|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: شروع كم جان بازارهاي داخلي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


شروع كم جان بازارهاي داخلي
در شرايط ركود معاملات ارزي، شاخص بورس نزولي شد و قيمت سكه رشد اندكي را ثبت كرد


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    
بازار سهام
    سومين روز نزول شاخص

    ديروز شاخص کل بورس با افت ۲۹۹ واحدي (۳/ ۰ درصدي) در سطح ۹۵ هزار و ۹۸۸ واحدي ايستاد. تداوم ابهام در نرخ دلار و احتمال خروج آمريکا از برجام، با تقويت ريسک گريزي حقيقي ها و حمايت حقوقي ها تغيير مالکيت ۲۱ ميليارد توماني را به نفع حقوقي ها رقم زد. با وجود بازگشت مس در پايان معاملات جهاني به کانال ۶۸۰۰ دلاري با ابهام در مورد دلار، «فملي» در کنار «فارس»، «جم» و «کگل» بيشترين تاثير منفي را بر شاخص داشتند. اما «مبين» در کنار برخي نمادهاي عرضه کننده يوتيليتي با يکسان سازي نرخ ارز رشد اندکي را ثبت کردند. با وجود رشد نفت به سقف ۳ساله و حذف ارز مبادله اي، فشار فروش مانع از پايداري رشد پالايشي ها شد. شاهد روند دوگانه در خودرويي ها بوديم، با وجود کاهش هزينه ها با افت نرخ دلار، همچنان فضاي ابهام و ريسک برجام عامل فشار بر اين نمادها است.
    
    
    
بازار ارز
    تداوم رکود بازار ارز

    ديروز هر دلار آمريکا بدون تغيير به نرخ 4200 تومان معامله شد. با وجود توقف نرخ دلار در سطح 4880 توماني در پايان معاملات سال 96، در نيمه اول فروردين در بازه 5000 تا 5100 تومان نوسان داشت. با وجود اين، در ادامه با رشد تقاضاي محافظه کارانه با نزديک شدن به تصميم ترامپ در مورد برجام، امنيتي شدن بازار و ايجاد فضاي ابهام در کنار سيگنال هاي غيربازاري، نرخ دلار را تا سقف 6 هزار توماني طي معاملات دوشنبه هفته گذشته افزايش داد. با اين وجود، ستاد اقتصادي دولت در ادامه نرخ دلار را ۴۲۰۰ تومان تعيين و طبق اطلاعيه اي اعلام کرد تمام صرافي ها تا اطلاع ثانوي مجاز به خريد و فروش اسکناس به صورت فيزيکي نبوده و اين امر از طريق بانک ها انجام خواهد شد. بنابراين با وجود کنترل تقاضا، پايداري دلار در سطح کنوني دور از انتظار است.
    
    
    
بازار سکه
    رشد آرام سکه

    ديروز هر سکه طرح جديد با رشد 5 هزار توماني به قيمت يک ميليون و 785 هزار تومان معامله شد. در هفته اخير شاهد حبس بازه اي طلاي جهاني در سطح ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۰ دلاري بوديم؛ اما چهارشنبه با تقويت ريسک ژئوپليتيک و افت شاخص دلار، طلا در ميانه معاملات به سقف ۱۳۶۶ دلاري رسيد. با وجود احتمال واکنش طلا به حمله موشکي روز شنبه آمريکا به سوريه، اما دورنماي عدم تکرار آن و وضعيت مناسب اقتصادي آمريکا، مقاومت سطح ۱۳۵۰ دلاري در مقابل طلا محتمل است. لمس سقف ۶ هزار توماني دلار و در ادامه اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومان، پس از رشد سکه تا يک ميليون و ۹۸۴ هزار تومان، افت سکه به يک ميليون و ۷۲۰ هزار تومان را رقم زد. اما توقف حراج سکه، سيگنال بازار آتي و تداوم ريسک خروج آمريکا از برجام سکه را صعودي کرد.
    
