|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: حساب سرمايه زير ذره بين
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


حساب سرمايه زير ذره بين
در تازه ترين آمار رسمي بررسي شد


دنياي اقتصاد : بررسي آمارهاي بانک مرکزي نشان مي دهد در دو سال اخير، ميزان حساب سرمايه و تغيير در ذخاير بين المللي به شدت کاهش يافته است. مطابق اين آمارها، کفه خروجي و ورودي سرمايه بيشتر به نفع خروج سرمايه سنگيني کرده است؛ در نتيجه اين منابع يا به وسيله تقاضاي خرد از جريان اقتصاد کشور خارج شده يا راه خروج از مرزها را در پيش گرفته است. همچنين سياست هاي مداخله گرايانه براي کنترل ارز، باعث شده سطح ذخاير بين المللي کاهش يابد که ريشه اين دو رفتار، فقدان سياست مناسب ارزي بوده است.
    بررسي ها از گزارش نماگرهاي اقتصادي، نشان دهنده چهار علامت مشخص است. نخست اينکه در پاييز سال ۱۳۹۶، نسبت به فصل قبل از شدت رشد صادرات و توليد نفت کاسته شده است. علامت دوم اين است که نشانه هاي مثبتي از رشد توليد کارگاه هاي بزرگ صنعتي، همچنين رشد جوازها و بهره برداري مشاهده مي شود. همچنين نکته سوم اين است که در ۹ ماه نخست سال قبل ميزان حساب سرمايه منفي بوده که مي تواند به خروج منابع ارزي تعبير شود. همچنين نرخ رشد پايه پولي در پايان پاييز به سطح ۱۷ درصد رسيده که نسبت به انتهاي سال ۱۳۹۵، تغيير قابل توجهي نداشته است.
    
    تراز منفي حساب سرمايه
    آمار مهم ديگر در اين گزارش، مربوط به خالص حساب سرمايه و تغيير ذخاير بين المللي است. در آمارهاي بين المللي حساب سرمايه يکي از ارکان تراز پرداخت محسوب مي شود. هر مازاد در حساب دارايي به معناي جريان داشتن سرمايه به درون کشور است، اما برخلاف مازاد در حساب جاري، اين مازاد مي تواند به معناي قرض گرفتن دولت از موسسات و کشورهاي ديگر يا فروختن دارايي ها به جاي درآمد باشد. هر گونه کسري در حساب دارايي مي تواند به علت در جريان بودن سرمايه به سوي خارج از کشور باشد اما همچنين مي تواند به معناي افزايش ادعاي يک ملت روي دارايي هاي خارجي باشد. حساب سرمايه را به طور خلاصه مي توان تغييرات در مالکيت خارجيان بر دارايي هاي داخلي و تغييرات مالکيت مردم کشور بر دارايي هاي خارجي تعبير کرد. آمارها نشان مي دهد ميزان خالص حساب سرمايه در ۹ ماه نخست سال ۹۶ به منفي ۱۴ ميليارد دلار رسيده است. همچنين ميزان تغيير در ذخاير بين المللي نيز در پاييز سال قبل منفي ۳/ ۸ ميليارد دلار بوده است. اين آمار نشان مي دهد که در ۹ ماه نخست سال جريان خروج سرمايه ارزي نسبت به ورود سرمايه ارزي بيشتر فعال بوده است. البته اين رقم نسبت به ۹ ماه نخست سال قبل از آن تغيير قابل توجهي نداشته و خالص حساب سرمايه در آن زمان نيز منفي بوده است.
    آمارها نشان مي دهد خالص حساب سرمايه در سال ۱۳۹۲، در سطح منفي ۳/ ۹ ميليارد دلار قرار داشت، اين روند با افزايش درآمدهاي نفتي و بهبود قيمت ارز تغيير کرد. در سال ۱۳۹۳، خالص حساب سرمايه به حدود نيم ميليارد دلار رسيد و در سال ۱۳۹۴ اين رقم ۳/ ۲ ميليارد دلار گزارش شد. اما برخي از عوامل باعث شد اين نرخ در سال ۱۳۹۵ و ۹ ماه نخست سال ۱۳۹۶، روند نزولي داشته باشد. اگر چه نمي توان عنوان کرد که دقيقا منفي شدن خالص حساب سرمايه معادل با خروج همين مقدار ارز از کشور است، اما شواهد حکايت از شدت يافتن مسير خروج سرمايه ارزي نسبت به جريان ورود آن دارد. کارشناسان معتقدند تنها با رقم حساب سرمايه نمي توان عنوان کرد که خروج سرمايه از کشور رخ داده است، زيرا اين امکان وجود دارد که تقاضا براي منابع ارزي در هنگام پايين نگه داشتن قيمت دلار در کشور وجود داشته، اما اين منابع به اقتصاد بازنگشته است. آمار ديگري که اين موضوع را تاييد مي کند، تغيير در ذخاير بين المللي معادل يا تغيير در دارايي هاي خارجي بانک مرکزي به استثناي ارزهاي تهاتري و مخصوص است. اين آمار بدون در نظر گرفتن تغييرات نرخ ارز محاسبه مي شود. بررسي ها نشان مي دهد رقم تغيير در ذخاير بين المللي در سال ۱۳۹۵ و ۹ ماه سال گذشته منفي بوده است. اين موضوع نشان مي دهد که بخشي از ذخاير بين المللي براي کنترل بازار هزينه شده و در نتيجه از ميزان ذخاير بين المللي کاسته شده است. به اعتقاد کارشناسان، تعديل نکردن مناسب نرخ ارز متناسب با تحولات اقتصادي باعث شده که بخشي از ذخاير بين المللي بانک مرکزي براي کنترل نرخ ارز هزينه شود.
    
