|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/1/27: اقتصاد مقاومتي؛ سياست ها و انتظارات در بيانات رهبر انقلاب - 16/ رهبر انقلاب: گفتن حرف هاي تكراري كسالت بار است به اقدام و عمل نياز داريم
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21981
شنبه بيست و هفتم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21882 27/1/97 > صفحه 6 (پاورقي) > متن
 
      


اقتصاد مقاومتي؛ سياست ها و انتظارات در بيانات رهبر انقلاب - 16/ رهبر انقلاب: گفتن حرف هاي تكراري كسالت بار است به اقدام و عمل نياز داريم


نويسنده: ناصر عابدي

گفتن حرف هاي تکراري کسالت بار است
    * ما گفتيم اقدام و عمل. گفتن بس است؛ «دو صد گفته چون نيم کردار نيست». وقتي زياد هم تکرار کرديم و مدام گفتيم اقتصاد مقاومتي، از دهن هم مي افتد؛ يعني تکراري که شد، يک چيز کسالت باري هم مي شود؛ عمل کنيم. غرض اين است که کشور احتياج دارد.
    
    5 . عدم رويکرد جهادي
    الف- با حرکت عادي و احياناً خواب آلوده نمي شود کارهاي بزرگ را انجام داد

    * نکتۀ چهارم [از مولفه هاي سياست هاي اقتصاد مقاومتي]، رويکرد جهادي است که در اين سياست ها مورد ملاحظه قرار گرفته؛ همت جهادي، مديريت جهادي. با حرکت عادي نمي شود پيش رفت؛ باحرکت عادي و احياناً خواب آلوده و بي حساسيت نمي شود کارهاي بزرگ را انجام داد؛ يک همت جهادي لازم است، تحرک جهادي و مديريت جهادي براي اين کارها لازم است. بايد حرکتي که مي شود، هم علمي باشد، هم پر قدرت باشد، هم با برنامه باشد، و هم مجاهدانه باشد. من در جلسه اي که با روساي محترم سه قوه براي همين مسئله در هفته هاي گذشته داشتيم، مطرح کردم. خوشبختانه آقاي رئيس جمهور با قاطعيت به من گفتند که آن کساني که در دولت مسئول پيگيري اين کارها هستند، تصميمشان بر همين حرکت جدي و مجاهدانه است؛ خب، اين خيلي خوب است؛ يعني اين لازم است، بدون اين نمي شود پيش رفت.
    
    روزمرّه فکر کردن در مسائل اقتصادي مضر است
    * روزمرّه فکر کردن در مسائل اقتصادي، مضر است؛ تغيير سياست هاي اقتصادي به طور دائم، مضر است - در همۀ بخش ها، به خصوص در اقتصاد - تکيه کردن بر نظرات غير کارشناسي، مضر است؛ اعتماد کردن به شيوه هاي تزريقيِ اقتصادهاي تحميلي شرق و غرب، مضر است. سياست هاي اقتصاد بايد سياست هاي «اقتصاد مقاومتي» باشد - يک اقتصاد مقاوم - بايد اقتصادي باشد که در ساخت درونيِ خود مقاوم باشد، بتواند ايستادگي کند؛ با تغييرات گوناگون در اين گوشه ي دنيا، آن گوشه ي دنيا متلاطم نشود.
    
    به «اقدام و عمل» نياز داريم
    * دوّمين مسئله در اين «اقدام و عمل»ي که ما گفتيم بايد مورد توجّه قرار بگيرد، زنده کردن توليد داخلي است. آن طوري که به من گزارش کرده اند، امروز حدود شصت درصد از امکانات توليد ما معطّل است، تعطيل است؛ بعضي ها به کمتر از ظرفيت کار مي کند، بعضي ها کار نمي کند؛ بايستي ما توليد را زنده کنيم، توليد را احياء کنيم.
    * ما امسال گفتيم «اقدام و عمل»؛ مراد ما از اقدام و عمل، اين است که يک اقدام همه جانبه و فراگير صورت بگيرد، به طوري که آخر سال بتوانيم گزارش بگيريم و دوستان گزارش بدهند که اين چند کار، [مثلاً] اين ده مورد انجام گرفت. فرض کنيد در زمينۀ مسئلۀ توليد، اين کارها انجام گرفت يا در مسئلۀ توليد علم اين کارها انجام گرفت، يا در مورد مثلاً فرض کنيد که ارتباطات تجاري-بازرگاني خارجي، اين اقدامات انجام گرفت؛ [يعني ] کارهاي مشخّص. و انتظار ما اين است و اميدواريم ان شاءالله اين کار انجام بگيرد.
    