    
    
بازار طلاي جهاني
    سايه حمله به سوريه بر بازار طلا

    هر اونس طلاي جهاني با رشد هفتگي ۹/ ۰ درصدي به قيمت ۴/ ۱۳۴۵ دلار معامله شد. با وجود رشد طلا به سقف ۱۱ هفته (۶/ ۱۳۶۶ دلاري) در روز چهارشنبه با تشديد ريسک ژئوپليتيک در کنار افت شاخص دلار، در ادامه شناسايي سود و رشد شاخص دلار طلا را به بازه ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۰ دلار بازگرداند. با وجود چشم انداز تسريع روند افزايش نرخ بهره آمريکا در صورت جلسه اخير فدرال رزرو و کاهش ريسک کره شمالي، تحريم هاي آمريکا عليه روسيه، انتخاب جان بولتون به عنوان مشاور امنيت ملي آمريکا و تهديد آمريکا به حمله به سوريه از طلا حمايت کرد. با وجود پرتاب موشک آمريکا با همکاري فرانسه و انگليس به مواضع سوريه همچنان جيمز متيس، وزير دفاع آمريکا اعلام کرد حملات تکرار نخواهند شد. در نظرسنجي هفتگي کيتکو (از ۱۶ کارشناس) ۱۱ نفر روند صعودي، ۳ کارشناس حرکت نزولي و ۲ نفر روند خنثي را پيش بيني کردند.
    
    
    
بازار اوراق مسکن
    روز کم نوسان «تسه»ها

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند95 (تسه9512) با افت اندک 04/ 0 درصدي به قيمت 62 هزار و 452 تومان معامله شدند. پس از تشديد روند نزولي «تسه»ها تا کف 58 هزار تومان در نيمه اول فروردين، رسيدن ميانگين قيمت اوراق تا 26 فروردين به 62 هزار و 800 تومان (نسبت به ميانگين 66 هزار و 738 تومان در اسفند) در روزهاي اخير قيمت «تسه»ها به ميانگين 63 هزار تومان بازگشت. در ماه هاي اخير با سيگنال بازارهاي موازي (تشديد نوسانات بازار ارز و سکه) شاهد تشديد نوسانات بازار مسکن با نشانه هاي ورود نقدينگي و رشد تقاضاي سرمايه گذاري مسکن بوديم. با وجود شتاب گرفتن روند صعودي «تسه»ها در روزهاي اخير نيز، روز گذشته شاهد کم نوساني «تسه»ها بوديم. با وجود احتياط معامله گران پس از رشد ۱/ ۲۶ درصدي ميانگين قيمت مسکن در سال ۹۶، همچنان رشد تدريجي تقاضا عامل حمايت از «تسه»ها است.
    
    
    
بازار نفت
    بيشترين رشد هفتگي در 8 ماه

    هر بشکه نفت خام آمريکا با رشد 6/ 8 درصدي، بيشترين رشد در 8 ماه اخير، در سطح 39/ 67 دلار قرار گرفت. با وجود افزايش 3/ 3 ميليون بشکه موجودي نفت تجاري آمريکا و رشد توليدات آمريکا به ۵/ ۱۰ ميليون بشکه در روز، اما تعهد ۱۳۸ درصدي اوپک و غيراوپک به توافق در کنار تشديد ريسک هاي ژئوپليتيک خاورميانه با دورنماي حمله نظامي آمريکا به سوريه نفت را به سقف ۳سال (برنت ۵۸/ ۷۲ دلار) رساند. کاهش توليدات عربستان و کاهش ناخواسته توليدات ونزوئلا، رکورد بيشترين سطح تعهد اوپک را براي پنجمين ماه متوالي رقم زد. آژانس بين المللي انرژي (IEA) موجودي نفت تجاري را ۳۰ ميليون بشکه بالاتر از ميانگين ۵سال اعلام کرد. اما جنگ تجاري را ريسک فشار بر تقاضا اعلام کرد. همچنان واکنش به حمله موشکي آمريکا به سوريه در روز شنبه، احتمال خروج آمريکا از برجام و تحريم روسيه عامل حمايت از نفت است.
    شروع کم جان بازارهاي داخلي / در شرايط رکود معاملات ارزي، شاخص بورس نزولي شد و قيمت سکه رشد اندکي را ثبت کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مكانيك سيالات كاربردي
شماره 2 (پياپي 1202)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است