|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت97/1/27: نمايندگان به پرسش رسالت پاسخ دادند؛ مجلس براي اجراي قانون حمايت از توليد ملي چه كرده است؟
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9473
پنج شنبه 29 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9193 27/1/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


نمايندگان به پرسش رسالت پاسخ دادند؛ مجلس براي اجراي قانون حمايت از توليد ملي چه كرده است؟نمايندگان مجلس در مورد چگونگي اجراي قوانين حمايت از توليد ملي مصوب مجلس به سوالات رسالت پاسخ دادند.پاسخ نمايندگان را در زير مي خوانيد :
    
    

     سيدمحمدجواد ابطحي نماينده خميني شهر عضو كميسيون آموزش ، تحقيقات و فناوري در پاسخ به سوال خبرنگار پارلماني روزنامه رسالت كه پرسيد : يك قانون جامع به نام قانون حداكثر استفاده از توان توليدي كشور و اصلاح ماده 104 قانون ماليات ها در سال 91 به تصويب مجلس رسيد اجراي اين قانون توسط دولت به كجا انجاميد؟ و مجلس براي نظارت بر حسن اجراي اين قانون چه كرده است ؟ گفت : هم اين قانون بود و هم در بودجه سال 97 و در برنامه پنجم ما دولت را موظف كرديم به عنوان بزرگترين بنگاه خريداري كننده از كالاهاي داخلي بايد استفاده كند. حالا من به دولت كاري ندارم اما ببينيم كه مجلس در اين ارتباط چه كار مي كند؟ آيا خود مجلس به عنوان قانونگذار و ناظر بر قانون واقعا از كالاي داخلي استفاده مي كند؟ چايي كه در رستوران مجلس مصرف مي شود چاي خارجي است يا چاي لاهيجان؟ ما بايد از خودمان شروع كنيم . من خودم به عنوان نماينده مردم از دولت نااميد شده ام كه واقعا از كالاي ايراني استفاده و از توليدات داخلي حمايت كند و اميدوارم با شعاري كه مقام معظم رهبري در سال جديد در ارتباط با حمايت از كالاي ايراني فرمودند ما نمايندگان و تمامي مسئولين اجرايي و آحاد ملت با همتي مضاعف از صنايع و توليدات داخلي حمايت كنيم تا هم بيكاري از بين برود و هم توليدات داخلي ما رونق يابد و اگر كسي كالاي خارجي وارد كرد بايد هزينه اش را از جيب خودش پرداخت كند. و اگر تخلفي كرد قوه قضائيه و ديوان محاسبات قاطعانه با او برخورد كنند.
     محمد دامادي نماينده ساري و يكي از اعضاي كميسيون عمران در پاسخ به سوال روزنامه رسالت گفت : بدون شك دولت در ارتباط با موضوع كسب و كار، كارنامه موفقي نداشته است. اگر چه همه تقصيرها را نمي توان تنها به گردن دولت انداخت ، چرا كه شما خودتان مي دانيد رانت هاي مختلفي وجود دارد و افرادي هستند كه قانون را دور مي زنند و مجلس هم با ابزاري كه دارد با اين پديده با تذكر ، استيضاح و سوال مقابله و به وظيفه اش عمل مي كند. اما متاسفانه وقتي مثلا تفحص و تحقيق از فلان مجموعه انجام مي شود و نتيجه اي حاصل نمي شود مجلس تضعيف مي شود و مجلس حالت پدري پيدا مي كندكه به بچه اش مي گويد اين راه بد است نرو ، و او گوش نمي دهد، بايد قانون و قوانين موجود قاطعانه اجرا شود و بدون اغماض و بدون گذشت در برابر هر شخص حقيقي و حقوقي برخورد كنند. اقتدار مجلس زماني برمي گردد كه تك تك نمايندگان در برابر قانون شكنان ايستادگي كنند، پاي امضاي خود براي استيضاح و سوال از وزير محكم ايستادگي كنند و به نظر من قانون كم نداريم مجريان قانون بايد قاطعانه عمل كنند و وظيفه ديگر مجلس اين است كه به جاي اتلاف وقت در كميسيون ها در جلسات علني شركت ها و مجموعه هاي فشل و مديران آن را احضار كند و از آنها توضيح بخواهد كه چه كرده اند و سود و زيان آنها چه مقدار است و مديران لايق تري را به كار گيرند. مجلس علاوه بر بحث قانون و قانونگذاري بايستي بيشتر جنبه نظارتي خود را تقويت كند.
