|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/1/27: آرزوي هر روباتي است كه به انسان تبديل شود
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6756 27/1/97 > صفحه 12 (سينماي جهان) > متن
 
      


مصاحبه هفته 
آرزوي هر روباتي است كه به انسان تبديل شود
جك رينور از «روياهاي الكتريكي» و نوشته هاي فيليپ كي ديك مي گويد

برگرفته از: Observer


    
    فيليپ کي ديک نويسنده فقيد و شاخص آثار علمي- تخيلي سال ها آينده بيني خود را با قصه مردمان عادي درآميخت و تصويري از زندگي به اصطلاح مدرن کنوني و آينده را در قالب داستان هايي بالنسبه عامه پسند روانه بازار کرد و کمتر رمان خيالي اوست که به يک فيلم سينمايي برگردانده نشده باشد. يکي از جديدترين اين موارد سري داستان هاي «روياهاي الکتريکي» ديک است که توسط کمپاني آمازون به يک مجموعه تلويزيوني برگردانده شده است.فصل اول اين سريال مشتمل بر 10 قسمت است که همگي متمرکز بر آينده اند و برخي 5 سال بعد و بعضي 5 هزار سال بعد را پيش روي بينندگان مي گذارند و در هر قسمت که داستاني مستقل و در عين حال خطي پيرو مضمون کلي قصه ها دارد، هنرپيشه هايي بالنسبه معروف ايفاي نقش مي کنند. به عنوان مثال اپيزود دوم از اين مجموعه که «سياره غيرممکن» نامگذاري شده و نوشتن متن آن و کارگرداني با ديويد فار (خالق فيلم هاي «مدير شب» و «ياغي ها») بوده، از بازي جک رينور ايرلندي و جوان در نقش اصلي بهره مي گيرد و وي در اين قسمت يک راهنماي سفر است که بين بهشت و جهنم و بواقع نيک کرداري و پلشتي گرفتار آمده و سرگردان مانده است. در اين قسمت از سريال «روياهاي الکتريکي» زني 350 ساله و نابينا از شهر ريگا در کشور استوني به منطقه اي موهوم در جهان فاني به نام فورمال هوت سفر مي کند، با اين اميد که آنجا نقشه هاي نشان دهنده روند زندگي بشر در دنياهاي قبلي و بويژه گذشته کره خاکي را بيابد و اين نقش با وجود فانتزي بودن از نقش هاي قبلي او در فيلم هايي چون «آنچه ريچارد انجام داد» و «تبديل شونده ها: عصر انقراض» آسان تر نيست. ببينيم جک رينور درباره «روياهاي الکتريکي» چه چيزهايي را براي گفتن دارد.
    
    آيا در دوران کودکي و رشدتان آثار فيليپ کي ديک را مي خوانديد؟
    خير، اگر حقيقت امر را بخواهيد، تا قبل از بازي در سريال اخير «روياهاي الکتريکي» هيچ يک از کارهاي او را مطالعه نکرده بودم اما بديهي است که فيلم افسانه اي بليد رانر را که براساس يکي از رمان هاي او ساخته شده، ديده باشم و فيلم «A Scanner Darkly» را هم ديده و پسنديده بودم. در مجموع من بيشتر علاقه مند به کارهاي سنتي تر علمي- تخيلي شامل رمان هاي اچ جي ولز و ژول ورن بودم و به افسانه هايي مدرن تر شامل نوشته هاي فيليپ کي ديک چندان روي نکرده بودم. با اين اوصاف بازي در يکي از اقتباس هاي صورت گرفته از روي کارهاي پيچيده و مبهم فيليپ کي ديک همچون «روياهاي الکتريکي» برايتان بسيار سخت بوده است. البته سخت بود اما با خواندن پيشاپيش اصل قصه گرهي از کار من گشوده نمي شد زيرا ديويد فار در مقام سناريست و کارگردان به من گفته بود که تغييراتي را در متن داستان اعمال خواهد کرد و چيزي شبيه به اصل قصه را مبناي کارش قرار نخواهد داد. با اين اوصاف تصميم گرفتم که ابتدا سناريوي فار را بخوانم و مدتي بعد داستان فيليپ کي ديک را هم مطالعه کنم و البته بعضي شباهت ها هم در قصه وجود دارد.
    
