|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: خروج تقاضاي مازاد از بازار ارز
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 13 (بانك و بيمه) > متن
 
 


خروج تقاضاي مازاد از بازار ارز
روند افزايشي سكه ادامه يافت    
    دنياي اقتصاد : روز گذشته، پياده روهاي خيابان فردوسي خيس و ليز و خلوت تر از هميشه بود. مهم ترين اتفاق بازار پس از تصميمات جديد ارزي، خروج تقاضاي اضافي از بازار بود. تا همين هفته گذشته، بسياري از مردم عادي وارد بازار مي شدند و سعي مي کردند با استفاده از تفاوت بين نرخ عرضه بازيگران بازارساز و بازار آزاد کسب سود کنند.
    در آخرين روزي که چنين رويه اي در بازار وجود داشت، متقاضيان ارز مسافرتي مي توانستند دلار را با قيمت ۴ هزار و ۹۷۰ تومان از صرافي هاي منتخب تهيه کنند و آن را بالاتر از ۵ هزار و ۷۰۰ تومان در بازار به فروش برسانند. فاصله بين قيمت ها به اندازه اي بود که متقاضي حتي با پرداخت هزينه لغو بليت پرواز و هزينه هاي خروج از کشور، همچنان سود قابل ملاحظه اي را کسب مي کرد. جذابيت بهره گيري از چنين سودي موجب شده بود که صف هاي طولاني در بازار شکل بگيرد و فضاي بازار و انتظارات افراد بيروني را تحت تاثير قرار دهد. در واقع، مشاهده صف هاي طولاني و روند افزايشي قيمت دلار موجب مي شد روزبه روز به تقاضاهاي اضافي بازار افزوده شود؛ تقاضاي مازاد را مي توان به تقاضاي افرادي تعبير کرد که نياز واقعي به تهيه ارز نداشتند، ولي به دلايل مختلفي از جمله بهره گيري از اختلاف قيمت ها، جوسازي رواني پيرامون قيمت ها و انتظارات آينده وارد بازار مي شدند. با اين حال، پس از اينکه دوشنبه شب قيمت دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام و خريد و فروش ارز توسط دلالان متوقف شد، کم کم تقاضاي مازاد نيز از بازار رخت بست. روز سه شنبه، در اولين روز بازار پس از اعلام دلار ۴ هزار و ۲۰۰ توماني، صف هاي بسيار طولاني در بازار شکل گرفت و عده زيادي براي تهيه ارز با قيمت ياد شده وارد بازار شدند؛ ولي پس از آنکه اعلام شد ديگر از سوي صرافي ها ارز مسافرتي عرضه نخواهد شد و فعاليت هاي ارزي بيشتر به سوي بانک ها هدايت خواهد شد، افراد مشاهده کردند که راه هاي کسب سود از خريد ارز ارزان از بين رفته است.
    در شرايط کنوني، ارز مسافرتي در مبادي خروج فرودگاه ها تحويل متقاضيان مي شود. در کنار اين، ديگر بازار آزادي به آن شکل وجود ندارد که مسافران ارز خريداري شده خود را با قيمت هاي بالاتر در آن به فروش برسانند؛ بنابراين مي توان گفت تصميمات جديد سياست گذار بخشي از تقاضاي مازاد را از بازار خارج کرده است. با اين حال، بازيگران انتقاداتي را نيز نسبت به تصميمات جديد بانک مرکزي عنوان کرده اند. عده زيادي عنوان مي کنند، هزار يورو براي سفرهاي خارجي طي يک سال مقدار کافي نيست و متقاضيان در آينده ناچار خواهند شد براي تهيه ارز بيشتري که نياز دارند، به بازار مراجعه کنند. اين در حالي است که هم اکنون فعاليت در بازار آزاد ارز نيز ديگر مانند گذشته مجاز نيست، امري که در اين شرايط مي تواند به شکل گيري يک بازار سياه کمک کند.
    
    وضعيت بازيگران غيررسمي ارزي
    در اولين روز کاري بازار در هفته جديد، دلالان مانند روزهاي انتهايي هفته گذشته دور يکديگر جمع نشده بودند و به صورت منفرد فعاليت مي کردند؛ هر سايباني پذيراي چند تن از بازيگران ارزي بود و برخي نيز در مرکز تجارت جهاني قرار گرفته بودند. با اين حال، اين دسته معامله خاصي را صورت نمي دادند و بيشتر به دنبال آن بودند که مشتري عادي پيدا کنند. در واقع به نظر نمي رسيد دلالان با يکديگر مبادله چنداني داشته باشند و سعي داشتند افراد عادي را که براي تهيه ارز به بازار آمده بودند جذب کنند. اين دسته از معامله گران سعي مي کردند در صورتي که خريدار خاصي پيدا کنند، با قيمت هايي بسيار بالاتر از رقم ۴ هزار و ۲۰۰ توماني، دلار را به آنها عرضه کنند.
    
