|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/1/27: مردم و قبض هاي شوك آور
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22152
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21882 27/1/97 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


مردم و قبض هاي شوك آور
نگاهي به مشكلات پرداخت بهاي خدمات مصرفي از سوي مشتركان - بخش پاياني

نويسنده: فريده شريفي


    از طريق شماره ... قبض ميان دوره اي خود را پرداخت کنيد... مهلت پرداخت تا تاريخ ... در صورت عدم پرداخت به موقع بهاي آب مصرفي، آب شما قطع خواهد شد، قبض اخطار ... تا 24 ساعت ديگر برق شما قطع خواهد شد ... اين اخطارها و هشدارها در زندگي همه افراد وجود دارد و تبديل به نگراني و دغدغه اي براي مشترکان
    خدمات مصرفي شده است، مشکلات مصرف کنندگان به حدي است که دفاتر خدمات امور مشترکان،سازمان آب، برق، گاز و... هميشه شلوغ و پر ازدحام است و قبض هاي آب، برق، گاز و تلفن و نحوه محاسبه انرژي مصرف شده و بهاي خدمات يکي از گلايه هاي هميشگي برخي از خانواده ها بوده است.
    مشترکان خدمات مصرفي گلايه مي کنند که با وجود مديريت مصرف و سعي در کم کردن اين هزينه ها باز هم قبض هاي آنها سر به فلک مي زند و مشکلات زيادي براي آنان ايجاد مي کند به نحوي که هنوز يک قبض را پرداخت نکرده با قبض ديگر مواجه مي شوند و دائما در حال پرداخت قبوض با بهاي بالا هستند.
    
    ابهامات شهروندان
    برخي شهروندان بيان مي کنند که به رغم صرفه جويي و مديريت مصرف انرژي مبالغي که در قبوض آب، برق، تلفن، گاز و... به دستشان مي رسد بسيار زياد است، به نحوي که غالبا شوکه مي شوند و تعجب مي کنند.
    «امين زاده» شهروندي که خود و خانواده اش شاغل هستند و اکثر اوقات در بيرون از منزل به سر مي برند و مدت کوتاهي به مصرف انر ژي و آب و تلفن ثابت مي پردازند در اين باره مي گويد: «با اينکه زمان بسيار کوتاهي در خانه هستيم و همسرم و فرزندانم در مصرف انرژي کمال صرفه جويي را به عمل مي آورند، اما فيش آب و برق و حتي تلفن ثابت ما در ماه بسيار زياد مي آيد و حتي برخي اوقات تعجب مي کنيم که شايد افراد ديگر از اين خدمات استفاده مي کنند و فقط مبالغش براي ما ارسال مي شود!»
    وي اضافه مي کند: «در مراجعه به سازمان ها و دستگاه هاي ذي ربط هم با جواب درستي مواجهه نمي شويم و مجبور مي شويم بهاي قبض ها را پرداخت کنيم!»
    يک شهروند ديگر از ارسال پيامک هاي تبلغاتي گله دارد و مي گويد: «اين پيامک ها بدون رضايت شهروندان ارسال مي شود پس چرا بايد هزينه آ ن را ما بپردازيم؟ با توجه به اينکه مخابرات هزينه ارسال اين پيامک ها را از فرستنده و گيرنده دريافت مي کند! چرا بايد مردم هر لحظه پيام تبليغاتي ناخواسته دريافت کنند؟»
    اين شهروند خاطرنشان مي کند: «پيامکي هم براي توجيه اين پيام هاي تبليغاتي ارسال مي شود که اگر اين پيام ها را نمي خواهيد فلان عدد و ستاره و... را بزنيد اما با وجود انجام تمام اين کارها باز هم از شر اين پيامک هاي تبليغاتي راحت نمي شويم!»
    يک مسئول شرکت مخابرات در اين باره مي گويد: «صورت حساب دو ماهه تلفن براي مشترکان از طريق پيامک يا ايميل ارسال مي شود و کساني که درخواستي در اين باره ارائه نداده اند از طريق قبض کاغذي هر دو ماه يک بار صادر و به منازل آنان فرستاده مي شود.»
    وي درباره سرويس ارزش افزوده نيز مي گويد: «هزينه سرويس ارزش افزوده مربوط به سرويس هاي مورد تقاضاي مشترک مانند فعال کردن آواي انتظار و مواردي از اين قبيل است.»
    اين پاسخ گلايه شهروندان را کاهش نمي دهد چرا که آنان معتقدند بارها و بارها اقدام به ارسال درخواست خود مبني بر عدم ارسال پيام هاي تبليغاتي کرده اند ولي باز هم مشاهده مي کنند که در قبض هاي جديد اين مبالغ در نظر گرفته شده و پيام ها قطع نگرديده اند شهروندان اعتراض مي کنند که چرا حقوقشان رعايت نمي شود چرا که اين حق آنان است که ريز هزينه هاي قبض وجزئيات خدمات براي مشترکان ارسال شود تا بدانند هزينه چه خدماتي را پرداخت مي کنند و نه اينکه فقط يک رقم کلي براي آنان ارسال شود.
    
