|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: بدهكاران ارزي تعيين تكليف شدند: فرمول تسويه ارز واردات
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


بدهكاران ارزي تعيين تكليف شدند: فرمول تسويه ارز وارداتدنياي اقتصاد : بانک مرکزي روز گذشته در دو مصوبه جداگانه، فرمول تامين ارز واردات و نحوه تسويه با بدهکاران ارزي را اعلام کرد. در مصوبه اول، اين امکان براي واردکنندگان فراهم شده که در صورت تحويل سند حمل به بانک هاي عامل در موعد مقرر، بتوانند با نرخ ارز زمان صدور حواله، تسويه حساب خود را انجام دهند. اما چنين امکاني براي واردکنندگاني که به شکل اعتباري براي کالاهاي خود ارز تهيه کردند، وجود ندارد. در مصوبه دوم وضعيت بدهکاران ارزي که از حساب ذخيره ارزي وام گرفته بودند، تعيين تکليف شده است.
    نحوه تسويه ارز واردات در سناريوهاي مختلف مشخص شد. بانک مرکزي در يازدهمين اطلاعيه در تعيين سياست هاي جديد ارزي، نحوه تامين ارز واردکنندگان را در حالت هاي مختلف شرح داد. اين اطلاعيه معطوف به حواله ها و اعتبارات اسنادي قبل از ۲۱ فروردين است. آنطور که از اطلاعيه برمي آيد، واردکنندگان در صورت تحويل سند حمل به بانک هاي عامل در موعد مقرر مي توانند با نرخ ارز زمان صدور حواله، تسويه حساب خود را انجام دهند. اما چنين امکاني براي واردکنندگاني که به شکل اعتباري براي کالاهاي خود ارز تهيه کردند، وجود ندارد. اين واردکنندگان بايد باقي مانده مبلغ ريالي را به نرخ روز به بانک پرداخت کنند.
    
    سناريوهاي ارز حواله اي و اعتباري
    بنا به تصميم هيات وزيران مبني بر تعيين سياست هاي جديد ارزي، کليات تامين ارز براي واردات کالا و خدمت به کشور کاملا به سيستم بانکي بازگشته است. تامين ارز براي واردات کالا و خدمت به کشور صرفا پس از انجام ثبت سفارش و ثبت خدمت امکان پذير است. انتقال ارز نيز از طريق سيستم بانکي يا صرافي هاي مجاز با تقاضاي بانک عامل انجام خواهد شد. در واقع هيچ تامين ارزي بدون اطلاع بانک، انجام نخواهد شد. بانک مرکزي در آخرين تصميمات خود، نحوه تامين ارز حواله ها و اعتبارات را مشخص کرده است. حالت اول مربوط به مواردي است که ارز حواله قبل از ۲۱ فروردين ۹۷ توسط بانک مرکزي تامين و حواله صادر شده است. در اين حالت اگر اسناد حمل در مهلت مقرر به بانک عامل ارائه شود، نرخ ارز تسويه همان نرخ ارز تامين شده است. در واقع هيچ افزايش رقم مازادي در اين حالت متوجه واردکننده نخواهد بود. اما اگر اسناد حمل پس از مهلت مقرر به بانک عامل تحويل داده شود، پذيرش اسناد ارائه شده بايد از دو پيش نياز بگذرد. نخست آنکه بانک مرکزي بايد با پذيرش اسناد موافقت کند و دوم، مابه التفاوت نرخ ارز از زمان صدور حواله تا تاريخ تحويل اسناد حمل به بانک عامل (در صورت افزايش نرخ ارز) پرداخت شود. در نتيجه واردکنندگان تنها در صورتي مي توانند از هزينه اضافي دوري کنند که اسناد حمل را در مهلت مقرر به بانک عامل تحويل دهند.حالت دوم شامل واردکنندگاني مي شود که ارز مربوط به نرخ مبادله اي از سوي بانک مرکزي تامين شده اما حواله صادر نشده است. در حالت بدون حواله، حداکثر شش ماه از تاريخ تامين ارز واردکننده بايد اسناد حمل را به بانک عامل ارائه کند تا نرخ ارز تامين شده، ملاک تسويه باشد. در صورت انجام حواله و عدم ارائه اسناد حمل ظرف مهلت ذکر شده، پذيرش اسناد نيازمند موافقت بانک مرکزي و پرداخت ما به التفاوت نرخ ارز زمان تامين ارز تا تاريخ ارائه اسناد حمل به بانک عامل (در صورت افزايش نرخ ارز) خواهد بود. در نتيجه در اين حالت نيز واردکننده بايد هزينه افزايش نرخ ارز را براي تسويه پرداخت کند. اما اگر انجام حواله در مدت مقرر شده انجام نشود، بانک عامل بايد ارز مربوطه را به بانک مرکزي برگشت دهد.
    اما در مورد تامين ارز اعتباري، کاملا نرخ روز بانک مرکزي ملاک تسويه خواهد بود. تامين ارز بابت باقي مانده تمام اعتبارات اسنادي گشايش يافته و بروات اسنادي ثبت شده قبل از تاريخ ۲۱ فروردين ۹۷، به نرخ روز اعلامي از سوي بانک مرکزي است.به گفته بانک مرکزي، جزئيات و ضوابط مربوط به تامين ارز براي نحوه تامين آن براي حواله ها و اعتبارات اسنادي طي بخشنامه به بانک هاي عامل ابلاغ شده است.
    