     پس از اين قضايا چه ميزان از داستان هاي فيليپ کي ديک را خوانده ايد؟
    داستان «مردي در قلعه بلند» را خواندم و از آن لذت برده ام. در کنار آن کارهاي علمي - تخيلي(ساينس فيکشن) ديگري را مطاله کرده ام و پروژه بعدي ام نيز يک کار تلويزيوني در باره يک دانشمند موشکي به نام جک پارسونز است. اضافه بر اين من از دوستداران آثار اچ پي لاوکرافت نيز بوده ام.
    
     آيا اصولاً اعتقادي به جادو و اين جور چيزها داريد؟
    براساس آيين مذهب- مسيحيت- به اين قضيه نگاه کرده ام و به اين خاطر شايد جادو توصيف کننده اتفاقاتي باشد که از ريشه هاي علمي آن سر در نمي آوريم. من مدتي به دنبال نويسنده کارهايي پيرامون جادو و تاثيرگذاري آن بر فرهنگ غرب بودم و وقتي او را ملاقات کردم، بسياري از مسائل را از وي پرسيدم و او به من تاکيد کرد به سحر و جادو به چشم يک رويداد و فرآيند واقعي نگاه کنم. اعتقاد او اين بود که جادو چيزي بين تفکر آدمي و هدف و مقصد اوست و جايي در آن حوالي آرميده است.
    
     فيليپ کي ديک به زندگي قبلي افراد در گذشته و به فرضيه تناسخ اعتقاد زيادي داشت. آيا شما نيز همين گونه به زندگي نگاه مي کنيد؟
    فکر مي کنم تفکر انسان در اين خصوص همچنان خام و فاقد برهان کافي باشد و اصولاً انسان هنوز برداشت درستي از مقوله زمان و فضا و حيات در اشکال و چارچوب هاي ماوراءيي ندارد.
    برهمين اساس شايد صحبت من با شما و چيزي مشابه آن ده ها دقيقه پيش در يک چارچوب زيستي متفاوت در جاي ديگري رخ داده باشد. برداشت و ديدگاه هاي علمي ما از يک بستر هميشه در حال تغيير مي آيد و فلسفه زيست به ده ها شکل ترسيم و ارائه شده است و با وجود اين توضيحات بايد به اين نتيجه بديهي رسيد که زندگي افراد در گذشته و بازگشت شان به کره خاکي در پيکر آدمي ديگر و از نسل هاي بعدي چيزي است که نمي توان درباره آن راي قاطعي داد.
    
     خيلي ها مي گويند فيليپ کي ديک و ادگار آلن پو نيز مسافراني از زمان آينده بوده اند و به همين سبب اين همه نوشته هايشان اطلاعات درست و بالنسبه دقيقي را از اکتشافات بعدي بشر در برداشته است.
    من فقط اين را مي دانم که ديک براساس نوشته هايش و آنچه از وي به جاي مانده بخوبي مي توانسته است آينده را ببيند و از شرايط آن بگويد و اين احتمال را مي توان داد که شايد از گذشته هم چيزهايي مي دانست که فراتر و بيشتر از معمول باشد.
    
    آيا روبات ها واقعاً نقشي مهم در آينده زندگي انسان ها دارند؟
    قطعاً دارند و جزئي ثابت از زندگي آنها خواهند شد اما ارادت انسان ها به يکديگر و روابط خانوادگي که حد و مرزي ندارد و وسيله اي براي رسيدن به درجات بالاتري از تکامل و بهروزي است، قسمت مهم تر ماجرا را تشکيل مي دهد. «روياهاي الکتريکي» مثل بسياري از کارهاي علمي- تخيلي برخلاف آنچه تصور و تبليغ مي شود، در درجه اول منادي ارزش هاي انساني است و حتي اگر ادعا شود که روبات ها و موجودات فلزي داراي هوش مصنوعي و برتر نيز صاحب برخي گرايش هاي انساني شده اند، همين نيز نشان مي دهد که سقف آرزوهاي هر موجود جانداري مي تواند تبديل شدن به انسان ها و نيل به احساس و هوش و انصاف آنها و خصايص بشر باشد. چيزي که در بسياري از نوشته هاي فيليپ کي ديک نيز نمود مشخصي دارد.
    
    مصاحبه هفته : آرزوي هر روباتي است که به انسان تبديل شود / جک رينور از «روياهاي الکتريکي» و نوشته هاي فيليپ کي ديک مي گويد
    


 روزنامه ايران، شماره 6756 به تاريخ 27/1/97، صفحه 12 (سينماي جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چدن و فولاد
متن مطالب شماره 49، دي و بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است