|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/1/27: شهردار پير نمي خواهيم
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3124 27/1/97 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


شهردار پير نمي خواهيم
بازار شايعات و حواشي در هفته هاي بلاتكليفي شهر و شهرداري تهران داغ است

نويسنده: معصومه اصغري

اعضاي شوراي شهر پنجم هنوز از راه نرسيده درگير انتخابي شدند که بيشتر از هفت ماه جواب نداد و حالا هر چقدر هم که از اين شرايط و اتفاقات عصباني يا دلخور باشند، مجبورند در کوتاه ترين زمان دست به انتخابي دوباره بزنند؛ انتخابي که از همين حالا نگراني ها و ابهامات زيادي دارد چراکه هر کدام از گزينه ها و احتمالات انتخابي شان موانعي در درون يا بيرون از جمع خودشان دارد. شنيده هاي خبرنگار «شرق» از اعضاي شوراي پنجم حکايت از عزم آنها براي انتخاب از ميان گزينه هايي غيرمعروف و البته جوان دارد؛ گزينه هايي که ممکن است معرفي شان به جامعه واکنش هايي را هم در پي داشته باشد، اما درنهايت عملکرد قابل قبولي داشته باشند و شورا از آنها حمايت کند.
     يکي از اعضاي شورا با اشاره به جلسات غيررسمي اعضا با هم و با جريان هاي سياسي به «شرق» گفت: فعلا بيشتر اعضا گزينه هاي موردنظر خودشان را معرفي مي کنند يا روي آنها حرف مي زنند، اما روي چند محور مهم يعني چهره نبودن و پيرنبودن اتفاق نظر داريم و گزينه هايي هم با همين محور معرفي شده اند و در روزهاي آينده مطرح مي شوند. گويا اعضا توافقي روي فعلا حرف نزدن دارند و يکي ديگر از اعضا نيز که تمايلي به گفت وگوي رسمي ندارد، به «شرق» گفت: در ميان گزينه هاي شهرداري افراد بالاي ٦٠ سال را معرفي نمي کنيم و تا جايي که مي دانم، در ميان گزينه هاي برخي از همکاران چهره هاي جديد غيرسياسي مطرح شده اند.
     رفتن نجفي با آن عجله که حتي حاضر نبود يک روز بيشتر در شهرداري بماند و تاريخ استعفايش را يک روز عقب بيندازد، اعضاي شوراي پنجم را در فشار بيشتري قرار داد. اعضا تصور نمي کردند اين قدر زود از درون تحت فشار قرار گيرند و هنوز رفتن شهردار قطعي نشده و حواشي آن تمام نشده، فشارها براي انتخاب جديد شروع شده است. به نظر مي رسد تمايل اصلاح طلبان به عقب انداختن اين انتخاب و استفاده از فرصت قانوني انتخاب جديد براي شهرداري است و پيشنهاد تعويق يک هفته اي بررسي استعفاي نجفي و انتخاب سرپرست و نگذاشتن بررسي گزينه هاي شهرداري در جلسه ديروز شورا گوياي اين تمايل به تاخير است.
     اعضاي شوراي پنجم با شرايطي سخت در انتخاب ميان گزينه هايي سوخته، محدودشده، تاييدنشده و البته کم تجربه و جوان و ناشناخته قرار دارند. در يک طرف، از همان ابتداي خبر استعفاي نجفي و شروع پيش بيني ها براي شهردار جديد برخي گزينه هاي هميشگي و پاي کار حرفشان پيش کشيده شد. به روال هميشگي در چنين مواردي از همان ابتدا کسي خبري را رسمي اعلام نمي کند و همه خبرها در بستري از شايعه مطابق با خواست پخش کنندگان شايعه پيش مي روند و در نهايت وقتي تيرها به هدف نمي خورد، خبري کوتاه اصل موضوع را تکذيب مي کند. هرچند که اين بار حبيب الله بيطرف که حالا معاون وزير نفت است، از همان روز اول انصرافش را رسما اعلام کرد، ولي عده اي دوست داشتند او را همچنان در ليست خود بياورند. در اين ميان گزينه هاي قديمي ديگري نظير محمود حجتي هم مطرح شدند اما استقبال زيادي از آنها نشد يا تيم رسانه اي فعالي نداشتند.
     در طرف ديگر گزينه هايي مطرح شدند و در فضاي مجازي حرفشان به ميان مي آمد که احتمال آمدنشان و قبول مسئوليتشان از برگشتن نجفي هم کمتر است؛ قاسم تقي زاده خامسي که براي ادامه همکاري به عنوان شهردار مشهد اصرار دارد يا محسن هاشمي و محمدرضا عارف که پايشان بند قول هايشان و راي مردم است. اصلاح طلبان که راه آمده بعد از سال ها را از همان ابتدا خيلي جدي و محکم گرفتند، حالا در همين ابتداي راه به دنبال راه و استدلال و توجيهي براي خودشان، افکار عمومي و بستن راه انتقادها هستند تا اگر لازم شد، گزينه هاي محدودشده را پيش بکشند.
