|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4573
دو شنبه 27 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


خبرتوافق براي برقراري پرواز مستقيم تهران-تاشکند
    دنياي اقتصاد : رئيس کل سازمان توسعه تجارت ايران درباره دستاوردهاي دوازدهمين اجلاس کميسيون مشترک همکاري هاي ايران و ازبکستان اعلام کرد: با توجه به تغيير رئيس جمهور ازبکستان و همچنين تحول فضاي کسب وکار در اين کشور، اراده طرفين بر توسعه روابط اقتصادي و تجاري قرار گرفته است.
    به گزارش شاتا، مجتبي خسروتاج دوازدهمين اجلاس کميسيون مشترک همکاري هاي ايران و ازبکستان را مقدمه اي براي سفر رياست جمهوري کشورمان به ازبکستان توصيف کرد و گفت: در زمينه همکاري هاي صنعتي و معدني مقرر شد سند اين همکاري ها در قالب نقشه راه همکاري هاي صنعتي و خدمات فني و مهندسي در سفر رئيس جمهوري ايران به ازبکستان به امضاي طرفين برسد. معاون صادراتي وزيرصنعت، معدن و تجارت نبودن پرواز مستقيم تهران- تاشکند را چالش در توسعه روابط تجاري عنوان کرد و اظهار داشت: طي مذاکرات مقرر شد تا طرفين هر ماه دو پرواز مستقيم داشته باشند که بر اين اساس، طرف ازبکي از ماه مه امسال، آغازکننده پروازها خواهد بود. همچنين در زمينه تسهيلات صدور ويزا مقرر شد پيشنهاد طرف ازبکي مبتني بر آسان سازي رواديد براي کليه شهروندان ارسال تا پس از بررسي و مذاکره در سفر رئيس جمهوري ايران به ازبکستان به امضاي طرفين برسد. خسروتاج با تاکيد بر اهميت حمل ونقل و ترانزيت گفت: به منظور توسعه حمل ونقل و ترانزيت، براساس الحاقيه جديد مقرر شد تا با حذف هزينه هاي اضافي، قيمت شرکت هاي حمل ونقل به سمت رقابتي شدن برود. همچنين امکان انعقاد قرارداد صادرات فرآورده هاي نفتي و نفت خام از طريق حمل ونقل ريلي به ازبکستان فراهم شده است که درصدد توسعه آن هستيم. وي درباره نظام تعرفه اي ميان دو کشور تصريح کرد: نقص هاي موجود در نظام تعرفه مرتفع خواهد شد و طي ماه آينده ليست ۲۷ قلم کالاهاي مشمول تعرفه هاي تجاري فعلي اصلاح و اقلام جديدي به آنها اضافه مي شود تا در حضور روساي جمهور دو کشور به امضا برسد. خسروتاج افزود: در بخش مراودات بانکي نيز مذاکرات صورت گرفت و مدل هاي متنوعي بررسي شد که اميدواريم با اجراي اين مدل ها زمينه همکاري هاي بيشتر فراهم شود. رئيس کل سازمان توسعه تجارت ايران، همکاري هاي گمرکي ايران و ازبکستان را در چارچوب امضاي سند تفاهم نامه تبادل الکترونيکي اسناد گمرکي سبب تسهيل در امر تجارت براي طرفين دانست. وي بستر فعاليت شرکت هاي ايراني با شرکت هاي ازبکي در تمامي زمينه ها به خصوص توريسم و گردشگري، برق و نيرو، مواد غذايي مانند حبوبات و همچنين در بخش نساجي مانند پنبه و نخ پنبه را مساعد توصيف و تجار و فعالان اقتصادي را به استفاده از ظرفيت هاي کشور ازبکستان دعوت کرد. در اين اجلاس، همايش تجاري ايران و ازبکستان نيز با حضور بيش از۱۰۰ شرکت ايراني و نمايندگان بخش خصوصي و دولتي ازبکستان برگزار شد. بنا به پيشنهاد شرکت کنندگان در همايش مقرر شد کميته حل وفصل مسائل مالي و حقوقي در اتاق هاي بازرگاني دو کشور تشکيل شود که عينا در سند اجلاس گنجانده شد.