    سطح تعادلي صادرات نفت
    بانک مرکزي گزارش نماگرهاي اقتصادي در سه ماه سوم را منتشر کرد. اين گزارش، آمارهاي گوناگون و البته با اهميتي نظير توليد ناخالص داخلي، انرژي، صنعت، ساختمان، حساب سرمايه و ساير اطلاعات را ارائه مي کند. پيش تر بانک مرکزي در يک گزارش تفصيلي آمار مربوط به سه ماه سوم را ارائه کرده بود. آمارها نشان مي دهد رشد اقتصادي فصل پاييز معادل يک درصد و رشد بدون نفت نيز ۶/ ۳ درصد گزارش شده بود. همچنين ارزش افزوده همه گروه ها به جز نفت در سه ماه سوم مثبت گزارش شده بود. ارزش افزوده گروه نفت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳/ ۷ درصد کاهش يافته است. بانک مرکزي آمار توليد و صادرات نفت را در سه ماه سوم سال گذشته منتشر کرد. براساس اين آمارها در فصل سوم ميزان توليد نفت در هر روز به ۳ ميليون و ۸۳۶ بشکه رسيده است که اين رقم نسبت به فصل قبل از آن کاهش ۸/ ۰ درصدي را ثبت کرده است. همچنين ميزان صادرات نفت در هر روز ۲ ميليون و ۲۹۱ بشکه است که اين رقم نيز نسبت به فصل قبل افت ۲/ ۳ درصدي را ثبت کرده است. اين آمارها نشان مي دهد که ظرفيت هاي توليد و صادرات نفت به سطح بيشينه رسيده است و افزايش توليد و صادرات نفت بيشتر از اين سطح نياز به استراتژي و سرمايه گذاري جديد دارد. در حال حاضر ميزان صادرات نفت ايران نسبت به سال ۱۳۹۲، رشد ۳۶ درصدي را پشت سرگذاشته است که اثرات اين جهش، در رشد اقتصادي به خصوص در آمار سال ۱۳۹۵ منعکس شده است. حال آمار توليد و صادرات به سطوح حداکثري رسيده و در خوش بينانه ترين حالت، در صورت عدم اثرگذاري تحريم ها در بحث توليد و صادرات نفت، در سال جاري نيز در همين سطح ادامه خواهد داشت. اما هدف گذاري سياست گذار بايد به گونه اي باشد که با بهره گيري از درآمدهاي نفتي، سرمايه گذاري براي بهبود توليد در ساير بخش ها را افزايش دهد.
    
