|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت97/1/27: تاملات موشكي!
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9461
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9193 27/1/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سرمقاله 
تاملات موشكي!


نويسنده: محمدكاظم انبارلويي
برگرفته از: anbarloee.ir

1- فروردين 95 توئيتي در صفحه شخصي مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني منتشر شد. در اين توئيت آمده بود: «دنياي فردا دنياي گفتمان است نه موشك ها.» اين توئيت با واكنش تند محافل داخلي روبه رو شد. به دنبال آن يك مشت جيره خوار اجنبي و اهل فتنه، رزمايش موشكي نيروهاي مسلح و نمايش شهرهاي موشكي را به سخره گرفتند و آن را ماجراجويي تلقي كردند. بعد از آن مرحوم هاشمي رفسنجاني تاكيد كرد: «تقويت قدرت موشكي كشور را لازم مي دانم.» معلوم شد آن توئيت توسط معاون سردبير سايت بدون هماهنگي روي خروجي سايت رفته بود!
    حملات موشكي حزب الله و حماس در جنگ هاي 33 روزه ، 8 روزه ، 52 روزه و ... نشان داد اتفاقاً گفتمان موشكي، گفتمان امروز دنياست. چرا كه رژيم صهيونيستي پس از 50 سال سلطه، كشتار و غصب سرزمين مردم فلسطين تنها با گفتمان موشكي حاضر به عقب نشيني و پذيرش شكست شد. امروز كه دولت سوريه موفق شده است آخرين پايگاه هاي تروريست ها را در اين كشور منهدم كند، آمريكا، انگليس و فرانسه به عنوان حاميان اصلي تروريست ها در منطقه به گفتمان موشكي روي آورده اند. سحرگاه شنبه براي دومين بار آمريكا به بهانه هاي واهي دست به اين اقدام زد.
    2- ترامپ بدون اجازه از كنگره و بدون مجوز شوراي امنيت پس از شكست هاي پياپي در شوراي امنيت سازمان ملل دست به اين تجاوز نظامي زد. او با آنكه بوش و اوباما را در ايام انتخابات مذمت مي كرد كه با 7 تريليون دلار هزينه نتوانسته است به اهداف خود در خاورميانه برسد و هزينه كردن در اين منطقه را نادرست و ديوانگي تلقي كرده بود، اما عملاً وارد يك ماجراجويي خطرناك شد كه نمي تواند از تبعات آن بگريزد.
    او براي اينكه شريك جرمي پيدا كند انگليس و فرانسه را هم با خود همراه كرد و عملاً اين دو كشور و اتحاديه اروپا را شريك جنايت خود كرد تا از هزينه هاي آن بكاهد.
    موشك هاي شليك شده در اين دو حمله هوايي عمدتاً توسط سامانه ضدموشكي سوريه در هوا منهدم شد. خسارت هاي ناشي از اين حملات آن قدر ناچيز است كه نمي شود آن را ذكر كرد. قدرت نمايي مردم دمشق در محكوميت اين حملات و خوشحالي آنها از شكست اين پروژه نشان مي دهد آمريكا يي ها به اهداف خود نرسيدند و آن را فقط يك بزن در رو
    تلقي كردند. اما فوايد آن دو حمله براي جبهه مقاومت بي شمار است. مقاومت مي تواند به بهانه اين حملات «صوري» با همان منطق نظامي گري آمريكا؛ پايگاه هاي آمريكا و رژيم صهيونيستي را مورد هدف موشكي قرار دهد و اين پيام را به واشنگتن، لندن و پاريس منتقل كند كه دوران بزن در رو گذشته است. خط مقاومت سال هاست براي مقابله با تجاوز و جلوگيري از جنايت، هر هزينه اي را پذيراست. اين مقطع، طلايي ترين فرصت براي تحميل هزينه هاي جديد به آمريكا و رژيم صهيونيستي است و بايد از آن به نحو احسن استفاده كند.
    ناوگان آمريكا در خليج فارس و پايگاه هاي آمريكا در منطقه مي تواند هدف «تاملات موشكي» جبهه مقاومت به ويژه ايران باشد. سرزمين هاي اشغالي همانند يك سيبل بزرگ فراروي مقاومت در غزه، لبنان و نيز سوريه است. كافي است سمت و سوي موشك ها را به سوي هدف نشانه گيري كنيم، هر جا موشك ها فرود آيند آنجا هدف است.
    3- انهدام موشك هاي شليك شده در هوا نشان داد كه سامانه هاي دفاعي مقاومت خوب عمل مي كنند، ضمن اينكه هنوز از سامانه هاي جديد استفاده بهينه نشده است. در عوض، سامانه هاي دفاع موشكي آمريكا در سرزمين هاي اشغالي و نيز عربستان نشان دادند كه از كارآمدي لازم برخوردار نيستند. لذا مي توان حملات «صوري» و «مشقي» دشمن را با حملات جديد و خونين و واقعي پاسخ داد تا آنها براي هميشه طعم شكست را بچشند و سر جاي خود بنشينند.
