|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: شاخص سهام كانال ۹۶ هزار را نيز واگذار كرد: ورود بورس به محدوده منفي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


شاخص سهام كانال ۹۶ هزار را نيز واگذار كرد: ورود بورس به محدوده منفيدنياي اقتصاد : ارزش سهام بورس تهران روز گذشته، تحت تاثير عوامل کلان اقتصادي و تحولات سياسي براي سومين روز پياپي کاهش يافت. شاخص کل اين بازار در جريان معاملات ديروز ضمن واگذاري کانال ۹۶ هزار واحدي، با افت ۳۱/ ۰ درصدي(معادل ۲۹۹ واحدي) روبه رو شد و سرانجام در سطح ۹۵ هزار و ۹۸۸ واحد قرار گرفت. به نظر مي رسد نااطميناني نسبت به روند نرخ ارز، در کنار مخاطرات غيراقتصادي از مهم ترين عواملي است که ارزش سهام را تحت فشار قرار داده است؛ به طوري که نماگر اصلي بازار در پايان معاملات ديروز نسبت به ابتداي سال با تنزل خود در سطحي پايين تر قرار گرفت تا بازدهي بورس از ابتداي سال جاري تا کنون وارد محدوده منفي شود.در تحولات چند روز اخير، چه در سطح بازارهاي داخلي و چه در سطح رويدادهاي منطقه اي بيش از پيش بر ريسک سرمايه گذاري در سهام افزوده و سهامداران را ناگزير به عقب نشيني در سمت خريد کرده است. اين موضوع در معاملات هفته گذشته با تشديد رفتار هيجاني از سوي سهامداران و در نتيجه افزايش دامنه نوسان شاخص کل نمايان شد.
    پس از اعلام نرخ واحد دلار ۴۲۰۰ توماني از سوي سياست گذار، شاهد واکنش شديد سهامداران به سياست ارزي جديد در روز سه شنبه بوديم. افزون بر اين، نگراني ها نسبت به تنش بيشتر در منطقه با آرايش نظامي نيروهاي آمريکايي و متحدانش در درياي مديترانه طي چهارشنبه هفته گذشته شدت گرفت. فشار اين دو عامل منفي در هفته گذشته، منجر به تخليه رشد ارزش سهام طي معاملات سال جاري شد؛ به طوري که شاخص کل بورس تهران در پايان معاملات روز چهارشنبه درست در سطحي قرار گرفت که در آخرين روز کاري سال گذشته در آن قرار داشت. در اين شرايط انتظار اعلام نظر ترامپ در مورد پايبندي ايران به برجام نيز معاملات سهام را وارد فرآيندي فرسايشي کرده است. به اين ترتيب، حالا دو عامل نوظهور و موثر بر ارزش سهام، يعني تحولات در بازار ارز و تشديد تنش هاي منطقه اي با تجاوز نظامي آمريکا و متحدانش به سوريه، در کنار ريسک ديرپاي برجام بيش از پيش در معادلات بازار خودنمايي مي کنند.
    اين موضوع را مي توان در فضاي منفي و يکدست بازار طي سه روز گذشته ديد. در واقع، با وجود اثرات ناهمگون و دوگانه نرخ اعلامي دولت براي دلار بر صنايع مختلف بورسي، فشار فروش در سهام منتفع و متضرر از اين موضوع، قدرتي تقريبا برابر را به نمايش گذاشت. «دنياي اقتصاد» در روزهاي گذشته به تاثير دوگانه سياست جديد ارزي بر صنايع بورس تهران پرداخت. در اين بين، بنگاه ها با محصولات صادراتي که عمدتا متعلق به گروه هاي کالايي نظير شيميايي، فلزات اساسي و کانه هاي معدني هستند تاثير منفي از کاهش نرخ دلار به سطح ۴۲۰۰ تومان مي برند. اين موضوع به طوري نسبي در معاملات اين صنايع انعکاس يافت. در عين حال، گروه هايي که از افزايش ۱۱ درصدي نرخ ارز مبادله اي منتفع مي شوند نيز طي معاملات دو روز اخير همسو با ديگر سهام، زير فشار عرضه با افت شاخص مواجه شدند. اين رفتار يکدست در صنايع متنوع و ناهمگون بازار اين پرسش را پيش مي کشد که چه عامل يا عواملي در تقاضاي سهام مزبور دخيل هستند.
    مواردي از اين دست نشان مي دهد که سهامداران بيش از آنکه تاثير دقيق سياست ارزي جديد را در ارزش سهام وابسته برآورد کنند به نااطميناني نسبت به روند آتي دلار چشم دوخته اند. براي داشتن چشم انداز دقيق تر از اين موضوع مي توان نشانه هايي از بازار سکه را شاهد گرفت. اگر معاملات آتي بازار متشکلي چون بورس کالا را به عنوان معياري از انتظارات بازار در نظر بگيريم اين ريشه يابي ترديد فعالان سهام به نرخ هاي ارز تا حدودي ساده تر مي شود. قيمت قراردادهاي آتي سکه نشان مي دهد فعالان بازار سکه انتظارات ديگري از نرخ هاي برابري ارز طي ماه هاي آينده دارند و تعديل جدي در انتظارات ارزي صورت نگرفته است. به عبارت دقيق تر، قيمت هر سکه در آخرين معاملات بورس کالا طي هفته گذشته با سررسيد دي ماه در محدوده ۲ميليون تومان قرار دارد. اين در حالي است که پيش از اين اعلام نرخ دلار از سوي دولت نيز در همين محدوده بوده و افت اندکي را ثبت کرده است. معناي چنين رفتاري از سوي فعالان بورس کالا در کنار کاهش قيمت ها و رکود معاملات سهام حاوي اين پيام است که هنوز اطميناني کافي در رابطه با آينده بازار ارز وجود ندارد.البته بايد افزود که سهامداران بورس تهران ضمن توجه به تحولات دروني بازارها، نيم نگاهي هم به بازارهاي تعطيل جهاني، آينده تنش هاي منطقه اي و موضع گيري نهايي آمريکا در قبال برجام دارند.
    
