بسياري دارد. در نهايت تحقيقات اين تيم مي تواند به قدرت بيشتر هوش مصنوعي و توسعه روباتيک کمک کند. هرچند اين تحقيق فعلا يک بخش بسيار کوچک از چيزي است که ممکن است در آينده براي توسعه هوش مصنوعي از حيوانات آموخته شود.
    
    
    
آيا روبات ها از حقوق قانوني برخوردار مي شوند؟
    ايسنا : متخصصان هوش مصنوعي، طي نامه اي به پارلمان اروپا، با اعطاي حقوق قانوني به روبات ها مخالفت کردند. يکي از سوالات اساسي که اکنون مطرح مي شود، اين است که آيا روبات ها هم قانون گذاراني دارند. اين موضوع، نخستين بار در ژانويه ۲۰۱۷ و به خاطر بندي از متن گزارش پارلمان اروپا مطرح شد که ايجاد «جايگاه قانوني» را براي روبات ها، توصيه کرده بود. هدف ابتدايي از مطرح کردن اين مساله، مشخص کردن اين موضوع بود که اگر ماشين هاي هوشمند موجب آسيب شوند، چه کسي مسوول خواهد بود؟
    با رشد سريع صنعت روباتيک، سال گذشته اعضاي پارلمان اروپا هشدار دادند که قوانيني براي تضمين سطح استانداردي از ايمني و امنيت، مورد نياز است. در هر حال اکنون متخصصان با اين حرکت مخالفت مي کنند و باور دارند که ممکن است اعطاي جنبه قانوني و اخلاقي به جايگاه روبات ها، موجب نقض حقوق انسان ها شود. گروهي متشکل از ۱۵۶ متخصص هوش مصنوعي از ۱۴ مليت گوناگون، براي محکوم کردن اين کار، نامه سرگشاده اي به پارلمان اروپا در بروکسل، ارسال کرده اند. آنها معتقدند که ايجاد جايگاه قانوني يک «شخص الکترونيکي» براي يک روبات، به دلايلي، يک ايده نادرست محسوب مي شود. در حقيقت، ممکن است شرکت هاي سازنده اين ماشين ها، مسووليت قانوني هر نوع تخريب صورت گرفته توسط محصولات شان را انکار کنند و شايد اين موضوع، به شرايطي ختم شود که در آن، روبات ها حق کسب درآمد يا حقوق شهروندي داشته باشند. در اين نامه آمده است: اين بيانيه از جنبه فني، بر پايه ارزش بيش از اندازه واقعي قابليت هاي روبات ها، حتي روبات هاي پيشرفته است که تنها قادر به درک سطحي پيش بيني و توانايي خودآموزي هستند و همين طور، تصوري از روبات که توسط داستان علمي تخيلي و چندين خبر اخير محرمانه مطبوعاتي تحريف شده است. ايجاد شخصيت قانوني براي يک روبات، از نظر اخلاقي و قانوني، نامناسب است. اين گروه متخصصان وادار به پيروي از پيشنهاد پارلمان اروپا نشده اما بايد دلايلي براي مخالفت خود ارائه دهد.
    
    
     جورابي که دماي پاي بيماران ديابتي را اندازه مي گيرد
    ايسنا : يک شرکت آمريکايي، جورابي ابداع کرده که مي تواند دماي پاي افراد مبتلا به ديابت را اندازه بگيرد و آنها را در مورد گسترش زخم هايشان آگاه کند. بسياري از بيماران مبتلا به ديابت، از زخم هاي پا که کنار آمدن با آنها دشوار است، رنج مي برند. در اين رابطه، بهترين کار، اقدام فوري براي جلوگيري از گسترش زخم ها و درمان به موقع آنهاست. ممکن است اين جوراب هاي مجهز به آژير، راه حل اين مشکل را ارائه دهند زيرا قادر به اندازه گيري دماي پا هستند و در صورت گسترش غيرمعمول زخم مي توانند بيمار را از آن آگاه کنند.
    در اين جوراب ها، حسگرهايي براي سنجش دما قرار داده شده که از طريق بلوتوث، به اپليکيشني که روي تلفن همراه بيمار نصب شده، متصل مي شوند. همچنين در جوراب ها، يک «هاب» (hub) براي انتقال مستقيم اطلاعات به پزشکان وجود دارد تا از آن براي درمان بيماراني که به استفاده از گوشي هوشمند تمايلي ندارند، استفاده شود. هر بسته از اين محصول، شامل پنج جوراب در اندازه هاي گوناگون است. شرکت سازنده اين جوراب ها که در سانفرانسيسکو قرار دارد، منتظر ثبت نام کاربران است و اعلام کرده که هر ۶ ماه، انواع جديدي از اين محصول را عرضه مي کند.
    از گوشه و كنار
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 26 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه سرمايش، گرمايش و تهويه مطبوع
متن مطالب شماره 43، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است