|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/1/27: رئيس مجلس: در روز عيد بزرگ مسلمانان و براي حمايت از تروريست ها به يك كشور مسلمان حمله كردند
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22152
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21882 27/1/97 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


رئيس مجلس: در روز عيد بزرگ مسلمانان و براي حمايت از تروريست ها به يك كشور مسلمان حمله كردندرئيس مجلس در جلسه ديروز گفت که سال هاست با کمک چند کشور غربي و برخي دولت هاي ياغي در منطقه، اطراف دمشق لانه تروريست ها شده بود و پاکسازي اين بخش باعث عصبانيت حاميان تروريسم شد؛ همچنين در بخش ديگري از جلسه ديروز وزير ارتباطات به سوالات نمايندگان پاسخ گفت.
    «علي لاريجاني» در نطق پيش از دستور خود در نشست علني ديروز مجلس ضمن تبريک سالروز بعثت پيامبر اکرم (ص) گفت: اين روز، روزي است که مظهر مسير کمال انسانيت و اتحاد مسلمانان است.
    وي افزود: با کمال تاسف در روز گذشته در چنين روز وحدت آفرين براي مسلمانان شاهد بوديم که سه کشور آمريکا، انگليس و فرانسه برخلاف همه نظامات بين المللي حمله وحشيانه اي را به کشور اسلامي داشتند و تاسف آورتر اينکه برخي کشورهاي اسلامي در کنار رژيم صهيونيستي و سران کفر از اين جنايت حمايت کردند.
    رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: اولين سوالي که در ذهن شکل مي گيرد اين است که چه علتي عامل چنين اقدام غيرقانوني بوده است. ادعاي اين سه کشور بر اين است که دولت سوريه در روزهاي گذشته از سلاح هاي شيميايي استفاده کرده و علت موفقيت نظام سوريه در اخراج تروريست ها از حومه دمشق استفاده از چنين سلاحي بوده است.
    لاريجاني اضافه کرد: در مقابل دولت هاي سوريه و روسيه اين ادعا را تکذيب کردند و خواستار رسيدگي مجامع بين المللي شدند و مگر نه اين است که براي رسيدگي به اين امر نظام بين المللي تدبير کرده است پس چرا بدون رعايت اين ضوابط و با عجله چنين تهاجمي سامان داده شد؟
    وي ادامه داد: بنابراين، اين دستاويز نمي تواند وجاهت داشته باشد موضوع اصلي را بايد در جاي ديگر جست و آن تحولات اخير در صحنه سوريه است.
    رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: سال هاست با کمک کشورهاي بزرگ و برخي دولت هاي ياغي در منطقه اطراف دمشق لانه تروريست ها شده بود و هر زمان با سلاح هاي پيشرفته دمشق را ناامن مي کردند و اقدام اخير ارتش سوريه پاکسازي اين منطقه بود. کاري که کشورهاي حامي تروريست ها باور نمي کردند در زمان نسبتا کوتاه عملياتي شود. لذا پيش دستي سعودي ها در تقديم اموال ملت خود به آمريکايي ها که در کمال وقاحت صورت پذيرفت آنان را ترغيب به بمباران سوريه کرد تا به تصور خود معادله را عوض و مجدد پناهگاه تروريست ها را احيا کنند.
    رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: در اين حادثه صف منافقان که هلهله کنان پشتيبان سران کفر بودند براي ملل اسلامي بسي بيشتر رنج آور است. کشورهايي که در مجامع بين المللي مستمرا از وحدت اسلامي و حقوق انسان ها دم مي زنند و در پشت صحنه يک دست در حمايت تروريست ها دارند و با دست ديگر اموال خود را تقديم سران کفر مي کنند که بر ملل اسلامي هجوم ببرند.
    لاريجاني در پايان خاطرنشان کرد: مجلس شوراي اسلامي اقدام غيرقانوني و هجوم وحشيانه به کشور سوريه را محکوم و به اين سه کشور و کشورهاي فرومايه پشتيبان آنها اعلام مي کند زمانه اين گونه ژست هاي دروغين سپري شده است و آنچه نتيجه اقدامات وحشيانه است روشن شدن صحنه تروريسم و منافقان اين مسير است و اين تحرکات ملت سوريه را بيش از گذشته مصمم به نابودي تروريست ها مي کند.
    نمايندگان در صحن علني مجلس و در ادامه صحبت هاي علي لاريجاني در ارتباط با بمباران کشور سوريه توسط آمريکا، شعار «مرگ بر آمريکا» سر دادند.
    