    
    
    سرمايه گذاري مشترک با اتريشي ها براي توسعه صنعت ريلي
    دنياي اقتصاد : در ملاقات هيات ۱۰ نفره از فعالان حوزه صنايع ريلي اتريش با معاون امور بين الملل اتاق تهران، دو طرف نسبت به توسعه همکاري هاي دوجانبه در حوزه حمل ونقل ريلي تاکيد کردند.
     به گزارش اتاق تهران، اعضاي اين هيات که با همراهي کريستف گراب ماير، رايزن بازرگاني سفارت اتريش در ايران در اتاق بازرگاني تهران حضور يافته بودند، نمايندگان شرکت هاي اتريشي بودند که در بخش خدمات صنايع ريلي از جمله ارائه قطعات بتني پيش ساخته نوآورانه براي استفاده در سکوها و ساختمان ها، ارائه راهکارهاي نوآورانه در ارتباط با سيستم هاي عايق بندي و قطعات الکترونيکي، توليد و نگهداري ماشين آلات ريل گذاري و کاهش ريسک بلاياي طبيعي فعاليت دارند. در اين نشست، معاون امور بين الملل اتاق تهران به سابقه روابط اقتصادي دو کشور اشاره کرد و گفت: بعد از لغو تحريم ها، هيات هاي بسياري از اتريش و ديگر کشورها ميهمان اتاق تهران بودند. اتريش اولين کشور اروپايي بود که بعد از لغو تحريم ها هيات بلندپايه سياسي و اقتصادي به ايران اعزام کرد و خواهان گسترش و افزايش روابط اقتصادي دو کشور شد. محمدرضا بختياري ضمن اشاره به سرمايه گذاري هايي که شرکت هاي اتريشي در حوزه هاي مختلف از جمله سلامت، گردشگري، خودرو، انرژي هاي تجديدپذير و... در ايران انجام داده اند، از عدم استفاده از ظرفيت خط اعتباري يک ميليارد يورويي اوبر بانک اتريش سخن گفت و افزود: اتاق بازرگاني تهران آمادگي دارد تا به شرکت هاي اتريشي براي يافتن شريک تجاري از ميان اعضاي اتاق کمک و آنها را حمايت کند. مجيد بابايي ابراهيم آبادي، دبير و سخنگوي انجمن صنفي شرکت هاي حمل و نقل ريلي و خدمات وابسته نيز به تغييرات ساختاري حمل و نقل ريلي کشور در طول ۱۲ سال اخير اشاره کرد و گفت: زيرساخت هاي حمل ونقل ريلي در ايران در اختيار دولت است؛ اما عمليات حمل ونقل کاملا از سوي شرکت هاي بخش خصوصي انجام مي پذيرد. وي با اشاره به توليد واگن هاي باري و مسافربري در ايران از طرف هاي اتريشي خواست تا پتانسيل هاي خود را جهت همتايابي از طريق اتاق تهران به اين انجمن اعلام کنند. بابايي سپس به اولويت انجمن در افزايش ظرفيت واگن هاي حمل ونقل و نيز بسته هاي حمايتي دولت از شرکت هاي اتريشي اشاره کرد و از آنها خواست تا در اين زمينه با ايجاد کنسرسيوم هاي مشترک در ايران سرمايه گذاري کنند.
