|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: «دنياي اقتصاد» از خيز سرمايه گذاري ساختماني گزارش مي دهد: چرخش مثبت در عرضه مسكن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» از خيز سرمايه گذاري ساختماني گزارش مي دهد: چرخش مثبت در عرضه مسكن
    
    دنياي اقتصاد : بازار ساخت و ساز در مناطق شهري کشور از طرف سرمايه گذاران ساختماني با استقبال روبه رو شد. اطلاعات رسمي از فعاليت هاي ساختماني حاکي است حجم سرمايه گذاري در اين بازار بعد از سقوط دوساله، از ابتداي سال ۹۶ رو به افزايش گذاشت و در سه فصل پياپي، رشد مثبت را تجربه کرد. حجم کل سرمايه گذاري ساختماني، در بهار سال گذشته ۵ درصد و در تابستان نيز ۲۱ درصد نسبت به دو فصل مشابه در سال ۹۵ افزايش يافت. روند رشد سرمايه گذاري در بازار ساخت وساز، در فصل پاييز نيز با افزايش نقطه اي ۱۱ درصدي همراه بوده است. بررسي ها درباره جزئيات ورود سرمايه به حوزه هاي سه گانه بازار ساخت و ساز نشان مي دهد سرمايه گذاران بر «تکميل» پروژه هاي نيمه کاره به عنوان کوتاه ترين مسير عرضه مسکن نوساز به بازار معاملات ملک، متمرکز شده اند. ميزان سرمايه گذاري در حوزه ساختمان هاي تکميل شده که در سال هاي ۹۴ و ۹۵ کاهش قابل ملاحظه اي پيدا کرده بود، در ۹ ماه اول سال ۹۶ با رشد دو رقمي همراه شد؛ به طوري که تابستان سال گذشته حجم سرمايه گذاري در اين حوزه تقريبا دو برابر شد و در پاييز نيز بيش از ۵۰ درصد افزايش پيدا کرد. در کنار انجمادزدايي از سرمايه هاي محبوس در نيمه کاره ها، ساخت و سازهاي جديد نيز به حرکت درآمده است.
    سومين فصل «مثبت» در بازار سرمايه گذاري هاي ساختماني، به شکل پياپي در آمار رسمي منعکس شد. اطلاعات جديد بانک مرکزي درباره تحولات بخش مسکن در سال ۹۶ نشان مي دهد: بازار ساخت و ساز بعد از پشت سر گذاشتن يک دوره حداقل دو ساله رکود سرمايه گذاري، از ابتداي سال گذشته با استقبال سرمايه گذاران روبه رو شد به طوري که حجم ورود سرمايه به اين بازار در هر يک از سه فصل اول سال گذشته روند افزايشي نسبت به فصول مشابه در سال ۹۵ داشته است. رونق سرمايه گذاري در ساخت و سازهاي شهري اگر چه هنوز به اوج گيري کامل تيراژ آپارتمان سازي در شهرها منجر نشده، اما تبديل حوزه آخر ساخت (تکميل ساختمان ها) به کانون سرمايه هاي در حال ورود به اين بازار، باعث چرخش مثبت در مسير عرضه مسکن نوساز شده است. گزارش «دنياي اقتصاد» از نماگرهاي جديد اقتصادي منتشر شده از سوي بانک مرکزي حاکي است: حجم کل سرمايه گذاري هاي ساختماني در تابستان سال گذشته با خيز ۲۱ درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن همراه شده و در فصل زمستان ۹۶ نيز در مسير رشد، افزايش ۱۱ درصدي در ورود سرمايه به بازار ساخت و ساز رقم خورده است.
