|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: رويداد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


رويدادبرجام موضوع مورد بحث شوراي روابط خارجي اروپا
    ايسنا : شوراي روابط خارجي اتحاديه اروپا در نشست روز دوشنبه خود درباره ايران و روند اجراي برجام رايزني خواهد کرد. نشست شوراي روابط خارجي اتحاديه اروپا قرار است امروز دوشنبه ۲۷ فروردين ماه با حضور وزيران امور خارجه کشورهاي عضو برگزار شود که در آن موضوعات مختلف از جمله سوريه، روسيه، ايران، بالکان غربي و موضوعات داخلي مورد بحث قرار خواهد گرفت. بنابر گزارش پايگاه اينترنتي اتحاديه اروپا وزيران امور خارجه در اين نشست درباره وضعيت ايران و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رايزني خواهند کرد. آنها گفت وگوهاي خود را در آخرين نشست شوراي روابط خارجي که ۱۹ مارس برگزار شده بود دنبال خواهند کرد.
    در نشست ۱۹ مارس وزيران امور خارجه اتحاديه اروپا بر اهميت توافق هسته اي با ايران براي امنيت منطقه و فراتر از آن تاکيد کردند و خواستار تضمين ادامه پايبندي تمام طرف ها به اين توافق شدند. وزيران امور خارجه همچنين در اين نشست به موضوعات ديگر به ويژه برنامه موشکي بالستيک ايران و نفوذ ايران در منطقه پرداختند. خبرگزاري رويترز پيش از اين به نقل از منابع ديپلماتيک مدعي شد که وزيران اروپايي درباره اعمال تحريم هاي موشکي تازه عليه ايران بحث و رايزني کرده اند و قصد دارند اين تحريم ها را تا نشست روز ۲۷ فروردين نهايي کنند.
    
    طرح تروئيکاي اروپا براي تحريم ايران
    همزمان، انگليس، آلمان و فرانسه درحال لابي گري براي مجاب کردن ساير کشورهاي اتحاديه اروپا براي اعمال تحريم هاي جديد عليه ۱۵ فرد و شرکت ايراني به بهانه ادعاي حضور در سوريه هستند. به گزارش خبرگزاري تسنيم، منابع خبري از برنامه ريزي هاي سه قدرت بزرگ اتحاديه اروپا (انگليس، آلمان و فرانسه) که طرف ايران در توافق هسته اي برجام هستند براي اعمال تحريم هاي جديد به بهانه فعاليت هاي ادعايي تهران در سوريه خبر داده اند.
    هدف از اين تلاش- به نوشته وبگاه خبري «پوليتيکو»- تا اندازه اي منصرف کردن «دونالد ترامپ»، رئيس جمهور آمريکا از باطل کردن «برنامه جامع اقدام مشترک»، موسوم به «برجام» يا همان توافق هسته اي ايران و گروه ۱+۵ است. منابع مطلع مي گويند ديپلمات هاي تروئيکاي اروپايي، يعني فرانسه، آلمان و انگليس در هفته هاي گذشته براي متقاعد کردن اعضاي اين اتحاديه براي پيشبرد اين طرح تحريم ها لابي کرده اند، اما با مقاومت اتريش، قبرس، يونان، ايتاليا، اسپانيا و سوئد روبه رو شده اند. مطابق اين گزارش، اين تلاش ها تا قبل از ضرب الاجل خودخوانده ترامپ براي تصميم گيري درباره برجام، يعني ۱۲ مه (۲۲ ارديبهشت ) ادامه خواهند يافت. قرار است در نشست هفتگي وزراي خارجه اتحاديه اروپا در دوشنبه هفته جاري درباره اين تحريم ها رايزني هايي انجام شود. مقام هاي آگاه گفته اند در نشست هايي که در هفته هاي گذشته انجام شده پاريس، برلين و لندن فهرستي از ۱۵ موسسه و فرد که به ادعاي آنها در فعاليت هاي ايران در سوريه نقش دارند تهيه کرده و خواستار تحريم آنها شده اند.
    امانوئل مکرون، رئيس جمهور فرانسه و آنگلامرکل، صدراعظم آلمان قرار است در ماه جاري ميلادي در کاخ سفيد با دونالد ترامپ ديدار کنند. تروئيکاي اروپايي معتقدند آنها در صورت موفقيت در پيشبرد تحريم ها مي توانند از آن به عنوان يک برگ چانه زني براي مجاب کردن ترامپ به ماندن در برجام استفاده کنند. مخالفان اين تحريم ها مي گويند نشانه هاي اندکي وجود دارند مبني بر اينکه اعمال تحريم هاي جديد عليه ايران براي منصرف کردن ترامپ از خروج از برجام کافي است.
    
