|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/1/27: بارسلونا و معماي مرهم آن زخم چاك چاك
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4065 27/1/97 > صفحه 15 (ورزش) > متن
 
      


فوتبال اروپا 
بارسلونا و معماي مرهم آن زخم چاك چاك
دردناك مثل يك حذف غيرمنتظره

نويسنده: حميدرضا صدر


    
    ارنستو والورده پس از پيروزي بارسا برابر والنسيا در ليگ گفت «... نمي توان روزگار را با آن شكست سپري كرد، مي توان؟» و سپس افزود «اگر به گذشته نگاه كنيم، راه پيش روي مان را نخواهيم ديد.»
    ولي مگر مي توان در فوتبال به «گذشته» نگاه نكرد؟ خصوصا اگر آن «گذشته» همين «هفته پيش» باشد.
    بارسا ركورد ٣٨ ساله رئال سوسيداد در ١٩٨٠ را با پيروزي ١-٢ برابر والنسيا در نوكمپ و ركورد ٣٩ بازي بي شكست در لاليگا را پشت سر گذاشت: ركوردي كه البته از دوران لوييز انريكه در فصل پيش با پيروزي ٢-٣ برابر سوسيداد پس از شكست از مالاگا آغاز شده بود. بهترين ركورد بازي هاي بي شكست بارسا در ليگ به فصل ١١-٢٠١٠ با پپ گوارديولا با ٣١ بازي بي شكست بازمي گشت و اكنون والورده ورق جديدي را بر تاريخ باشگاه افزوده. بارساي والورده طي ٣٢ بازي ليگ شكست نخورده و اگر طي شش ديدار باقيمانده شكست نخورد، نخستين قهرمان لاليگا خواهد بود كه فصل را در ليگ بدون باخت سپري كرده. هفتمين قهرماني ليگ طي ١٠ سال پيش روي بارسا جلب نظر مي كند كه يعني حاكميت كاتالان ها از دوران گوارديولا به عصر انريكه سرانجام والورده، ولي- و اين «ولي» اهميت نيش عميقي مي زند- آيا فتح لاليگا و بالا بردن جام حذفي در مصاف با سويا در اين فصل طرفداران بارسا را راضي خواهد كرد؟ آيا مرهمي بر زخم بارسا پس از شكست از رم در ليگ قهرمانان خواهد گذاشت؟ آيا سياهي شكست ٠-٣ پس از پيروزي شيرين ١-٤ از ياد خواهد رفت؟
    «قهرماني دوگانه» بارسا گره خورده با «شكست تاريخي» شان در ليگ قهرمانان. آن شكست از رم يكي از آن شكست هاي چندوجهي بود. از يك سو «مصيبت بار» از سوي ديگر «ناباورانه» و در كنار همه اينها به نقل از ماركا هم «مضحك». سوت پايان را كه كشيدند چهره همه بارسايي ها، از بازيكنان و مربيان گرفته تا طرفداران، آميزه اي از تلخي، حيرت و خواب زدگي بود. مگر مي شود؟ چگونه؟ چطور؟چهره ليونل مسي را هرگز چنان مات نديده بوديم. آندرس اينيستا نمي دانست به چه كسي و كجا چشم بدوزد، آخرين بازي اروپايي اش- احتمالا- در آن جامه فرجامي غريب يافته بود. سرجيو بوسكتس واژه «دردناك» را تكرار مي كرد و تكرار. يك جام از سه جام بارسا از دستان شان پريده بود، ولي گويي همه چيز براي شان پايان يافته بود. بارسا طي دو فصل پيشين از آن هم در همين مرحله ليگ قهرمانان حذف شده بود، ولي نه با اين قصه. آنها فصل پيش در همان بازي اول با يووه و دريافت سه گل رسيدند به آخر خط و در عين حال به پيروزي شش گله تاريخي پس از شكست چهار گله در پاريس مي نازيدند. ولي امسال رم نقش بارسا در نبرد با پاري سن ژرمن را برابر خود بارسا برعهده گرفته بود.
    در كنار همه اينها شكست از رم چيزي را عيان ساخت كه احتمالا در اين فصل پشت پيروزي هاي پياپي پنهان مانده بود: «زخم پذيري دور از خانه بارسا». بارسا در اين فصل در زمين حريفان بارها به دردسر افتاده بود. تساوي بدون گل در زمين المپياكوس و همين طور در تورين برابر يووه به تساوي ١-١ در زمين چلسي رسيده و سرانجام گره خورده بود به شكست ٠-٣ در رم. پرسش «...چرا والورده راه حلي براي گشودن گره هاي كور در زمين حريفان پيدا نكرده؟» چند باري تكرار شده بود.
    ولي با آنچه بر بارسلونا در اين فصل گذشته پرسش بزرگ تري برابرمان قرار گرفته «... توفيق باشگاه هاي بزرگ را چگونه تبيين مي كنيم؟ شكست هاي شان را چطور؟»، «... چرا بارسا با يك شكست در صف ناكام هاي فصل قرار گرفته؟»
    نبردهاي حذفي/ پلي آف هميشه طعم ديگري داشته اند و دراماتيك تر بوده اند. پيروزي در آخرين لحظه و شكست در واپسين دقايق- همان چيزي كه در نبرد بارسا و پاري سن ژرمن و همين طور بارسا و رم رخ داد- هميشه طعم ديگري داشته.
    در عين حال اكنون ليگ قهرمانان معيار «پيروزي هاي بزرگ» بزرگان شده. چنان كه رم دور مانده از قهرماني سري آ سر به آسمان مي سايد و به يووه حذف شده در ليگ قهرمانان مي خندد. ليگ قهرمانان با هر معياري با اهميت تر از لاليگا است و طرفداران بارسا خوب اين را مي دانند. در چنين قابي يكي از شبكه هاي راديويي مادريد پس از آن پيروزي بارسا برابر والنسيا و نزديك شدنش به قهرماني لاليگا به طعنه قصه «جامه جديد امپراتور» را روايت كرد. حكايت دو خياطي كه ادعا مي كردند جامه شاهانه را فقط آنهايي مي بينند كه در خور و شان مقام شان قرار گرفته اند و همه حاضران در قصر به ستايش از جامه پرداختند، در حالي كه جامه اي وجود نداشته و دو خياط دست هاي شان را نمايشي تكان مي داده اند.
    بارسا دوباره از ليگ قهرمانان بيرون افتاده و براي تلخ تر شدن روزگار شان، رئالي ها يكي از چهار تيم مرحله نهايي شده اند و دوباره در يك قدمي فتح اروپا قرار گرفته اند. همان رئال كه فصل پيش هم قهرمان ليگ شد و هم قهرمان اروپا. براي توصيف اهميت قهرماني در اروپا يادمان نرفته امپراتوري رئال روي ستون هاي پنج بار قهرماني اروپا دوران دي استفانو بنا شد، در حالي كه در همان عصر هم هميشه بهترين تيم ليگ نبود.
    فصل «سه گانه» بارسا بدل شده به فصل «دوگانه». مي گويند زمان بر هر زخمي مرهم خواهد گذاشت. ولي فوتبال- خوب يا بد- گذشته را فراموش نمي كند. پيروزي و شكست هاي تاريخي باقي خواهند ماند. نتيجه نهايي نبرد رم- بارسا در پايتخت ايتاليا نه از ياد رمي ها خواهد رفت و نه كاتالان ها، ولي به دو دليل متفاوت. با خنده از يك سو و اندوه از سوي ديگر. با فرياد شادي از يك سو و آه عميق از سوي ديگر.
    
