|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: انتظارات معدني ها در سال ۹۷
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


انتظارات معدني ها در سال ۹۷دنياي اقتصاد : با نام گذاري سال حمايت از توليد ملي براي سال جاري بسياري از فعالان اقتصادي معتقدند که براي تحقق اين شعار بايد زيرساخت هاي اجراي اين طرح از سوي متوليان بخش فراهم شود. زيرساخت هايي که برخي از متوليان بخش هاي صنعتي و معدني معتقدند تحقق آن به روان سازي قوانين داخلي گره خورده است. در اين خصوص رئيس خانه معدن ايران به «ايرنا» گفت: حمايت از کالاها و توليدات داخلي را مي توان با شفاف و روان سازي قوانين و مقررات در بخش معدن و استفاده مطلوب از اين ذخاير عينيت بخشيد.
    محمدرضا بهرامن با اشاره به نام گذاري امسال به «حمايت از کالاي ايراني» از سوي رهبر معظم انقلاب افزود: معدن، بخشي مزيت دار در کشور است و امروز بايد به وجود ثروت سرشار «ذخاير معدني» در کشور افتخار کنيم. وي يادآوري کرد: امروز با شرايط خاص و ويژه اي در کشور مواجه ايم که هرگونه تغيير و دگرگوني در شرايط اقتصادي و سيستم پولي و مالي کشور، آثاري در همه بخش هاي اقتصادي خواهد داشت؛ با اين حال ارزش بسياري از محصولات و توليدات بخش معدن به صورت جهاني مشخص مي شود که مزيتي براي اين بخش است. بهرامن پيشنهاد کرد که براي تحقق شعار سال در بخش معدن، قوانين و مقررات اين بخش شفاف سازي شده و فضا براي رانت ها تخليه شود، همچنين بايد نگاه ها را در استفاده از فرصت ها و ظرفيت هاي موجود تغيير داد. وي با تاکيد بر اينکه در زمينه شناخت از ذخاير معدني کشور هنوز در آغاز راهيم، بيان کرد: برخي در کشور از سهم نسل هاي آينده در بخش معدن سخن به ميان مي آورند، در حالي که در بسياري موارد هنوز اکتشافات به نتيجه نرسيده است.
    رئيس خانه معدن ايران ادامه داد: به عنوان نمونه در نتيجه ۲ سال عمليات اکتشافي کشور، امروز به يک ذخيره ۵/ ۱ ميليارد تني سنگ آهن در بخش مرکزي ايران دست يافته ايم و اين ثروتي نيست که يک شبه تمام شود. وي تصريح کرد: با وجود مشکلات در ساير بخش هاي اقتصادي، اما امروز در بخش معدن با شرايطي مواجه ايم که به ما اجازه مي دهد دريچه مرزهايمان را براي سرمايه گذاري مطلوب خارجي ها بگشاييم، زيرا خارجي ها براي تامين مواد اوليه مورد نياز ساير صنايع شان به مواد معدني محتاج هستند و اين آزموني است که بايد از آن سربلند بيرون بياييم.
    بهرامن اظهار کرد: در اين مسير، تشکل هاي وابسته به بخش معدن به عنوان ابزارهايي تجربي و ارزشمند نقشي تاثيرگذار داشته و توجه به آنها آثاري ارزشمند براي دولت و تصميم سازان به همراه خواهد داشت. وي با تاکيد بر اينکه در شرايط فعلي نبايد قوانين و مقررات بازدارنده در کشور وضع کرد، يادآوري کرد: در حالي که شاهديم کشورها با تعريف تعرفه هاي جديد به روان سازي اقتصادشان مي پردازند، با اين وجود و به رغم نياز کشور به باز کردن دروازه ها به روي توليد، اما شاهد سخت تر شدن فضاي کسب و کار و ايجاد نگراني هايي براي سرمايه گذاران هستيم که فاقد توجيه است. وي ادامه داد: مواردي همچون حذف بخش خصوصي و تشکل ها در تصميم سازي هاي بخش معدن، اشتباهات ديگري بود که رخ داد، با اين حال خانه معدن مذاکره هايي را با دولت و مجلس براي توسعه بخش معدن و بازگشت به مسير صحيح اوليه دنبال مي کند.
