|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: كالاها و مقاصد برتر تجاري سال ۹۶
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4573
دو شنبه 27 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


گزارش 
كالاها و مقاصد برتر تجاري سال ۹۶دنياي اقتصاد : ۱۰۰ مقصد عمده صدور کالاهاي ايراني معرفي شدند. اين ۱۰۰ مقصد ۹/ ۹۹ درصد از وزن و ۸/ ۹۹ درصد ارزش صادرات ايران در سال ۹۶ را به خود اختصاص داده اند. ارزش صادرات به اين کشورها در مدت زمان مذکور معادل ۴۶ ميليارد و ۸۴۵ ميليون دلار بوده که نسبت به سال ۹۵ با رشد حدود ۷ درصدي روبه رو شده است.
    همچنين آمارها نشان مي دهد که در مدت زمان مورد بررسي «ميعانات گازي» بيشترين سهم از ارزش صادرات کالايي بدون نفت خام ايران را از آن خود کرده است و در آن سو چيني ها بزرگ ترين مقصد صادراتي کشور با ارزش بيش از ۹ ميليارد دلار صادرات بوده اند. آمارهاي معاونت بررسي هاي اقتصادي اتاق تهران نشان مي دهد در سال ۹۶، «ميعانات گازي» بيشترين سهم از ارزش صادرات کالايي بدون نفت خام ايران را به خود اختصاص داده است. ايران در سال ۹۶ حدود ۷ ميليارد دلار (به وزن بيش از ۱۷ ميليون تن) ميعانات گازي به جهان صادر کرده و سهم بيش از ۱۵ درصدي از ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده است. پس از آن «گاز طبيعي مايع شده در ظروف يک هزار سانتي متر مکعب و بيشتر» و «پروپان مايع شده در ظروف يک هزار سانتي متر مکعب و بيشتر» با سهم هاي ۳/ ۵ درصدي و ۱/ ۳ درصدي در رده هاي پس از ميعانات گازي قرار دارند. آمارها نشان مي دهد در سال ۹۶، بيش از ۶/ ۳۱درصد (تقريبا معادل ۸/ ۱۴ ميليارد دلار) از ۱۰۰ قلم عمده صادرات کالايي ايران مربوط به فرآورده هاي نفتي بوده است. فهرست ۱۰۰ قلم عمده صادراتي ايران در سال ۹۶ نشان مي دهد اين ۱۰۰ قلم سهمي معادل ۵/ ۷۹ درصد از ارزش کل صادرات ايران را داشته اند و ارزش کل صادرات مربوط به آنها معادل ۳/ ۳۷ ميليارد دلار بوده است. ۱۰ قلم اول صادراتي ايران در سال ۹۶ سهمي نزديک به ۴۰ درصد از ارزش کل صادرات ايران را داشته اند. همچنين بين ۱۰۰ قلم عمده صادراتي ايران در سال ۹۶، بيشترين متوسط قيمت صادراتي را به ترتيب زعفران، کف پوش ها، قطعات توربين هاي بخار و روده و شکمبه گوسفند کسب کرده اند. متوسط قيمت صادراتي هر تن زعفران خردنشده و ساييده نشده در سال ۹۶ حدود ۵/ ۱ ميليون دلار و متوسط قيمت صادراتي هر تن زعفران به صورت فله نيز بيش از ۳/ ۱ ميليون دلار بوده است. کمترين متوسط قيمت بين ۱۰۰ قلم عمده صادراتي ايران در سال ۹۶ را نيز سيمان، سنگ آهن و کنسانتره آهن تشکيل داده اند. متوسط قيمت هر تن سيمان پودرنشده موسوم به کلينکر معادل ۳/ ۲۸دلار و متوسط قيمت هر تن سيمان سفيد پرتلند به جز رنگ شده به طور مصنوعي نيز قريب به ۳۷ دلار بوده است. در بين ۱۰۰ قلم عمده صادراتي، ۸۰ قلم متوسط قيمتي بالاتر از متوسط قيمت کل صادرات ايران در سال ۹۶ (حدود ۳۵۰ دلار بر تن) داشته اند.
