|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/1/27: دنياي فردا دنياي موشك هاست نه گفتمان ها!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22108
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21882 27/1/97 > صفحه 2 (اخبار كشور) > متن
 
      


يادداشت روز 
دنياي فردا دنياي موشك هاست نه گفتمان ها!


نويسنده: جعفر بلوري

همانطور که پيش بيني مي شد، آمريکا حملات «مقطعي» و «پر سروصدايي» را به چند نقطه از سوريه (در سه استان حمص، دمشق و حماه) انجام داد تا به گفته «نيکي هيلي»، نماينده آمريکا در سازمان ملل نشان دهد، «ترامپ مرد عمل است و زماني که خطوط قرمزي را مشخص مي کند، اگر کسي وارد آن خطوط شد، آن را بي پاسخ نمي گذارد.»(!) اين حمله درست مثل حمله سابق ترامپ به بهانه حملات شيميايي صورت گرفت و فقط سروصدا داشت؛ و به قول ستون نويس روزنامه انگليسي «گاردين»، کسي دستاورد آن را نديد!
    حمله موشکي آمريکا به سوريه که با مشارکت فرانسه و انگليس صورت گرفت و طي آن حدود 100 موشک به خاک سوريه شليک شد، فقط 3 زخمي داشت و 70 درصد موشک ها نيز در آسمان منهدم گرديد. اين حملات اگرچه «بي خاصيت»، «پر سروصدا»، پر هزينه و در يک کلام «صرفا سياسي» بود اما در بطن خود حاوي نکات، پيام ها و پي آمدهايي بود که تبيين بخشي از آنها موضوع اين نوشتار است.
    شايد مهمترين نکته نهفته شده در اين موشک پراني ها! پيامي بود که حمله کنندگان قصد داشتند به گوش ايرانيان برسانند. «جان بولتون»، مشاور امنيت ملي آمريکا که عده اي در کشور با روي کار آمدنش، سروصداي زيادي به راه انداختند! ساعاتي پس از اين حمله توئيت کرد: «سوريه فقط يک سايه است، هدف اصلي ايران است.» راز واکنش قاطع و سريع رهبر انقلاب به اين حمله موشکي و پاسخشان به اين سه کشور که سرانشان را هم جنايتکار خواندند، مي تواند در همين نکته نهفته باشد. رژيم صهيونيستي، آمريکا به همراه انگليس و فرانسه با ادبيات هاي متفاوت به کرات اعلام کرده اند نگران ريشه کن شدن تروريست هاي تکفيري در منطقه به ويژه سوريه و در نتيجه افزايش نفوذ و اقتدار ايران هستند و اينکه «به هر قيمتي که شده اجازه نمي دهيم، ايران در سوريه حضور داشته باشد....بزرگترين خطري که امروز اسرائيل را تهديد مي کند، تقويت نفوذ ايران در سوريه و مرزهاي اسرائيل پس از داعش است.»
    از اين دريچه، حمله رژيم صهيونيستي به پايگاه «تي-4» حمص که به شهادت 7 مدافع ايراني حرم منجر شد نيز با حملات موشکي آمريکا، فرانسه و انگليس به سوريه و پيام تهديدآميزش عليه کشورمان مرتبط است. رسانه هاي غربي و صهيونيستي در واکنش به اين حمله بي سابقه که چند روز قبل از حملات آمريکا به سوريه و از آسمان لبنان انجام شد، نوشتند، اسرائيل قصد دارد با اين حمله به تهران پيام بدهد ادامه حضور ايران در سوريه را تحمل نمي کند. اگرچه اين تحليل نيز وجود دارد که هدف کوتاه مدت صهيونيست ها از حمله به مدافعان ايراني حرم، واداشتن کشورمان به پاسخ و وارد کردن آمريکا به معرکه بود که با هوشمندي جمهوري اسلامي ايران اين توطئه، نقش بر آب شد؛ به هر تقدير هدف هر چه بوده باشد، ترديدي وجود ندارد که اين جنايت، بي پاسخ نخواهد ماند:
    «ايران ما را متهم به حمله به اهداف ايراني و قتل نيروهايش مي کند. معتقدم بايد تهديدهاي آنها را جدي گرفت. با شناختي که از ايراني ها دارم، وقتي که تهديد مي کنند، تهديدشان را عملي مي کنند.» (داني ياتوم، رئيس پيشين موساد- ديروز)... «سرويس هاي امنيتي اسرائيل در هر لحظه منتظر پاسخ ايران هستند؛ آنها مي گويند همين که ايران تلفات خود در تي-4 را رسانه اي کرد، يعني تل آويو منتظر پاسخ باشد.» (روزنامه صهيونيستي يديعوت آحارونوت- ديروز)
    در کنار اين پيام و رجز خواني هاي بعد از اين حمله به ويژه از سوي نتانياهو، ترامپ و مايک پنس، بايد به اين نکته هم توجه داشت که، آمريکايي ها، در جريان برنامه ريزي براي حمله به خاک سوريه، به شدت مراقب اين بودند که به اهداف ايران و متحدانش آسيبي نرسد: «يک مسئول آگاه در کاخ سفيد به ما خبر داد در ميان ليست اهدافي که واشنگتن به آنها يورش برده، مواضع ايران و روسيه وجود نداشته است.» (العربيه-ديروز)
    بي آبروتر شدن شوراي امنيت سازمان ملل، از پيامدهاي ديگر اين حملات موشکي بود. فراموش نکنيم که اين تجاوز به بهانه حملات شيميايي «دوما» صورت گرفت. حملاتي که تا اين لحظه هيچ سندي درباره مشارکت دولت سوريه در آن پيدا نشده چرا که هنوز تحقيقاتي در اين باره آغاز نشده است! و در مقابل اسناد و شواهد زيادي هست که نشان مي دهد اين حملات توطئه اي از سوي همين کشورهاي حمله کننده به سوريه بوده تا به تروريست هاي در حال احتضار تنفس مصنوعي بدهند. (به عنوان يک نمونه مراجعه شود به اظهارات مهم ژنرال جاناتان شاو، رئيس سابق نيروهاي ويژه انگليس)
    حمله کنندگان به سوريه کشورهاي آمريکا، انگليس و فرانسه يعني سه عضو داراي حق وتوي شوراي امنيت سازمان ملل هستند! نيکي هيلي در همان صحن جلسه شوراي امنيت گفت که اين قطعنامه چه راي بياورد و چه نياورد، عليه سوريه وارد عمل خواهد شد! اين کشورها که خود را فاتحان جنگ جهاني مي دانند، پس از جنگ خود قوانين سازمان ملل و شوراي امنيت را نوشته و براي خود حق وتو قائل شده اند، اما وقتي از اين ساز و کار طرفي نبستند، قوانين خود را به راحتي نيز زير پا گذاشتند و آبرويي براي سازمان ملل و خود نگذاشتند.
    به هر تقدير، اگر بپذيريم که هدف اصلي آمريکا و نوچه هايش از تجاوز آشکار به سوريه، خط و نشان کشيدن براي ايران و متحدانش بوده و اين امر بديهي را هم بپذيريم که عصر، عصر قانون جنگل است و کشورهاي زورگو به قوانيني که خود تدوين کرده اند هم، عمل نمي کنند، آيا صحبت کردن از برجام 2 و مذاکره بر سر توانايي هاي نظامي و موشکي مان از قضا با همين سه کشور! عقلاني است؟! کشورهايي که پرونده سياه برجام را هم در کارنامه سياه و بلند بدعهدي هاي خود دارند.
    در اين ماجرا، نقش دلارهاي سعودي (نه خود سعودي ها) را نبايد کمرنگ ديد. ترامپ خيلي واضح و روشن اعلام مي کند امثال بن سلمان، گاوهاي شيردهي هستند که بايد دوشيدشان و وقتي شيرشان خشک شد، بايد ذبحشان کرد. حمله به سوريه از سوي سه کشوري صورت گرفته که طي چند ماه گذشته با هم مسابقه «سعودي دوشي» داشته اند. گزارش هاي متعددي وجود دارد که نشان مي دهد اين حملات با هزينه سعودي ها صورت گرفته چرا که اين روزها، اين رژيم از هيچ تلاشي براي نزديکي به رژيم صهيونيستي دريغ نکرده است. نمونه آن گزارش ديروز رسانه هاي رسمي سعودي درباره اجلاس اتحاديه عرب در «ظهران» عربستان است که خطاب به شرکت کنندگان آن نوشتند: «در نشست ظهران بايد صلح با اسرائيل و مقابله با ايران مورد اتفاق قرار گيرد.»
