|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/1/27: ايرج راد: ١١ سال پاي ساخت خانه تئاتر جديد ايستاديم
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3124 27/1/97 > صفحه 10 (هنر) > متن
 
      


ايرج راد: ١١ سال پاي ساخت خانه تئاتر جديد ايستاديم


نويسنده: رضا آشفته


    
    پس از ١١ سال پيگيري، مراسم گشايش ساختمان تازه خانه تئاتر، شنبه، ۲۵ فروردين، با حضور سيدعباس صالحي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، جمعي از هنرمندان و مديران تئاتر و هنري برگزار شد.
     ايرج راد، عضو هيئت مديره خانه تئاتر و مدير عامل سابق اين خانه، در گفت وگو با «شرق» درباره ساختمان جديد گفت: ما خانه تئاتر را با هدف ارائه برنامه هاي جديد بازگشايي مي كنيم كه به زودي در هيئت مديره دراين باره بحث و گفت وگو مي شود و خوشبختانه اين بازگشايي همراه شده است با مجمع عمومي خانه تئاتر و انتخابات هيئت مديره بعدي كه فكر مي كنم به زودي شاهد اجراي اين برنامه ها خواهيم بود. او افزود: ساخت اين خانه ١١ سال به درازا كشيده كه بالاخره روز شنبه افتتاح شد و ما هم به دنبال اين موضوع بوديم كه بايد خانه تئاتر صاحب مكان مستقلي باشد و به جايي وابسته نباشد و به همين دليل همه سختي ها را پشت سر گذاشته ايم و پاي آن ايستاده ايم. روز شنبه خبرنگاران از اين مكان تازه تاسيس ديدار كردند و از نزديك در جريان چگونگي ساخت و ساز اين ساختمان قرار گرفتند. به هرحال اين فضاي تازه به لحاظ داشتن سالن اجرا و كافي شاپ و ديگر امكانات، بيشتر از مكان قبلي مي تواند در اختيار اعضاي خانه تئاتر قرار گيرد و سالن آنجا هم به زودي براي اجراي نمايش افتتاح خواهد شد.
    
    ساختمان تازه
    مديرعامل سابق خانه تئاتر در مراسم افتتاحيه خانه تئاتر جديد، با بيان اينکه ساختمان جديد را که پيش تر خانه اي متروکه بود به قيمت ۲۰۰ ميليون تومان در سال ۸۴ خريداري کرديم، اظهار کرد: ۱۷ ماه طول کشيد تا شهرداري مجوز تخريب و ساخت و ساز را به ما بدهد. قرار شد شهرداري سالي صد ميليون تومان براي ساخت و ساز ساختمان جديد به ما بدهد و ما اين پول را به صورت سپرده در بانک گذاشتيم که از سود سپرده و همچنين کمک هايي که دوستان داشتند، کار را به سرانجام برسانيم. راد يادآور شد: ما براي ساخت و ساز ساختمان جديد حدود دو ميليارد و ۸۰۰ ميليون تومان پول گرفتيم و يک ميليارد تومان هم سود سپرده ما در اين سال ها بود و درکل اين ساختمان را با هزينه سه ميليارد و ۸۰۰ ميليون توماني ساختيم. براي تجهيز نور و صوت سالن نمايش اين ساختمان که امکانات آن در ايران بي نظير است، از آقاي صالحي اميري، وزير وقت ارشاد، درخواست حمايت کرديم و حمايت ايشان از طريق موسسه توسعه هنرهاي معاصر انجام شد. در ادامه، سيدعباس صالحي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، به ايراد سخناني پرداخت و گفت: اينکه تئاتر امروز صاحب خانه شده، خبر خوبي است. تئاتر هنري است که گفت وگو با آن آغاز مي شود و انسان زماني که ياد گرفت با ديگري هنرمندانه سخن بگويد، از هنر تئاتر استفاده کرد. تئاتر هنر نقد است و انسان وقتي هنرمندانه نقد مي کند، از زبان تئاتر بهره مي برد.
    