    آمارها همچنين نشان مي دهند بزرگ ترين مقصد صادراتي ايران، چين با ارزش بيش از ۹ ميليارد دلار صادرات بوده است. چين ۳/ ۱۹ درصد از ارزش کل صادرات ايران در سال ۹۶ را به خود اختصاص داده است. ارزش صادرات ايران به چين در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ معادل ۳/ ۸ درصد افزايش يافته، در حالي که به لحاظ وزني با افت ۶/ ۷درصدي مواجه شده است. پس از چين، به ترتيب کشورهاي امارات متحده عربي، عراق، جمهوري کره و ترکيه بيشترين سهم از ارزش صادرات ايران را در سال ۹۶ داشته اند. اين پنج کشور جمعا ۳/ ۶۵ درصد از ارزش کل صادرات ايران را به خود اختصاص داده اند. مطابق آمارها در بين ۱۰۰ مقصد عمده صادراتي ايران در سال گذشته، ۶۴ مورد از آنها نسبت به سال ۹۵ رشد ارزش صادرات را تجربه کرده اند و در ۳۶ مورد از آنها، ايران به لحاظ ارزشي صادرات خود را کاهش داده است. بيشترين رشد صادراتي ايران بين ۱۰۰ کشور نخست صادراتي، مربوط به سنگاپور بوده است. در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ صادرات ايران به سنگاپور بيش از ۸۶ درصد افت کرده است. بررسي ها همچنين نشان مي دهد ارزش صادرات ايران به جهان در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ رشد ۶/ ۶ درصدي داشته است. در بين ۱۰۰ کشور نخست صادراتي ايران، برخي کشورها اثر پررنگ تري بر افزايش ارزش صادرات ايران در اين سال داشته اند. بيشترين تاثير بر رشد ارزش صادرات را افزايش صادرات به جمهوري کره رقم زده است. صادرات ايران به جمهوري کره در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ حدود ۵۲ درصد رشد کرده و اين ميزان رشد سهمي حدود ۴/ ۳ واحد درصد از رشد ۶/ ۶ درصدي ارزش کل صادرات ايران را موجب شده است. پس از آن افزايش صادرات ايران به ترکيه و چين سهمي به ترتيب ۷/ ۱ واحد درصد و ۶/ ۱ درصد از رشد صادرات داشته اند. در ميان ۱۰۰ مقصد عمده صادراتي ايران در سال ۹۶، به طور متوسط ايران گران ترين کالاها را به سوئيس صادر کرده است. متوسط قيمت اقلام صادراتي ايران به سوئيس معادل ۱۱۵ هزار دلار به ازاي هر تن بوده است. متوسط قيمت اقلام صادراتي به ايالات متحده آمريکا نيز ۳۷ هزار دلار به ازاي هر تن است. در عين حال ايران در سال ۹۶ به طور متوسط ارزان ترين کالاها را به بنگلادش صادر کرده است. متوسط قيمت اقلام صادراتي ايران به بنگلادش در سال ۱۳۹۶ معادل ۵۷ دلار بر تن بوده است.
    
    ۱۰ مقصد اول و آخر
    همان طور که در آمارها مشاهده شد، چين بيشترين کالاي ايراني را در طول سال ۹۶ خريداري کرده است. ۳۴ ميليون و ۸۹۶ هزار تن کالاي ايراني به ارزش ۹ ميليارد و ۶۵ ميليون دلار در مدت زمان مذکور به چيني ها فروخته شده است. چين ۳/ ۱۹ درصد از ارزش کل صادرات ايران در سال ۹۶ را به خود اختصاص داده که نسبت به مدت زمان مشابه سال ۹۵ با رشد ۳/ ۸ درصدي روبه رو شده است. پس از چين به ترتيب کشورهاي امارات متحده عربي، عراق، جمهوري کره، ترکيه، افغانستان، هند، پاکستان، تايلند و اندونزي بيشترين سهم از ارزش صادرات ايران در سال ۹۶ را به خود اختصاص داده اند. اما از ميان ۱۰۰ مقصد صادراتي ايران در سال ۹۶، ۱۰ کشور آخر هم عبارتند از اتيوپي، اوگاندا، کنگو، گينه، نروژ، بلاروس (روسيه سفيد)، قبرس، ليبريا، کرواسي و آرژانتين. براساس آمار منتشر شده در مدت زمان مورد بررسي آرژانتين به عنوان صدمين مقصد صدور کالاي ايران يک هزارتن کالا به ارزش يک ميليون دلار از ايران خريداري کرده است.
    گزارش: کالاها و مقاصد برتر تجاري سال ۹۶
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم و فناوري كامپوزيت
متن مطالب شماره 4 (پياپي 18)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است