     دراين ميان موارد اداي دين به مدل هاي مختلفي بروز داده مي شود؛ از يک گفت وگوي خبري تا گزارش هاي مفصل خبري و تلگرامي که کاملا رو بازي مي کنند. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي به شوراي شهر تهران پيشنهاد داد با انتخاب و راي قاطع به محسن هاشمي به عنوان شهردار تهران، گروه هاي فشار صاحب قدرت را خلع سلاح کند. نمونه آن هم اين توييت مصطفي کواکبيان است که در توييترش نوشت: «اعضاي شوراي شهر، تهران مظلوم را از بلاتکليفي درآوريد زمان را از دست ندهيد نگران يک راي اصولگرايان در شوراي ٢١نفره نباشيد و با راي قاطع به محسن هاشمي گروه هاي فشار صاحب قدرت را خلع سلاح کنيد».
     اصلاح طلبان گزينه هاي محتمل ديگري همچون محمدعلي افشاني را هم دارند، اما اين طور که شواهد گوياست، روي اين دو گزينه هم اجماع ندارند و در اين روزها ترجيح مي دهند روي گزينه هاي جديد و کمترشناخته شده مانور بدهند. ردپاي اين رويکرد را هم مي توان از اين اظهارات محمد عليخاني با ايلنا ديد. او گفته نبايد به دنبال افراد داراي نام و نشان باشيم. نبايد دنبال افرادي باشيم که صرفا مشهور بوده و مسئوليت هاي مهم داشته اند، من شخصا به دنبال چنين گزينه هايي نيستم. من به دنبال پيشنهاد افرادي براي پست شهرداري هستم که برنامه داشته و عمل گرا باشند. اين رويکرد اعضا درباره پيشنهاد گزينه هايي غيرمشهور اما با کارنامه اي مثبت و درعين حال جوان حتي اگر پيشنهاد حزب مشخصي نباشد، درحال حاضر تبديل به رويکرد غالب اعضا شده است و در ميانه اي که اصلاح طلبان راه پس وپيشي براي بيان برخي موضوعات و دلخوري ها ندارند و فعلا بايد سکوت اختيار کنند، اين گزينه بهترين گزينه در شرايط فعلي است. در شرايط فعلي که ديدگاه هاي چند جريان سياسي در سرنوشت اصلاح طلبان شوراي پنجم دخالت مستقيم دارد، شوراي سياست گذاري اصلاح طلبان بناي يک صدا يا تعيين تکليف واحد را دارد و ممکن است با انتخاب يک يا دو گزينه و نظر مثبت رئيس دولت اصلاحات، فرد موردنظر انتخاب نهايي شود. با اين وجود به نظر مي رسد پاي گزينه هاي مطرح شده همچنان در مسئله مهم تخصص سررشته در مسائل شهري و تاييد از مراجع سه گانه و تاييدات بالاسري به جز دو مورد در ساير موارد بلنگد و خوب است اين موضوع از همين حالا مدنظر قرار گيرد و يکباره چند ماه بعد از شروع به کار شهردار قصه هاي جديد از وجود پرونده ها و نبود تاييدات الزامي شنيده نشود.
    شهردار پير نمي خواهيم / بازار شايعات و حواشي در هفته هاي بلاتکليفي شهر و شهرداري تهران داغ است
    


 روزنامه شرق، شماره 3124 به تاريخ 27/1/97، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بار
    آثار ديگري از "معصومه اصغري"

  دستور پيگيري ويژه براي خودسوزي و گوش بري
معصومه اصغري، شرق 14/6/97
مشاهده متن    
  شهرداران بازنشسته بايد بروند / شوراي پايتخت در ميانه رفتن شهردار و كمبود نامزدهاي جوان
معصومه اصغري، شرق 10/6/97
مشاهده متن    
  خداحافظ شهردار / با قانون منع به كارگيري بازنشستگان، شهرداران چه شهرهايي بايد بروند؟
معصومه اصغري، شرق 6/6/97
مشاهده متن    
  يك سال پس از قاليباف / مروري بر عملكرد شهرداري كه ركورددار طولاني ترين دوره مسئوليت در پايتخت بود
معصومه اصغري، شرق 3/6/97
مشاهده متن    
  منتخب اصلاح طلبان در برزخ
معصومه اصغري، شرق 29/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Frontiers in Biomedical Technologies
شماره 3-4 (پياپي 14)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است