|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/1/27: معماي سفر خارجي ايرانيان
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4065 27/1/97 > صفحه 11 (اقتصاد) > متن
 
      


اقتصاد سفر 
معماي سفر خارجي ايرانيان
« اعتماد » چرايي انتخاب مقاصد خارجي براي سفرهاي نوروزي را بررسي كرد

نويسنده: نرگس رسولي


    
    چرا برخي از افراد دوست دارند همواره خود را فقير و پرمشكل به دوستان و آشنايان معرفي كنند؟ اين روزها اگر پاي درددل افراد فاميل، بازاريان و فعالان بازار اقتصادي بنشينيد عمده آنها كسب و كار و زندگي خود را در وضعيت قرمز اعلام مي كنند. در همين حال شاهد آن هستيم كه در فروشگاه ها صف هاي طولاني براي خريد به وجود مي آيد، بيشترين دورريز غذا و ميوه را در دنيا دارند! در فصل زمستان هندوانه مي خورند و در بهار به دنبال سيب مي گردند. عمده ايرانيان كم و بيش از اين نعمات بهره مندند اما سعي بر آن دارند وضعيت خود را بحراني نشان دهند؟
    اين رفتار در سفرهاي نوروزي كاملا مشهودتر است. كافيست چند روزي كشور تعطيل شود. آن موقع است كه بليت گرفتن به يكي از بزرگ ترين مشكلات كشور تبديل شده و جاده ها با ترافيك هاي سنگين روبه رو مي شوند.
    آمارهاي موجود در حالي خبر از كاهش مسافرت هاي نوروزي خارجي ايرانيان مي دهد كه همين آماراز ميزان سفرهاي داخلي بيشتر است. آمارهاي كم و بيش قابل استناد نشان مي دهد تعداد مسافران نوروزي ايراني به كشورهاي ديگر به چند ده هزار نفر مي رسد كه تنها تركيه طبق اعلام خبرگزاري آناتولي به ميزان بيش از ٨ هزار نفر از ايرانيان در نوروز ٩٧ بوده است اين آمار در شريطي است كه فعالان تورهاي خارجي نوروز ٩٧ را يكي از كم رونق ترين نوروزهاي گذشته مي خوانند و دليل آن را به افزايش هزينه هاي سفر و نوسانات نرخ ارز مرتبط مي دانند. البته اين روال مسبوق به سابقه است و طبق گفته مسوولان بخش گردشگري ايران طي ١٠ الي ١٥ سال گذشته ميزان مسافران خارجي ايران روند رو به رشدي را در پيش داشته است و هر سال بر ميزان متقاضيان سفرهاي خارجي افزوده شده است. روالي كه تنها به مدد نوسانات نرخ ارز در برخي سال ها كمي روال كاهشي يافته و سپس مجددا به شرايط قبل بازگشته است. نيم نگاهي به آمارهاي موجود از سفرهاي نوروزي نيز نشان مي دهد در حالي كه برخي آژانس هاي مسافري اعلام كرده اند كه بسياري از تورهاي شان به دليل نوسانات قيمت ارز در روزهاي پاياني اسفند ماه با ريزش مسافر و كنسلي مواجه شده است اما طبق گفته مديرعامل شركت فرودگاه امام خميني (ره) تعدادپروازهاي خروجي اين فرودگاه از ١٦٠ پرواز در روز در ايام نوروز به ٢٥٠ پرواز در روز رسيده است كه بخش قابل توجهي از آنها به فرودگاه هاي كشورهاي همسايه از جمله تركيه، ارمنستان، گرجستان، امارات و... بوده است. طبق گزارش اعلام شده از طرف رضا جعفرزاده: مدير روابط عمومي سازمان هواپيمايي كشوري، با شروع سفرهاي نوروزي (٢٤ اسفند تا ١٢ فروردين ماه) حدود ٢٢ هزار و ٣٠ پرواز داخلي و بين المللي انجام شده است. اين آمار يعني حدود ٢ ميليون و ٧٨١ هزار و ٢٨٨ نفر، براي تعطيلات نوروز ٩٧، بليت هواپيما خريده اند: آماري كه در مقايسه با سال هاي گذشته نشان مي دهد كه شايد سفرهاي نوروزي به ميزان پيش بيني شده قبلي رشد نيافت اما هزينه هاي سفر افزايش قابل توجهي يافته است.
    شرايطي كه اين سوال را در ذهن متبادر مي كند كه چرا ايرانيان سفر به كشورهاي همسايه را به سفرهاي داخلي ارجح مي دانند و در انتخاب سفر، نخستين گزينه شان سفر به شهرهاي مختلف كشورهاي همسايه است؟ موضوعي كه برخي كارشناسان آن را جذابيت هاي سفر به اين كشورها و نوع برخورد با گردشگران مي دانند.
    
