|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: خط پايان اتحاد نفتي؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


خط پايان اتحاد نفتي؟
گزارش هاي بين المللي از تكميل شدن ماموريت اوپك خبر مي دهند    
    دنياي اقتصاد : آژانس بين المللي انرژي از احتمال حذف مازاد نفت موجود در انبارها در ماه جاري خبر داده و اعلام کرده ماموريت اوپک انجام شده است. حال دو مسير پيش روي اوپک قرار دارد. خروج تدريجي از توافق اولين گزينه پيش ‎روي اين سازمان است و نگراني از افزايش توليد شيل، کسب درآمد بيشتر و بازگشت تحريم هاي ايران مي تواند محرکي براي انتخاب اين مسير باشد. در مقابل اهدافي چون رسيدن به قيمت هاي بالاتر و ايجاد توافقي پايدار با روسيه ممکن است آنها را به تداوم توافق نفتي ترغيب کند.
    آژانس بين المللي انرژي در آخرين گزارش ماهانه خود از «انجام ماموريت اوپک» خبر داد. اوپک و متحدانش از زمان اجراي توافق براي کاهش توليد، هدف از اين توافق را رسيدن سطح موجودي انبارهاي نفتي به سطح متوسط ۵ساله اعلام کرده بودند. در حال حاضر آمار و اطلاعات به دست آمده از سوي آژانس بين المللي انرژي نشان مي دهد که سطح موجودي انبارهاي نفتي اعضاي سازمان کشورهاي همکاري و توسعه اقتصادي(OECD) در ماه گذشته ميلادي يا نهايتا اين ماه به متوسط ۵ساله خود رسيده است، حال در چنين شرايطي اين سوال مطرح است که گام بعدي اوپک چه خواهد بود؟ در شرايطي که مازاد نفت موجود در بازارهاي جهاني تماما محو شده و سطح کنوني قيمت ها محرک خوبي براي تشديد توليد نفت آمريکاست، آيا اوپک به تمديد توافق نفتي تن داده و همچنان سطح توليدات خود را محدود مي کند؟ يا اينکه قيمت هاي کنوني و نگراني از بازگشت مازاد عرضه در سطوح بالاي قيمت نفت خود محرکي براي خروج از توافق نفتي خواهد شد؟
    
    تکميل ماموريت اوپک
    از زماني که در دسامبر ۲۰۱۶ اوپک و متحدانش پاي توافقنامه براي کاهش توليد را امضا کردند «کاهش سطح موجودي انبارهاي نفتي» به عنوان مهم ترين نشانه از متعادل شدن بازار نفت مطرح شد. در متن توافق نامه اوپک که ۲۸ سپتامبر در الجزاير به امضا رسيد و موافقت نامه اوليه براي توافق نفتي محسوب مي شود، قيد شده است: «در دو سال گذشته کشورهاي صادرکننده نفت و شرکت هاي نفتي با کاهش شديد درآمدها مواجه شده اند و اين شرايط بر وضعيت مالي آنها فشار آورده و مانع از رشد اقتصادي آنها شده است. از اين رو صنعت نفت با اخراج گسترده کارکنان و کاهش شديد سرمايه گذاري مواجه شده است و اين شرايط مي تواند نه تنها براي کشورهاي صادرکننده نفت بلکه آينده کشورهاي مصرف کننده را نيز تهديد کند.» آنها همچنين در بيانيه پاياني ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶، يعني نشستي که به توافق نهايي منجر شد، تاکيد کردند: «موجودي انبارهاي نفتي کشورهاي عضو و غيرعضو OECD بسيار بيش از سطح متوسط ۵ساله خود قرار دارند و بايد به سطح نرمال بازگردند.»