    
    
    تامين ارز براي واردات محصولات کشاورزي
    ايسنا : معاون توسعه بازرگاني و صنايع وزارت جهاد کشاورزي از تامين ارز دولتي براي واردات محصولات کشاورزي خبر داد و گفت: براساس تصميم اخير دولت نرخ دلار براي فعالان بخش کشاورزي ۴۲۰۰ تومان خواهد بود و هرکسي بخواهد نسبت به واردات کالايي اقدام کند برايش با اين قيمت قابل تامين است. علي اکبر مهرفرد افزود: از سوي ديگر براي کنترل بازار کالاهاي اساسي بخش کشاورزي مقرر شد ضمن تامين ارز دولتي ۴۲۰۰ به آن دسته از کالاهايي که بيش از اين نرخ ارز مبادله اي داشته اند مابه التفاوت نيز پرداخت شود؛ به اين معني که اگر به عنوان مثال براي کالايي نرخ ارز مبادله اي ۳۸۰۰ تومان بوده ضمن تامين دلار ۴۲۰۰ توماني، ۴۰۰ تومان مابه التفاوت نيز دريافت مي کند. معاون توسعه بازرگاني و صنايع وزارت جهاد کشاورزي ادامه داد: برخي از کالاهاي اساسي پيش از نوسانات اساسي، نرخ ارزشان آزاد شده بود که مي توان به محصولي مانند برنج اشاره کرد. با توجه به اينکه طي ماه هاي اخير نرخ ارز براي اين محصول اساسي آزاد شده و به قيمت حدود ۴۷۰۰ تا بيش از ۵۰۰۰ تومان رسيده بود، سياست ارزي اخير دولت مبني بر تامين دلار ۴۲۰۰ توماني باعث مي شود که نرخ واردات برنج کاهش پيدا کند.
    
    
    برنامه ريزي افزايش ظرفيت انرژي هاي تجديدپذير
    پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو : معاون وزير نيرو و رئيس سازمان ساتبا از افزايش ۳۶۶ درصدي توليد انرژي تجديدپذير و احداث بيش از هزار نيروگاه تجديدپذير ۵ کيلوواتي بر بام منازل و خودکفايي ۵ شرکت ايراني در زمينه توليد پنل هاي خورشيدي در ايران خبر داد. سيدمحمد صادق زاده در اين باره عنوان کرد: در سالي که گذشت ما شاهد توسعه انرژي هاي تجديدپذير در کشورمان بوديم، به نحوي که تا ابتداي سال ۹۷ ظرفيت انرژي هاي تجديدپذير به ۵۵۰ مگاوات افزايش پيدا کرده و اميدواريم تا پايان تابستان امسال به ۶۰۰ مگاوات برسد. صادق زاده ادامه داد: همچنين بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده تا پايان سال جاري اين ظرفيت بايد به هزار مگاوات برسد و هر سال اميدواريم شاهد افزايش هزار مگاواتي ظرفيت نيروگاه هاي تجديدپذير در کشور باشيم.
    
    
    برنامه صادرات به بازار عراق
    دنياي اقتصاد : نخستين کميته کارشناسي شوراي عالي صادرات غيرنفتي در سال ۱۳۹۷ به رياست معاون صادراتي وزير و رياست کل سازمان توسعه تجارت ايران و با حضور دبير ستاد توسعه اقتصادي ايران و عراق برگزار شد.
