|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/1/27: نمايندگان مجلس از پاسخ وزير ارتباطات قانع شدند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6756 27/1/97 > صفحه 8 (فناوري) > متن
 
      


نمايندگان مجلس از پاسخ وزير ارتباطات قانع شدند
با حضور آذري جهرمي در صحن علني    
    گروه فناوري- صبح ديروز وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات براي پاسخ به سوال دو نماينده، راهي مجلس شد و پس از پاسخگويي به سوال هاي حميده زرآبادي و فاطمه حسيني، نمايندگان قزوين و تهران در اين جلسه علني، نمايندگان با ۹۸راي موافق، ۸۷ راي مخالف و ۷ راي ممتنع از مجموع ۲۰۵ نماينده حاضر در مجلس، از پاسخ هاي محمد جواد آذري جهرمي قانع شدند. گفتني است يکي از سوالات اين دو نماينده، دليل جايگزين شدن قرارداد نگهداري شش ماه زودتر از موعد و حجمي شدن قراردادها و سوال دوم نيز وضعيت پروژه ارتقا و توسعه انتقال برنامه پنج ساله پنجم ارتباطات بود که قرارداد آن در سال 91-90 بسته شده است.
    
    دروغي به نام شبکه ملي اطلاعات
    حميده زرآبادي يکي از نمايندگان سوال کننده از وزير ارتباطات در اين جلسه علني گفت: با وضعيت موجود، شبکه ملي اطلاعات و دولت الکترونيک محقق نمي شود و اين، يک دروغ بزرگ است.
    اين عضو کميسيون صنايع مجلس در جريان طرح سوال مشترک خود و فاطمه حسيني از وزير ارتباطات درباره دليل جايگزين شدن قرارداد نگهداري شش ماه زودتر از موعد و حجمي شدن قراردادها گفت: با توجه به اينکه قراردادهاي نگهداري جهت امور نگهداري، رفع خرابي و تست سيستم ها در زيرساخت هستند عملاً با تغييرات ايجاد شده در قراردادها علاوه بر بيکاري نيروهاي متخصص، شرکت زيرساخت ميلياردها تومان در سال هزينه مي کند و هيچ بهره وري وجود ندارد.
    اين نماينده مجلس افزود: زماني بايد قرارداد حجمي بسته شود که ما اطلاعات کافي در زمينه اين موضوع داشته باشيم در حالي که اطلاعات کافي وجود ندارد و در اين قراردادها نيروهاي متخصص در نظر گرفته نشده است. در شرکت زيرساخت تخصص پرسنل در نظر گرفته نمي شود و نيروهاي متخصص استان ها در زماني که آقاي جهرمي مديرعامل شرکت زيرساخت بوده، تعديل شده اند.
    زرآبادي ادامه داد: قراردادها به اين صورت است که از سال ۹۱ تا ۹۴ طي سه سال بيش از ۱۲۰۰ ميليارد تومان تجهيزات خريداري شده و در آن موارد قابل تاملي وجود دارد از جمله اينکه خريدها ۱۰ برابر ظرفيت مورد نياز بوده است. با وضعيت موجود بحث هايي مثل شبکه ملي اطلاعات و دولت الکترونيک محقق نمي شود و يک دروغ بزرگ است.
    زرآبادي درباره سوال ديگر مشترک خود با فاطمه حسيني مبني بر اينکه سرانجام پروژه ارتقا و توسعه انتقال برنامه پنج ساله پنجم ارتباطات چه شده، اظهار کرد: اين پروژه که قراردادش با شرکت داخلي سديد ارتباطات و با پشتيباني مالي آستان قدس رضوي و با تجهيزات کمپاني فرانسوي ايتاليايي آلکاتل در سال ۹۰ بسته شده بود، بعد از گذشت پنج سال هيچ پيشرفتي جز از بين رفتن بيت المال نداشته و اين پروژه بايد شفاف سازي شود.
    وي افزود: آقاي جهرمي خيلي از متخصصاني که ۳۰ سال کار کرده بودند را بازنشسته کرد که کار خوبي بوده اما فردي که فساد اخلاقي و سيستمي داشته به وزارتخانه بازگردانده است. ايشان در کارهاي ژورناليستي و تبليغاتي خوب است اما در کار اجرايي عملکرد موفقي نداشته است.
    