    از آنجايي که آمار دقيق و شفافي درخصوص سطح موجود انبارهاي کشورهاي خارج از OECD وجود ندارد، از اين رو رصد سطح موجودي نفت در انبارهاي نفتي کشورهاي OECD از زمان اجراي توافق نفتي به دقت از سوي سازمان هاي مختلف انجام شد. آمار آژانس بين المللي انرژي نشان مي دهد در دسامبر سال ۲۰۱۶ سطح موجودي اين ذخاير ۲۸۶ ميليون بشکه بيشتر از متوسط ۵ساله اين ذخاير بوده است. اما اين سازمان در آخرين گزارش خود که هفته گذشته منتشر شد، اعلام کرد که سطح موجودي انبارهاي نفتي کشورهاي OECD در ماه فوريه(بهمن-اسفند) به حدود ۳۰ ميليون بشکه بيشتر از متوسط ۵ساله رسيده است. با توجه به اينکه آمار سطح موجودي انبارها با يک ماه تاخير منتشر مي شود، آژانس تاکيد کرده بود که ممکن است در گزارش بعدي اين سازمان مشخص شود که در ماه مارس(اسفند-فروردين) يا نهايتا در ماه جاري ميلادي(آوريل) سطح موجودي انبارهاي نفتي به متوسط ۵ساله خود رسيده باشند. در اين گزارش تاکيد شده که از ماه مه(ارديبهشت خرداد) سال گذشته يعني براي ۱۰ ماه متوالي سطح موجودي انبارهاي نفتي کاهش يافته است و افت ۲۴ ميليون بشکه اي اين ذخاير در ماه فوريه نيز بسيار بيشتر از حالت معمول بوده است، از اين رو آژانس در ادامه گزارش خود مي گويد: «ما نمي توانيم از طرف کشورهايي که توافقنامه وين را امضا کرده اند، بگوييم که «ماموريت انجام شده است» اما اگر پيش بيني هاي ما درست از آب دربيايد نتيجه همان خواهد بود.»
    علاوه بر آژانس، داده هاي اوپک نيز نشان مي دهد که سطح موجودي انبارهاي نفتي به خوبي کاهش يافته و در حال حاضر احتمالا در سطح متوسط ۵ساله خود است. بر اساس گزارش اوپک که هفته گذشته منتشر شد، در ماه فوريه بيش از ۱۷ ميليون بشکه از سطح انبارهاي نفتي دنيا کاهش يافته و در اين ماه تنها ۴۳ ميليون بشکه بيشتر از متوسط ۵ساله حجم نفت موجود در اين ذخاير بوده است. علاوه بر اين در گزارش اوپک با محاسبه نفت موجود در اين انبارها برحسب تعداد روزهاي موردنياز، گفته شده است: «نفت موجود در انبارهاي کشورهاي OECD پاسخگوي ۶/ ۶۰ روز نفت مورد نياز اين کشورها است. اين مقدار ۶/ ۰ روز کمتر از متوسط ۵ساله اين ذخاير است.»
    
    سناريوهاي پيش روي اوپک
    آن طور که آژانس بين المللي انرژي در آخرين گزارش خود پيش بيني کرده است، در صورتي که پارامترهاي بازار تغيير محسوسي نداشته باشد، افت موجودي انبارهاي نفتي در ماه هاي باقي مانده از سال ادامه خواهد يافت. بر اساس اين گزارش، در صورتي که سطح توليد اوپک ثابت باقي بماند و پيش بيني اين سازمان درخصوص رشد عرضه غيراوپکي ها (افزايش ۸/ ۱ ميليون بشکه در روز) و رشد تقاضا براي نفت(کاهش ۵/ ۱ ميليون بشکه در روز) تغيير چنداني نداشته باشد، در فاصله سه ماهه دوم و سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ موجودي انبارهاي نفتي روزانه ۶۰۰ هزار بشکه کاهش خواهد يافت. اين يعني در ۹ ماه پاياني سال جاري ميلادي حدود ۱۶۵ ميليون بشکه ديگر از سطح موجودي انبارهاي نفتي کاسته خواهد شد.
