|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/1/27: ارز و سوختي كه بايد واقعي شود
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4341
شنبه 24 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4065 27/1/97 > صفحه 10 (اقتصاد) > متن
 
      


ارز و سوختي كه بايد واقعي شود٦ روز از تصميم ارزي دولت و بانك مركزي براي تك نرخي شدن ارز در بازار ايران مي گذرد و كم كم بازار در حال خوگيري به روال جديد است. حالا ديگر ماجراهاي خريد و دپوي ارز در حال فروكش كردن است و بازار ارز شرايط عادي تري را پشت سر مي گذارد. به نظر مي رسد بعد از اين بايد شاهد تغيير و تحولاتي باشيم كه قيمت تعيين شده در قالب ارز تك نرخي روي كالاهاي وابسته به ارز خواهد گذاشت. كالاهايي كه دولت براي آنها درحال پرداخت يارانه است و حالا با افزايش قيمت دلار اين يارانه هم كمي دستخوش تغيير مي شود. مي گويند دولت سالانه بيش از ٨٠ هزار ميليارد تومان براي سوخت در كشور يارانه پرداخت مي كند. رقمي كه معادل يك چهارم بودجه سالانه كشور است. البته اين رقم با ارز مبادله اي ٣٧٠٠ توماني بوده است و حالا بعد از ارز ٤٢٠٠ توماني تك نرخي اين اعداد كمي دستخوش تغيير خواهند شد. برخي مديران نفتي قيمت واقعي بنزين معمولي و بنزين سوپر در كشور را به ترتيب ٢ هزار تومان و ٢ هزار و ٥٠ تومان در هر ليتر عنوان مي كنند كه در حال حاضر با يارانه اختصاص يافته دولتي بنزين معمولي هزار تومان و بنزين سوپر با قيمت ١٢٠٠ تومان عرضه مي شود. زماني قرار بود طبق قانون توسعه اي كشور سالانه قيمت بنزين افزايش اندكي يافته تا قيمت بنزين در داخل كشور معادل قيمت بنزين در فوب خليج فارس شود اما اين روال با مخالفت نمايندگان مجلس هفتم و اجراي تثبيت قيمت ها متوقف شد تا اينكه در بزرگ ترين جراحي اقتصادي و اجراي طرح هدفمندي يارانه ها موضوع افزايش قيمت سوخت به نحوي ديگري استارت زده شد تا شايد روزي قيمت بنزين كه با مصرف لجام گسيخته اي رو به رو شده بود با افزايش قيمت كمي متعادل شود و البته از ميزان قاچاق آن به كشورهاي همسايه كه بنزين گراني را مصرف مي كنند نيز جلوگيري شود. با اجراي اين طرح هرساله دولت با مجوز مجلسي ها قيمت بنزين را اندكي افزايش داد اما چندي است كه با مخالفت مجلسي به دنبال تبعات تورمي افزايش قيمت سوخت، قيمت بنزين در كشور ثابت مانده و حالا دولت مجبور است در كنار يارانه هاي نقدي كه قرار بود از منابع آن از محل هدفمندي يارانه و افزايش قيمت سوخت تامين شود: يارانه سوخت را نيز پرداخت كند.
    
    فوب و فراموشي قيمت سوخت
    پيش از اين و زماني كه بحث افزايش قيمت سوخت در كشور مطرح شد. براي كنترل مصرف سوخت در داخل و البته جلوگيري از افزايش روزانه قاچاق سوخت به كشورهاي همسايه مقرر شد تا قيمت سوخت در داخل كشور به حدي افزايش يابد كه با قيمت بنزين در فوب خليج فارس همخواني داشته باشد و دولت براي كاهش فشارهاي تورمي اين افزايش قيمت نيز موافقت كرد تا سالانه درصدي سوخت را گران كند و حتي زماني نيز برخي با دستاويز قرار دادن كاهش قيمت نفت به عنوان ماده اوليه تهيه بنزين خواهان توقف افزايش قيمت شدند و عنوان كردند كه قيمت سوخت با قيمت فوب همخواني دارد و ديگر دليلي براي افزايش قيمت سوخت وجود ندارد و در آن روزها كه قيمت نفت به بشكه اي ٤٢ دلار رسيده بود عقب نشيني از افزايش قيمت سوخت مبناي منطقي يافت تا اينكه قيمت نفت در بازار جهاني مجددا روال افزايشي خود را در پيش گرفت. در حال حاضر و بنا به اعلام سايت گلوبال پتروپرايس: قيمت هر ليتر بنزين در فوب خليج فارس ٥٢ سنت است كه با محاسبه ارز تك نرخي شده ٤٢٠٠ تومان قيمت هر ليتر بنزين در خليج فارس تقريبا ٢٢٠٠ تومان خواهد بود و اين يعني دولت هم اكنون براي هر ليتر بنزين مصرفي داخلي هزار و ٢٠٠ تومان يارانه مي دهد. رقمي كه پيش از تك نرخي شدن ارز براي هر ليتر بنزين نزديك به ٩٠٠ تومان بود و هم اكنون با افزايش قيمت بار يارانه اي بيشتري بر دوش دولت گذاشته است. البته پيش از اين و در زماني كه قيمت، نفت در بازار جهاني كاهش يافته بود به ٣٠ سنت نيز رسيد.
    
