|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: ويژه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


ويژهچرا املاک شهرداري خارج از «اتاق شيشه اي» است؟
    دنياي اقتصاد : هفته گذشته در آخرين روز کاري، محمدعلي نجفي در سمت شهردار تهران، يکي از مهم ترين وعده هاي دوره جديد مديريت شهري براي انتشار عمومي اطلاعات قراردادهاي بيش از يک ميليارد تومان محقق شد. در اين سامانه تاکنون جزئيات اطلاعات بيش از ۳۰۰ قرارداد شامل موضوع قرارداد، ارزش آن و همچنين مشخصات پيمانکار مربوطه قابل رويت است. با اين حال بررسي دقيق اين اطلاعات ثبت شده مربوط به قراردادها حاکي از آن است که همچنان اطلاعات مربوط به نحوه واگذاري املاک و تهاتر در اين سامانه قابليت درج ندارد.
    از آنجا که قراردادهاي مربوط به واگذاري املاک شهرداري از جنس خاص و حساس است نحوه قيمت گذاري، فروش و ويژگي ها و هويت خريدار اگر در يک مکانيزم و پروسه شفاف اتفاق نيفتد، مي تواند زمينه بروز فساد را در پي داشته باشد. به همين دليل نيز از ابتداي تشکيل کابينه جديد مديريت شهري يکي از مطالبات اوليه شهروندان تهراني انتشار شفاف و عمومي جزئيات مربوط به نحوه واگذاري املاک و تهاترها است. علاوه بر اين يکي از مهم ترين مواردي که از ديدگاه کارشناسان شهري بايد در يک اتاق شيشه اي قرار گيرد اطلاعات مربوط به مزايده و مناقصه ها است؛ چراکه از اين طريق سيستم واگذاري پروژه هاي شهري به پيمانکاران مختلف مشخص خواهد شد. با اين حال بهاره آروين عضو شوراي شهر تهران علت عدم ثبت و انتشار عمومي اطلاعات مربوط به واگذاري املاک را جنس متفاوت آنها از ساير قراردادهاي شهرداري عنوان کرد. به گفته وي، از آنجا که سامانه شفافيت يک سامانه آنلاين متصل به سامانه قراردادهاي شهرداري است فقط قراردادهايي در اين سامانه درج مي شود که در سامانه قراردادهاي شهرداري ثبت شده باشند. از اين رو قراردادهاي مربوط به واگذاري املاک، تهاترها و... در اين سامانه منتشر نمي شود. او با بيان اينکه گزارش مربوط به تهاترهاي انجام شده براساس مصوبه شوراي شهر هر ۶ ماه يکبار به اعضاي شورا منعکس مي شود، گفت: البته انتشار عمومي قراردادهاي مربوط به املاک و تهاترها نيز بايد پيگيري شود. اين عضو شوراي شهر در عين حال عنوان کرد: سامانه شفافيت هنوز به سامانه تامين مالي متصل نشده است. در تلاشيم که قراردادهاي سازمان ها و شرکت هاي شهرداري به سامانه شفافيت متصل شود. او ادامه داد: کميته شفافيت خواستار تدوين آيين نامه به منظور شناسايي نوع قراردادها و معرفي نوع قراردادهاي محرمانه و فرآيندهاي انعقاد آنها است. معتقديم که شهرداري دست کم بايد درمورد تعداد قراردادهاي محرمانه و مبالغ آنها در يک فرآيند شفاف اطلاع رساني کند.
    