     مقايسه منطق سهامداران در دو دوره
    با وجود حاکميت تمام عيار نا اطميناني بر بازار سهام اما نکته اميدبخش دادوستد سهام طي سه ماه اخير اين است که سهامداران به رغم دوره هاي مشابه واکنش شديدي به وقايع غيراقتصادي و برون بازاري نشان نمي دهند. به عبارت ديگر، قيمت ها در نمونه هاي مشابه طي سال هاي قبل، تحت تاثير رفتار هيجاني سهامداران الگوي متفاوتي را تجربه کرد. سال ۹۲ را به خاطر داريد؟ در آن سال قيمت سهام به دليل خوش بيني ايجادشده در بازار سهام روند فزاينده خيره کننده اي را ثبت کرد؛ به نحوي که نسبت قيمت به درآمد بازار سهام از رقم ۸ واحد فراتر رفت. اين روند در آن دوره خاص، از حبابي حکايت داشت که در ارزش سهام بروز مي يافت. اما چنان که انتظار مي رفت روند مزبور که با چاشني هيجان شکل گرفته بود- طي دوره بعد، تحت تاثير عوامل منفي (ريسک هاي سياسي، اعلام نرخ خوراک شرکت هاي پتروشيمي و کاهش قيمت جهاني مواد خام از جمله نفت) ريزش هاي چشمگيري را به ثبت رساند. نگارنده بر تفاوت هاي فضاي حاکم بر معاملات سهام طي اين دو دوره واقف است و مقايسه اين دو دوره صرفا به منظور درک بهتر منطقي تر شدن سهامداران در شرايط فعلي است).
    اما رفتارشناسي بازار سهام طي سه ماه اخير نشان مي دهد که سهامداران در معاملات خود با الگوهاي منطقي تري در معاملات فعال هستند. اين موضوع را مي توان در روند تدريجي افت قيمت ها در اين دوره ديد. در واقع، در دو ماه پاياني سال قبل هنگامي که شاخص کل تا آستانه مرز تاريخي ۱۰۰ هزار واحد پيش رفت، اين انتظار شکل گرفت که بازار به سمت هيجاني شدن پيش خواهد رفت و در نتيجه موجب تشکيل حباب در قيمت سهام مي شود. اما رفتار نسبتا منطقي تر فعالان بازار منجر به توقف دوره رونق و حرکت ملايم شاخص در مسير نزولي شد. روندي که با توجه به ريسک هاي کلان اقتصادي و غيراقتصادي طبيعي به نظر مي رسيد. اين موضوع در دادوستد روزهاي اخير نيز منعکس شده است و به نحوي، بيانگر پيش خور شدن بخشي از ريسک هاي مزبور طي اين دوره است. شايد به همين دليل است که طي سه چهار روز گذشته شدت واکنش سهامداران به عوامل محيطي کمتر از گذشته شده است.
    
