|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/1/27: «الماس» خليج فارس حتي يك پزشك متخصص ندارد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4341
شنبه 24 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4065 27/1/97 > صفحه 12 (جامعه) > متن
 
      


گزارش 
«الماس» خليج فارس حتي يك پزشك متخصص ندارد
گلايه غير بومي ها از نبود خدمات درماني مناسب در جزيره هرمز    
    گروه اجتماعي - سال 1393، رسانه هاي محلي استان هرمزگان نوشتند كه از 10 سال قبل به اين سو، مشكلات درماني ساكنان جزيره هرمز كه فقط در ظاهر به «الماس» خليج فارس شهرت دارد، به وضعيت نگران كننده اي رسيده است. سال 1394، رسانه هاي محلي استان هرمزگان هشدار دادند كه با وجود حاد شدن وضعيت خدمات درماني ضعيف و ناكافي در جزيره هرمز، سلامتي مردم اين جزيره گرانبها به طور جدي در معرض خطر است.
    شنبه، 25 فروردين سال 1397 امام جمعه جزيره هرمز با مسوولان استاني و كشوري اتمام حجت كرد كه اگر براي حل مشكلات بهداشت و درمان ساكنان جزيره هرمز چاره انديشي سريع نشود، برخورد جدي تري در انتظار متوليان سلامت خواهد بود. اما باز هم هفته اي خواهد گذشت و مقامات استاني با وعده هاي موقت، شعله خشم ساكنان هرمز را فرو مي نشانند و اميد مي بندند كه دغدغه مشكلات اقتصادي كه از در و ديوار زندگي مردم بالا مي رود، دوباره مردم را دچار فراموشي كرده و پيدا كردن راه حل براي پر كردن چاله هاي زندگي شان، باعث شود جاي خالي خدمات درماني مكفي و استاندارد را از ياد ببرند تا چند وقتي بگذرد و معتمد محل يا گردشگر يا يك فرد دلسوز ناآشنا با الفباي سياست، دوباره به ياد جاي خالي آمبولانس دريايي و اورژانس هوايي بيفتد و يك اعتراض رسانه اي دوباره، خواب و آرام مسوولان استاني را متزلزل كند.
    اين بار، ساكنان غيربومي جزيره هرمز و نمايندگان مردم در مركز استان از آنچه شاهد هستند، از فراموش شدن مردم جزيره و از ناديده گرفته شدن دردهاي هرمزي ها، دل شان سوخت و معترض شدند نسبت به تمام اخباري كه تا امروز درباره توسعه و تجهيز خدمات بهداشت و درمان در الماس خليج فارس منتشر شده اما كمتر از نيمي از اين اخبار، واقعيت دارد. آبان ماه سال 1390 رييس وقت دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني هرمزگان از نصب تجهيزات آمبولانس دريايي هرمز خبر داد و اعلام كرد كه «اين شناور مجهز به سه تخت حمل بيمار و داراي كليه تجهيزات پزشكي و اورژانسي موردنياز است كه طي قراردادي به شركت تعاوني مد كندالو قشم براي ساخت واگذار شده بود كه در موعد مقرر آماده شده است. تجهيزات آمبولانس دريايي هرمز بر اساس استانداردهاي لازم براي حمل بيمار نظير شوك، تنفس تركيبي، نوار قلب تعبيه شده و در سامانه ناوبري آن نيز تجهيزات راهبري دريايي در شب به كار گرفته شده و اين سامانه همزمان با عيد سعيد قربان وارد ناوگان فوريت هاي پزشكي استان مي شود و مي تواند به مردم شهيدپرور جزيره هرمز خدمات درماني ارايه دهد.»
    خرداد 1393 هم مدير وقت مركز توسعه سلامت هرمز از راه اندازي اورژانس هوايي 115 جزيره هرمز با همكاري نيروي دريايي سپاه خبر داد و اعلام كرد: «بسياري از مناطق دورافتاده، محروم از خدمات درماني هستند و با روندي كه دولت تدبير و اميد اتخاذ كرده در چند سال آينده مناطق دور افتاده كشور نيز شاهد حضور پزشك و پرستار مي شوند كه اين اوج درايت و توانمندي دولت اميد است. براي افزايش رفاه بيماران و همراه آنها اقدامات ويژه اي در حال انجام است و واحد دياليز اين مركز براي سهولت در رفت و آمد بيماران دياليزي راه اندازي شده و همچنين راه اندازي آزمايشگاه مجهز، واحد دندانپزشكي و اعزام پزشكان متخصص به اين جزيره از اقدامات اين مركز است و پيگير اين هستيم كه مركز بهداشتي درماني هرمز را به يك مركز شبانه روزي تبديل كنيم.»
    دو روز قبل اما خبر رسيد كه «جوان هرمزي به دليل نبود آمبولانس دريايي فوت كرد.»
