|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/1/27: احسان بهتر از المپيك لندن
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3124 27/1/97 > صفحه 14 (ورزش) > متن
 
      


احسان بهتر از المپيك لندن
حدادي در آمريكا به توكيو لبخند زد

نويسنده: سارا گودرزي


    
    گفته بود: «برمي گردم و همان احسان قبلي مي شوم. احساني که محکوم به پيروزي است نه شکست». شش سال از روزهاي تلخ و پر از ناکامي اش گذشته و حالا شده همان احسان قبلي. مسابقه پرتاب ديسک چولاويستاي سن ديگوي آمريکا جايي بود که نايب قهرمان المپيک ٢٠١٢ لندن را به دوران طلايي اش بازگرداند. ٦٨ متر و ٨٥ سانتي متر پرتابي نيست که خيلي ساده از کنار آن عبور کرد؛ آن هم براي آغاز فصل. حدادي هفته گذشته در مسابقه «چولا ويستا» آن قدر آماده بود که حتي بيشتر از قهرمان المپيک ٢٠١٦ ريو (٦٨ متر و ٣٧ سانتي متر) هم انداخت. او در رقابت با دنيل سوئدي، نايب قهرمان ٢٠١٧ جهان، پرتاب هايش را از ٥٩ متر شروع کرد تا به مرز ٦٩ متر رسيد و اول شد. دنيل با ٦٨ متر و سه سانتي متر دوم شد و جاکوب ديگر پرتابگر سوئدي با ٦٣ متر و ٦٣ سانتي متر سوم. احسان اما مي داند بعد از سال افت رکوردي، تازه اول راه است و نبايد به اين پرتاب دلخوش باشد. خودش مي گويد: «مربي ام به من گفت حالا با اين پرتاب ٦٨ متري، پنج سانتي متر از زمين بلند شده اي. من حالا حالا کار دارم. بايد بيشتر تمرين کنم تا روزبه روز بهتر شوم. البته اين را هم بايد بگويم که انداختن ٦٨ متر براي اولين مسابقه فصل خيلي خوب است».
     خيلي ها معتقدند اوج گرفتن يکباره تک ستاره دووميداني ايران کار مربي او است. «مک ويلکينز»، مربي پرآوازه آمريکايي که آخرين شاهکار مربيگري او قهرمان کردن «رايان کروزِر» در رقابت هاي پرتاب وزنه المپيک ٢٠١٦ ريو بود. مک اواخر سال گذشته به ايران آمد و اردويي ٢٠روزه براي احسان در کيش گذاشت و خيلي زود او را با خودش به سن ديه گو برد. او از همان روزهاي ابتدايي شروع کارش با احسان نويد روزهاي بهتري را به او داده بود. هدفي که مک براي احسان در سر دارد، پرتاب هاي ٧٠ متري است.
     حدادي حالا با اين پرتاب ديگر فاصله چنداني هم با رکورد شخصي اش ندارد. روزي که در رقابت هاي سال ٢٠٠٨ استوني، ٦٩ متر و ٣٢ سانتي متر رکورد زد و دووميداني دنيا را غافلگير کرد. پرتاب چند روز پيش احسان حتي از پرتاب او در المپيک لندن (٦٨ متر و ١٨ سانتي متر) که اولين مدال ايران در تاريخ دووميداني المپيک را به ارمغان آورد، بهتر بود.
     دارنده مدال برنز جهان در سال ٢٠١١ بعد از رقابت هاي چولاويستا، در مسابقه پرتاب هاي دانشگاه UC همين سن ديگو شرکت کرد و باز هم اول شد. اين دو مسابقه، تورنمنت خاصي براي کسب مدال نداشت و بيشتر از نظر جنبه تمريني و آمادگي حائز اهميت است. بااين حال رکوردهاي پرتابگران نشان مي دهد که احسان و رقبايش در سطح بالايي کار کردند.
     بهترين پرتاب دارنده پنج مدال طلاي پرتاب ديسک آسيا در مسابقات دومش در شهر سن ديگو ايالت کاليفرنيا ٦٧ متر و چهار سانتي متر بود. نفرات دوم و سوم اين مسابقه پرتابگراني از آمريکا بودند که به ترتيب با ٦٦ و ٢٩ سانتي متر و ٦٥ متر و ١٢ سانتي متر رکورد زدند.
     حدادي بعد از نتايج خوبش در آمريکا گفت: «خوشحالم که دومين مسابقه ام را هم با اولي پشت سر گذاشتم. ولي بايد بگويم که مهم اول شدن نيست. مهم اين است که رکورد خوب داشته باشي. انشاءالله هفته آينده هم در يک مسابقه ديگر در آمريکا شرکت مي کنم و بعد از آن آماده مي شوم تا در رقابت هاي ليگ الماس جهان که در اروپا برگزار مي شود، مسابقه بدهم. از مربي ام و حسين توکلي که در يک سال گذشته تمرينات بدنسازي خوبي را با هم داشتيم، تشکر مي کنم».
     کارشناسان دووميداني هم نتيجه هاي اخير حدادي را در رقابت هاي آمريکا قابل دفاع مي دانند و معتقدند شروع بسيار خوبي براي اوست تا بتواند خود را براي بازي هاي المپيک ٢٠٢٠ توکيو آماده کند. احسان با رکورد ٦٨متري که از خود به جا گذاشته حالا به رده دوم جدول رده بندي پرتابگران برتر دنيا صعود کرده است. بااين حال او اما رقباي سرسخت تري نسبت به گذشته دارد. جداي از کانترف الکنا و مالاچوفسکي که رقيبان قديمي احسان هستند، بايد پرتابگران نوظهور جامائيکا، سوئد، بلژيک، آمريکا و استراليا را هم به جمع حريفان او اضافه کرد. رکورد هفته گذشته احسان در آمريکا سومين پرتاب او در دوران حرفه اي اش محسوب مي شود و بهترين رکوردش پس از سال ٢٠٠٨.
    
