|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/1/27: نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22152
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21882 27/1/97 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره ايآمريکا به سوريه حمله کرد ايران نبايد به روسيه اعتماد کند!
    روزنامه زنجيره اي شرق در شماره ديروز خود به تحليل حمله آمريکا به سوريه پرداخت و در تحليلي عجيب نوشت حمله آمريکا نشان داد که ايران نبايد به روسيه اعتماد کند!
    
    سرويس سياسي- در بخشي از اين يادداشت آمده است:«بعد از جنگ لفظي اوليه آمريکا و روسيه در شوراي امنيت، روس ها براي اولين بار از حدود قبلي خارج شده و تظاهر کردند در برابر آمريکا مي ايستند؛ تا جايي که ادعا کردند اگر آمريکا موشکي به سوي سوريه شليک کند، نه تنها موشک مزبور بلکه موشک انداز و ناو جنگي آمريکا را هدف قرار مي دهند. اين ادعايي جديد بود که مي توانست از سيماي جديد روسيه در جهان سخن بگويد. همگان گوش ها و چشم ها را تيز کردند تا ببينند روسيه چقدر به قول خود عمل مي کند يا بلوف مي زند؛ اما همان طور که گفته شد، روسيه هيچ واکنش نظامي در قبال حمله غرب از خود نشان نداد و تنها سوريه و شايد به قول خبرگزاري ها، ايران پاي ضدموشک ها ايستادند و شانس خود را آزمايش کردند که چند موشک را قبل از اصابت، مي توانند هدف قرار دهند. درک شرايط روسيه و محدوده توانايي ها و قول هاي اين کشور براي ايران بيش از همه بايد درس آموز باشد که امنيت ملي خود را بر قول هاي غيرواقعي يا غيرعملي بنا نگذارد.»
    در اين زمينه نکته هايي وجود دارد که به اختصار به آن خواهيم پرداخت، نخست آن که همکاري و همراهي ايران، روسيه ، حزب الله لبنان و دولت مشروع سوريه در سال هاي اخير تروريست ها به رهبري آمريکا را در رسيدن به اهداف خود ناکام گذاشته است و اين قابل انکار نيست، انتظار روزنامه هاي زنجيره اي مبني بر اينکه روسيه در ازاي حمله آمريکا به نقاطي از سوريه واشنگتن را مورد هدف قرار داده و يا جنگي جهاني را آغاز کند انتظاري مضحک و غيرواقعي است.
    نکته دوم اين که درد مدعيان اصلاحات و روزنامه هاي زنجيره اي اين نيست که روسيه تا چه اندازه به حمله آمريکا و متحدان آن به سوريه پاسخ داده است يا نه بلکه سخن آنان اين است که چرا به جاي اعتماد به روسيه با آمريکا همراهي تمام عيار نمي کنيد و تخم مرغ هايتان را در سبد غرب نمي گذاريد؟
    و نکته سوم اين که مدعيان اصلاحات که امروز از اعتماد نکردن به روسيه سخن مي گويند بزک آمريکا و غرب در سال هاي گذشته از سوي خود را فراموش کرده اند، آنان امضاي وزير خارجه وقت آمريکا را تضمين خوانده و از روز بعد برجام به عنوان روز برداشته شدن بالمره(يکباره) همه تحريم ها ياد کردند و امروز بيش از دو سال از آن روزها مي گذرد و نه تنها تحريم ها برداشته نشده است بلکه تحريم هاي جديد و شديدتري نيز افزوده شده است.
    حال بايد به مدعيان اصلاحات گفت در ميانه اين بازي کدام يک از طرفين مستحق آن است که مورد شک و ترديد قرار گيرد؟ و نکته پاياني آن که روابط بين الملل جاي اعتماد کردن نيست هر کشوري بازي خود را انجام مي دهد و هدف هاي خود را پي مي گيرد و حال اگر روسيه در حمايت از سوريه ميانه ميدان نبود ايران بايستي حمايت از جبهه مقاومت را رها مي کرد؟!
    
