|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/1/27: نمي توانيم براي يافتن جنازه ها كشته بدهيم
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3385
شنبه 18 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3124 27/1/97 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


نمي توانيم براي يافتن جنازه ها كشته بدهيم
گفت وگوي «شرق» با رئيس سازمان امدادونجات هلال احمر درباره فرايند جست وجوي بقاياي پيكر جان باختگان هواپيماي ياسوج    
    شرق: ديروز خانواده هاي جان باختگان سانحه هواپيمايي تهران- ياسوج به دليل آنچه به عنوان کوتاهي مسئولان هلا ل احمر و نبود مديريت واحد در جست وجوي اجساد بيان مي کردند، مقابل ساختمان صلح هلال احمر تجمع کردند. خانواده هاي حادثه ديده علت اعتراض خود را کندي اقدامات دستگاه هايي مانند هلال احمر و ساير دستگاه هاي مربوطه اعلام کرده و معتقدند که دو ماه از اين حادثه مي گذرد، ولي جست وجوي اجساد به درستي انجام نگرفته و هنوز ٤٨ خانواده هيچ قطعه اي از فرد درگذشته خود را دريافت نکرده اند. خواسته تجمع کنندگان، ديدار با رئيس سازمان هلال احمر بوده، اما رئيس سازمان هلال احمر در لحظه تجمع اصلا در سازمان حضور نداشته است.
     پيش از اين اعتراضات، زماني که تنها ٤٠ روز از اين حادثه گذشته بود، محمدعلي انواري، برادر يکي از قربانيان اين حادثه، براي «شرق» نوشته بود: «آنچه در اين ميان تاسف را دوچندان مي کند، شيوه مواجهه مسئولان با اين قبيل وقايع است. گويي عدالت و اخلاق گاه در هياهوي منافع جناحي قرباني مي شوند و واي بر ما اگر معيار و سنجشمان تنها بر محور اصول حزب و دسته مان استوار شود. به راستي چه تفاوتي مي کند چهره اي منتقد و نزديک به اين گروه و آن جناح باشيم مادامي که هنوز نمي دانيم- و البته که انشاءالله فقط جهل باشد- وظيفه اي که بر دوشمان نهاده شده را چگونه محافظت کنيم و تعهداتش را بجا آوريم. قريب به ٤٠ روز از آرميدن پيکرهاي ٦٦ سرنشين هواپيماي تهران- ياسوج بر فراز قله هاي پربرف دنا گذشت و دريغا که مسئولي دليرانه سينه سپر کند و تمام قد در مقابل ملت بزرگ ايران سر عذرخواهي و شرمندگي فرو آرد، اما سوال اينجاست؛ سوالي بسيار ساده و بي ابهام، اينکه آيا يک عذرخواهي شايسته و درخور، به گونه اي که وجدان برخي از مسئولان را که نه، اما دست کم روح به دردآمده ملتي را کمترين التيامي باشد، بايسته نبود؟»
     مرتضي سليمي، رئيس امدادونجات سازمان هلال احمر، در گفت وگو با «شرق»، با بيان اينکه گلايه خانواده هاي کشته شدگان پرواز آسمان به سازمان هلال احمر نيست، تاکيد کرد: «ما اين اجساد را پس از پيداکردن پايين مي آوريم و تحويل پزشکي قانوني مي دهيم.
     شناسايي اجساد کاري تخصصي نيست و گلايه خانواده ها از امدادرساني نيست؛ گلايه آنها اين است که بالاخره اجسادي که پايين آورده مي شوند زودتر تحويل خانواده ها شوند و اين کار ما نيست، اينها يک نماينده به ما معرفي کردند و حتي ما در جلساتي که برگزار مي کنيم آنها را دعوت مي کنيم. الان تنها کساني که بالاي کوه براي شناسايي اجساد وجود دارند، تيم هلال احمر هستند». وي تاکيد کرد: «کليت مسئله اين است که از روز اول که اين حادثه اتفاق افتاده، تا روز چهل وهفتم، گزارش آن آماده شده است.