    رسيدگي به تخلفات بودجه
    حجت الاسلام عليرضا سليمي نماينده محلات در جلسه علني ديروز طي اخطار قانون اساسي با اشاره به اصول 52 و 55 اين قانون، اظهار داشت: در اين اصول اشاره شده که ديوان محاسبات بايد به حساب هاي وزارتخانه ها، موسسات و شرکت هاي دولتي رسيدگي و حسابرسي کند. علي رغم اينکه گزارش کميسيون برنامه و بودجه درباره عملکرد اجزاي يک و دو بند (ز) تبصره يک قانون بودجه سال 96 کل کشور خيلي خوب تهيه شده، اما بايد گفت موارد فراواني وجود دارد که هزينه ها از مصوبات فراتر رفته است. به عنوان مثال در بند (الف) 2/5 ميليارد دلار تخلف شده است.
    وي سپس افزود: آقايان مي گويند افراد متخلف محکوم شده اند؛ اما اين سوال وجود دارد که چه کسي اين مبالغ را برمي گرداند، به عبارتي فردي تخلف کرده، بعد عنوان مي شود مبالغ بايد از حساب شرکت مذکور جبران شود.
    سليمي در همين زمينه اظهار داشت: همچنين 5200 ميليارد در بخش دوم تخلف شده است؛ بنابراين از سال 89 تخلف رخ داده و تاکنون نيز رسيدگي به اين تخلفات ادامه دارد که اين مهم بايد هر چه سريع تر به نتيجه برسد.
    براساس اين گزارش، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي، در واکنش به اخطار نماينده محلات گفت: گزارش مذکور براساس آيين نامه تهيه شده و کميسيون ها بر اين مبنا تخلفات را گزارش مي دهند. اين مهم به اين معنا نيست که دادستاني و ديوان محاسبات امور را رسيدگي نمي کنند، بنابراين کميسيون بايد تخلفات را رسيدگي کرده تا هرچه سريع تر رسيدگي قضايي در ديوان محاسبات انجام شود.
    
    موافقتنامه انتقال محکومان
    لايحه موافقتنامه انتقال محکومان بين ايران و سريلانکا در نشست ديروز مجلس بررسي و پس از تصويب دو فوريت و کليات آن، جزئيات اين لايحه نيز با ۱۵۳ راي موافق، ۱۱ راي مخالف و ۷ راي ممتنع از مجموع ۲۰۳ نماينده حاضر به تصويب رسيد.
    به موجب اين مصوبه، موافقتنامه انتقال محکومان بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري دموکراتيک سوسياليستي سريلانکا مشتمل بر يک مقدمه و ۲۱ ماده تصويب و اجازه مبادله اسناد آن داده شد.
    وجود ۱۵ زنداني ايراني در زندان هاي سريلانکا و سه زنداني سريلانکايي در زندان هاي ايران و همچنين سفر قريب الوقوع رئيس مجلس به اين کشور از جمله دلايل طرح دو فوريتي اين لايحه عنوان شد.
    
    سوال دو نماينده از وزير ارتباطات
    نورقلي پور عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس گزارش سوال مشترک سيده حميده زرآبادي نماينده مردم قزوين، آبيک و سيده فاطمه حسيني نماينده مردم تهران، ري، شميرانات و پرديس و اسلام شهر را به شرح ذيل قرائت کرد:
    پروژه ارتقا و توسعه انتقال برنامه پنجساله پنجم ارتباطات که در سال 1390 الي 1391 قرارداد آن بسته شده است سرانجام آن چه شده است؟ آيا از تجهيزات آن جايي استفاده شده است؟ چرا با وجود اين قرارداد که قيمت آن بيش از 200 ميليون يورو بوده پروژه تدبير را از همان تجهيزات و کارکرد خريداري نموده ايد؟
    در بخش ديگري اين نمايندگان ابهاماتشان را چنين مطرح کردند: در اين قرارداد خريد تجهيزات و توسعه شبکه انتقال پنجم که بدون مناقصه انجام شده با شرکت آلکاتل فرانسه بسته شده است که برخي نسبت به آن اعتراض کردند.
    
    پاسخ هاي وزير ارتباطات
    محمدرضا آذري جهرمي در نشست علني ديروز مجلس و در پاسخ به سوال مشترک حميده زرآبادي نماينده قزوين و فاطمه حسيني نماينده تهران در مورد وضعيت قرارداد وزارت ارتباطات با شرکت آلکاتل(که در بالا ذکر شد)، گفت: هدف از خريد آلکاتل، نوسازي تجهيزات شبکه با ميزان 400 گيگا بيت، يعني 4 دهم ترابيت در ثانيه بوده است، همچنين در شبکه انتقال 2/4 ترابيت بر ثانيه بايد براي شبکه داخلي ظرفيت ايجاد مي شده و 3/2 ترابيت نيز براي شبکه ترانزيت ظرفيت ايجاد مي شده است.
    وزير ارتباطات اظهار داشت: بنابراين مشخص است که قرارداد تدبير، تکمله قرارداد آلکاتل بوده و مازاد بر اين قرارداد الزام آور بوده تا ما قرارداد تدبير را به پيش ببريم.
    آذري جهرمي خاطرنشان کرد: قرارداد آلکاتل به دليل موضوعات تحريمي و مشکلات جانبي که داشته، تاخير داشته، در زماني که بنده در شرکت ارتباطات زيرساخت بودم، اين قرارداد را اصلاح کردم و آن را از 247/5 ميليون يورو به 145 ميليون يورو آورديم و پيمانکار را 26 ميليون يورو جريمه کرديم و تجهيزات را به روزآوري کرديم و امروز هم در حال استفاده هستيم.
    