    الاكلنگ توليد و مصرف
    اين پرداخت يارانه اي سوخت دولت در شرايطي است كه هم اكنون نيز با همه طرح هاي توسعه اي كه از سوي نفتي ها براي توليد بنزين در داخل كشور انجام شده هنوز هم ميزان مصرف و توليد بنزين در كشور به تعادل نرسيده است و همچنان مصرف از توليد بيشتر است و دولت در كنار يارانه اي كه مي دهد براي پاسخگويي به مصرف سوختي كه ايرانيان به هوا دود مي كنند بايد مبالغي را هم صرف خريد از خارج از كشور كند تا به تعادل توليد و مصرف در داخل برسيم. البته مسوولان نفتي قول داده اند تا با ورود فازهاي خليج فارس در توليد بنزين به صورت صددرصد خودكفا خواهيم شد و شايد صادر كننده نيز شويم. در حال حاضر مصرف بنزين در كشور ٨٠،٣ ميليون ليتر در روز است و ميزان توليد بنزين داخلي ٧٧.٤ ميليون ليتر است كه قرار است در سال ٩٧ به ٨٧.٧ ميليون ليتر برسد: روالي كه با توجه به قيمت ارز بيش از هميشه نياز به واقعي شدن قيمت سوخت رابه ذهن متبادر مي سازد و رويكردي كه در كشورهاي همسايه نيز طي سال هاي گذشته و با تداوم افزايش مصرف و قيمت فوب پياده سازي شده است، موجب شده تا بعد از ونزوئلا ايران در ليست ارزان ترين عرضه كننده بنزين جهان شناخته شود. و بعيد به نظر مي رسد با اين روال توليد و مصرف دولت تاب و توان پرداخت يارانه سوخت را همچون روال گذشته داشته باشد چرا كه از اين پس دولت بايد بيش از ٨٠ هزار ميليارد توماني كه تاكنون براي سوخت يارانه پرداخت مي كرد، يارانه بدهد.
    
    بنزين در ايران و ديگر همسايه ها
    سايت globalpetrolprices كه نرخ بنزين در كشورهاي جهان را منتشر مي كند، قيمت واقعي بنزين را در حال حاضر ۵۲ سنت يعني نزديك به ۲۲۰۰ تومان در هر ليتر اعلام مي كند. تفاوت قيمت خرده فروشي كشورهاي مختلف به سياست هاي يارانه اي و مالياتي كشورها باز مي گردد. در واقع همه كشورها به قيمت هاي يكسان بنزين در بازارهاي جهاني دسترسي دارند اما بعد از آن تصميم مي‎گيرند كه با لحاظ كردن يارانه آن را ارزان تر يا با اخذ ماليات آن را گران تر به دست مصرف كننده نهايي برسانند. ايران با نرخ ۱۰۰۰ تومان معادل ۸/ ۲۳ سنت براي بنزين معمولي و نرخ ۱۲۰۰ تومان معادل ۲۸ سنت براي بنزين سوپر سومين بنزين ارزان دنيا را در داخل كشور توزيع مي كند. نيم نگاهي به كشورهاي همسايه هم نشان مي دهد ايران ارزان ترين بنزين را در بين همسايه هايش دارد و اين خود زمينه اي است براي ايجاد قاچاق به اين كشورها. اين گزارش نشان مي دهد كه بنزين در امارات ١٨٠٠ تومان، افغانستان، پاكستان و آذربايجان ٢٥٠٠ تومان، عراق ٢٩٠٠ تومان، ارمنستان ٣٥٠٠ تومان و تركيه ٥٠٠٠ تومان به فروش مي رسد.
    ارز و سوختي كه بايد واقعي شود
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4065 به تاريخ 27/1/97، صفحه 10 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 45 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پرستاري و مامايي
شماره 1 (پياپي 601)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است