    
    حل مسائل منطقه را همانند هسته اي به وزارت خارجه بسپاريد!
    پيروزي هاي محور مقاومت و مجاهدان في سبيل الله بر تروريست هاي خون آشام تکفيري و حاميان منطقه اي و فرا منطقه اي آنان و از سوي ديگر نقض شدن جسم و روح برجام، تفوق و برتري مقاومت و پايداري بر مذاکره با سلطه گران را اثبات کرد. با اين حال اما طيف غربگرا در داخل بر طبل مذاکره براي حل تنش هاي منطقه مي کوبد.
    روزنامه ايران ديروز در گفت وگو با يک کارشناس مسائل خليج فارس نوشت: «شايد نتوان خواهان حذف صددرصدي قدرت هاي فرامنطقه اي بود. بلکه بايد به دنبال راهکارهايي بود که از مداخلات مخرب آنها جلوگيري کرد. بنابراين مسائل منطقه نيز همچون مساله هسته اي نيازمند معاملات سياسي، مذاکرات ديپلماتيک و تجديد نظر در تعاريف حوزه نفوذ است. اگر مراجع قدرتمند در ايران اين امر را به وزارت امور خارجه واگذار کنند، دستگاه ديپلماسي ما اين قابليت را دارد که از طريق ديپلماتيک از چالش هاي فرسايشي و جنگ جلوگيري کند.»
    مدعيان اصلاحات و حاميان دولت که براي حل بحران هاي منطقه اي نسخه مذاکره مي پيچند، همان طيفي اند که حل مشکلات اقتصادي را هم در گرو توافق هسته اي از مسير مذاکره جار مي زدند. آنها با فريب مردم خسارت محض برجام را فتح الفتوح و آفتاب تابان ناميدند و گلوي خود را با فحاشي به منتقدان پاره کردند. اکنون که ماحصل مذاکره با طرف هاي غربي گسترده تر شدن دايره تحريم ها و افزايش گستاخي، قلدري و تهديد نظام سلطه عليه ايران بوده است، اين جماعت غربگرا سر خود را زير برف کرده و بر سر مذاکرات موشکي و منطقه اي معرکه گرفته ا ند. تجويز مذاکره در شرايطي است که وزير امور خارجه چندي پيش درباره شرايط پسابرجام تصريح کرد که «هنوز يک حساب بانکي نمي توانيم در انگلستان باز کنيم.» اين طيف که مدام به سمت غرب غش مي کنند، در تلاشند تا پازل دشمنان را تکميل کنند و چوب حراج به منافع ملي و تيشه به ريشه مقاومت بزنند.
    
    
    لزوم شفاف سازي درآمد 18 هزار ميلياردي دولت از دلار 4200 توماني
    «هادي قوامي» عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس در مصاحبه با روزنامه آفتاب يزد گفت: «حالا که دولت ارز را تک نرخي کرده و رقم 4200 تومان را براي هر نياز ارزي اعلام کرده يک فاصله 700 توماني ميان دلار 3500 توماني ديده شده در بودجه و دلار 4200 توماني تک نرخي وجود دارد. حالا اگر اين مابه التفاوت 700 ميليارد توماني را ضربدر 27 ميليارد دلار بکنيم تقريبا رقمي معادل 18 هزار و 900 ميليارد تومان درآمد اضافي براي دولت ايجاد مي شود که فراتر از پيش بيني هاي بودجه است».
    گفتني است، قيمت نفت در لايحه 55 دلار براي هر بشکه و با نرخ تسعير ارز 3500 توماني محاسبه شده است. بر اساس اعلام سخنگوي دولت ميزان درآمد نفتي کشور 50 ميليارد دلار مي باشد. باتوجه به اينکه تنها 50 درصد اين درآمد (25 ميليارد دلار) در اختيار دولت قرار مي گيرد بنابراين درآمد 18هزار ميليارد توماني از محل رشد 700 توماني تسعير ارزي تنها از محل بودجه عمومي در اختيار دولت قرار خواهد گرفت، اين در حالي است که سهم 14/5 درصدي وزارت نفت نيز شامل اين افزايش خواهد شد.
    افکار عمومي انتظار دارد که دولت درخصوص اين درآمد اضافه شفاف سازي کند.
    لازم به ذکر است که در روزهاي گذشته علي رغم اعلام دولت باز هم ارز ۴۲۰۰ توماني در بازار به فروش نرسيد و صرافي ها و متقاضيان در انتظار تزريق اسکناس ارز باقي ماندند و تابلوي اعلان قيمت هاي خود را خاموش کرده يا برچسب خريد و فروش ارز نداريم را پشت شيشه هايشان چسباندند.
    کارشناسان معتقدند که لجام گسيختگي بازار ارز با صدور بخشنامه و اطلاعيه حل نمي شود. گفتني است جهانگيري در سال ۹۵ با صدور دستورالعمل ارزي نرخ دلار را ۳۶۰۰ تومان تعيين کرد ولي اين دستورالعمل پس از مدت کوتاهي به فراموشي سپرده شد و فقط به منبعي براي ايجاد رانت براي عده اي سودجو تبديل شد.
    
