|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: آتش بس در شام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


آتش بس در شام
نيويورك تايمز: اسد گزينه هاي روسيه را محدود كرده است    
    دنياي اقتصاد : پس از پايان حمله ائتلاف غرب به سوريه و هدف قرار دادن برخي مناطق نظامي، تحقيقاتي و کارخانه هاي ساخت مواد شيميايي، کشورهاي فرانسه، آمريکا و انگليس اعلام کردند که به دنبال پايان دادن به برنامه تسليحات شيميايي هستند. به همين دليل، اين سه کشور با ارائه قطعنامه اي در شوراي امنيت خواستار انجام تحقيقات مستقل در مورد حمله شيميايي در سوريه شدند.
    «ريچارد روث» و «بن وستکات»، گزارشگران سي ان ان در گزارش ۱۵ آوريل اعلام کردند که تقلاي اين سه کشور در سازمان ملل همزمان شده است با تلاش هاي روسيه براي برگزاري جلسه شوراي امنيت در راستاي محکوم کردن حمله به سوريه. «واسيلي نبنزيا»، سفير روسيه در سازمان ملل مي گويد اين حمله «ضربه اي به تلاش هاي سياسي» براي صلح «در سوريه از هم گسيخته» بود. اين گزارشگران به نقل از ديپلمات ها از «جنگ سرد بالقوه جديد» سخن گفتند. اگرچه دبيرکل سازمان ملل از اعضا خواسته خويشتنداري به خرج دهند اما نيکي هيلي، سفير آمريکا در سازمان ملل، اعلام کرده که آمريکا «آماده» است به هرگونه حمله شيميايي در آينده پاسخ دهد. با اين حال، بر سر چرايي حمله در سازمان ملل نزاع هاي گسترده اي جريان دارد. در خارج از اين سازمان هم بازرسان «سازمان منع تسليحات شيميايي» (OPCW) روز شنبه ۲۵فروردين ماه ۹۷ به سوريه وارد شدند تا در مورد حمله شيميايي در اين کشور تحقيق کنند.
    