    سيگنال مثبت از رشد صنعت
    يکي از آمارهاي مهم ديگر در گزارش نماگرهاي اقتصادي در بخش صنعت ارائه مي شود که در آن شاخص توليد کارگاه هاي بزرگ صنعتي براساس سال پايه ۱۳۹۰ ارائه مي شود. اين آمار شامل کارگاه هاي با ۱۰۰ نفر کارکن و بيشتر است که تغييرات مثبت در توليد اين بخش با رشد اقتصادي بخش صنعت همبستگي بالايي دارد. به نوعي مي توان از اين شاخص به عنوان دماسنج توليد در بخش صنعت ياد کرد. اين شاخص در سه ماه سوم سال قبل با ثبت رقم ۵/ ۱۰۵ نسبت به مدت مشابه فصل سال قبل از آن رشدي معادل ۷/ ۳ درصد ثبت کرده است. اين موضوع نشان مي دهد که تحولات بخش صنعت در فصل سوم سال قبل نيز اميدوارکننده بوده است، هر چند از رشد شاخص کارگاه هاي صنعتي نسبت به فصل بهار و تابستان کاسته شده است. براساس اين آمارها، رشد توليد کارگاه هاي صنعتي در بهار سال قبل ۷/ ۴ درصد و در تابستان اين سال ۲/ ۶ درصد رشد کرده است. به نظر مي رسد دو عامل در کاهش رشد اين شاخص اثر گذاشته است. يکي از اين دلايل پر شدن ظرفيت هاي اقتصادي در بخش توليد است. زيرا بخشي از ظرفيت هاي توليد در سال هاي گذشته به دليل نبود منابع، بدون استفاده مانده بود. يکي ديگر از مواردي که باعث کند شدن رشد در بخش کارگاه هاي صنعتي در پاييز مي شود، تحولات فصلي است، زيرا به طور معمول در نيمه نخست سال جاري رشد اين شاخص بيشتر ثبت مي شود. البته رشد ۳ درصدي در بخش کارگاه هاي صنعتي، اثر قابل توجهي در اشتغال زايي ندارد و محدوديت هاي موجود در بخش صنعت نيز باعث شده که حصول سطح بالاي رشد با مشکل روبه رو شود.
    نکته ديگر از آمارهاي شاخص توليد کارگاه هاي بزرگ صنعتي اين موضوع است که ميزان جواز تاسيس و بهره برداري از واحدهاي صنعتي نيز رشد کرده است. در پاييز سال ۱۳۹۶، ميزان جواز تاسيس واحدهاي صنعتي ۸/ ۳۱ درصد و سرمايه گذاري در جواز هاي صنعتي ۹/ ۲۳ درصد رشد کرده است. در اين فصل سرمايه گذاري حدود ۵/ ۳۰ هزار ميليارد تومان در ۴ هزار و ۷۸۴ فقره براي تاسيس واحدهاي صنعتي شکل گرفته است. همچنين آمار ديگر نشان مي دهد که در اين فصل تعداد واحدهاي صنعتي که به بهره برداري رسيده اند به هزار و ۳۴۸ فقره رسيده که رشد آن نسبت به پاييز سال ۱۳۹۵ به ميزان ۶/ ۶ درصد بوده است. همچنين سرمايه گذاري در بهره برداري از واحدهاي صنعتي نسبت به مدت مشابه فصل قبل از آن رشد ۶/ ۹۷ درصدي را ثبت کرده است. ارزش سرمايه گذاري در بهره برداري کارگاه هاي صنعتي در اين فصل به ۸/ ۵ هزار ميليارد تومان رسيده است. با اين دو آمار مي توان پيش بيني کرد که رشد شاخص توليدهاي صنعتي در فصل هاي آتي نيز تداوم يابد زيرا تمايل براي اخذ جواز و بهره برداري کارگاه هاي صنعتي رشد داشته که مي تواند اثر آن در فصل اول و دوم سال جاري منعکس شود. اين آمارها در سال ۱۳۹۴روند نزولي را طي مي کرد، اما به نظر مي رسد با رشد درآمدهاي دولت در سال ۱۳۹۵، اثر آن در بهبود تقاضاي بخش صنعت نيز منعکس شده است.
    
    رشد ۱۷ درصدي پايه پولي
    آمارهاي بانک مرکزي مي گويد حجم پايه پولي در آذر ماه سال ۱۳۹۶ به حدود ۱۹۹هزار ميليارد تومان رسيده است. رشد پايه پولي در اين ماه معادل ۱۷ درصد گزارش شده است. رشد پايه پولي در تيرماه در سطح ۶/ ۱۶ درصد قرار داشت، اين رقم تا شهريور ماه به ۷/ ۱۸ درصد رسيد، اما تا آبان ماه اين متغير به ۳/ ۱۶ درصد کاهش يافت و در آخر پاييز به ۱۷درصد رسيد. اين رقم در پايان سال ۱۳۹۶، نيز حدود ۱۷ درصد گزارش شد که نشان مي دهد موتورهاي ايجاد پول پرقدرت در اقتصاد فعال است. به اعتقاد کارشناسان دليل اصلي ايجاد تورم در کشور سياست هاي پولي است، رشد پايه پولي در سال هاي اخير به دليل رشد بدهي هاي دولت به بانک مرکزي و بدهي هاي بانک ها به بانک مرکزي است. رشد بالاي پايه پولي در کنار سطح بالاي ضريب فزاينده نقدينگي باعث شدحجم نقدينگي به سطح ۱۵۰۰ هزار ميليارد تومان نزديک شود و تا انتهاي سال ۱۳۹۶، از اين رقم نيز گذر کند.
    
    

    
    حساب سرمايه زير ذره بين / در تازه ترين آمار رسمي بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه انشا و نويسندگي
متن مطالب شماره 101، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است