    موظف به توسعه ارتباطات هستيم
    وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در پاسخ به سوال حميده زرآبادي نماينده قزوين در مورد وضعيت قرارداد وزارت ارتباطات با شرکت آلکاتل گفت: سوالاتي که مطرح شد مربوط به قرارداد الکاتل است که شامل دو محور اصلي مي شود. در بخش اول پرسيده شده که در حال حاضر وضعيت قرار داد چيست و در بخش دوم هم پرسيده شده که چرا با وجود قرارداد آلکاتل، قرارداد تدبير اخذ شده است؟
    وي ادامه داد: در خصوص بخش دوم و بستن قرارداد تدبير بايد به برنامه پنجم توسعه مراجعه کنيم که در آن اشاره شده ما موظف به توسعه ارتباطات هستيم و در حوزه ترانزيت هم بايد به شاخص دوم برسيم. ضمن اينکه بنا بوده ظرفيت شبکه داخلي کشور هم به ظرفيت لازم براي اجراي قرارداد برسد.
    آذري جهرمي ادامه داد: هدف از خريد آلکاتل، نوسازي تجهيزات شبکه با ميزان 400 گيگا بيت، يعني 4 دهم ترابيت در ثانيه بوده است، همچنين در شبکه انتقال 2.4 ترابيت بر ثانيه بايد براي شبکه داخلي ظرفيت ايجاد مي شده و 3.2 ترابيت نيز براي شبکه ترانزيت ظرفيت ايجاد مي شده است. وي ادامه داد: قرارداد تدبيرهم پيرو تکميل قرارداد آلکاتل ايجاد شده است، البته تاخيراتي در حوزه قرارداد الکاتل بواسطه تحريم ها داشته‎ايم که با توفيق برجام جبران شد.
    وي افزود: البته تاخيراتي در حوزه اجراي قرارداد آلکاتل بوده و دليل آن هم اين بوده که در سال 90 به بهانه تحريم اين قرارداد به ميزان 247.5 ميليون يورو اخذ شده و بعد از گشايش هايي که بواسطه برجام در کشور ايجاد شده، هزينه هاي جانبي قرارداد لازم بوده که اصلاح شود، مضاف بر اينکه پيمانکار نتوانسته به دليل موضوعات تحريم، تجهيزات را منتقل کند.
    آذري جهرمي خاطرنشان کرد: در سال 93 که ما به موضوع قرارداد آلکاتل وارد شديم، سه سال از نهايي سازي مشخصات فني شبکه گذشته بود، تجهيزات نوسازي شده بود و نياز بر اين بود که تجهيزات به روزآوري شود و آخرين نسخه تجهيزات خريداري شود. با توجه به اينکه موضوعات تحريم تحت تاثير برجام قرار گرفته بود و شرايط مهياتر شده بود، هزينه ها بايد منطقي تر مي شد، بنابراين اصلاح قرارداد مد نظر قرار گرفت و قرارداد 247.5 ميليون يورويي به 145 ميليون يورو تقليل پيدا کرد. تجهيزات همگي در قرارداد جديد به روزآوري شد و اکنون دو بخش از اين قرارداد از گمرک ترخيص شده و در حال حاضر در حال نصب و راه اندازي است که زير بار شبکه هم خواهد آمد و از آن استفاده خواهد شد و بخشي از آن هم در حال حاضر در حال استفاده است.
    
    پرسنل تعديلي نداشتيم
    وزير ارتباطات در رابطه با اعتراض نمايندگان به تعديل نيروها در اين قرارداد نيز گفت: در رابطه با قرارداد نگهداري به موضوع تغيير از حجمي به غير حجمي، اشاره شد. علاوه براين ذکر شد که چرا براساس اين قرارداد نيروها تعديل شدند و علت تاخير 6ماهه قرارداد چه بود؟ واقعيت اين است زمان قرارداد بنا بر سند تا سال ۹۶ بوده و قرارداد بعدي از سال ۹۶ بوده پس تعجيلي در انجام نداشتيم.
    آذري جهرمي گفت: در قرارداد به دليل تغيير تکنولوژي، آموزش نيروها را داشتيم، نه تعديل آنها را. ضمن اينکه قرارداد زودتر از موعد خاتمه پيدا نکرده است و در قرارداد هم از حجمي هم به غير حجمي تغييري ايجاد نشده است. وي يادآور شد: ما تعديل نيرو نداشتيم بلکه جابه جايي نيرو داشتيم. پيمانکاران ما حق تعديل ندارند.
    وزير ارتباطات ادامه داد: امروز از مردم در شهرهاي کشور سوال بپرسيد که در حوزه هاي ديتايي، ما با پسرفت مواجه هستيم يا پيشرفت؟ اتحاديه جهاني مخابرات(ITU) گزارش مي دهد ايران در خاورميانه رتبه اول را در پيشرفت زير ساخت ها دارد و اين پيشرفت ها براي ما يک افتخار بزرگ است، ما در تمام شهرهاي کشور توسعه زيرساخت داشتيم که حتي در بعضي از مواقع به اين توسعه اعتراض شد.
    وي افزود: اما انتصاب دولت الکترونيک به اين موضوع را متوجه نشدم. ارتباط اين موضوع با قرارداد آلکاتل چيست؟ اگر موضوع را شفاف و کامل مطرح کنيد بازهم توضيح خواهم داد اما در حال حاضر توضيحات لازم را ارائه کرده ام.
    
    نمايندگان مجلس از پاسخ وزير ارتباطات قانع شدند / با حضور آذري جهرمي در صحن علني
    


 روزنامه ايران، شماره 6756 به تاريخ 27/1/97، صفحه 8 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 31 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مبدل گرمايي
متن مطالب شماره 96، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است