    در متن خبر و به نقل از خبرنگار استاني خبرگزاري مهر آمده بود كه «جوان ۱۸ ساله هرمزي كه در سانحه رانندگي دچار حادثه شده بود به دليل تاخير در اعزام آمبولانس دريايي از قشم به هرمز، جان سپرد. مصطفي جاشونيا كه ظهر پنجشنبه بر اثر سانحه تصادف مجروح شده بود، به درمانگاه هرمز منتقل شد، اما به دليل عدم ارايه خدمات مناسب و نبود امكانات كافي، دستور اعزام او به مركز استان صادر شد كه به دليل نبود آمبولانس دريايي در جزيره هرمز و انتظار براي اعزام اين آمبولانس از قشم و بندرعباس عصر پنجشنبه جان خود را از دست داد.»
    اين خبر، راز پنهانكاري مسوولان استاني درباره ضعف شديد خدمات درماني در جزيره هرمز را فاش كرد چرا كه پس از انتشار اين خبر بود كه معلوم شد نه تنها آمبولانس دريايي هرمز، مدت هاست كه ديگر در اختيار اين جزيره نبوده و به جزيره قشم منتقل شده بلكه از اورژانس هوايي هم خبري نيست و مركز درماني «مجهز» هم در اين جزيره، صرفا يك درمانگاه فاقد آزمايشگاه و راديولوژي و دياليز و ساير امكانات تخصصي است كه پزشكان عمومي براي گذراندن طرح به اين درمانگاه اعزام مي شوند: پزشكاني كه در دوران گذراندن طرح حتي تسلط به درمان هاي تخصصي ندارند و براي هر ارجاع، بايد از اينترنت و اطلاعات محفوظ در گوشي تلفن همراه خود كمك بگيرند.
    به دنبال انتشار اين خبر، مدير اورژانس استان هرمزگان هم در گفت وگو با مهر اعتراف كرد كه «تخصيص نيافتن اعتبار براي خريد آمبولانس دريايي هرمز يكي از مشكلات پيش روي جزيره نشينان هرمز است.»
    به دنبال انتشار اخباري از واقعيت تلخ وضعيت نامناسب خدمات درماني در اين جزيره كه حدود 7 هزار نفر جمعيت در خود جا داده، كيانوش جهانبخش: عضو شوراي شهر بندرعباس هم در گفت وگو با «اعتماد» گفت: «طبق قانون، جمعيت هلال احمر صرفا بايد در زمان بحران خدمت رساني كند اما شرايط نامناسب خدمات درماني در جزيره هرمز در حدي بحراني است كه بايد يك پايگاه امداد هوايي و دريايي در اين جزيره مستقر شود. البته خدمات درماني در كل استان هرمزگان قابل قبول نيست و حتي سرانه تخت بيمارستاني در كل استان در مقايسه با سرانه استاندارد، در حد فاجعه است، چنانكه بندرعباس به عنوان مركز استان، فقط يك بيمارستان عمومي دارد اما بايد هر روز پذيراي تعداد قابل توجهي از ساكنان جنوب كرمان باشد. اما شرايط جزيره هرمز به اين دليل قابل هشدار است كه اين جزيره با وجود زيبايي طبيعت بكر اما از حداقل امكانات درماني آن هم با وجود 8 هزار نفر جمعيت محروم است. جزيره هرمز آمبولانس دريايي و پايگاه هوايي اورژانس ندارد و امكانات پزشكي جزيره هم جوابگوي مراجعات روزانه مردم نيست و به همين سبب، هر روز شاهد آمد و رفت ساكنان جزيره به بندرعباس، آن هم براي درمان هاي بسيار ساده هستيم.»
    احمد نادعليان، هنرمندي كه ظرف 12 سال گذشته، 7 سال به طور مستمر ساكن جزيره هرمز بوده هم در تاييد شدت مشكلات بهداشت و درمان جزيره، به «اعتماد» گفت: «آنچه من در اين سال ها شاهدم اين است كه جزيره هرمز، فاقد آمبولانس دريايي است. يك آمبولانس دريايي داشته و خراب شده و هزينه تعمير، پرداخت نشده و به همين دليل هم امروز، آمبولانس دريايي ندارد. خدمات پزشكي در تنها درمانگاه جزيره هم در حد حضور چند پزشك عمومي است كه براي گذراندن طرح مي آيند و حتي قادر به خدمات رساني به زنان باردار در آستانه زايمان هم نيستند. بارها گزارشي داشتيم كه همراهان يك بيمار اورژانسي، درخواست خدمات امدادي از بندرعباس داشته اند اما مسوول اين خدمات به ماموريت ديگري اعزام شده و همراهان ناچار شده اند بيمار بدحال را با تندروهاي مسافري به بندر برسانند آن هم در حالي كه فاصله جزيره هرمز تا بندرعباس با قايق هاي تندرو، حدود 45 دقيقه است و سپري شدن چنين فاصله زماني با فوريت هاي پزشكي ناسازگار است. من چند سال قبل كه بر اثر سكته قلبي، دو سوم كارآيي قلبم را از دست دادم، امروز در حالي در جزيره هرمز اقامت فصلي دارم كه بارها از خودم پرسيده ام، اگر در اين جزيره، براي من مشكلي ايجاد شود، چه كسي و چگونه من را به كدام متخصص خواهد رساند چون در اين جزيره هيچ پزشك متخصصي حضور و وجود ندارد.»
