|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: تصميم جديد براي بدهكاران ارزي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4573
دو شنبه 27 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


تصميم جديد براي بدهكاران ارزي
براساس اصلاحيه آيين نامه ماده ۲۰ قانون رفع موانع توليد بررسي شد    
    دنياي اقتصاد : آخرين اصلاحيه آيين نامه اجرايي ماده ۲۰ قانون رفع موانع توليد با پيش بيني دو مهلت جديد به بدهکاران ارزي از سوي بانک مرکزي به شبکه بانکي ابلاغ شد. نوسانات نرخ ارز در سال هاي ۹۰ و ۹۱ موجب شد تا بازپرداخت تسهيلات دريافتي از حساب ذخيره ارزي به گره کور بخش توليد تبديل شود؛ گره اي که بازکردن آن به آيين نامه اجرايي ماده ۲۰ قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاي نظام مالي کشور سپرده شد.
    اما از زمان ابلاغ اين ماده قانوني تاکنون به دفعات شاهد اصلاحات گوناگون براي اين ماده قانوني بوده ايم. حال در آخرين اصلاحيه آيين نامه اجراي ماده ۲۰ قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاي نظام مالي کشور، اين امکان براي بدهکاران ارزي که ۲۵ درصد از علي الحساب بدهي خود را پرداخت کرده اند درنظر گرفته شده تا پايان شهريور سال جاري نسبت به تسويه بدهي خود اقدام کنند. در متن اصلاحيه اين ماده قانوني و در ماده (۴) عبارت «تا پايان شهريورماه سال ۱۳۹۷» جايگزين عبارت «تا پايان اسفندماه سال ۱۳۹۶» شده است. از سوي ديگر براساس اصلاحيه ابلاغي متقاضيان استفاده از مزاياي آيين نامه ماده (۲۰) قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاي نظام مالي کشور که ۲۵ درصد علي الحساب اقساط سررسيده شده (موضوع ماده ۲ آيين نامه) را پرداخت نکرده اند، بدون شرط پرداخت ۲۵ درصد علي الحساب اقساط سررسيده شده تا ۳۱ خرداد سال جاري مي توانند يکجا اقساط سررسيده شده را تسويه کنند.
    براساس ماده ۲۰ قانون رفع موانع توليد در ابتدا مقرر شد تا بدهکاران ارزي با پرداخت ۲۵ درصد از بدهي بتوانند بدهي خود را با نرخ زمان گشايش اعتبار پرداخت کنند، اما محدود بودن مهلت پيش بيني شده براي تسويه بدهي موجب شد تا از زمان تصويب اين ماده، مهلت اعطاشده به بدهکاران ارزي تغيير کند. به همين دليل «تمديد مهلت تعيين تکليف بدهکاران ارزي» به يکي از موارد مطرح شده در جلسه کميته ماده ۷۶ قانون برنامه پنجم توسعه تبديل و براساس آن پيشنهاد شد تا به بدهکاران ارزي تا پايان شهريور سال گذشته نسبت به تعيين تکليف بدهي شان مهلت داده شود. اما عدم مراجعه بدهکاران براي تعيين تکليف به بهانه کوتاه بودن مدت زمان درنظر گرفته شده موجب شد تا در آخرين جلسه کميته ماده ۷۶ قانون برنامه پنجم توسعه مهلتي ديگر براي تعيين تکليف بدهي ارزي در نظر گرفته شود.