     روزهاي اول چهار فروند بالگرد اعزام کرده بوديم، الان شرايط به دليل وجود بهمن خطرناک است و ما نمي توانيم بچه هاي مردم را به خطر بيندازيم و باز هم کشته بدهيم، ما همه اين مسائل و شرايط را براي خانواده هاي داغدار توضيح داده ايم. آنها اصرار دارند که محل حادثه را ببينند و ما هم براي اين اتفاق اعلام آمادگي کرده ايم تا آنها ببينند کار در چه شرايط سختي انجام مي شود». سليمي خاطرنشان کرد: «تقريبا هرچقدر جسد و بافت که پيدا شده تحويل پزشکي قانوني داده ايم و اطلاعات اين اجساد در اختيار سازمان پزشکي قانوني است. قطعا بافت و جسد هنوز هم در قله وجود دارد و با توجه به شرايط جوي اصلا نمي توان زمان پايان عمليات را تخمين زد، کارکردن در وضعيت جوي موجود بسيار سخت است و دما حتي از منفي ١٥ درجه کمتر است و کارکردن در چنين شرايطي سخت است و انرژي مي گيرد. آنها بايد برف پنج متري را جابه جا کنند و اين کار را بسيار مشکل مي کند».
     رئيس سازمان امدادونجات تاکيد کرد: از لحاظ شرايط فني، نيروي انساني و لجستيک ما هيچ مشکل و کمبودي نداريم. در ابتداي اين حادثه ما تجهيزات و امکاناتي که تيم هاي عملياتي نياز داشتند سريعا برايشان تامين کرديم و به منطقه فرستاديم.
     همچنين دکتر کامروز اميني، مديرکل پزشکي قانوني کهگيلويه وبويراحمد، نيز درباره بافت هاي کشف شده به «شرق» اين طور گفت: از ابتداي سانحه هوايي تهران- ياسوج و شروع عمليات کشف اجساد تاکنون تعداد ٢٠٩ بافت انساني در ابعاد مختلف به اداره کل پزشکي قانوني استان تحويل داده شده و اين بافت ها تحت معاينات دقيق کارشناسي و نمونه برداري براي آزمايشات ژنتيک و احراز هويت و کدگذاري براي جمع بندي نتايج آزمايشات قرار گرفته اند. وي افزود: تاکنون در دو مرحله تعداد ١٩ پيکر شرايط تحويل به خانواده ها را داشته اند که اين شرايط مبتني بر تکميل حداکثري بافت هاي انساني يک پيکر بوده است. درحال حاضر با توجه به اينکه جست وجو در محل سانحه همچنان ادامه دارد، شرايط تحويل ساير پيکرها نيز منوط به تکميل حداکثري يک پيکر يا اعلام خاتمه عمليات جست وجو از سوي مسئولان ذي ربط است.
     مراحل مختلف آماده سازي، انتقال و تحويل پيکر جان باختگان به خانواده هايي که امکان حضور در شهر ياسوج را نداشتند، ضمن هماهنگي با امور متوفيان شهرداري ياسوج، مديريت بحران استان و اداره پزشکي قانوني محل سکونت ايشان انجام گرفته است.
     همچنين بنا بر گزارش روابط عمومي سازمان پزشکي قانوني، با توجه به احراز فوت تمام مسافران، کادر پروازي و امنيت سانحه هوايي بر اساس فهرست اعلامي شرکت هواپيمايي آسمان، درحال حاضر صدور گواهي فوت براي جان باختگان سانحه هوايي با انجام مکاتبات قضائي بازپرس پرونده و درخواست خانواده ها در اداره پزشکي قانوني شهرستان بويراحمد انجام مي گيرد، اما صدور جواز دفن نام بردگان منوط به وجود شرايط تکميل و امکان تحويل پيکرهاست.
     پرواز شماره ۳۷۰۴ هواپيمايي آسمان که روز ۲۹ بهمن از تهران عازم شهر ياسوج بود، ساعاتي پس از پرواز در کوه دنا سقوط کرد و همه ۶۵ سرنشين آن کشته شدند. اين هواپيما زماني در حوالي سميرم اصفهان سقوط کرد که تنها حدود ۲۰ کيلومتر با فرودگاه مقصد فاصله داشت. در روزهاي ابتدايي امدادرساني، خانواده هاي داغدار اين حادثه با تاکيد بر اينکه راضي نيستند گروه امدادونجات براي يافتن اجساد دچار خطرهاي احتمالي شوند، از سازمان هلال احمر درخواست کرده بودند که عمليات را متوقف کند، اما حالا با گذشت دو ماه از وقوع حادثه، هنوز تکليف اجساد اين سقوط مشخص نشده و به نظر مي رسد صبر خانواده ها تمام شده است.
    نمي توانيم براي يافتن جنازه ها کشته بدهيم / گفت وگوي «شرق» با رئيس سازمان امدادونجات هلال احمر درباره فرايند جست وجوي بقاياي پيكر جان باختگان هواپيماي ياسوج
    


 روزنامه شرق، شماره 3124 به تاريخ 27/1/97، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 52 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهشهاي توليدات دامي
متن مطالب شماره 22، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است