    محدوده مجاز صرافي ها
    بانک مرکزي محدوده فعاليت صرافي ها در نظام ارزي جديد را نيز معرفي کرد. بر اساس اطلاعيه شماره ۸ يکسان سازي ارز، عمليات مجاز صرافي ها شامل موارد محدودي مي شود. انتقال ارز از طريق صرافي به شکل کاملا منفرد ديگر ممکن نخواهد بود، صرافي تنها به دستور يکي از بانک هاي داراي مجوز ارزي مي تواند نسبت به انتقال ارز اقدام کند. دومين فعاليت مجاز صرافي ها در حالت فعلي، خريد ارز ناشي از صادرات کالاهاي غير نفتي از صادر کنندگان است. اما ارز خريداري شده نمي تواند به طور مستقيم از صرافي به فروش برسد، صرافان تنها مي توانند ارز خريداري شده را به متقاضيان از طريق سيستم بانکي بفروشند. يعني فروش ارز در صرافي فعلا به طور کامل منتفي است. در اطلاعيه بانک مرکزي تاکيد شده که تمام صرافي ها تا اطلاع ثانوي مجاز به خريد و فروش اسکناس به صورت فيزيکي نبوده و اين امر از طريق بانک ها انجام خواهد شد. دارندگان ارز به صورت اسکناس مي توانند نسبت به سپرده گذاري آن نزد بانک ها اقدام کنند و بازپرداخت سپرده هاي مزبور و سود آنها توسط بانک مرکزي تضمين شده است.
    
    تامين ارز واردات به مناطق آزاد
    بانک مرکزي در اطلاعيه شماره ۹ خود، نحوه تامين ارز براي واردات کالا و خدمات از خارج به مناطق آزاد تجاري- صنعتي و مناطق ويژه اقتصادي را مشخص کرده است. در درجه اول رفع تعهد ارزي واردکنندگان کالا و خدمت به مناطق آزاد تجاري- صنعتي و مناطق ويژه اقتصادي تحت دو شرايط ممکن خواهد بود. واردکننده يا بايد پروانه ترخيص قطعي کالا را ارائه کند يا اصل صورت حساب هاي قطعي انجام کار. همچنين در موارد خدماتي، ارائه تاييديه کارفرما نيز ضروري است. اگر سررسيد اعتبارات يا بروات اسنادي مدت دار به مقصد مناطق آزاد تجاري- صنعتي، بعد از تاريخ ۲۱ فروردين باشد، تامين ارز آنها پس از انجام ثبت خدمت در بانک عامل امکان پذير خواهد بود.
    
    

    
    بدهكاران ارزي تعيين تكليف شدند: فرمول تسويه ارز واردات
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 80 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه گزارش سازمان نظام مهندسي ساختمان استان فارس
متن مطالب شماره 99، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است