    
شيب تند افزايش قيمت خدمات مصرفي
    افزايش قيمت خدمات مصرفي مربوط به يک قبض و دو قبض نيست بسياري از شهروندان با در دست داشتن قبض گاز خود به شرکت گاز مراجعه و با اعتراض نسبت به مبلغ درج شده در قبض خود خواستار پيگيري و رفع سريع مشکل خود هستند.
    «صفري» شهروندي است که در يکي از شهرهاي شمالي کشور زندگي مي کند در گفت وگو با گزارشگر کيهان درباره بهاي گاز مصرفي خود گلايه مي کند و مي گويد: «در منزل ما شومينه وجود دارد و بيشتر مواقع از چوب هاي اضافي و خرده چوب هايي که در جنگل و مراتع پيدا مي کنيم براي سوخت اين شومينه استفاده مي نماييم تا در مصرف گاز صرفه جويي کنيم که البته در کنار شومينه به پختن غذا هم مشغول مي شويم و در واقع از شومينه هم براي گرم کردن و هم براي پختن غذا استفاده مي کنيم.
    اما باز هم مبلغ گاز مابه نسبت مصرفي که مي کنيم زياد است و از ديدن قبوض گاز غالبا شوکه مي شويم و تعجب مي کنيم.»
    وي اضافه مي کند: «بارها به شرکت گاز مراجعه و نسبت به اين مسئله ا عتراض مي کنيم اما به جاي کم کردن اين مبلغ به ما مي گويند اگر بهاي گاز خود را پرداخت نکنيد آن را قطع مي کنيم!»
    صفري همچنين خاطرنشان مي کند که گاهي پس از پرداخت بهاي قبوض مصرفي خود مشاهده مي کنيم که مبلغ پرداختي در قبض بعدي به عنوان بدهي درج مي شود که اين مسئله جاي بسي تعجب و اعتراض را به همراه دارد.
    يک مسئول روابط عمومي شرکت گاز در اين باره مي گويد: «مهمترين رويکرد شرکت گاز رضايت مندي و ارائه خدمات مطلوب به مشترکان است و گاهي ممکن است بر اثر اشتباهاتي در سيستم ثبت گاز بهاي مصرفي خانوارها چنين اتفاقاتي بيفتد که البته بايد تلاش کرد اين اتفاقات هرگز رخ ندهد.»
    
    رضايت مشترکان مهمترين هدف است
    همه مسئولين در نهادها، سازمان ها، ادارات و مراکز دولتي و غيردولتي شعارشان رضايت ارباب رجوع و مصرف کنندگان و مشترکان است اما تا چه حد در اين هدف موفق هستند بسته به تامين مطالبات و خواسته هاي مشترکان است.
    «يحيي کمال پور» نماينده مردم جيرفت و عنبرآباد در مجلس شوراي اسلامي در اين باره مي گويد: «قبوض نجومي آب و برق اجحاف در حق مردم است و وزارت نيرو بايد در اين رابطه شفاف سازي کند.»
    وي اضافه مي کند: «برخي از مردم توان پرداخت اين قبوض را ندارند و بايد اين اوضاع به زودي سامان يابد.»
    اين نماينده مجلس پيشنهاد مي کند که يک تيم کارشناسي براي بررسي قبض هاي آب و برق تشکيل شود و به مشکلات مردم رسيدگي شود.
    سازمان تعزيرات کشور نيز با ارائه سامانه اطلاعاتي از مردم خواسته که در صورت افزايش غيراصولي قبض هاي آب و برق و گاز يا وجود مشکلاتي در آنها اعتراض خود را به صورت اينترنتي در سامانه ثبت کنند تا به شکايات آنها رسيدگي شود.
    اما آيا اين اعتراض ها با ثبت در سامانه هاي اينترنتي حل و فصل خواهد شد؟!
    زهره کدخدايي کارشناس اجتماعي در گفت وگو با گزارشگر کيهان در اين باره مي گويد: «اگر اشتباهي در سيستم خدمات رساني جامعه و در سازمان هاي مختلف اعم از برق، آب، گاز، تلفن و... به وجود آيد مردم را نگران خواهد کرد، بنابراين مسئولين بايد نهايت تلاش و دقت خود را به عمل آورند تا مشکلات مردم را به حداقل برسانند.»
    وي اضافه مي کند: «همين نارضايتي ها موجب شده که برخي از دشمنان و رسانه هاي ضد انقلاب از اين مسئله سوء استفاده کنند و با هدف جنگ رواني و القاي نااميدي عنوان کنند که مردم يارانه مي گيرند اما پول قبض هاي آب و برق و تلفن آنقدر زياد شده که از عهده آن برنمي آيند و از اين مسئله گلايه دارند. اين شبکه هاي بيگانه که رويکرد ضد ايراني و ضد انقلابي دارند از آب گل آلود ماهي مي گيرند.»
    حجت الاسلام والمسلمين «مجتبي ذوالنور» عضو کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي نيز در اين باره مي گويد: «مشکلات اقتصادي موجب افسردگي برخي از مردم و جوانان شده است و سياسي برخورد کردن با موضوعات مختلف در کشور متاسفانه سبب کاهش توجه به موضوعات زيربنايي و اساسي گرديده است.»
    اين نماينده مجلس توجه دولت به اقشار ضعيف و کم درآمد را مورد توجه قرار مي دهد و مي گويد: «نبايد در مسائل بودجه اي اقشار ضعيف را فراموش کنيم و مجلس در بودجه 97 به دولت کمک مي کند تا فشاري مضاعف به مردم با توجه به مشکلات اقتصادي پيش نيايد و کمک مي کند تا بودجه طوري تنظيم شود که زندگي مردم با مشکل رو به رو نشود.»
    امروزه رفع مشکلات اقتصادي مردم يکي از مهمترين دغدغه هايي است که بايد مسئولان و کارگزاران جامعه به آن توجه داشته باشند چرا که ملت ايران در همه عرصه ها و صحنه ها پشتيبان انقلاب و نظام بوده اند بنابراين نبايد نسبت به دغدغه هاي آنان بي توجهي شود.
    
