|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/1/27: كشف دوباره سرزمين مادري
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6982
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6756 27/1/97 > صفحه 13 (تلويزيون) > متن
 
      


كشف دوباره سرزمين مادري
گفت و گو با جواد قارايي ، نويسنده، كارگردان و تهيه كننده مجموعه مستند «ايرانگرد»

نويسنده: پارسا احمدي*


    
    مخاطبان تلويزيون در نوروز امسال شاهد پخش سومين فصل از برنامه تلويزيوني «ايرانگرد» بودند و طبق آمار ارائه شده از سوي صداوسيما، اين برنامه توانست عنوان يکي از پربيننده ترين برنامه هاي نوروزي تلويزيون را به دست آورد. «ايرانگرد» با روايت جواد قارايي، به طبيعت ايران مي پردازد. قارايي که يک طبيعت گرد حرفه اي است تلاش کرده تا با سفر به اقصي نقاط ايران، تصاوير بکري را از طبيعت متنوع ايران به نمايش بگذارد. موفقيت اين برنامه تلويزيوني باعث شد تا گفت و گوي کوتاهي با «جواد قارايي» داشته باشيم.
    
    «ايرانگرد» از چه زماني به تلويزيون آمد؟
    توليد فصل اول از سال 87 آغاز شد و نخستين فصل از «ايرانگرد» سال 90 از تلويزيون پخش شد.
    
    فاصله زماني ميان توليد و پخش فصل اول تا پخش فصل سوم در نوروز 97، کمي زياد نيست؟
    براي هر فصل از برنامه بين دو و نيم تا سه سال وقت لازم است و من بعد از پخش هر فصل و مشاهده بازتاب هاي آن ميان مردم سراغ ساخت قسمت بعدي مي روم. کار توليد مستند معمولاً زمان بر است و مانند سريال هاي تلويزيوني نيست که در چند ماه کل کار از پيش توليد تا ساخت و پخش انجام شود.
    
    فکر مي کرديد يک مجموعه مستند ايراني در زماني که اکثر مستندهاي پرطرفدار تلويزيوني، مجموعه هاي خارجي هستند، اينقدر با استقبال روبه رو شود؟
    خيلي خوشحالم که مردم «ايرانگرد» را دوست داشته اند. من با عشق اين مجموعه را ساخته ام و از مديران رسانه ملي که فرصت ساخت اين مجموعه را به من داده اند تشکر مي کنم. ايران کشوري بزرگ با طبيعت زيبا است که بسياري از ما هنوز زيبايي هاي آن را کشف نکرده ايم. نمايش مناطق ديده نشده ايران براي مردم کشورم جالب است. خيلي از مناطقي که در «ايرانگرد» به آنها سفر کرده و تصويربرداري داشته ايم تا پيش از آن ديده نشده بودند.
    
    بعد از اينکه فصل هاي اول و دوم مستند ايرانگرد از تلويزيون پخش شد و به شهرت رسيد پيشنهاد سوژه براي ساخت مستند به شما دادند؟
    مردم لطف دارند و تماس هاي زيادي داشتم که سوژه معرفي کردند. تعدادي از مسئولان هم پيشنهادهايي براي توليد مستند درباره منطقه شان داشتند. خيلي از بخش هاي مستند «ايرانگرد» را بر اساس همين سوژه هايي که مردم پيشنهاد کرده اند انتخاب کرده ايم. البته درباره هر سوژه تحقيق انجام شده و تا به حال از بيش از 100 لوکيشن بازديد داشته ايم.
    
    به غير از مستند «ايرانگرد»، برنامه اي در تلويزيون بوده که سراغ چنين لوکيشن هايي رفته باشد و از آن مناطق فيلمبرداري کرده باشد؟
    فکر مي کنم تنها کار حرفه اي درباره بسياري از اين مناطق بکر طبيعي کشورمان، همان «ايرانگرد» باشد. البته به تازگي در شبکه سه سيما، برنامه اي در حال ساخت است که شباهت زيادي به کار ما دارد و سراغ بعضي از سوژه هايي که در ايرانگرد به تصوير کشيده ايم رفته اند.
    
    پس تلويزيون به نوعي دارد کار شما را کپي مي کند؟
    بله، مستند «ايرانگرد» از نظر توليد محتوا، خلاقيت و تصاوير کاملاً اورجينال است و سايرين دارند آن را تکرار مي کنند.
    
    ايرانگرد در بيرون از ايران نيز ديده شده يا بازتابي داشته است؟
    خيلي از ايرانيان در اروپا، کانادا و امريکا که موفق شده بودند به صورت آنلاين برنامه «ايرانگرد» را تماشا کنند، در فضاي مجازي پيام مي فرستادند و درباره اينکه نظرشان نسبت به ايران عوض شده صحبت مي کردند. در اين مدت حدود هزار پيام از ايراني ها و حتي ها خارجي ها داشتم.
    
    نظر مخاطبان خارجي چطور بود؟
    اغلب مي گفتند که کار خيلي خوبي بوده است. ايران چقدر زيبا است و برخلاف تصور قبلي شان که ايران را کشوري سرد با طبيعت بياباني و مردماني نه چندان خونگرم تصور مي کردند، بوده است.
    