    
    ادعاي معاون رئيس جمهوري آمريکا عليه ايران
    دنياي اقتصاد : معاون رئيس جمهور آمريکا با تکرار ادعاها درباره استفاده دولت سوريه از تسليحات شيميايي مدعي شد که روسيه و ايران بايد براي اين حملات در سوريه سرزنش شوند. به گزارش «ايسنا» به نقل از شبکه سي بي اس نيوز، مايک پنس، معاون رئيس جمهوري آمريکا بامداد يکشنبه به تکرار ادعاها درباره استفاده بشار اسد، رئيس جمهور سوريه از تسليحات شيميايي عليه غيرنظاميان پرداخت و ايران و روسيه را براي اين حملات مقصر دانست.
    پنس در ادامه با تکرار اين ادعا که اسد مسوول حمله شيميايي به شهر دوما در غوطه شرقي سوريه است، گفت: اسد و متحدانش نبايد عزم و اراده ما را مورد آزمون قرار دهند. رئيس جمهوري همچنين پيامي به دو کشور که مسوول مجهز کردن رژيم اسد هستند، فرستاد؛ روسيه و ايران. او همچنين با دفاع از حمله سه کشور آمريکا، انگليس و فرانسه عليه سوريه مدعي شد که اين حمله آنها موفقيت آميز بوده است.
    آمريکا، انگليس و فرانسه روز شنبه با ادعاي از بين بردن تسليحات شيميايي در سوريه دست به حمله عليه اين کشور زدند که ادعا مي شود در آن هيچ شهروند يا نظامي سوري آسيب نديده است. وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران نيز حملات موشکي آمريکا و متحدانش به خاک سوريه را به شدت محکوم کرد و نسبت به آثار و تبعات منطقه اي و فرامنطقه اي آن هشدار داد. وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران با انتشار بيانيه اي اعلام کرد که اين تجاوز نقض آشکار قوانين و موازين بين المللي و ناديده گرفتن حق حاکميت ملي و تماميت ارضي سوريه است. در ادامه اين بيانيه آمده است: جمهوري اسلامي ايران براساس موازين شرعي، قانوني و اخلاقي مخالف کاربرد سلاح هاي شيميايي است و در عين حال بهانه تراشي براي تجاوز به کشوري مستقل را به شدت غير قابل قبول و محکوم مي داند.
    وزارت امورخارجه همچنين در بيانيه خود آورده است: تجاوز نظامي اخير آمريکا به سوريه در شرايطي است که اين کشور چند روز قبل مانع حتي محکوميت رژيم صهيونيستي که طي هفته هاي اخير هزاران تن از مردم مظلوم غزه را به خاک و خون کشيد، شد تا بار ديگر سياست جانبدارانه و استانداردهاي دوگانه خود را بيش از پيش براي جامعه جهاني آشکار سازد. سازمان ها و نهادهاي بين المللي و کشورهاي مستقل جهان بايد اين اقدام خودسرانه و يکجانبه عليه تماميت ارضي و حاکميت ملي يک کشور مستقل عضو سازمان ملل متحد را که در تعارض آشکار با موازين حقوقي و بين المللي به ويژه منشور اين سازمان قرار دارد و بدون ترديد منجر به تضعيف هر چه بيشتر بنيان هاي صلح و امنيت جهان و موجب بي ثباتي و ناآرامي هاي هر چه بيشتر در منطقه و نيز تقويت افراط گرايي و تروريسم خواهد شد، قويا محکوم کرده و به رسالت تاريخي خود در قبال اين گونه رفتارهاي هرج ومرج گرايانه بين المللي، عمل نمايند.
    رويداد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه گزارش سازمان نظام مهندسي ساختمان استان فارس
متن مطالب شماره 99، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است