    قادري از كارشناسان سازمان صنايع دستي و ميراث فرهنگي در عين حال كه حق انتخاب نوع سفر را براي گردشگران محترم مي شمارد، معتقد است كه:
     «١٥-١٠ سال است كه افزايش سفرهاي خارجي و تمايل به سفرهاي خارجي به يكي از مشكلات موجود بر سر راه جذب گردشگر داخلي دولت مبدل شده است و هر ساله براي جذاب تر كردن گردشگري داخلي تلاش هايي انجام شده است اما هنوز هم ارايه خدمات به عنوان يكي از اصلي ترين دليل انتخاب مقصدهاي خارجي از سوي گردشگران ايراني شناخته مي شود.» او با تاكيد بر اينكه در بررسي هايي كه از سوي يكي از مراكز پژوهشي روي دلايل افزايش سفرهاي خارجي ايرانيان در سال هاي گذشته نيز انجام شد، اصلي ترين دليل افزايش تمايل به سفرهاي خارجي ميزان ارائه خدمات و برآورده شدن نيازها و خواست ها در هتل هاي كشورهاي ديگر عنوان كرده است. قادري با مقايسه هزينه هاي سفرهاي داخلي و خارجي ادامه مي دهد: «با وجود اينكه سفرهاي خارجي به خاطر نوسانات قيمت ارز، نرخ ثابتي ندارد و شناور هستند اما به دليل انتخاب دريافت خدمات بهتر از سوي گردشگران و توريسم در مقابل پرداخت هزينه، شاهد افزايش سفرهاي خارجي هستيم. طبق آماري كه سازمان ميراث از تعداد گردشگران ايراني در كشورهاي ديگر ارايه كرده است نشان مي دهد كه تنها در سال ٩٤، بيش از ٦ ميليون و ٦٤٤ هزار نفر از ايراني ها به خارج از كشور سفر كرده اند. اين آمار در شرايطي است كه در سال ٩٣ اين ميزان به ٧ ميليون و ٤٤٠ هزار نفر و در سال ٩٢ به ٦ ميليون و ٩٦٠ هزار نفر افزون گشته است.» او مي افزايد: «اگرچه در سال ٩٤ به نسبت سال هاي قبل شاهد روال كاهشي به دليل همان نوسانات قيمت ارز بوده ايم اما همين روال در سال هاي ٩٥ و ٩٦ موجب ثبت ٩ ميليون سفر خارجي در سال ٩٥ و تقريبا همين ميزان در سال ٩٦ شده است.»اين كارشناس توريسم اگر چه موضوعات اقتصادي را در كاهش روال گردشگران خروجي ايراني موثر مي داند اما تاكيد مي كند: «روال ثبت شده از مسافران ايراني كه به كشورهاي ديگر سفر مي كنند نشان از ثبت تقاضاي هميشگي براي سفر هاي خارجي در شرايطي دارد كه در كشور با وجود مزيت هاي گردشگردي، موفق عمل نكرده ايم و شاهد خروج مبالغ زيادي ارز براي سفرهاي خارجي هستيم.»يكي ديگر از موضوعاتي كه قادري، كارشناس اقتصاد گردشگري به عنوان دليل حضور سفرهاي خارجي عنوان مي كند، انگيزه خريد و تجارت در كنار تفريح مي داند و مي گويد: «اين تفكر كه با هر توان مادي با سفر به كشورهاي ديگر مي توان كالاي با كيفيت بهتر از داخل را تهيه كرد به يكي ديگر از جذابيت هاي سفرهاي خارجي براي ايرانيان تبديل شده است و در اين ميان نمي توان تفاوتي بين ميزان درآمد، محل سكونت، نوع زندگي و... هر فرد ايراني با ديگري براي سفرهاي خارجي قائل شد چرا كه نوع تفكر ميان همه يكسان است.»
    