    
    بارسا دوباره از ليگ قهرمانان بيرون افتاده و براي تلخ تر شدن روزگار شان، رئالي ها يكي از چهار تيم مرحله نهايي شده اند و دوباره در يك قدمي فتح اروپا قرار گرفته اند.فوتبال اروپا: بارسلونا و معماي مرهم آن زخم چاك چاك / دردناك مثل يك حذف غيرمنتظره
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4065 به تاريخ 27/1/97، صفحه 15 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 50 بار
    آثار ديگري از "حميدرضا صدر"

  وقتي «سلطان» آه كشيد / نفرين فراعنه گريبانش را رها نكرد
حميدرضا صدر، ايران 31/3/97
مشاهده متن    
  نمايش شيرهاي خان بابا سلطنه ما و آن سياه باز
حميدرضا صدر، شرق 12/12/96
مشاهده متن    
  جشنواره فجر: نه، اين راه رستگاري نبود
حميدرضا صدر، شرق 23/11/96
مشاهده متن    
  براي «آشغال هاي دوست داشتني» كه باز هم از جشنواره بازماند
حميدرضا صدر، شرق 12/10/96
مشاهده متن    
  دلتنگي هاي يك شهرساز غمگين / به مناسبت روز جهاني شهرها
حميدرضا صدر، شرق 10/8/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ساينتيا ايرانيكا
شماره 6 (پياپي 126)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است