     حدادي، نابغه تمام دوران ها
     احسان حدادي را بدون شک بايد نابغه تمام دوران دووميداني ايران دانست. او با پنج مدال طلاي مسابقات قهرماني آسيا، سه مدال ارزشمند بازي هاي آسيايي، مدال نقره بازي هاي المپيک ٢٠١٢، مدال برنز مسابقات قهرماني جهان ٢٠١١، بهترين ها و اولين ها را در تاريخ اين رشته براي کشورمان به دست آورده است. افتخاراتي که حتي در رشته هاي ديگر هم کمتر ديده مي شود. در کارنامه هيچ کدام از دووميداني کاران ايران اين تعداد طلاي آسيايي ديده نمي شود. اين ورزشکار ٣٢ساله در سال ٢٠٠٥ براي اولين بار در ٢٠سالگي قهرمان آسيا شد و يک اتفاق تاريخي را رقم زد. او پس از آن چهار طلاي ديگر در قهرماني آسيا و سه طلاي بازي هاي آسيايي (٢٠٠٦، ٢٠١٠ و ٢٠١٤) را هم به کارنامه اش اضافه کرد. حدادي بعد از حضور در رقابت هاي ليگ الماس بايد آماده شرکت در بازي هاي آسيايي ٢٠١٨ جاکارتا شود. بازي هايي که از اعتبار بالايي در سطح قاره برخوردار است.
    
     فراز و فرود احسان
     رکوردهاي نايب قهرمان المپيک ٢٠١٢ لندن در حالي در دو سال گذشته به شدت تنزل کرد که در هر رويدادي پا گذاشت، ناکام واقعي بود، به طوري که حتي پرتاب هايش به مرز ٦٥ متر هم نرسيد. بهترين رکوردي که از حدادي به ثبت رسيد، تابستان دو سال پيش در رقابت هاي بين المللي ٢٠١٥ لوکزامبورگ بود که با ٦٥ مترو ٢٢ سانتي متر جواز حضور در بازي هاي المپيک ٢٠١٦ ريودوژانيرو را به دست آورد. اوج نمايش ضعيف پرتابگر ديسک ايران اما در المپيک ريو بود. جايي که با رکورد ٦٠ متر و ١٥ سانتي متر حتي از مرحله مقدماتي هم صعود نکرد و حذف شد.
     او که تا پيش از المپيک لندن بين شش پرتابگر برتر جهان قرار داشت، در سال هاي ٢٠١٤ (٦٥ متر و ٢٣ سانتي متر)، ٢٠١٥ (٦٥ متر و ٢٢ سانتي متر) و ٢٠١٦ (٦٣ متر و ٦١ سانتي متر) به ترتيب به رده هاي ٢٤، ٢١ و ٥٣ رده بندي اتحاديه جهاني دووميداني سقوط کرد. حدادي در رقابت هاي قهرماني جهان ٢٠١٥ پکن هم کاري از پيش نبرد و از سه پرتابي که در مرحله مقدماتي داشت، تنها بار اول ديسک را ٦٠ متر و ٣٩ سانتي متر انداخت و دو پرتاب ديگرش را خطا کرد تا به فينال نرسد.
     افت شديد رکوردي پرافتخارترين دووميداني کار ايران در اين رده بندي او را به جايي رساند که حتي به رقابت هاي ليگ جهاني الماس هم دعوت نشد؛ پرتابگري که پيش از آن به دليل داشتن رکوردهاي خوب و با قرارگرفتن در جمع برترين ها به اين مسابقات دعوت مي شد و سابقه رفتن روي سکوي ليگ الماس را هم داشت. او سال گذشته در بازي هاي همبستگي کشورهاي اسلامي باکو با رکورد ٦٠ مترو ٥٤ سانتي متر دوم شد و در رقابت هاي آسيايي ٢٠١٧ هند هم با ٦٤ مترو ٥٤ سانتي متر به قهرماني رسيد.
    احسان بهتر از المپيک لندن / حدادي در آمريکا به توکيو لبخند زد
    


 روزنامه شرق، شماره 3124 به تاريخ 27/1/97، صفحه 14 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بار
    آثار ديگري از "سارا گودرزي"

  محسن رضواني: حالا نوبت گرفتن سهميه المپيك است
سارا گودرزي، شرق 14/6/97
مشاهده متن    
  نوشاد عالميان: حالا آسيا از ما مي ترسد / 3 سال است شهرداري قول داده استخداممان كند
سارا گودرزي، شرق 11/6/97
مشاهده متن    
  چو ايران نباشد تن من مباد / طلاي چهارم احسان حدادي؛ نابغه دو و ميداني ايران در بازي هاي آسيايي
سارا گودرزي، شرق 10/6/97
مشاهده متن    
  قسم مي خورم اگر المپيك الان بود مدال مي گرفتم / حسين كيهاني با يك تير 3 نشان زد
سارا گودرزي *، شرق 7/6/97
مشاهده متن    
  جاودانگي سهراب / مرادي با ثبت آخرين ركوردهاي تاريخ 94 كيلوگرم قهرمان بازي هاي آسيايي شد
سارا گودرزي *، شرق 4/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم پيراپزشكي و توانبخشي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 704)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است