    آمريكا را بايد به كام يك جنگ جديد كشيد، درست از همان چيزي كه وحشت دارد و از آن پرهيز مي كند. ظرفيت افكار عمومي جهان و داخل آمريكا امروز به گونه اي است كه اجازه ماجراجويي جديد به سران جنايتكار آنها را نمي دهد. به زودي آنها خواهند ديد از كوه موشك آنها فقط «موش» زاييده مي شود. آمريكايي ها هر چه در غرب آسيا هزينه كنند، زيان مي كنند. اين هزينه و فايده را شايد پنتاگون و سيا و وزارت خارجه آمريكا نفهمد، اما وزير خزانه داري آمريكا مي فهمد. اين فهم جلوي ماجراجويي آنها را خواهد گرفت.
    هارت و پورت غرب را كه امروز به گفتمان موشكي فروكاهيده شده، مي توان با تاملات موشكي به خوبي پاسخ داد. اگر جبهه مقاومت به اين مهم جهت اقدام، امروز فكر نكند فردا خيلي دير است.
    4- تجاوز آمريكا به سوريه هيچ دستاورد نظامي نداشت، فقط يك رجزخواني جنگي براي جبران شكست تروريست ها در غوطه شرقي است. اينكه وزير جنگ آمريكا اعلام مي كند: «محدود بود و پايان يافت» و نيز ترامپ در توئيت خود مي نويسد: «خواستيم پيامي به ايران و سوريه بدهيم»، اين دو پيام را بايد درست فهميد و خوب دريافت كرد. مفهوم اين پيام ها اين است كه تاملات موشكي، مقاومت را به سوي مقابله به مثل نبَرَد. اين ما هستيم كه تعيين مي كنيم چه كسي چه قدر بايد تنبيه شود. وزير جنگ آمريكا دروغ مي گويد حملات محدود بوده و پايان يافته است. آنها دوباره به همين راهبرد روي مي آورند چون حمله موشكي اول بي پاسخ ماند، آنها به اين حمله دست زدند. اگر اين هم بي پاسخ بماند، حمله جديدي در راه است.
    علت اينكه ترامپ روز بعثت نبي اكرم (ص) اين پيام را همراه با حمله موشكي به ايران و سوريه و به طور طبيعي به روسيه مي دهد، آن است كه مي خواهد بگويد اينكه مي گويند فلسفه بعثت پيامبر اسلام (ص) اتمام و تكميل «اخلاق» بوده، ما آن را قبول نداريم، ما به هيچ قاعده اخلاقي و حقوقي اعتقاد نداريم، هر وقت بخواهيم، به هر كجا بخواهيم، حمله مي كنيم و هر وقت هم بخواهيم، آتش بس مي دهيم. با هر كه بخواهيم معاهده مي بنديم و هر وقت بخواهيم، همان را نقض مي كنيم. با چنين دشمني چه بايد كرد؟! تاملات موشكي به ما مي گويد از همان جايي كه ضربه مي خوريد، ضربه را، آن هم با موشك هاي نقطه زن وارد كنيد! فيلسوفان سياسي جنگ در آمريكا زماني كه به پايان تاريخ فكر مي كردند و به اين نتيجه رسيدند كه نمي توان گفتمان ليبرال دموكراسي غرب را با گفتگو پيش ببرند، امروزدستان همه آنها روي ماشه موشكي است. كل پارادايم غرب در مواجهه با انقلاب اسلامي و انديشه هاي نوراني پيامبر اعظم (ص) پس از شكست مدل هاي به روز شده ليبراليسم، امروز محدود به گفتمان موشكي است. هيچ اثر و آثاري از گفتگوي تمدن ها ديده نمي شود.
    شكست فضاحت بار تروريست ها در سوريه و عراق، آنها را به اين وادي كشانده است. دورانديشي مقامات نظامي جمهوري اسلامي پس از جنگ در مورد «تاملات موشكي»، ستودني است. اينكه امروز غرب براي مذاكرات موشكي التماس مي كند و به دروغ، عمل به تعهدات خود در برجام را موكول به آن كرده، همين ضربه پذيري در اين وادي است.
    جبهه مقاومت نبايد در ضربه وارد كردن از اين نقطه كه دشمن از آن هراس دارد، به خود ترديد راه دهد. اگر به راهبرد «بزن در رو»ي غرب در اين باره پاسخ ندهيم، قطعاً از همين نقطه ضربه مي خوريم.
    سرمقاله: تاملات موشكي!
    


 روزنامه رسالت، شماره 9193 به تاريخ 27/1/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    آثار ديگري از "محمدكاظم انبارلويي"

  رجز نيست، حقيقت دارد!
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 25/6/97
مشاهده متن    
  پيش به سوي اقتصاد مردمي
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 21/6/97
مشاهده متن    
  سوگند نمايندگي چه شد؟
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 15/6/97
مشاهده متن    
  نقد استراتژيك!
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 11/6/97
مشاهده متن    
  عمل به 12 توصيه چه شد؟
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 5/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله روزهاي زندگي بچه ها
متن مطالب شماره 80، ويژه نامه نوروز 98را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است