    خروج بيش از ٢،٧ ميلياردلار ارز براي سفر خارجي
    اين گزارش آمارهاي نوروز ٩٧ از كاهش مقطعي سفرهاي خارجي خبر مي دهد اما ثبت آمار ٩ ميليون سفر ايراني به كشورهاي ديگر مخصوصا كشورهاي تركيه، آذربايجان، ارمنستان و گرجستان حكايت از كسب درآمدي خاص براي اين كشورها فقط از ورود گردشگران ايراني دارد به گونه اي كه در گزارشي كه روزنامه هاي ترك زبان از كسب درآمد دولت تركيه از مسافران ايراني منتشر كرده است نشان مي دهد كه اين كشور در سال ٢٠١٧ تنها از ورود ايرانيان درآمدي معادل ٢،٤٥ ميليارد دلار داشته است. بدين ترتيب تركيه اصلي ترين مقصد گردشگري خارجي ايرانيان در سال گذشته ميلادي بوده است. همين گزارش پيش بيني كرده كه روند افزايش سفرهاي گردشگري ايرانيان به تركيه در سال ٢٠١٨ ميلادي نيز ادامه يابد و به ويژه شهرهاي تركيه در ماه مارس، يعني ايام تعطيلات نوروز شاهد حضور پر تعداد گردشگران ايراني باشد. بر اساس آمارهاي وزارت گردشگري تركيه، تعداد كل گردشگران ورودي به اين كشور در سال ٢٠١٧ ميلادي با ٢٧.٨ درصد رشد به ٣٢.٤ ميليون نفر رسيده است. ايراني ها در مجموع ٧.٧ درصد از كل مسافران ورودي به تركيه را به خود اختصاص داده اند و بعد از روس ها (١٤.٦ درصد) و آلماني ها (١١.١ درصد) در رتبه سوم جاي گرفته اند.
    
    
    ثبت آمار ٩ ميليون سفر ايراني به كشورهاي ديگر مخصوصا كشورهاي تركيه، آذربايجان، ارمنستان و گرجستان حكايت از كسب درآمدي خاص براي اين كشورها فقط از ورود گردشگران ايراني دارد به گونه اي كه در گزارشي كه روزنامه هاي ترك زبان از كسب درآمد دولت تركيه از مسافران ايراني منتشر كرده است، نشان مي دهد كه اين كشور در سال ٢٠١٧ تنها از ورود ايرانيان درآمدي معادل ٢،٤٥ ميليارد دلار داشته است.
اقتصاد سفر: معماي سفر خارجي ايرانيان / « اعتماد » چرايي انتخاب مقاصد خارجي براي سفرهاي نوروزي را بررسي كرد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4065 به تاريخ 27/1/97، صفحه 11 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 57 بار
    آثار ديگري از "نرگس رسولي"

  مستاجران، حاشيه نشينان جديد / آيا برنامه هاي دولت براي بخش مسكن شكست خورد؟
نرگس رسولي، اعتماد 26/6/97
مشاهده متن    
  تازه ترين آمارهاي بانك مركزي از رشد نقدينگي و تورم خبر مي دهد: شناي آمار روي نمودار بانكي
نرگس رسولي، اعتماد 20/6/97
مشاهده متن    
  شاهد خودرويي سرمايه هاي سرگردان / با نقدينگي افسار گسيخته چه كنيم؟
نرگس رسولي، اعتماد 18/6/97
مشاهده متن    
  خالي هاي پرحاشيه / چرا داستان ماليات اماكن خالي به صفحه آخر نمي رسد؟
نرگس رسولي، اعتماد 13/6/97
مشاهده متن    
  كارت قرمز به بي برنامگي اقتصادي / مجلس با راي عدم اعتماد به دولت هشدار داد
نرگس رسولي، اعتماد 5/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه حضور
متن مطالب شماره 105، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است