    از اين رو به نظر مي رسد به شکل منطقي شرايط کاملا براي خروج اوپک از توافق نفتي فراهم است و زمان اين رسيده که کشورهاي عضو اين سازمان به آرامي براي خروج اقدام کنند. پيش از اين نيز يعني در آخرين نشست اوپک و کشورهاي غير عضو که در دسامبر سال ۲۰۱۷ انجام شد، با تاکيد بر بازبيني توافق در نشست ماه ژوئن توافق تا پايان سال ۲۰۱۸ تمديد شد. يعني گزينه خروج از توافق در ماه ژوئن روي ميز قرار گرفت. در اين ميان محرک هايي وجود دارد که مي تواند مشوقي براي خروج از توافق نفتي باشد. از جمله اينکه در حال حاضر قيمت نفت به حدود ۷۰ دلار بر بشکه رسيده است که بيشترين مقدار از دسامبر سال ۲۰۱۴ محسوب مي شود. از طرفي پيش بيني مي شود تحت افزايش ريسک هاي ژئوپليتيک، نفت سطوح قيمتي بيشتري را تجربه کند.
    به طور مثال آنطور که در گزارش «دنياي اقتصاد» با عنوان «نفت ۱۰۰ دلاري در راه است؟» مطرح شده، آنيش کاپاديا، بنيانگذار و مديرعامل Akap Energy عقيده دارد «با افزايش تنش ها در خاورميانه، نفت در ماه هاي آينده به بيش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه نيز خواهد رسيد.» همچنين کارشناسان بانک سرمايه گذاري جي پي مورگان بر اين باورند که حملات اخير آمريکا به سوريه دور جديد از مناقشات در خاورميانه را به دنبال خواهد داشت و احتمال بازگشت تحريم ها عليه ايران را افزايش داده است. از اين رو ممکن است نفت برنت به سطح ۸۰ دلار بر بشکه نيز برسد. آنطور که روند تاريخي توافق هاي اوپک نشان داده، هر زمان که قيمت نفت در سطوح بالايي قرار مي گيرد، اعضاي اين سازمان براي خروج از توافق بيشتر وسوسه مي شوند. چراکه با افزايش توليد مي توانند به درآمدهاي بسيار بيشتري دست يابند.
    از سوي ديگر درصورتي که مواضع اخير آمريکا عليه ايران به خروج اين کشور از برجام و بازگشت تحريم ها عليه کشورمان منجر شود، پايان دادن به توافق ساده تر مي شود. چراکه پيش بيني مي شود در صورت بازگشت تحريم هاي نفتي، ميزان عرضه نفت ايران حدود ۳۵۰ هزار بشکه کاهش يابد. کارشناسان دانشگاه کلمبيا در بررسي که روي اين موضوع انجام داده اند، کاهش ۶۰۰ هزار بشکه اي صادرات نفت ايران را نيز ممکن دانسته اند. همچنين جوليان لي، تحليلگر و استراتژيست نفتي بلومبرگ، بر اين باور است که اگر خروج از برجام به کاهش چشم گير درآمدهاي نفتي ايران منجر نشود، آمريکا به چنين کاري دست نمي زند. بنابراين ترامپ درصورت خروج از برجام از هر اهرمي براي کاهش صادرات نفت ايران استفاده خواهد کرد و ممکن است ميزان کاهش عرضه نفت کشورمان بسيار بيشتر از مقادير يادشده باشد. از اين رو درصورتي که خروج آمريکا از برجام به کاهش شديد عرضه نفت ايران منجر شود، اعضاي اوپک دليلي براي حفظ محدوديت بر توليدات خود ندارند. بايد توجه داشت که افت توليد نفت در ونزوئلا نيز از اين تصميم حمايت مي کند. اما افزايش توليد نفت آمريکا ديگر اهرمي است که مي تواند اوپک را به خروج از توافق تشويق کند. اقتصاددانان بر اين باورند که بزرگترين درمان براي قيمت هاي بالاي هر کالايي، قيمت هاي بالاي آن کالاست. اولين واکنش به افزايش قيمت نفت نيز افزايش عرضه نفت از سوي کشورهاي غيرعضو از جمله آمريکا خواهد بود. بر اساس آمار رسمي وزارت انرژي آمريکا، توليد نفت اين کشور در حال حاضر به بيش از ۵/ ۱۰ ميليون بشکه در روز رسيده که نسبت به زمان انعقاد توافق نفتي حدود ۸/ ۱ ميليون بشکه بيشتر است.
