|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/1/27: ترس از تكرار برون سپاري
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3385
شنبه 18 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3124 27/1/97 > صفحه 14 (ورزش) > متن
 
      


ترس از تكرار برون سپاري
چرا حميد استيلي براي تيم اميد انتخاب شد؟


درحالي که نزديک به سه ماه ديگر به شروع رقابت هاي بازي هاي آسيايي مانده، تيم فوتبال «اميد» ايران حميد استيلي را به عنوان مدير فني اش شناخت! حرکتي تازه و شايد رو به جلو به اين اميد که «اميدها» در رقابت هاي پيش رو نااميد نشوند. بااين حال موردي که هنوز داستان تيم ملي اميد را داستاني پيچيده جلوه مي دهد، اختلاف نظر در سطح برنامه و مديريت با تيم ملي بزرگ سالان ايران است. اين تيم که آخرين بار خاکپور را به عنوان سرمربي بالاي سرش داشت، از رسيدن به بازي هاي المپيک ٢٠١٦ ريو بازماند تا حسرت رسيدن به اين رقابت ها ٤٠ ساله شود. بعد از اتمام رقابت هاي انتخابي المپيک؛ مشابه با اتفاقي که هربار رخ داده، تيم اميد به حال خودش رها شد تا باز هم در آستانه يک رقابت و تورنمنت ديگر، يکي، دو نفر معرفي شوند تا به امور اين تيم که دومين تيم ملي ايران در رده هاي سني محسوب مي شود، رسيدگي کنند.
    
     استيلي در تيم فدراسيون يا حبيب کاشاني؟
     حميد استيلي بعد از چندين سال دوري از ميادين فوتبال دوباره نامش مطرح شده؛ سرمربي سابق تيم هاي پرسپوليس و راه آهن، اين بار نه در قامت مربي (فعلا)، بلکه در هيبت مدير، پايش را به فوتبال گذاشته است. پيش از اين؛ يعني درست پيش از بازي هاي مرحله انتخابي براي بازي هاي المپيک ريو، فدراسيون فوتبال در اقدامي بي سابقه مديريت اين تيم را به صورت کنترات به حبيب کاشاني، مديرعامل سابق پرسپوليس، سپرد تا به حسرت ٣٦ ساله ايران براي نرسيدن به المپيک پايان دهد. حبيب کاشاني هم پس از روبه روشدن با چراغ قرمز وزارت ورزش براي آوردن زلاتکو کرانچار، محمد مايلي کهن را به عنوان مدير فني انتخاب کرد و در نهايت هم محمد خاکپور هدايت اميدها را برعهده گرفت. خاکپور که تجربه اي در سرمربيگري نداشت، با انتخاب دستياراني نه چندان زبده، راه رسيدن به المپيک را سخت کرد و دست آخر حسرت عدم صعود دوباره بر دل اميدها باقي ماند. بخش آزاردهنده اتفاقات آن دوره تيم ملي اميد، چالش هرروزه محمد مايلي کهن با کارلوس کي روش، سرمربي تيم ملي بزرگ سالان، بود که نيمي از توان فني تيم اميد را مي گرفت. البته علي کفاشيان به خاطر تامين بودجه اردوي تيم ملي اميد حبيب کاشاني را روي کار آورد تا بار سنگيني روي دوش فدراسيون نباشد. در آن فضا، تيم ملي اميد تبديل به يک جزيره مستقل شد که با مديريت و مربيگري متفاوتي، بدون رسيدن به نتيجه به کارش پايان داد. حالا اما سناريوي «برون سپاري» در حال تکرار است؛ حميد استيلي يکي از نزديک ترين آدم ها به حبيب کاشاني، عضو سابق شوراي شهر تهران، است. انتخاب او به عنوان مدير جديد تيم ملي اميد اين ذهنيت را به وجود آورده که مهدي تاج، رئيس کنوني فدراسيون فوتبال، هم مي خواهد راه علي کفاشيان، رئيس سابق، را برود و دوباره تيم را به «گروه» کاشاني بسپارد؛ موضوعي که البته هنوز صحت وسقمش تاييد نشده، چون حميد استيلي به عنوان مدير تيم ملي اميد، هنوز اظهارنظري در اين مورد نکرده است.
    