    در گوش سالمم زمزمه كن
     «در گوش سالمم زمزمه کن» عنوان نمايشي است كه قرار بود به كارگرداني شادروان جعفر والي اجرا شود و ايرج راد و هرمز هدايت بازيگران اين نمايش دونفره بودند كه براي چندمين بار توسط اين كارگردان قديمي مي خواست اجرا شود كه به دليل فوت اين بزرگوار اجراي آن منتفي شد، اما از آنجا كه ايرج راد نسبت به اين اجرا احساس تعهد مي كرد، سعي كرد در زمستان ٩٦ با بازي خودش و داريوش مودبيان آن را در سالن تازه تاسيس اين خانه اجرا كنند كه به دليل فراهم نشدن امكاناتي مانند صندلي ها اين اجرا نيز ممكن نشد، اما درباره اجراي قطعي آن ايرج راد اظهار اميدواري مي كند؛ اگر كافي شاپ و سالن انتظار اين سالن به زودي راه اندازي شوند و حواشي آن نيز برطرف شود، ما هم سعي مي كنيم اين نمايش را در همان حدود ميزانسن هاي مدنظر مرحوم والي كار كنيم.
    
    حضور هنرمندان نامي
     در اين مراسم هنرمنداني مانند علي نصيريان، هرمز هدايت، بهزاد فراهاني، ژاله علو، شمسي فضل اللهي، محمدرضا خاکي، هرمز سيرتي، سهراب سليمي، منيژه محامدي، هادي مرزبان، محمد اسکندري، علي عابدي، قطب الدين صادقي، محسن حسيني، مريم کاظمي، مجيد جوزاني، هادي ايازي، حسين پارسايي، شهرام کرمي، حسين مسافرآستانه، اسماعيل خلج و محمد سرير حضور يافتند. بخشي از اين مراسم به اجراي چند قطعه نمايشي که يکي از آنها روايتي از شاهنامه و ديگري هم نقشي از اتللو بود اختصاص داشت. همچنين مديرعامل خانه تئاتر اعلام کرد که اعضاي خانه تئاتر و اهالي تئاتر مي توانند ۲۶ و ۲۷ فروردين از ساختمان جديد خانه تئاتر ديدن كنند. اصغر همت، مديرعامل خانه تئاتر، از بازگشايي اين مجموعه براي بازديد عمومي اعضاي خانه تئاتر در روزهاي ۲۶ و ۲۷ فروردين خبر داد و افزود: انتقال خانه تئاتر به خانه جديد نيز، به زودي صورت خواهد گرفت.
    ايرج راد: ١١ سال پاي ساخت خانه تئاتر جديد ايستاديم
    


 روزنامه شرق، شماره 3124 به تاريخ 27/1/97، صفحه 10 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بار
    آثار ديگري از "رضا آشفته"

  حاضران و غايبان جشنواره هفدهم عروسكي
رضا آشفته، شرق 13/6/97
مشاهده متن    
  برگزيده هاي تهران / نگاهي به 2 اجراي ايراني «هديه اسرارآميز» و «منو نمي بره»
رضا آشفته، شرق 6/6/97
مشاهده متن    
  تقابل موسيقي و جنگ / گفت و گو با مهرداد كورش نيا، نويسنده و كارگردان چهارمين شنبه
رضا آشفته، شرق 22/5/97
مشاهده متن    
  خود سانسوري به مثابه عقيم شدن انديشه است / گفت و گو با روح الله جعفري، دراماتورژ و كارگردان نمايش «ريچارد سوم اجرا نمي شود»
رضا آشفته، شرق 17/5/97
مشاهده متن    
  خرس هاي پانداي دوست داشتني / يك افتخار ديگر براي عليرضا كوشك جلالي، نمايش نامه نويس و كارگردان ايراني، در آلمان
رضا آشفته، شرق 9/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پردازش
متن مطالب شماره 120-121، آبان و آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است