    بايد حرف هاي مردم را شنيد
    مردم حامي و پشتيبان انقلاب اسلامي هستند و اگر خداي ناکرده کوتاهي و قصوري در مورد آنان انجام شود موجب دلسردي و نارضايتي آنان مي شود.
    زهره کدخدايي در اين باره مي گويد: «مردم ما نگاه انقلابي دارند، مردمي که در تمام لحظات خوب و بد اتحاد خود را از دست ندادند و هميشه يار و ياور نظام بوده اند. در هنگام وقوع بلاياي طبيعي مانند سيل و زلزله يا در هنگام بحران هاي ديگر هيچ گاه خم به ابرو نياورده و پشت نظام و انقلاب را خالي نکردند، بنابراين همه تلاش مسئولان بايد رسيدگي به خواسته ها و مطالبات آنها باشد.»
    وي اضافه مي کند: «مسئولان بايد حرف مردم را بشنوند، گلايه ها، شکوائيه ها و اعتراضات آنها در همه زمينه ها را مورد توجه قرار دهند و در جهت تحقق خواسته هاي آنان برآيند، به طور مثال شرکت توانير و وزارت نيرو بايد به مشکلات مردم در زمينه برق رسيدگي کند، سازمان آب در زمينه قبوض آب و ديگر سازمان ها هم به همين ترتيب به مشکلات و نواقصي که در اين زمينه دارد رسيدگي کنند.»
    اين کارشناس اجتماعي به مسئله گران شدن تخم مرغ در کشور و مشکلات و پيامدهايي که به همراه داشت اشاره مي کند و مي گويد: «گران شدن تخم مرغ در کشور نشان داد که فشار مالي زيادي بر روي دوش اقشار کم درآمد وجود دارد و افزايش ناگهاني قيمت مواد خوراکي و مورد نياز يا قبوض مصرفي کمر مصرف کننده را خم مي کند و او را خسته و افسرده مي سازد بنابراين با برنامه ريزي مناسب، تدبير، توجه و دقت بايد به مشکلات اقتصادي و اجتماعي مردم رسيدگي کرد و جامعه اي فعال، پويا، سرزنده و شاداب ايجاد کرد.»
    
    مردم و قبض هاي شوك آور / نگاهي به مشكلات پرداخت بهاي خدمات مصرفي از سوي مشتركان - بخش پاياني
    


 روزنامه كيهان، شماره 21882 به تاريخ 27/1/97، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بار
    آثار ديگري از "فريده شريفي"

  ياري ستمديدگان درس بزرگ مكتب حسيني (ع) / جنايت عليه مسلمانان در سايه سكوت مجامع حقوق بشر - بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 25/6/97
مشاهده متن    
  حمايت از مظلومان آرمان بلند انقلاب اسلامي / جنايت عليه مسلمانان در سايه سكوت مجامع حقوق بشر- بخش نخست
فريده شريفي، كيهان 24/6/97
مشاهده متن    
  كارآفريني ناجي چرخ اقتصادي / بسترهاي خلاقيت و كارآفريني در كشور- بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 18/6/97
مشاهده متن    
  بسترهاي خلاقيت و كارآفريني در كشور: تبديل تهديدها و تحريم ها به فرصت با كارآفريني و خلاقيت
فريده شريفي، كيهان 17/6/97
مشاهده متن    
  غربت كتابخواني در عصر ارتباطات / بررسي دلايل ضعف كتابخواني در جامعه امروز - بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 4/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات منابع انساني
متن مطالب شماره 30، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است