    
    کارنامه سازي براي شهردار مستعفي!
    روزنامه آرمان در مطلبي نوشت:«نجفي کنار کشيد و چقدر حيف شد که نتوانست تا پايان با اختاپوس فساد بجنگد و به عبارتي نگذاشتند».
    در هفته هاي گذشته روزنامه هاي زنجيره اي با فضاسازي گسترده رسانه اي مدعي شدند که نجفي به علت افشاگري درخصوص فساد شهرداري مجبور به استعفا شده است؛ اما برخلاف اين فضاسازي دروغين و کارنامه سازي مضحک، اختلافات گسترده داخلي ميان اصلاح طلبان، يکي از علت هاي اصلي کناره گيري نجفي بوده است.
    تنها عملکردي که مي توان براي نجفي بيان کرد، حاشيه سازي و پرونده سازي براي مديريت قبلي شهرداري تهران بوده و مسلماً اين عملکرد شوراي شهر و شهردار منتخبش که با هزار وعده و وعيد و يا هياهو راي مردم تهران را گرفتند نمي تواند براي مردم قانع کننده باشد، خصوصاً اينکه اين جماعت پرهياهو قاليباف را به ناکارآمدي متهم مي کردند و مدعي بودند با حضور يک شهردار کارآمد اصلاح طلب مشکلات کلانشهر تهران از ترافيک و ... حل خواهد شد.
    چندي پيش روزنامه اصلاح طلب روزان در گزارشي با عنوان «شبح شوراي اول بر سر اصلاح طلبان» نوشته بود:«آنچه اين روزها موجب نگراني هايي در بدنه اجتماعي و سياسي اصلاح طلبان شده است،خطر تکرار منازعات شوراي شهر اول است. جايي که اختلافات ميان گروه هاي مختلف اصلاح طلب، شهرداري تهران را به بن بست رساند و در نهايت به انحلال شوراي شهر توسط وزارت کشور اصلاح طلب رسيد و حاصل آن هم شکست سخت اصلاح طلبان در انتخابات شوراي شهر دوم بود».
    
    
    علم ديني نداريم!
    روزنامه اعتماد در بخشي از شماره ديروزش گفت وگويي مفصل را پيرامون رابطه علم و دين انجام داده تا در نهايت به اين نتيجه برسد که علم ديني نداريم.
    در ابتداي اين گفت وگو آمده است: «فرض اديان بر اين است كه آن چيزي كه به عنوان علم است، از نظر ما امري معلوم است و نزد كتاب هاي مقدس و گزاره هاي ديني در مقياس هاي مختلف معلوم است و اگر هم چيزي هست كه معلوم نيست، قرار است مكتوم و ناگفته بماند و از امور غيبي است. براي همين اعتقاد به اينكه مجهولاتي هست كه بشر مي تواند براي فهم آنها راه حلي بيابد و با كشف آن راه حل خودش را صاحب علم كند، مناسبتي با شاكله آنها ندارد.»
    سپس در ادامه گفته شده: «يعني آنجا هم كه افراد را به تعقل و انديشه ورزي و سير آفاق و انفس دعوت مي كند، معنايش اين است كه برويد تا آيات و بينات الهي را بازيابي كنيد تا ايمان شما بيشتر شود. به تعبير حضرت ابراهيم(ع) اين تلاش براي اطمينان قلبي صورت مي گيرد (ليطمئن قلبي- سوره بقره آيه ٢٦٠). اين با تعريف كلاسيك از علم متفاوت است، يعني علم با شيوه ها و راهكارهاي خودش دنبال مجهولات است.»
    نکته تاسف آور اين است که گروهي از کساني که خود را انديشمند مي نامند هم حتي تا اين اندازه درآنچه خود مي گويند نيز تفکر نمي کنند. بايد از اين عده پرسيد که آن تفکر و تدبري در خلقت که قرآن به آن دعوت مي کند چگونه تفکر و تدبري است؟! اگر کسي به آن مجهولات که مصاحبه شونده به آن اشاره کرده است پي نبرد چگونه مي تواند موضوعي باعث «اطمينان قلب» شود؟! آنچه بر ايمان مي افزايد اين است که انسان پس از تدبر و تفکر در نظام خلقت و کشف هاي علمي مثلا پي مي برد که زمين گرد است و از قضا محور آن به صورت عمود بر سطح فرضي نيست و چندين درجه به يک سمت متمايل است و اين تمايل چه اندازه در مختلف شدن آب و هواي زمين در نيم کره شمالي و جنوبي موثر واقع مي شود. در حقيقت کشف اين مجهولات است که بر ايمان به وجود خالقي حکيم مي افزايد. وگرنه قدم زدن و نگاه کردن اگر باعث آن درجه از ايمان مي شد که مصحف شريف از آن با عنوان «اطمينان قلب» ياد کرده، همگان چنين کرده و مي کنند.
    نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
    


 روزنامه كيهان، شماره 21882 به تاريخ 27/1/97، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Air Pollution and Health
شماره 1 (پياپي 13)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است