     همواره اين پرسش مطرح است که چرا سرمايه گذاري در اين بخش پا نمي گيرد و شاهد واردات کالاهاي معدني از جمله سنگ از کشورهايي چون ايتاليا، ترکيه و چين به کشور هستيم. در اين پيوند، رئيس هيات مديره انجمن معدن کاران سرب و روي کشور گفت: تصميم گيري براي جلوگيري از خام فروشي و ايجاد زنجيره ارزش افزوده و در نتيجه اشتغال زايي و درآمدزايي بيشتر، تصميم بسيار خوبي است، اما بايد مراقب بود چنين تصميم هايي به کاهش اشتغال معادن و از دست رفتن بازارهاي صادراتي نينجامد. علي سدهي با اشاره به ابلاغ فهرست کالاهاي صادراتي مشمول لغو معافيت مالياتي از سوي معاون اول رئيس جمهوري افزود: عمده معادن کشور در نقاط دورافتاده واقع شده است و اگر بتوانيم مواد معدني موجود در آنها را هرچند با ارزش افزوده اندک صادر کنيم، اشتغال زايي در اين مناطق محروم را به دنبال خواهد داشت.
    سدهي با بيان اينکه امروز مفهوم «مواد خام» در کشور به درستي تبيين نشده است، اضافه کرد: به عنوان نمونه اگر قرار باشد نفت خام را صادر نکنيم، اقتصاد کشور به تعطيلي کشيده خواهد شد؛ براين اساس ابتدا بايد معناي مواد خام را بدانيم، سپس طبق آن برنامه ريزي کنيم. وي با بيان اينکه ايران يکي از غني ترين کشورهاي جهان از نظر مواد معدني است، خاطرنشان کرد: هرگونه فشار به صادرات اين مواد، تاثير خود را بر کم شدن مواد اوليه توليد محصولات داخلي و از دست رفتن بازارهاي صادراتي برجا خواهد گذاشت که شايد براي به دست آوردن برخي از اين بازارها سال ها زمان صرف شده است. رئيس هيات مديره انجمن معدن کاران سرب و روي کشور به ترکيه و قزاقستان اشاره کرد که به صادرات مواد معدني کشورشان مي پردازند و گفت: به طور قطع فوايدي در اين کار وجود دارد و کارشناسان اين حوزه بايد منافع و مزاياي آن را شناسانده و تبيين کنند.
    وي گفت: نبايد جلوي صادرات موادي همچون کنسانتره هاي مواد معدني يا سنگ هاي پروسس شده که به اندازه ساليان سال در کشور وجود دارد، گرفته شود، بلکه بايد مشوق هايي نيز به آنها اختصاص داد. سدهي همچنين با اشاره به معادن سنگ هاي ساختماني در ايران و مقايسه آن با ايتاليا که بسيار بيشتر از معادن اين کشور است، يادآور شد: به دليل موانع و مشکلات موجود در اين بخش، صادرات کشورمان در اين حوزه حتي يک درصد ايتاليايي ها نيست. همچنين، رئيس کميسيون معادن و صنايع معدني اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران معتقد است شرايط براي توليد مواد با ارزش افزوده بالا و جلوگيري از خام فروشي در بخش معدن مهيا نيست. بهرام شکوري گفت: نخستين شرط اين موضوع، ايجاد ارتباط بين دولت و حاکميت با بخش خصوصي است، در حالي که قوانين و مقررات و سياست گذاري هاي کشور به اين سمت و سو نيست. رئيس کميسيون معادن و صنايع معدني اتاق ايران خاطرنشان کرد: بايد مشوق هايي ايجاد و هارموني زنجيره ارزش را به گونه اي تنظيم کرد که همراه با توسعه اين بخش ها، صنايع زيردستي شان نيز ايجاد شوند.
    وي با اشاره به صدور همه مجوزهاي حوزه فولاد از سوي دولت، وجود مازاد توليد در سنگ آهن و همچنين کنسانتره، تاکيد کرد: بايد هارموني زنجيره ارزش به گونه اي ايجاد شود که سيگنال صحيحي براي صاحبان سرمايه ها ايجاد کند. شکوري اضافه کرد: اگر اعتقادمان بر اين است که مواد معدني در حوزه معدن نبايد به صورت دانه بندي يا خام صادر شود، بايد زنجيره ارزش آن را به صورت صحيح ايجاد کرد؛ پس به جاي صدور بخشنامه ها و مجوزهاي مکرر، به ايجاد هارموني بپردازيم يا سرعت بيشتري به فرآيند توسعه داده و صنايع زيردستي را ايجاد کنيم. وي گفت: معدن يکي از بخش هايي است که مي تواند به توسعه مناطق محروم بينجامد و زماني با همين نيت، معافيت هاي مالياتي براي حضور در اين مناطق تعريف شد، اما حال که دولت با مشکلات مالي مواجه شده، شاهد حذف اين معافيت ها هستيم که انگيزه ها را براي حضور در اين مناطق به حداقل رسانده است.
    انتظارات معدني ها در سال ۹۷
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دادرسي
متن مطالب شماره 132، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است