    روند سقوط سرمايه گذاري هاي ساختماني، در اولين فصل ۹۶ با ثبت رشد ۵ درصد متوقف شد. بررسي «دنياي اقتصاد» درباره اجزاي آمار سرمايه گذاري ساختماني در مناطق شهري کشور نشان مي دهد: گرم ترين نقطه بازار ساخت و ساز، حوزه آخر فعاليت هاي ساختماني را شامل مي شود که به «تکميل ساختمان هاي نيمه کاره» مربوط است. حجم سرمايه هايي که در تابستان و پاييز سال گذشته از سوي سازنده ها صرف تکميل ساختمان هاي ناتمام شد، بيش از ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۵ رشد کرد. تابستان پارسال، سرمايه گذاري در تکميل پروژه هاي ساختماني ناتمام ۹۰ درصد نسبت به تابستان ۹۵ افزايش داشت و در پاييز نيز اين فرآيند رشد ۵۹ درصدي به خود گرفت. تمرکز سازنده ها بر تکميل پروژه هاي مسکوني تحت تاثير افزايش ميل به خريد مسکن و پيش رونق معاملات در سال گذشته بوده که پيش بيني مي شود اين روند در سال جاري تقويت شود. سال گذشته، ساخت وسازهاي جديد (حوزه اول سرمايه گذاري ساختماني) در نيمه اول سال همچنان در مراحل پاياني رکود قرار داشت اما در پاييز ۹۶، سرمايه گذاري در پروژه هاي جديد ۲۳درصد نسبت به پاييز ۹۵ افزايش پيدا کرد.
    گزارش «دنياي اقتصاد» از اطلاعات رسمي درباره آخرين وضعيت ورود سرمايه ها به بازار ساخت و ساز حاکي است: حجم کل سرمايه گذاري هاي ساختماني در کشور، در فصل دوم سال ۹۶ خيز ۲۱ درصدي را تجربه کرده به طوري که بعد از پايان سقوط سرمايه گذاري در ساخت و ساز در پايان سال ۹۵، روند ورود سرمايه ها به اين بازار طي بهار و تابستان سال گذشته، شيب افزايشي به شکل تصاعدي داشته و در پاييز همچنان مسير رشد مثبت حفظ شده است. داده هاي آماري درباره وضعيت سرمايه گذاري هاي ساختماني در شهرها که از سوي بانک مرکزي منتشر شده، اوضاع در ۹ ماه اول پارسال را شرح مي دهد. مطابق اين آمار، شروع سال ۹۶ با اتمام دوره دو ساله افت شديد سرمايه گذاري در پروژه هاي ساختماني همزمان بوده است به طوري که بهار پارسال حجم کل سرمايه گذاري در ساخت و ساز ۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن افزايش پيدا کرد. اين شاخص در سال هاي ۹۴ و ۹۵ به ترتيب ۱۳ و ۱۴ درصد کاهش يافته بود. بنابراين، تغيير شيب رشد سرمايه گذاري ساختماني از وضعيت رکودي به حالت افزايشي در بهار سال گذشته نشانه اي از قرار گرفتن بازار ساخت و ساز در مسير پيش رونق در ابتداي سال ۹۶ بوده است. آمارهاي مربوط به تيراژ ساخت و ساز که از سوي شهرداري ها منتشر مي شود نيز بيانگر توقف فرآيند تعميق رکود ساختماني در سال گذشته است. اطلاعات نهايي درباره وضعيت سرمايه گذاري هاي ساختماني در تابستان سال گذشته، تداوم رشد با شيب بيشتر نسبت به رشد بهار ۹۶ را نشان مي دهد. بر اساس اين گزارش، شيب رشد نقطه اي ورود سرمايه ها به بازار ساخت و ساز در تابستان سال گذشته نسبت به ۳ ماه اول سال، بيشتر شده و حدود ۱۵ واحد درصد افزايش يافته است. بر اين اساس، نرخ رشد نقطه اي سرمايه گذاري ساختماني از ۵ درصد در بهار ۹۶ به ۲۱ درصد در تابستان ۹۶ افزايش پيدا کرده است.
    به اين ترتيب، تابستان ۹۶ را مي توان فصل دوم چرخش فعاليت هاي ساختماني از مسير رکود به فاز رونق عنوان کرد. در فصل اول سال گذشته، اگر چه حجم کل سرمايه گذاري ۵ درصد افزايش يافت اما ميزان سرمايه گذاري در ساخت و سازهاي جديد کاهش ۸ درصدي را تجربه کرد به طوري که سازنده ها بر تکميل پروژه هاي نيمه تمام متمرکز شدند. ميزان سرمايه گذاري براي تکميل ساختمان ها در بهار ۹۶ رقمي معادل ۱۴ درصد افزايش يافت. حجم کل سرمايه گذاري هاي ساختماني در گزارش هاي بانک مرکزي در سه حوزه ساخت و سازهاي جديد، ساختمان هاي نيمه تمام و ساختمان هاي تکميل شده، تقسيم بندي مي شود.