    سيد كاظم دلخوش نماينده صومعه سرا و يكي از اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس در پاسخ به سوال رسالت مي گويد : ما قوانين حمايت از بخش توليد و كالاي ايراني را داريم بايد اجرا شود. اگر در جايي هم نواقصي وجود دارد مجلس آمادگي دارد كه اصلاحات را انجام دهد اما ما يك ناهمخواني در بخش اجرا و قضائي و بخش خصوصي و تعاوني ها داريم آنها بايد با هم بنشينند و با هم جلو بروند .
    برخورد نهايي و قاطعانه انجام نمي شود اگر دو نفر به هر دليل در يكي از بخش هايي كه عرض شد قانونگذاري ، اجراي قانون خلاف كردند بايد برخورد قاطعانه و بدون اغماضي صورت گيرد.
    حجت الاسلام حسن نوروزي، نماينده رباط كريم نيز به خبرنگار ما گفت : متاسفانه مجلس اقتدار لازم براي اجراي قانون حمايت از توليد ملي را از خود نشان نداده است.
    وي افزود : دولتمردان هم در اجراي اين قانون و قوانين مصوب كوتاهي داشته اند. وي با تاكيد به اجراي قوانين در كشور گفت : ما بايد ميزان اخذ ماليات از اهالي توليد را پايين آوريم و از مصرف كننده نهايي ماليات بر ارزش افزوده را دريافت كنيم. خريد توليد داخلي را تبليغ و ترويج نماييم.وي گفت : برخي مديران كه دو تابعيتي هستند اصلا اعتقاد به تقويت توليد ملي ندارند.
     محسن كوهكن، نماينده لنجان هم به خبرنگار ما گفت : سه قوه بايد نظارت خود را بر حسن اجراي قوانين اعمال كنند. اگر خداي ناكرده قوانين نقض مي شود بايد قوه قضائيه با آن برخورد كند.
    وي گفت : مجلس هم بايد به وظيفه نظارتي خود از طريق كميسيون اصل 90 و طرح سوال و استيضاح عمل كند.
    وي اظهار اميدواري كرد : مجلس با استفاده از اختيارات قانوني خود براي رفع موانع توليد ملي ورود پيدا كند.
    حاجي دليگاني، نماينده شاهين شهر هم گفت : مجلس در حمايت از توليد ملي كوتاهي داشته است.
    وي گفت : مجلس بايد از دولت در مورد اجراي اصل 44 سوال كند و بخواهد چرا اين اصل را اجرا نكرده است . متاسفانه فرصت هاي زيادي را از دست داديم بايد در سال جديد با عزم ملي بتوانيم كوتاهي ها در اجراي قانون حمايت از توليد ملي را جبران كنيم.
     علي بختياري، نماينده گلپايگان و خوانسار نيز به خبرنگار ما در اين مورد گفت : دولت از اجراي قوانيني كه به صورت طرح به مجلس مي آيد سرباز مي زند، قانون حمايت از توليد ملي هم مورد توجه دولت قرار نگرفت . اين قانون ابلاغ نشد . رئيس مجلس دستور داد ابلاغ آن در روزنامه رسمي چاپ شود.
    وي افزود : قانون رونق كسب و كار هم بر زمين مانده است. به هر حال ما بايد براي حمايت از توليد داخل قوانين مربوط را تجمع كنيم و مجدداً در دستور كار مجلس قرار گيرد. زنجيره بانك ، بيمه ، اتاق بازرگاني و فعالان اقتصادي بايد تكميل شود و همه متحد شوند تا موانع حمايت از توليد داخلي برطرف شود.
    
    
    نمايندگان به پرسش رسالت پاسخ دادند؛ مجلس براي اجراي قانون حمايت از توليد ملي چه كرده است؟
    


 روزنامه رسالت، شماره 9193 به تاريخ 27/1/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
مجله صنايع چوب و كاغذ ايران
متن مطالب شماره 4 (پياپي 904)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است