     در راه کي روش يا مخالف او؟
     کارلوس کي روش چندين سال است با برنامه هاي تيم ملي اميد چالش جدي دارد؛ او که در برنامه ريزي بلندمدتش همواره تلاش کرده اين تيم را همراه با برنامه هاي تيم ملي بزرگ سالان کند، ناموفق مانده است. کي روش اعتقاد دارد برنامه هاي اين دو تيم بايد در يک راستا باشند و سرمربي اي بايد هدايت اين تيم را برعهده بگيرد که با سرمربي تيم ملي بزرگ سالان (شخص کي روش) تفاهم داشته باشد. آخرين بار نه تنها اين اتفاق نيفتاد، بلکه دعواي هرروزه مديريت دو تيم بزرگ سالان و اميد کار را براي هر دو طرف به بيراهه برد. کي روش بعد از عدم رسيدن تيم اميد به المپيک از فدراسيون خواست به طور جد با برنامه هايش درباره تيم اميد همراهي شود و حتي خود او سرمربي را هم انتخاب کند. فعلا اما با اين اقدام فدراسيون، به ظاهر که قرار نيست چنين اتفاقي بيفتد و ممکن است دوباره درگيري کي روش با فدراسيون بر سر ماجراي تيم اميد بالا بگيرد.
    
     مثل شير
     در اين شرايط که شايعات زيادي مبني بر حضور دوباره حبيب کاشاني در راس مديريت تيم ملي به گوش مي رسد، مهدي تاج، رئيس کنوني فدراسيون فوتبال، مجبور شده واکنش نشان دهد. او با تکذيب چنين ادعايي به «خبرآنلاين» مي گويد: «اصلا چنين چيزي نيست. شرايط اميدهايمان خيلي حساس بود. ما وقت نداريم. معمولا تيم ها به تيم اميد بازيکن نمي دهند و بايد زود تصميم مي گرفتيم. اين تيم نياز به کسي داشت که اهل تعامل باشد، محبوبيت داشته باشد و بدون هياهو بتواند به تيم ها رو بزند و از آنها بازيکن بگيرد. براي همين از حميد استيلي خواستيم تا قبول زحمت کند، ولي درباره تامين اعتبار براي اين تيم، تيم را دست هيچ کسي نمي سپارم. خودمان مثل شير ايستاده ايم. تلاش براي شکستن تابوي صعود به المپيک، هدف بزرگمان است». استارت فدراسيون فوتبال براي شکستن طلسم ناکامي صعود به بازي هاي المپيک در حالي رقم خورده که اين تيم هنوز سرمربي ندارد! فدراسيون مي گويد به زودي گزينه ها را معرفي مي کند، ولي کي روش مي خواهد مربي مدنظرش را به عنوان سرمربي اين تيم بگذارد.
    
     جواد نکونام گزينه هدايت تيم ملي اميد
     ديگر بر کسي پوشيده نيست که کارلوس کي روش مي خواهد جواد نکونام هدايت اين تيم را برعهده بگيرد؛ سرمربي جوان و کنوني نساجي مازندران که در رقابت هاي ليگ آزادگان تلاش مي کند تيمش را به ليگ برتر بياورد، مدت هاست يکي از گزينه هاي جدي نشستن روي نيمکت تيم ملي است. بااين حال او و تيمش فعلا چند بازي سرنوشت ساز ديگر دارند و بعيد است نکونام بخواهد در اين مدت قيد هدايت نساجي را بزند. از اين گذشته مديريت استيلي را هم نبايد ناديده گرفت؛ اگرچه فدراسيون مي گويد او را به خاطر «روزدن به تيم هاي باشگاهي براي جذب بازيکن» به تيم ملي فراخوانده، ولي بعيد است به راحتي زير بار همه تصميمات برود. خود استيلي که تجربه مربيگري در فوتبال ايران را دارد، احتمالا گزينه هايي هم براي هدايت اين تيم در سر داشته باشد؛ مگر اينکه وقت به تنگنا برسد و خودش تصميم بگيرد هدايت اين تيم را هم برعهده بگيرد.
    ترس از تکرار برون سپاري / چرا حميد استيلي براي تيم اميد انتخاب شد؟
    


 روزنامه شرق، شماره 3124 به تاريخ 27/1/97، صفحه 14 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 46 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بهائي شناسي
متن مطالب شماره 7-8، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است