    با اين بازخورد خوب، روي پخش بين المللي «ايرانگرد» هم فکر کرده ايد؟
    نه ايرانگرد براي مخاطب داخلي ساخته شده، طرح ديگري دارم که بر اساس سليقه مخاطب بين المللي طراحي شده است. بايد در توليد برنامه مخاطب شناسي داشته باشيم. ذائقه مخاطب درون کشور با مخاطب خارجي متفاوت است.
    
    طرح تان براي ساخت مستند بين المللي به کجا رسيده است؟
    طرح آن را نوشته ام. نام پروژه «مردمان طبيعت ايران» است که يک مجموعه هفت قسمتي است. در اين مجموعه قرار است نگاه مردم جهان را نسبت به ايران تغيير دهيم. «مردمان طبيعت ايران» برخلاف «ايرانگرد» که به مشکلات و معضلات هم اشاره دارد، صرفاً زيبايي هاي ايران را به تصوير مي کشد.
    
    چه زماني قرار است «مردمان طبيعت ايران» را بسازيد؟
    زمان ساخت اين مجموعه حدود پنج سال به طول خواهد انجاميد. تا امروز دو بار طرح را به صداوسيما داده ام و طرح دو بار از سوي معاونان سيما پذيرفته شده اما بعد از مدتي معاون عوض شده است. اين بار مي خواهم طرح را به جناب آقاي علي عسگري ارائه کنم و در صورت موافقت ايشان کار را توليد کنم.
    
    چرا تا به حال اثري متناسب با خواسته مخاطبان بين المللي درباره طبيعت ايران نساخته ايم؟
    علت اصلي اش در عدم حمايت است. معمولاً برآورد بودجه فيلم هاي مستند آنقدر پايين است که باور نمي کنيد. علت دومش سختي کار براي توليد مستند طبيعت است. اين سختي ها و زمان بر بودن کار توليد مستند باعث مي شود بسياري از مستندساز ها سراغ اين ژانر نروند. ولي در عين حال مي بينيم در سال هاي اخير کارهاي خوبي با رعايت استانداردهاي بين المللي درباره حيات وحش ايران ساخته شده، مثل «در پناه بلوط» که مستند بسيار خوبي است.
    
    به اين موضوع فکر کرده ايد که يک نسخه سينمايي از «ايرانگرد» تهيه کنيد و در جشنواره هاي فيلم مستند شرکت دهيد؟
    من آدم جشنواره اي نيستم و اصلاً براي جشنواره ها فيلم نمي سازم. به نظرم براي جشنواره فيلم ساختن يعني کار کردن براي جلب نظر چند نفر داور جشنواره، ولي من مستندم را براي 80 ميليون ايراني مي سازم. وقتي «ايرانگرد» از تلويزيون پخش مي شود يعني در جشنواره اي شرکت کرده است که همه مردم ايران داور آن هستند، اين براي من ارزشمند است.
    
    در مصاحبه اي گفته بوديد که بزرگ شدن پسرتان را نديده ايد چون هميشه در حال سفر هستيد، چرا «ايرانگرد» را با حضور خانواده تان توليد نمي کنيد؟ خيلي از مردم عادي هم وقتي به طبيعت مي روند همراه با خانواده هستند!
    نوع کار به طوري است که اصلاً نمي شود خانواده را در توليد «ايرانگرد» با خودم همراه کنم. معمولاً روزانه 10 تا 15 کيلومتر پياده روي داريم و براي توليد يک قسمت از ايرانگرد شايد تا 70 کيلومتر هم راهپيمايي داشته باشيم که بعضاً در مناطق کوهستاني است که کار را سخت تر هم مي کند. ما براي همين سختي ها حتي در گروه مان از همکار خانم نيز استفاده نمي کنيم.
    
    *روزنامه نگارکشف دوباره سرزمين مادري / گفت و گو با جواد قارايي ، نويسنده، کارگردان و تهيه کننده مجموعه مستند «ايرانگرد»
    


 روزنامه ايران، شماره 6756 به تاريخ 27/1/97، صفحه 13 (تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بار
    آثار ديگري از "پارسا احمدي"

  پركردن كنداكتور با سريال هاي تكراري / دست هاي خالي تلويزيون بعد از جام جهاني
پارسا احمدي، ايران 8/5/97
مشاهده متن    
  سياست هاي مميزي در تلويزيون بازنگري مي شود؟ / پخش كامل مراسم اهداي جوايز جام جهاني؛ اتفاقي نو در صدا و سيما
پارسا احمدي، ايران 27/4/97
مشاهده متن    
  تلويزيون و تبعيض ميان فيل و قورباغه! / برخورد متفاوت صداوسيما با اثري از سينماي كودك
پارسا احمدي، ايران 17/4/97
مشاهده متن    
  مناسبت ها و ريزش مخاطب براي تلويزيون
پارسا احمدي، ايران 10/4/97
مشاهده متن    
  «وقتشه» قرار بود مثل يك دانشگاه عمل كند / گفت و گو با ابوالفضل صفري ، تهيه كننده برنامه پربيننده شبكه نسيم كه به بحث ازدواج مي پردازد
پارسا احمدي، ايران 30/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ساينتيا ايرانيكا
شماره 6 (پياپي 126)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است