    بهار سال گذشته ميزان سرمايه گذاري در ساختمان هاي نيمه تمام رشد ۹ درصدي و در حوزه تکميل پروژه هاي ساختماني نيز رشد ۱۴ درصدي را تجربه کرد. مطابق آمارهاي رسمي، شدت تمرکز سازنده ها بر سرمايه گذاري در تکميل پروژ ه هاي ناتمام در تابستان سال گذشته به مراتب بيشتر از بهار بوده است به طوري که تابستان سال گذشته، ميزان سرمايه گذاري در حوزه تکميل ساختمان هاي ناتمام نزديک به دوبرابر بهار سال ۹۵ شد. بررسي هاي «دنياي اقتصاد» نشان مي دهد: تغييرات حجم سرمايه گذاري در پروژه هاي نيمه تمام متناسب با تغييرات در بازار نوسازهاي تازه تکميل شده، دو مفهوم متفاوت مي تواند داشته باشد. در صورتي که حجم سرمايه گذاري در ساختمان هاي ناتمام افزايش پيدا کند اما در همان دوره زماني، ورود سرمايه به حوزه تکميل ساختمان ها با افت مواجه شود، در نتيجه، عرضه نوسازهاي تازه تکميل شده به بازار کاهش مي يابد. اين مدل سرمايه گذاري بيانگر «حبس سرمايه ها در نيمه تمام ها» است که بدترين نوع ورود سرمايه به بازار ساخت و ساز محسوب مي شود و معمولا در دوره هاي رکود ساختماني ناشي از توقف سازنده ها در مراحل مياني پروژه ها رخ مي دهد.
    اما در صورتي که بازار ساخت و ساز با رشد مثبت و همزمان حجم سرمايه گذاري در پروژه هاي ناتمام و پروژه هاي تکميل شده مواجه شود و ميزان رشد سرمايه گذاري در حوزه تکميل از نرخ رشد در حوزه ناتمام ها سبقت بگيرد، اين اتفاق به مفهوم انجمادزدايي از سرمايه هاي محبوس در بازار نيمه تمام ها است که در دوره هاي رونق معاملات مسکن به واسطه بروز سيگنال مثبت به سازنده ها مبني بر فراهم بودن زمينه عرضه به بازار، رخ مي دهد. آماري که از سرمايه گذاري در ساختمان هاي ناتمام در گزارش هاي رسمي اعلام مي شود، به آن دسته از پروژ ه هايي مربوط مي شود که در زمان تهيه آمار، همچنان ناتمام و غيرقابل بهره برداري مانده اند. بنابراين رشد منفي سرمايه گذاري در اين پروژه ها و همزمان، رشد مثبت سرمايه گذاري در پروژه هاي تکميل شده به معناي حرکت سرمايه هاي ساختماني در جهت «تخليه بازار از ناتمام ها و افزايش عرضه مسکن نوساز» است. به گزارش «دنياي اقتصاد»، بازار ساخت و ساز در دوره کنوني خروج از رکود، با شکل دوم سرمايه گذاري هاي ساختماني مواجه شده است. در بهار سال گذشته، ميزان سرمايه گذاري در دو حوزه پروژه هاي ناتمام و پروژه هاي تازه تکميل شده، به صورت توام افزايش يافت اما نرخ رشد در حوزه تکميل از نرخ رشد سرمايه گذاري در حوزه ناتمام ها حدود ۵ واحد درصد سبقت گرفت.