    
    ۱۸۰۰ بدهکار بلاتکليف
    به گفته محمدمهدي رئيس زاده، مشاور مالي و بانکي اتاق بازرگاني ايران، در حال حاضر حدود ۱۸۰۰ واحد صنعتي در ليست بدهکاران ارزي قرار دارند که با توجه به رکود به وجود آمده در بخش صنعت، موفق به پرداخت بدهي خود نشده اند به همين دليل جلساتي با حضور نماينده وزارت اقتصاد، وزارت صنعت، معدن و تجارت، برخي از نمايندگان مجلس، بانک مرکزي و نمايندگان اتاق هاي بازرگاني برگزار شد تا به اين طريق بتوان درخصوص وضعيت اين تعداد واحد صنعتي مشکل دار تصميم گيري شود، که در نهايت امر اصلاحيه ابلاغي به تصويب رسيد تا به اين طريق شاهد بازگشت آرامش در شرايط کنوني به واحدهاي توليدي باشيم. عدم تعيين تکليف حدود ۱۸۰۰ واحد بدهکار ارزي در حالي است که پيش از اين تعداد بدهکاران ارزي حدود سه هزار بنگاه توليدي اعلام شده بود که با اين شرايط مي توان گفت حدود ۴۰ درصد از بدهکاران ارزي از زمان اجرايي کردن آيين نامه ماده ۲۰ قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاي نظام مالي نسبت به تسويه بدهي خود اقدام کرده اند و ۶۰ درصد باقي مانده در انتظار آخرين تصميمات براي عبور از اين چالش هستند. به گفته مشاور مالي و بانکي اتاق بازرگاني ايران با توجه به اتمام مهلت پيش بيني شده در آيين نامه ماده ۲۰ قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاي نظام مالي براي تسويه بدهي و بلاتکليفي برخي از بنگاه هاي توليدي شاهد اين موضوع بوديم که بنگاه هاي توليدي به تملک بانک ها در مي آمدند که اين امر نفعي براي اقتصاد کشور به همراه نداشت و تنها به تعطيلي واحدهاي توليد منجر مي شد، بنابراين جلسات مشترکي برگزار و بر سر اعطاي مهلت به بدهکاران ارزي توافق شد. بطوريکه براساس توافق صورت گرفته به بنگاه هايي که ۲۵ درصد از بدهي خود را به صورت علي الحساب پرداخت کرده بودند اين مهلت داده شده بود تا پايان شهريور سال جاري نسبت به تسويه بدهي خود اقدام کنند و براي بنگاه هايي که ۲۵ درصد علي الحساب را پرداخت نکرده اند نيز اين امکان پيش بيني شد تا پايان خرداد سال جاري با بانک هاي عامل نسبت به تعيين تکليف بدهي خود به توافق برسند و نسبت به پرداخت بدهي خود اقدام کنند.
    پيش از اين، بدهکاران ارزي ملزم شده بودند تا ۲۵ درصد بدهي ارزي خود را به نرخ روز گشايش پرداخت و مابقي بدهي خود را بر مبناي نرخ مرجع مصوب در تاريخ ۴/ ۷/ ۹۱ پرداخت کنند؛ در اين تاريخ نرخ دلار برابر با ۱۲۲۶ تومان و يورو ۱۵۸۶ تومان بود و بدهکاران ارزي با نرخ سالانه ۱۵ درصد نسبت به تسويه بدهي خود اقدام کنند. اما به گفته مشاور مالي و بانکي اتاق بازرگاني ايران، آنچه مسلم است امکان تسويه يکجا بدهي تا پايان خرداد يا شهريور با توجه به شرايط کنوني اقتصادي براي بدهکاران ارزي وجود ندارد، به همين دليل مقرر شد تا کارگروهي که متولي آن وزارت اقتصاد است با حضور نمايندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزي، اتاق بازرگاني و نمايندگان مجلس برگزار شود تا درخصوص چگونگي تسويه بدهي به صورتي که اکثر بدهکاران از عهده اجراي آن برآيند گرفته شود، که هم خزانه دولت به دليل بدهکاران خالي نماند و هم قابليت اجرايي داشته باشد.
    به گفته مشاور مالي و بانکي اتاق بازرگاني ايران در کنار توافقات صورت گرفته مقرر شد تا وزارت صنعت، معدن و تجارت براساس فرم هايي که تهيه کرده در جريان وضعيت بنگاه هاي توليدي استاني قرار گيرند تا به اين طريق مشخص شود که واحدهايي که تسهيلات دريافت کرده اند، آيا اين تسهيلات را صرف توليد و تجهيزات کرده اند يا خير؟ اين نتايج بايد پس از بررسي و تصويب نهايي ظرف مدت دوماه (خرداد سال جاري) به وزارت اقتصاد ارائه شود تا آخرين تصميم گيري درخصوص اين ماده قانوني گرفته شود و به اين طريق آخرين اصلاحيه آيين نامه اجرايي ماده ۲۰ قانون رفع موانع توليد مصوب شود.
    تصميم جديد براي بدهکاران ارزي / براساس اصلاحيه آيين نامه ماده ۲۰ قانون رفع موانع توليد بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آب و فاضلاب
متن مطالب شماره 118، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است