    به گزارش روابط عمومي سازمان توسعه تجارت ايران، مجتبي خسروتاج در ابتداي جلسه با اشاره به رشد ۵/ ۶ درصدي صادرات غيرنفتي در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ اظهار کرد: اساسي ترين موضوع در صادرات، مبحث توسعه بازار است، بازار عراق نيز از مهم ترين بازارهاي هدف صادراتي ما است که سال گذشته نزديک به ۵/ ۶ ميليارد دلار صادرات به آن صورت گرفته است. وي سامان دادن به کيفيت کالاهاي ايراني در عراق، چگونگي تمرکز بر ثبات حضور و توسعه نفوذ در بازار عراق را بسيار مهم توصيف کرد و گفت: اهميت محوريت و تمرکز تصميم سازي در مورد بازار عراق، نحوه تعامل و هماهنگي با مقامات عراقي، نظارت بر کيفيت کالاهاي ايراني، پيگيري توسعه روابط بانکي و فرهنگ سازي استفاده از محصولات با کيفيت ايراني در بازار عراق بايد مورد توجه دستگاه هاي ذي ربط باشد. در ادامه اين جلسه، سيدحميد حسيني، دبير اتاق مشترک ايران و عراق در تشريح برنامه ها براي حضور فعال در بازار عراق اظهار کرد: با شناسايي فرصت هاي بازار عراق اقدام به برنامه ريزي و بسترسازي جهت حضور فعالان صادراتي در آن کشور کرده ايم که اين ۱۳ پروژه شامل برنامه ريزي به منظور حضور در مگاپروژه و پروژه هاي متوسط بازسازي عراق، مطالعه و بررسي توجيه اقتصادي پروژه هاي کشاورزي، شيلات، صنايع ساختماني و صنايع سبک، پروژه پيوند ظرفيت هاي صنعتي ايران و عراق، پروژه کشت فراسرزميني و حضور در پروژه کشاورزي و شيلات عراق، نظارت و کنترل کيفيت کالاها و خدمات صادراتي ايران به عراق عنوان کرد. وي افزود: همچنين پروژه حضور خرده فروشي در بازار عراق، عراق شناسي، مشارکت در نمايشگاه هاي داخلي، برگزاري همايش هايي براي تقدير از پيشگامان و افراد موفق در عرصه تجارت با عراق و تلاش براي انتقال تجربيات آنان به ديگران، برگزاري تورنمنت يا جشنواره هاي فرهنگي به منظور تعميق ارتباطات با استفاده از هنرمندان و ورزشکاران ايراني محبوب در عراق و برگزاري جشنواره هاي فروش در شهرهاي مختلف عراق از ديگر پروژه هاي اتاق مشترک ايران و عراق خواهد بود.
    
    
    چشم انداز صادرات غيرنفتي در سال ۹۷
    دنياي اقتصاد : معاون امور اقتصادي و بازرگاني وزارت صنعت، معدن و تجارت از پيش بيني افزايش هشت ميليارد دلاري صادرات غيرنفتي در سال ۹۷ خبر داد و ابراز اميدواري کرد که صادرات غيرنفتي امسال کشور به مرز ۵۵ ميليارد دلار برسد.
    به گزارش «ايسنا» حسن يونس سينکي افزود: با توجه به سياست هايي که براي توسعه بازارهاي صادراتي و همچنين ارتقاي کيفيت کالاهاي صادراتي داشتيم، توانستيم در سال گذشته ميزان صادرات غيرنفتي کشور را به ۴۷ ميليارد دلار برسانيم. وي ابراز اميدواري کرد با مزيتي که توليد کالاي ايراني دارد و همچنين کاهش هزينه هاي توليد و ارتقاي کيفيت بتوانيم بازارهاي صادراتي خود را گسترش دهيم. سينکي با تاکيد بر لزوم حفظ بازارهاي موجود، بيان کرد: بايد از طريق بازاريابي هاي نوين و همچنين تقويت رايزنان بازرگاني و اقتصادي در ساير کشورها بتوانيم به بازارهاي صادراتي جديد دست پيدا کنيم. معاون وزير صنعت، معدن و تجارت يادآوري کرد: بايد دامنه حضور خود را در کشورهاي همسايه، اروپا، آسياي دور و... گسترش دهيم. سينکي آموزش تجار و بازرگان را نيز براي توسعه صادرات کشور ضروري خواند و گفت: بايد از روش هاي سنتي و قديمي تجارت دور شويم و همگام با دنيا به دنبال شيوه هاي نوين تجارت و بازاريابي باشيم. وي عامل مهم ديگري که بر توسعه صادرات کشور اثرگذار است را اصلاح ساختارها و کاهش بوروکراسي روند صادرات دانست و تصريح کرد: سازمان توسعه تجارت نيازمند بازسازي و بازنگري در ساختارهاي خود است که با مطالعات و پژوهش هايي که در دست دارد، به دنبال ارتقا و بازسازي ساختار رسمي خود است.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات اندازه گيري و ارزشيابي آموزشي
متن مطالب شماره 24، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است