    
    زيان تمديد طرح ترافيک ۹۶
    نايب رئيس کميسيون اجتماعي شوراي شهر تهران از لزوم ارائه گزارشي در مورد طرح ترافيک ۹۷ خبر داد و از افزايش مدت اعتبار مجوزهاي ورود به طرح ترافيک قبلي بدون دريافت هيچ گونه هزينه اي انتقاد کرد.
    به گزارش «ايسنا» الهام فخاري در جلسه روز گذشته شوراي شهر با بيان اينکه با مصوبه شورا و طي مراحل قانوني لازم، طرح ترافيک ۹۷ بايد از ابتداي امسال اجرا مي شد، گفت: همان طور که پيش بيني مي شد آمادگي هاي لازم براي اجراي دقيق اين طرح مهيا نشده است و با توجه به کاستي هاي موجود و در راستاي صيانت از حقوق شهروندان لازم است که پايش گام به گام و نظارت دقيق بر اجراي اين طرح داشته باشيم.
    وي با بيان اينکه در ابتدا اجراي طرح ترافيک ۱۵ روز به تعويق افتاد اما حالا با مصاحبه جديد معاون حمل و نقل در خوش بينانه ترين حالت اين طرح با ۲۵ روز تاخير و از دهم ارديبهشت ماه اجرايي مي شود، گفت: اين تاخير زماني و افزايش مدت اعتبار مجوزهاي سال ۹۶ بدون دريافت هيچ گونه هزينه خواهد بود و ضرروزيان قابل توجهي را به مديريت شهري تحميل مي کند. فخاري با بيان اينکه با توجه به گزارش هاي دريافتي انجمن ها و اقشار مختلف از عدم هماهنگي معاونت حمل و نقل، آنها ناراضي هستند، گفت: ضروري است گزارشي از هماهنگي دستگاه هاي گوناگون درباره اجراي طرح ترافيک جديد ارائه شود. نايب رئيس کميسيون اجتماعي شوراي شهر تهران با بيان اينکه براي تعريف فرآيندها و ضوابط اجراي طرح بايد هر چه زودتر گزارشي ارائه شود، گفت: ايجاد و تکميل زيرساخت هاي فني، دير هنگام و در محدوده زماني ناکافي انجام شده است، بنابراين لازم است گزارشي درمورد اين اقدامات ارائه شود.
    
    
    تعيين موقعيت براي سازه هاي پرريسک
    رئيس مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي گفت: اين مرکز ماموريت دارد تا با شناسايي و مشخص کردن محل جانمايي سازه هاي مهم روي نقشه هاي مربوط به حريم هاي گسلي، معيار درستي براي مديريت برنامه هاي مقاوم سازي، نوسازي و يا تغيير کاربري ايجاد کند.
    به گزارش پايگاه خبري وزارت راه وشهرسازي، محمد شکرچي زاده يکي از مصوبات مهم را ممنوعيت بلندمرتبه سازي در پهنه هاي گسلي عنوان کرد و افزود: بر اساس اين مصوبه به مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي ماموريت داده شد تا روند اجرايي شدن مفاد اين مصوبه را پايش کند. بنابراين ضروري است که مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهر سازي نيز موقعيت کليه سازه هاي مهم، خطرزا و بلندمرتبه را جانمايي کرده و همچنين کاربري هاي اراضي حريم گسل ها را به نقشه درآورده و در اختيار سازمان هاي ذي ربط قرار داده و يا جهت نظارت بر اجراي صحيح مصوبات مورد استفاده قرار دهد. وي تصريح کرد: انجام تمهيدات لازم براي کاهش آسيب پذيري شهرها و مناطق جمعيتي در برابر زلزله نيازمند تدوين ضوابط و مقررات مشخص در حوزه هاي مختلف است. سازه ها به عنوان اصلي ترين عامل خسارات جاني و مالي به طور خاص ضرورت بيشتري براي تدوين اين ضوابط دارند. شکرچي زاده ادامه داد: سازه هايي نظير مدارس و مراکز آموزشي، بيمارستان ها و مراکز بهداشتي، پليس و مراکز امنيتي، مراکز خدمات شهري نظير تصفيه خانه ها، انبارهاي نفت و مواد خطرزا، پالايشگاه ها، هتل ها و مراکز اقامتي، پمپ بنزين ها، سفارتخانه ها و مراکز سياسي، مراکز فرهنگي، مراکز تجاري، مراکز ورزشي و... مشخص و موقعيت مکاني آنها تعيين مي شود.
    وي ادامه داد: پس از آن با جانمايي اين مراکز با نقشه حريم هاي گسلي سازه هاي پر ريسک بر اساس کاربري آنها مشخص شده و در اختيار نهاد مربوطه قرار مي گيرد. همچنين کاربري هاي ديگري نظير پارک ها، فضاهاي آموزشي، فضاهاي ورزشي و. . . نيز جانمايي شده و به نقشه درمي آيد.
    ويژه
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله حقوق خصوصي
متن مطالب شماره 33، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است