    ماموريت انجام شد
    موافقت ها و مخالفت ها بر سر حمله به سوريه و تلاش هاي مسکو در سازمان ملل درحالي جريان دارد که ترامپ لحظاتي پس از پايان حمله، اين اقدام را «موفقيت آميز» خواند و اعلام کرد «ماموريت انجام شد.» او ضمن تشکر از فرانسه و انگليس از قدرت و خردمندي ارتش هم تقدير کرد. اگرچه تلفاتي به نيروهاي روس در سوريه وارد نشد اما سي ان ان در تحليلي به قلم «تيم ليستر» در ۱۴ آوريل نوشت: پس از دو هفته تنش بر سر سوريه، سرانجام آمريکا و متحدانش به اين کشور حمله کردند. او نوشت: «تاثير واقعي اين حمله در روسيه احساس شد.» ليستر مي افزايد: «بحث بر سر آنچه در ۷ آوريل در دوما رخ داد و اينکه چه کسي مسوول است، روابط آمريکا و روسيه را به پايين ترين حد در دهه هاي اخير رساند.» وقتي ترامپ در توييتي روسيه و متحدانش را مسوول حمايت از اسد اعلام کرد، عملا اميدهاي صلح يا بهبود در روابط دو کشور را از ميان برد. توييت هاي او به گونه اي بود که روس ها را به چالش مي کشيد.
    روسيه که – به دليل حملات شيميايي رخ داده- خود را در موضع ضعف مي ديد به اين روش متوسل شد که از يک سو اعلام کرد حمله اي رخ نداده؛ از سوي ديگر اعلام کرد گروه هاي شورشي حمله را سازمان داده اند و در نهايت اعلام کرد که توطئه اي انگليسي در کار است که ماجراي اسکريپال (جاسوس دو جانبه روس) را به سوريه گره بزند. مسکو مي ترسد آنچه بر سر عراق و ليبي آمد و اين کشورها از گردونه حذف شدند در سوريه هم تکرار شود. چنين بود که سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه، اعلام کرد: «اميدوارم ماجراجويي هايي که در عراق و ليبي رخ داد در سوريه تکرار نشود.» ولاديمير پوتين هم روز شنبه اعلام کرد: «تاريخ مسووليت سنگين انتقام هاي خونين در يوگسلاوي، عراق و ليبي را به پاي واشنگتن نوشته است.» ليستر، تحليلگر سي ان ان، مي افزايد: هدف از اين حمله غرب ارسال اين پيام به مسکو بود که سوريه «ملک» يا «مستعمره» روسيه نيست و اين کشور در مورد ترسيم خط فرضي منافع بايد همگام با غرب پيش برود.
    هدف از اين حمله نشان دادن «قدرت سخت» يا «بازدارندگي موثر» غرب در برابر تحولات سوريه و خودنمايي نظامي روسيه بود. ليستر معتقد است «خوش بيني» روس ها از روي کار آمدن ترامپ با گذشت زمان به «سرخوردگي» و در نهايت به «بيگانگي» روس ها از واشنگتن تبديل شد. حمله شيميايي در سوريه و حمله «سه بزرگ» (آمريکا، انگليس و فرانسه) به سوريه تير خلاص را به روابط مسکو- واشنگتن شليک کرد. با اين حال، ديدگاه ديگر بر اين باور است که پس از اين حمله مسکو نفس راحتي مي کشد زيرا خيالش از يک حمله گسترده و تمام عيار راحت شد.
    «نيل مک فارکوهر»، در ۱۴ آوريل در نيويورک تايمز نوشت در سخنان مقام هاي روسي نوعي حس آرامش به چشم مي خورد. او مي نويسد وزارت دفاع روسيه که به داشتن «واکنش هاي فوري شهره نيست» بر خلاف معمول در اعلاميه اي اعلام کرد که در اين حمله نه هيچ نظامي روسي آسيب ديد، نه منافع و ادوات نظامي روسيه هدف گرفته شد. افزون بر اين، هيچ يک از سيستم هاي دفاعي ما در سوريه عليه هدف هاي رقيب به کار گرفته نشد. در همين راستا، «الکساندر. ام. گولتس»، تحليلگر نظامي مستقل روس و معاون سردبير در Yezhednevny Zhurnal، معتقد است: «به نظر مي رسد هر دو طرف بر حسب نقش هاي از قبل تعريف شده بازي کردند تا آسيب هاي برخاسته از تقابل را مديريت کنند. سوريه نقطه شروع براي يک تقابل جهاني نخواهد بود.» چنين بود که «جان. ام. هانتسمن جونيور»، سفير آمريکا در روسيه، در بيانيه اي در فيس بوک خود اعلام کرد که هر دو طرف گام هاي موثري برداشتند تا به يکديگر آسيب نرسانند. او افزود: «پيش از اقدام نظامي، نظاميان آمريک با همتايان روس خود در ارتباط بودند تا خطر تلفات روسيه و تلفات غيرنظامي را کاهش دهند.»
    گزارشگر نيويورک تايمز معتقد است عدم واکنش فوري روسيه به اظهارات ترامپ نشان مي دهد که مسکو «هزينه هاي مربوطه را پذيرفته است.» در مقابل، «ولاديمير فرولوف»، تحليلگر مستقل مسائل خارجي و ستون نويس « Republic.ru» بر اين باور است که اسد به چيزي شبيه «سپر انساني» تبديل شده که گزينه هاي روسيه را محدود کرده است «اما اين روسيه بود که اين گزينه را انتخاب کرد.» به نوشته «فارکوهر»، برخي مقام هاي نظامي روس و برخي انديشکده هاي اين کشور معتقدند حملات صورت گرفته به سوريه بسيار دور از مناطق تحت کنترل روسيه بود اما همزمان تاکيد دارند که اين اقدام در کنار تحريم ها عليه روسيه يک «جنگ سرد جديد» است.
    مقام هاي آمريکايي معتقدند «حملات جراحي گونه» به تسليحات شيميايي سوريه بسيار دقيق، حساب شده و هدفمند بود. نيويورک تايمز در گزارش ديگري به قلم «پيتر بيکر» در ۱۴ آوريل مي نويسد: ترامپ در روزهاي اول رياست جمهوري خود اعلام کرده بود که هدفش شکست داعش و خروج از سوريه و عراق است اما وقتي حمله شيميايي رخ داد و بحران در سوريه شدت گرفت، آمريکا تصور کرد که اکنون زمان ورود است. بايد هم به روسيه و متحدانش درس داد و هم سوريه را از کاربرد دوباره تسليحات شيميايي بازداشت چراکه به گفته آمريکايي ها، تضمين روس ها در سال ۲۰۱۳ مبني بر عدم کاربرد اين سلاح ها جواب نداد. بنابراين با انتخاب عمليات جراحي گونه با يک تير چند نشان زده شد تا به نوعي خيال تمام طرف ها تا مدت زماني آسوده شود.
    
    آتش بس در شام / نيويورك تايمز: اسد گزينه هاي روسيه را محدود كرده است
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مهندسي مكانيك اميركبير
متن مطالب شماره 5 (پياپي 5005)، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است