     جدايي مسير سهام
    در شرايط کنوني که بازار سهام در تنگناي ريسک هاي محيطي قرار دارد به نظر مي رسد که رصد ساير بازارهاي دارايي و توجه بيشتر به عملکرد شرکت ها بيش از پيش ضرورت مي يابد. در واقع سهامداران در اين دوره، ضمن اينکه تحولات در بازارهاي رقيب را زير نظر دارند بايد به گزارش هاي عملکرد شرکت ها نيز توجه بيشتري داشته باشند. از اين رو، اتخاذ راهبرد مناسب با بررسي دقيق تر گزارش عملکرد شرکت ها در سايه تحولات کلان امکان پذير است. به بيان ديگر اگر در گذشته با شروع رالي قيمت در يک گروه، سهامداران از حرکت توده وار بازار و خريد سهام در صنعت مربوطه منتفع مي شدند اما در روزهاي اخير به علت تنگناهاي گفته شده بررسي موردي ارزش سهام بنگاه ها اهميت بيشتري يافته است. بنابراين نمي توان با تصور حرکت دسته جمعي در سهام در جست وجوي سود بود. چرا که هر کدام از صنايع به دليل کمبود تقاضاي موثر و بر خلاف روند عمومي صنايع به طور بالقوه مي توانند مسير متفاوتي را تجربه کنند.
    
     استمرار عقب نشيني حقيقي ها
    با وجود تاثير منفي عوامل محيطي در بازار سهام، جذابيت هاي نهفته در برخي از صنايع منجر به عملکرد قوي تر فعالان حقوقي در سمت خريد سهام شده است. اين روند که از ماه هاي پاياني سال گذشته و به طور خاص با تعيين ضرب الاجل ترامپ براي اصلاح توافق هسته اي با عقب نشيني سهامداران حقيقي صورت گرفت، همچنان ادامه دارد. مالکان حقوقي در روزهاي اخير در نمادهاي بانکي بيش از بقيه حضور فعال دارند. ديروز نيز بيشترين خالص تغيير مالکيت در سهام گروه بانکي به ثبت رسيد. گروه هاي پالايشي، کانه هاي معدني و گروه فلزات اساسي در رتبه هاي بعدي فهرست خالص خريد مالکان حقوقي قرار گرفتند. در مجموع طي روز گذشته ۲۱ ميليارد تومان سهم از سبد سهام سهامداران حقيقي به پرتفوي مالکان حقوقي بازار انتقال يافت. در مقابل، در گروه هاي تامين آب، برق، گاز و گروه واسطه گري مالي شاهد خالص خريد مثبت اشخاص حقيقي بوديم.
    
     بازار ديروز از دريچه آمار
    در فضاي محتاط روز گذشته ارزش معاملات خرد به ميزان قابل توجهي کاهش يافت و به رقم ۷۵ ميليارد تومان رسيد. افزون بر کاهش چشمگير جريان نقدينگي در روز گذشته، ارزش کل سهام نيز همان گونه که اشاره شد کاهش يافت. همسو با شاخص کل، شاخص هم وزن نيز با افت مواجه شد؛ با اين تفاوت که نماگرهاي هم وزن کاهش بيشتري را به ثبت رساندند. روز گذشته شاخص کل هم وزن حدود ۵/ ۰ درصد تنزل کرد. سهام گروه خودرو طي روز گذشته بيش از ساير نمادها توجه سهامداران را به خود جلب کرد از اين رو بيشترين نقدينگي طي معاملات ديروز، در سهام زيرمجموعه گروه خودرو به گردش در آمد. شاخص اين گروه در ساعات ابتدايي معاملات به لطف افزايش تقاضا در سهام نمادهايي از جمله ايران خودرو، سايپا ديزل و پارس خودرو رشد اندکي را تجربه کرد اما در پايان معاملات تحت فشار فضاي منفي حاکم بر بازار با افت ۳/ ۰ درصدي مواجه شد. گروه فلزات اساسي نيز که پس از گروه خودرو در رتبه دوم جدول بيشترين ارزش معاملات صنايع قرار گرفت، با افت ۴/ ۰ درصدي شاخص به کار خود پايان داد. در بين نمادهاي اين مجموعه مي توان به معاملات مثبت در نماد معاملاتي «فخوز» اشاره کرد که اين نماد را جزو نمادهاي مثبت اثرگذار بر شاخص قرار داد. معاملات ديگر گروه هاي بزرگ نيز در نهايت با افت شاخص پايان يافت. در اين بين گروه کانه هاي فلزي با افت حدود ۷/ ۰ درصدي شاخص در رتبه سوم جدول صنايع با بيشترين ارزش معاملات قرار گرفت. همچنين معاملات منفي در سهام گروه پتروشيمي به افت ۶۵/ ۰درصدي شاخص اين گروه منجر شد . نمادهاي زيرمجموعه اين گروه از جمله «فارس» و «جم» در کنار نمادهايي نظير ملي مس ايران و گل گهر بيشترين تاثير منفي بر شاخص کل را بر جاي گذاشتند.
    
    
شاخص سهام کانال ۹۶ هزار را نيز واگذار کرد: ورود بورس به محدوده منفي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 31 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مديريت فرهنگ سازماني
متن مطالب شماره 50، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است