    موضوع مناقصه
    وي افزود: آماري در مورد مرکز مخابراتي در شهرهاي مختلف و جمع آوري آنها اعلام شده، آمار درستي نيست؛ چراکه مرکز مخابراتي، مرکز مخابراتي است. زماني تکنولوژي روي صوت و سوئيچ تلفن بوده و حال سوئيچ تلفن جمع آوري شده و سوئيچ ديتا گذاشته شده است. مفهوم اين کار، اين نيست که نيرو از کار بيکار شده يا مرکز تعطيل شده و يا شهرستان از توسعه عقب مانده و اين برداشت، برداشت صحيحي نيست.
    وزير ارتباطات اظهار داشت: عنوان شد که در ارتباط با قرارداد آلکاتل ترک تشريفات صورت گرفته، اصول پدافندي و اصول توسعه شبکه مي گويد دو توليدکننده تجهيزات بايد همزمان باشند تا شبکه شما دچار اشکال نشود. وقتي زيرساخت شبکه آلکاتل است، تجهيزات آلکاتل خريداري مي شود. خب! مناقصه بايد بين چه کسي گذاشته شود که آلکاتل بخريم؟ وقتي توليدکننده واحد است آيا بايد مناقصه گذاشت؟
    آذري جهرمي خاطرنشان کرد: اسمي از شرکت زعيم برده شد که اين شرکت در قرارداد توسعه تدبير و قرارداد آلکاتل حضور نداشته است.
    وي افزود: سوال ديگري در مورد فساد در قرارداد مطرح شد، فساد را گزارش مي کنيم، مراجع قانوني بيايند و رسيدگي کنند، کمااينکه اين رسيدگي انجام شده است.
    
    سوئيچ هاي محلي و هزينه هاي آن
    وزير ارتباطات اظهار داشت: در رابطه با مصوبه شوراي عالي امنيت ملي صحبت شد.
    فکر مي کنم مصوبه شوراي عالي امنيت ملي در رابطه با زيرساخت سوئيچينگ صوت در کشور است. تکنولوژي سابق که سوئيچ هاي آنالوگ و ديجيتال نسل يک بوده، الزام به محلي سازي داشته، اما امروز کل شبکه ايرانسل با همه بزرگي در سراسر کشور در ۸ نقطه سوئيچ دارد.
    آذري جهرمي خاطرنشان کرد: اگر ما بخواهيم در هر شهر سوئيچ محلي بگذاريم، هزينه هاي نگهداري مان بالا مي رود. هزينه نگهداري را دولت پرداخت مي کند که اگر دولت هم پرداخت کند، از بيت المال مسلمين است و مردم بايد پرداخت کنند و به نظر مي رسد اين کار منطقي نباشد و شوراي عالي امنيت ملي از آنجايي که متولي شبکه مادرمخابراتي بوده طرح را تصويب کرده و کار اين گونه نيست که ما پاسخي نداشته باشيم و ما در برابر موضوع فني آن پاسخ داريم.
    وي ادامه داد: صوت با IMS در حال تجميع شدن است و اينها در مراکز استان تجميع شده و ديتا در حال توسعه است و امروز از ۳۵ نقطه ديتايي به ۱۱۰ نقطه رسيده ايم و آن را توسعه داده ايم.
    آذري جهرمي در بخش ديگري از پاسخ به نمايندگان گفت: مصوبه دولت در سال 89 در خصوص موضوعات نگهداري، واگذاري به صورت حجمي بوده و از اين سال به صورت مداوم قراردادهاي دوساله اي از طريق مناقصه برگزار و کار نگهداري در 31 استان با 3 هزار پرسنل به بخش خصوصي واگذار مي شود.
    وي افزود: اينکه مطرح مي شود قرارداد زودتر از موعد مقرر تمام شده، اما قرارداد سر زمان مقرر خود شروع و به پايان رسيده و اينکه گفته مي شود قرارداد غيرحجمي بوده و به حجمي تبديل شده، اين گونه نيست و قرارداد به صورت غيرحجمي بوده است و شرايط غيرحجمي نيز ادامه پيدا کرده است و اينکه گفته مي شود تعدادي از پرسنل تعديل شده اند، در قرارداد ديده شده به دليل صيانت از کارگران و نيروهاي انساني که در اين حوزه فعاليت مي کنند، بندي را گذاشتيم که پيمانکار حق ندارد نيرويي را تعديل کند، مگر با مجوز مديرعامل.
    رئيس مجلس: در روز عيد بزرگ مسلمانان و براي حمايت از تروريست ها به يک کشور مسلمان حمله کردند
    


 روزنامه كيهان، شماره 21882 به تاريخ 27/1/97، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنايع چوب و كاغذ
متن مطالب شماره 129، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است