    متوسط توليد نفت اين کشور در سال ۲۰۱۷ حدود ۳/ ۹ ميليون بشکه در روز بوده و اداره اطلاعات انرژي آمريکا انتظار دارد که امسال با رشد ۴/ ۱ ميليون بشکه اي به ۷/ ۱۰ ميليون بشکه در روز برسد. از سويي گفته مي شود که اگر نفت کانال ۷۰ دلار را حفظ کند يا به سطوح بيشتري دست يابد، رشد توليد نفت آمريکا بسيار بيشتر از اين مقدار خواهد بود. همچنين قيمت هاي بالا مي تواند تقاضا براي نفت را کاهش دهد. تمام اين عوامل نشان مي دهد که قيمت بالاي نفت چندان براي اوپک مساعد نيست و برخي اعضاي اوپک بارها اعلام کرده اند که نمي خواهند با افزايش قيمت ها زمينه را براي رشد توليد شيل فراهم کنند. به طور مثال وزير نفت کشورمان، بيژن زنگنه نفت ۶۰ دلاري را مناسب دانسته و بر اين باور است که قيمت هاي بالا موجب بازگشت توليدکنندگان شيل مي شود يا گفته هاي وزير نفت نيجريه، ايمانوئل ايب کيچيو در نشست سالانه سراويک که براي حضور توليدکنندگان شيل در توافق نفتي تلاش مي کرد، نشان از نگراني اعضاي اوپک از رشد توليدات شيل و خنثي کردن تلاش آنها براي متعادل کردن بازار نفت دارد. ادامه توافق نفتي ديگر مسيري است که پيش روي اوپک قرار دارد. به نظر مي رسد عربستان در تلاش است چنين مسيري را پيش روي اوپک قرار دهد. اين کشور به دليل مشکلات داخلي و هزينه هاي بسياري که براي همراه کردن ديگر کشورها در مسائل سياسي بر عهده دارد، به قيمت هاي بالاتر نفت نياز دارد. از سويي تلاش براي فروش سهام شرکت دولتي نفت اين کشور، آرامکو در قيمت هاي مناسب تر ديگر انگيزه عربستان براي افزايش بيشتر قيمت‎ها است. اخيرا نيز برخي از منابع از هدف گذاري نفت ۸۰ دلاري توسط سران سعودي خبر داده بودند. از اين رو اين کشور در تلاش است که با همراه کردن روسيه براي توافق نفتي طولاني مدت اتحاد ايجاد کند. علاوه بر دنبال کردن اهداف اقتصادي براي اخذ چنين تصميمي، نزديک کردن روابط با روسيه ديگر هدفي است که عربستان در خلال توافق طولاني مدت دنبال مي کند. در اين ميان محمد بارکيندو، دبير کل اوپک نيز به تازگي اعلام کرده که با وجود پايان مازاد عرضه در بازار نفت در ماه سپتامبر، اعضاي اوپک به دنبال تمديد توافق در سال ۲۰۱۹ هستند. از اين رو به نظر مي رسد با وجود موانع موجود، اوپک تصميم به تمديد توافق نفتي دارد. هرچند وزير نفت روسيه نيز از طرح توافق بلندمدت حمايت کرده و بارکيندو نيز از تداوم نقش پيشرو اين کشور در توافق نفتي خبر داده است، با اين حال بايد ديد که با افت بيشتر ذخاير انبارهاي نفتي و افزايش قيمت ها آيا روسيه و ديگر اعضاي اوپک حاضر به ادامه همکاري با عربستان در توافق نفتي خواهند شد؟
    
    
    خط پايان اتحاد نفتي؟ / گزارش هاي بين المللي از تكميل شدن ماموريت اوپك خبر مي دهند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سلامت و محيط زيست
متن مطالب شماره 4 (پياپي 42)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است