    6 . عدم مديريت مصرف
    ب- دستگاه هاي دولتي براي محصولات داخلي رقيب خارجي نتراشند

    * بايد از فعّاليت هاي اين مجموعه و مجموعه هاي مشابه پشتيباني بشود. يکي از پشتيباني ها اين است که دستگاه هاي دولتي خودشان را موظّف کنند که براي محصول اين مجموعه ها رقيب خارجي نتراشند؛ يکي از بخش هاي اقتصاد مقاومتي که ما گفتيم، اين است. ستون فقرات اقتصاد مقاومتي توليد داخلي است. توليد داخلي اگر بخواهد رونق پيدا بکند يقيناً بايد، هم به آن کمک تزريق بشود، هم از چيزهايي که مانع رشد آن است جلوگيري بشود، هم براي محصولات، بازار به وجود بيايد، هم واردات محصولات مشابه به يک نحوي کنترل بشود - کلمۀ ممنوع را به کار نمي برم - و با محاسبه مورد مراقبت دقيق قرار بگيرد، هم در قراردادهاي خارجي اي که اين مجموعه و امثال اين مجموعه دارند، دولت کمک بکند.
    * به مصرف توليدات داخلي هم اهميت بدهيد. در دستگاه شما، در وزارتخانۀ شما، اگر کار جديدي انجام مي گيرد، اگر چيز جديدي خريده مي شود، اگر همين اقلام روزمره اي که مورد نياز وزارتخانه است، تهيه مي شود، سعي کنيد همه اش از داخل باشد؛ اصرار بر اين داشته باشيد؛ خود اين، يک قلم خيلي بزرگي مي شود. اصلاً ممنوع کنيد و بگوئيد هيچ کس حق ندارد در اين وزارتخانه جنس خارجي مصرف کند. به نظر من اين ها مي تواند کمک کند.
    
    به جاي واردات غيرضروري، در صنايع داخلي سرمايه گذاري کنيم
    * کار سوّم اينکه ما بالاخره تجارت خارجي داريم، واردات داريم، به يک چيزهايي احتياج داريم که از خارج وارد کنيم، مجبوريم اين ها را بخريم، اشکالي هم ندارد، لکن توجّه کنيم که اين خريدهاي ما، قدرت توليد داخلي ما را تضعيف نکند. فرض بفرماييد ما مي خواهيم مثلاً هواپيما وارد بکنيم يا خريداري بکنيم؛ به ما گفته مي شود -خود مسئولين دولتي مي گويند- که اگر چنانچه فلان درصد از اين قيمت را ما در صنايع داخلي هواپيما سرمايه گذاري کنيم، بيشتر از آنکه از خارج بخريم استفاده خواهيم کرد و توليد داخلي هم رشد پيدا مي کند. اينکه ما همه چيز را از خارج وارد کنيم و نگاه نکنيم که اين خريد ما، اين واردات ما چه بلايي سر توليد داخلي مي آورد خطاست؛ پس بنابراين در خريدها کاري کنيم که توليد داخلي تضعيف نشود.
    اقتصاد مقاومتي؛ سياست ها و انتظارات در بيانات رهبر انقلاب - 16/ رهبر انقلاب: گفتن حرف هاي تکراري کسالت بار است به اقدام و عمل نياز داريم
    


 روزنامه كيهان، شماره 21882 به تاريخ 27/1/97، صفحه 6 (پاورقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    آثار ديگري از "ناصر عابدي"

  بانك ها بايد خودشان را با سياست هاي اقتصاد مقاومتي تطبيق بدهند / اقتصاد مقاومتي؛ سياست ها و انتظارات در بيانات رهبر انقلاب - ۳۷ رهبر انقلاب
ناصر عابدي، كيهان 30/3/97
مشاهده متن    
  وظايف آموزش و پرورش پيرامون اقتصاد مقاومتي / اقتصاد مقاومتي؛ سياست ها و انتظارات در بيانات رهبر انقلاب - ۳۶
ناصر عابدي، كيهان 28/3/97
مشاهده متن    
  مافياي واردات جنايت مي كند / اقتصاد مقاومتي؛ سياست ها و انتظارات در بيانات رهبر انقلاب - ۳۵
ناصر عابدي، كيهان 23/3/97
مشاهده متن    
  اقتصاد مقاومتي؛ سياست ها و انتظارات در بيانات رهبر انقلاب - 34 / رهبر انقلاب: از كالاهاي وارداتي به طور معقول جلوگيري شود البته با حكمت و تدبير
ناصر عابدي، كيهان 21/3/97
مشاهده متن    
  رهبر انقلاب : بايد معدن را جايگزين نفت كنيم / اقتصاد مقاومتي؛ سياست ها و انتظارات در بيانات رهبر انقلاب - ۳۴
ناصر عابدي، كيهان 19/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله موجكها و جبر خطي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است