|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: نمايندگان از پاسخ وزير قانع شدند
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


نمايندگان از پاسخ وزير قانع شدند
پاسخ آذري جهرمي به ۲ سوال مجلس


دنياي اقتصاد : محمدجواد آذري جهرمي، وزير ارتباطات که ديروز براي پاسخ به سوال مشترک سيده فاطمه حسيني و سيده حميده زرآبادي نمايندگان تهران و قزوين مبني بر «دلايل جايگزيني قرارداد نگهداري شبکه ارتباطات زيرساخت که ۶ ماه زودتر از موعد مقرر به پايان رسيد» و «سرانجام پروژه ارتقا و توسعه انتقال برنامه پنج ساله پنجم ارتباطات که در سال ۹۱ -۹۰ قرارداد آن بسته شد» به بهارستان رفته بود توانست مجلس را قانع کند.
    براساس آنچه خبرگزاري خانه ملت گزارش داده است، حميده زرآبادي عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس در تشريح سوالات خود و سيده فاطمه حسيني از وزير ارتباطات، گزارشي از تخلفات قرارداد بدون مناقصه آلکاتل ارائه کردند. او گفت: قراردادها درخصوص خريد تجهيزات به نحوي بوده است که از سال ۹۱ تا سال ۹۴ بيش از ۱۲۰۰ ميليارد تومان تجهيزات خريداري شده است. زرآبادي با بيان اينکه اين تجهيزات ۱۰ برابر ظرفيت مورد نياز است، گفت: تمام قراردادها جز قرارداد با شرکت چيني ترک تشريفات بوده است و شرکت مخابراتي زعيم که به صورت انحصاري در بازار کار مي کند در تنها قرارداد مناقصه اي، ۵/ ۳۷ درصد بالاتر از قيمت بازار قرارداد منعقد کرده است.
    اين نماينده مجلس با اشاره به اينکه براي يک پروژه ۳ بار تجهيزات تنها در زمينه انتقال خريداري شده است، ادامه داد: در واقع براي زيرساخت و توسعه نيز بايد هر کدام ۳ خريد ديگر انجام شود. زرآبادي با اشاره به خريد تجهيزات توسعه انتقال بيان کرد: اين خريد بدون مناقصه با شرکت مخابراتي رضوي و آلکاتل انجام شد که مبلغ اين قرارداد ۵/ ۲۴۷ ميليون يورو بوده است و پس از اعتراض به رويه قرارداد به ۵/ ۱۴۵ ميليون يورو کاهش يافته و بايد گفت فساد اين قرارداد در بخش امور جانبي بوده است که در قراردادهاي الحاقي ادامه داشته است. نماينده قزوين در مجلس با بيان اينکه ۷۴ ميليون يورو فساد در اين قرارداد وجود داشته است،گفت: جهرمي اين قرارداد را به عنوان يکي از دستاوردهاي تصدي خود بر وزارتخانه ارتباطات معرفي مي کند؛ درحالي که ۲۶ درصد از تجهيزات کاسته شده است اما از قيمت قرارداد کم نشد. نماينده مردم قزوين درمجلس شوراي اسلامي به ديرکرد قرارداد اشاره کرد و توضيح داد: به دليل ديرکرد اين قرارداد شرکت مقابل ۱۸ ميليون يورو جريمه شد،اما جهرمي به جاي آنکه ارز وارد کشور کند؛ ۲۶ ميليون يورو تجهيزات مي گيرد که اين تجهيزات به ۱۰ ميليون يورو کاهش پيدا مي کند؛ بنابراين نه جريمه شده اند نه طبق جريمه تجهيزات وارد کشور شده است.
    زرآبادي تاکيد کرد: عدم نظارت و ارزيابي بر قراردادهاي نگهداري در واقع گزارش قطعي را بعد از رخداد اطلاع مي دهند، از سوي ديگر نيز کيفيت شبکه ها کاهش يافته است. با وضعيت موجود شبکه ملي اطلاعات و دولت الکترونيک محقق نمي شود و يک دروغ بزرگ است. نماينده قزوين با بيان اينکه سرويس بدون کيفيت،تاثير عدم نظارت است، گفت: اين اتفاق با توجيه چابک کردن سيستم انجام مي شود، اين در حالي است که به بهانه چابک سازي قراردادها، چارت هاي زيرساخت تغيير کرده و متخصصان از زيرساخت ها رفته اند و براي نگهداري سيستم از ليسانس کودک ياري دعوت به همکاري شده است.
    