    عبدالحميد گلزاري، روحاني مسجد حضرت ابوالفضل (ع) جزيره هرمز هم در گفت وگو با «اعتماد» از شرايط نامناسب خدمات درماني در جزيره هرمز گلايه مي كند و مي گويد: «ساكنان اين جزيره، واقعا از نظر دريافت حداقل امكانات درماني هم در مضيقه هستند. روز گذشته، در جمع اعضاي شوراي شهر، نام 9 نفر از ساكنان جزيره را روي كاغذ نوشتم كه طي سه سال گذشته، به دليل نبود امكانات درماني و آمبولانس فوت كرده بودند. البته براي جزيره آمبولانس دريايي فرستادند اما همان ابتدا هم ناخداهاي جزيره كه وضعيت شناور را ديدند گفتند كه اين آمبولانس، استانداردهاي لازم را ندارد و عنقريب، از كار مي افتد كه همين طور هم شد. طي مدتي كه آمبولانس كار مي كرد، قيمت بالاي سوخت در اين جزيره باعث شده بود كه وقتي همراهان، بيمار خود را براي اعزام نزد پزشك مي بردند، پزشك مي گفت اول برويد سوخت تهيه كنيد تا من برگه اعزام بنويسم. 8 ماه قبل، آمبولانس خراب شد و براي تعمير فرستادند به جزيره قشم و مسوولان شركت، گفتند كه خرابي اين آمبولانس، كار ناخداها بوده و اهالي جزيره هرمز، لياقت آمبولانس دريايي ندارند. هزينه تعمير آمبولانس هم حدود 150 ميليون تومان برآورد شد و مسوولان منطقه آزاد قشم هم آمبولانس را ضبط كردند و گفتند ساكنان هرمز هر وقت نياز به آمبولانس داشتند، از قشم اعزام مي كنيم آن هم در حالي كه فاصله قشم تا هرمز، حدود يك ساعت راه است. متاسفانه فرماندار هرمز هم به گلايه مردم اهميتي نمي دهد در حالي كه شنيده ام برخي روستاهاي بندرعباس با هزار و 500 نفر جمعيت، هم بالگرد امداد دارند و هم به دو دستگاه آمبولانس مجهزند اما جزيره هرمز كه 8 هزار نفر جمعيت دارد و به دليل جذر و مد دريا، عملا از ساعت 6 عصر تا 8 صبح فردا، هيچ ترددي امكان پذير نيست و مردم جزيره، با آب محصور مي شوند، از آمبولانس دريايي و امداد هوايي محروم هستند. تنها درمانگاه جزيره هم خدمات در حد ساكنان جزيره ندارد چرا كه پزشك متخصص نداريم و فقط پزشكان عمومي در اين درمانگاه حضور دارند كه حتي تحصيلات شان هم تكميل نشده. چندي قبل هم تمام تجهيزات آزمايشگاهي و دياليز مستقر در درمانگاه را از جزيره خارج كردند و حالا اين مردم فقير، بايد براي ساده ترين خدمات آزمايشگاهي، 14 هزار تومان هزينه رفت و برگشت به بندرعباس بدهند در حالي كه بارها در دفتر امام جمعه جزيره، شاهد حضور مردمي بوده ام كه مي آيند و از درد قلب رنج مي برند اما قادر به پرداخت كرايه رفت و آمد به بندرعباس براي مراجعه به پزشك متخصص نيستند.»
    
    
    احمد نادعليان، هنرمندي كه ظرف 12 سال گذشته، 7 سال به طور مستمر ساكن جزيره هرمز بوده هم در تاييد شدت مشكلات بهداشت و درمان جزيره، به «اعتماد» گفت: «آنچه من در اين سال ها شاهدم اين است كه جزيره هرمز، فاقد آمبولانس دريايي است. يك آمبولانس دريايي داشته و خراب شده و هزينه تعمير، پرداخت نشده و به همين دليل هم امروز، آمبولانس دريايي ندارد. خدمات پزشكي در تنها درمانگاه جزيره هم در حد حضور چند پزشك عمومي است.
    عبدالحميد گلزاري، روحاني مسجد حضرت ابوالفضل (ع) جزيره هرمز: 8 ماه قبل، آمبولانس خراب شد و براي تعمير فرستادند به جزيره قشم و مسوولان شركت، گفتند كه خرابي اين آمبولانس، كار ناخداها بوده و اهالي جزيره هرمز، لياقت آمبولانس دريايي ندارند. هزينه تعمير آمبولانس هم حدود 150 ميليون تومان برآورد شد و مسوولان منطقه آزاد قشم هم آمبولانس را ضبط كردند و گفتند ساكنان هرمز هر وقت نياز به آمبولانس داشتند، از قشم اعزام مي كنيم.
گزارش: «الماس» خليج فارس حتي يك پزشك متخصص ندارد / گلايه غير بومي ها از نبود خدمات درماني مناسب در جزيره هرمز
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4065 به تاريخ 27/1/97، صفحه 12 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 45 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه زمين شناسي ايران
متن مطالب شماره 48، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است