    بهار سال گذشته، سرمايه گذاري در ساختمان هاي ناتمام، ۹ درصد و در ساختمان هاي تازه تکميل شده به بازار مصرف نيز ۱۴ درصد افزايش پيدا کرد. در فصل تابستان ۹۶ نيز براساس اطلاعات آماري، حجم سرمايه گذاري در پروژه هاي ناتمام ۲۱ درصد و ساختمان هاي تکميل شده ۹۰ درصد افزايش پيدا کرده است. همچنين در پاييز پارسال، سرمايه گذاري در نيمه تمام ها ۳ درصد افت، اما ورود سرمايه به حوزه تکميل ساختمان ها ۵۹ درصد افزايش پيدا کرد. اين در حالي است که حوزه تکميل ساختمان هاي در حال ساخت در سال ۹۵ با سقوط ۳۵ درصدي در حجم سرمايه گذاري روبه رو شد. ميزان سرمايه گذاري ساختماني در اين حوزه در سال ۹۴ نيز کاهش ۱۳ درصدي را تجربه کرده بود. بنابراين سال گذشته دوره تکميل ساختمان هاي ناتمام بوده که پيش بيني مي شود در سال جاري، اين رخداد به دليل فراگير شدن رشد معاملات خريد مسکن در شهرهاي مختلف در پايان سال گذشته، تشديد نيز بشود. بهار سال گذشته، نزديک به ۸۰ هزار واحد مسکوني نوساز، «تکميل» و به بازار مصرف عرضه شد. هر چند حجم سرمايه گذاري (ريالي) در بازار ساخت و ساز در بهار ۹۶ رشد مثبتي نسبت به بهار ۹۵ داشته است اما تعداد واحدهاي مسکوني تکميل شده حدود ۹ درصد کاهش نشان مي دهد که اين به دليل افزايش هزينه ساخت و ساز بوده است که باعث شده بخشي از افزايش سرمايه گذاري، صرف پوشش هزينه ها شود و به رشد تيراژ عرضه نينجامد. بهار سال ۹۵ حدود ۸۷ هزار واحد مسکوني نوساز، تکميل و به بازار عرضه شد. به اين ترتيب، پايان رکود ساختماني در نيمه اول پارسال نتوانست به افزايش عرضه نوساز در کل شهرهاي کشور بينجامد. اما در شهرهاي استان تهران، وضعيت متفاوتي رقم خورد به طوري که تعداد واحدهاي مسکوني تازه تکميل شده در بهار سال گذشته در اين استان ۴۳ درصد نسبت به بهار ۹۵ افزايش پيدا کرد.
    بهار پارسال از ماحصل سرمايه گذاري هاي ساختماني در استان تهران، ۱۹ هزار و ۸۰۰ واحد مسکوني نوساز، تکميل و به بازار عرضه شد. اين اتفاق مثبت ناشي از سبقت چشمگير نرخ رشد سرمايه گذاري در حوزه تکميل نسبت به نرخ رشد سرمايه گذاري در ساختمان هاي نيمه تمام در اين استان بوده است. بهار سال گذشته، ميزان سرمايه گذاري در حوزه تکميل ساختمان هاي مسکوني در استان تهران دوبرابر شد (۱۰۶ درصد رشد کرد) در حالي که اين شاخص در حوزه ساختمان هاي ناتمام، رشد چنداني پيدا نکرد، بنابراين عمده سرمايه گذاري هاي ساختماني در استان تهران در مسير تکميل پروژه هاي ناتمام صرف شد. رشد عرضه مسکن در تهران (افزايش تعداد واحدهاي مسکوني تکميل شده) چنانچه به لحاظ مساحت واحدها، مناسب جنس تقاضا باشد، باعث مهار رشد قيمت در هنگام افزايش معاملات خريد مسکن مي شود. تابستان سال گذشته در کل کشور، روند افت سرمايه گذاري در ساخت و سازهاي جديد (ساختمان هاي شروع شده)، کنترل شد به طوري که ميزان رشد منفي در اين حوزه ۵/ ۴درصد بوده است که در مقايسه با رشد منفي ۸درصدي در بهار سال گذشته (تغييرات نقطه اي)، به معناي بهبود نسبي شيب سقوط سرمايه گذاري در ساخت و سازهاي جديد است. با رشد بالاي ۵۰ درصدي در حجم ورود سرمايه سازنده ها به حوزه تکميل ناتمام ها، روند عرضه مسکن نوساز عملا در مسير مثبت (خروج از رکود) قرار گرفته است.
    
    

    
    «دنياي اقتصاد» از خيز سرمايه گذاري ساختماني گزارش مي دهد: چرخش مثبت در عرضه مسكن
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 73 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بهائي شناسي
متن مطالب شماره 7-8، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است