    با توجه به قرابتي که فرزندان «ابولهب» و «تئودور هرتزل» پيدا کرده اند، هيچ بعيد نيست اين حملات، به درخواست رژيم صهيونيستي و با هزينه آل سعود صورت گرفته باشد. يعني طرح از اسرائيل، هزينه با آل سعود و اجرا با آمريکا، فرانسه و انگليس! اگر اين فرضيه قوي را قبول کنيم، بايد گفت، در اين ماجرا بازنده اصلي همين سعودي ها هستند. براي درک اين مسئله، کافي است نگاهي به قيمت موشک هايي بيندازيم که به خاک سوريه شليک شد و تنها 3 زخمي بر جاي گذاشت! گفته مي شود قيمت هر يک از موشک هاي شليک شده به سوريه يک و نيم ميليون دلار است که اگر در 105 موشک شليک شده ضرب شود مي شود چيزي حدود 158 ميليون دلار! با توجه به ميزان کم خسارات، تلاش آمريکايي ها به نزديک نشدن به اهداف ايراني، يافت نشدن دستاوردهاي اين حملات و پاسخي که از ايران گرفتند و صد البته خواهند گرفت، مي توان نتيجه گرفت، اين بار هم سر سعودي ها کلاه گشادي رفته چرا که بن سلمان به درخواست ترامپ چيزي نزديک به 4 ميليارد دلار به آمريکايي ها داده است تا اين کشور از سوريه خارج نشود! رقمي که به انگليس و فرانسه داده پيشکش!
    اين رخداد، درس مهمي هم به همه ما ايراني ها به ويژه دولت محترم داد و آن اينکه، در دنياي سياست منهاي اخلاق، قدرت ها براي قانون، منطق، ديپلماسي، مذاکره و وعده هايي که مي دهند، پشيزي ارزش قائل نيستند و براي رسيدن به هدف، حاضرند دست به شيطاني ترين جنايات بزنند و با سلاح هاي شيميايي مردم بي دفاع را قتل عام و سپس اعلام کنند، به خاطر اخلاق به سوريه حمله کرده اند! اينکه، در چنين دنياي بي رحمي، با اقتدار است که کارها پيش مي رود نه با لبخند و ديپلماسي و دشمن ديپلماسي بدون قدرت و اقتدار را«ضعف» برداشت مي کند. اينکه، کساني که مي گويند «دنياي فردا، دنياي گفتمان ها است نه موشک ها» تا نتيجه بگيرند بايد مذاکرات موشکي را هم کليد زد، يا خوش خيال و خام انديشند يا به خيانت در ميدان دشمن بازي مي کنند، چرا که امروز، دنياي موشک است و دنياي گفتمان با کشورهايي با مختصات آمريکا، انگليس و فرانسه تمام شده است.
    یادداشت روز: دنياي فردا دنياي موشک هاست نه گفتمان ها!
    


 روزنامه كيهان، شماره 21882 به تاريخ 27/1/97، صفحه 2 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 96 بار
    آثار ديگري از "جعفر بلوري"

  دولت سايه وجود دارد اما كجا؟!
جعفر بلوري، كيهان 22/6/97
مشاهده متن    
  اين خط و اين نشان!
جعفر بلوري، كيهان 15/6/97
مشاهده متن    
  بدترين و بهترين گزينه دولت
جعفر بلوري، كيهان 5/6/97
مشاهده متن    
  دونالد ترامپ يك تهديد چند فرصت!
جعفر بلوري، كيهان 25/5/97
مشاهده متن    
  از مذاكره با ترامپ تا آن 5 هواپيماي ملخي!
جعفر بلوري، كيهان 18/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه حضور
متن مطالب شماره 105، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است