    بازبيني قرارداد آلکاتل
    در ادامه اين جلسه محمدجواد آذري جهرمي، وزير ارتباطات در پاسخ به نخستين سوال مبني بر دليل جايگزين شدن قرارداد نگهداري ۶ ماه زودتر از موعد و حجمي شدن قراردادها گفت: سوال طرح شده مربوط به قرارداد آلکاتل در سال ۹۰ و همچنين قرارداد نگهداري شرکت زيرساخت ها در سال ۹۴ است، اما طبق وظيفه به اين سوالات پاسخ خواهيم داد. او با بيان اينکه دراين خصوص دو محور اصلي وجود دارد گفت: موضوع وضعيت آلکاتل يکي از آنهاست و بخش دوم مورد نظر نمايندگان اين است که چرا قرارداد تحت عنوان تطميع بسته شده است. وزير ارتباطات در ادامه توضيح داد: هدف از قرارداد آلکاتل، نوسازي تجهيزاتي بوده است. او افزود: در برنامه پنجم توسعه مطابق با ماتريس ترافيکي بايد ۳۴ ترابيت ظرفيت و بنابر اهداف ماتريس ترافيکي ۸ ترابيت ظرفيت ترانزيتي ايجاد مي شد. به گفته آذري جهرمي قرارداد گذشته مکمل قرارداد آلکاتل بوده است، بر اين اساس قرارداد تکميل در دستورکار قرار گرفته است. البته تاخيراتي در حوزه اجراي قرارداد آلکاتل بوده که دليل آن به بهانه تحريم در سال ۹۰ مربوط مي شود. آذري جهرمي در ادامه تاکيد کرد: بعد از گشايش هايي که به واسطه برجام در کشور رخ داده؛ طبيعتا هزينه هاي قرارداد بايد اصلاح مي شد، همچنين پيمانکار به دليل تحريم نتوانسته بود تجهيزات را به کشور منتقل کند، بايد اذعان کرد سال گذشته از وقتي موضوع آلکاتل در دستور کار قرار گرفت؛ ۳ سال از نهايي سازي مشخصات فني شبکه گذشته بود، همچنين تجهيزات نيز نوسازي شده بود و نياز بود تجهيزات روزآوري شده تا آخرين نسخه خريداري شود.
    به گفته وزير ارتباطات، با توجه به اينکه موضوعات تحريم،اين موضوع را تحت تاثير برجام قرار داده بود، شرايط مهياتر شد و هزينه ها نيز بايد منطقي تر مي شد؛ بنابراين اصلاح قرارداد مدنظر قرارگرفت که براساس قرارداد ۵/ ۲۴۷ ميليون يورو به ۱۴۵ ميليون يورو تغيير يافت، همچنين تجهيزات در قرارداد جديد به روزآوري شد و اکنون نيز در حال نصب و راه اندازي هستند. آذري جهرمي همچنين درخصوص قرارداد نگهداري نيز اظهار کرد که زمان قرارداد بنا بر اسناد موجود ۶ ماه زماني که در سوال مورد اشاره قرار گرفته تعجيلي براي خاتمه مدنظر نبوده است. به گفته وزير ارتباطات، قرارداد قبلي حجمي بود و قرارداد کنوني نيز حجمي است و تغييري در اين موضوع رخ نداده است.
    آذري جهرمي در پاسخ به سوال دوم نيز تصريح کرد که شرکت مخابرات در سال ۸۸ براساس قوانين، خصوصي سازي شد و از سال ۸۹ به صورت مداوم قراردادهايي براي واگذاري به بخش خصوصي منعقد شد. او تاکيد کرد که قرارداد مورد سوال نمايندگان زودتر از موعد به پايان نرسيده است و همچنين بايد يادآور شد تعديل نيروي انساني نيز رخ نداده است و طبق قرارداد، پيمانکار حق ندارد فردي را تعديل کند. به گفته جهرمي تعدادي از پرسنل تبديل شده و در جاي ديگري مشغول هستند. به خاطر صيانت از پرسنل خود دستور دادم که هيچ پيمانکاري حق تعديل نيرو مگر با مجوز مديرعامل ندارد. البته پرسنلي وجود داشتند که در جاي ديگر با آموزش مشغول شده اند.
    نمايندگان از پاسخ وزير قانع شدند / پاسخ آذري جهرمي به ۲ سوال مجلس
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت نساجي و پوشاك
متن مطالب شماره 297 (پياپي 413)، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است