    وضعيت بازيگران رسمي بازار
    روز گذشته، اولين روزي بود که صرافي ها به صورت قانوني مجاز به معامله اسکناس هاي ارزي نبودند. با وجود اين، بيشتر صرافي هاي خيابان فردوسي مطابق روزهاي قبل کار خود را از حدود ساعت ۱۰ صبح آغاز کردند. حتي کارمندان صرافي ها نيز مطابق روند گذشته پشت سيستم هاي خود بودند و کمتر کسي به دليل کاهش فعاليت هاي قانوني ترجيح داده بود که به بازار نيايد. با اين حال، تفاوت هاي مشهودي نيز ديده مي شد. تقريبا افراد بسيار کمي به صرافي ها مراجعه مي کردند. فضايي که براي بسياري از صرافي ها غريب بود. روي تابلوي بسياري از اين صرافي ها اطلاعيه اي با مضموني مشابه مشاهده مي شد «خريد و فروش ارز تا اطلاع ثانوي نداريم». برخي نيز قيمتي را روي تابلوي خود ثبت نکرده بودند، موضوعي که از عدم فروش ارز و فعاليت آنها خبر مي داد.
    
    واکنش رئيس کانون صرافان به بخشنامه جديد
    با منع صرافي ها از خريد و فروش اسکناس، رئيس کانون صرافان، صرافي ها را دعوت به آرامش و صبر کرد. به گزارش «ايرنا» رئيس کانون صرافان با دعوت از صرافي ها به صبوري براي روشن شدن سياست هاي جديد ارزي کشور گفت: به زودي جلسه اي با مسوولان بانک مرکزي درباره آينده فعاليت صرافي ها برگزار مي کنيم. وي با يادآوري اينکه در شيوه گذشته، صرافي ها همه نيازهاي ارزي متقاضيان را پوشش مي دادند، گفت: نمي توان از تقاضاي ارزي براي قاچاق کالا و ارز و نيز اقداماتي که پولشويي محسوب مي شوند، چشم پوشي کرد و نياز است پالايشي در تقاضاهاي ارزي انجام شود.
    مجتهدي با تاکيد بر اينکه صرافي ها در زمينه مبارزه با پولشويي با برنامه هاي دولت همسو هستند، اظهار کرد: صرافي ها در اقتصاد جهاني حضور فعال دارند و قابل محو نيستند؛ در ايران نيز صرافي ها در ساليان گذشته بازوي اقتصادي کشور بوده اند و انتظار مي رود صبوري کنند تا فضاي روشني براي آينده فعاليت آنها ترسيم شود. رئيس کانون صرافان با يادآوري اينکه تاکنون جلسه هاي ارزي در سطح حاکميتي بوده است، افزود: به زودي مسوولان کانون صرافان جلسه اي با مديران بانک مرکزي خواهند داشت تا چگونگي حضور صنف صرافي در مبادلات ارزي مشخص شود.
    وي تاکيد کرد: صنف صرافي منافع ملي را به منافع صنفي خود ترجيح مي دهد و توانايي لازم را براي همکاري با دولت در جهت پوشش مبادلات ارزي کشور دارد. مجتهدي افزود: بايد اجازه داد مسوولان به بازار ارز نظم بدهند و در اين شرايط صبوري خريداران و فروشندگان ارز ضروري است تا جايگاه هر کسي اعم از بانک ها و صرافي ها در بازار مشخص شود. وي با يادآوري اظهارات رئيس کل بانک مرکزي درباره اينکه هنوز بخشي از مبادلات بين المللي ايران به عهده صرافي هاست، گفت: هنوز روابط بانکي ايران در سطح مطلوب نيست و از اين رو صرافي ها مي توانند در مراودات ارزي همکاري لازم را با دولت داشته باشند. وي همچنين به مقررات گروه ويژه اقدام مالي (FATF) براي مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم در جهان اشاره کرد و افزود: بايد کمک کنيم تا دست کساني که در امور پولشويي و قاچاق فعالند، از سيستم ارزي کشور کوتاه شود و نظام پولي کشور به سطح استانداردهاي بين المللي برسد.
    مجتهدي حضور صرافان را براي کمک به سيستم نقل و انتقالات مالي کشور ضروري دانست و گفت: با توجه به تحريم ها، بدون کمک صرافي ها نمي توان انتظار داشت چرخه پولي به طور کامل شکل گيرد. رئيس کانون صرافان در پاسخ به اينکه کدام يک از صرافي ها قرار است با اقدام نيروي انتظامي پلمب شود، اظهار کرد: صرافي هاي داراي مجوز رسمي از بانک مرکزي مشکلي ندارند، اما اگر مجوز صرافي حتي يک روز پيش نيز باطل شده باشد، بايد تمديد شود.وي در عين حال افزود: بايد بين صرافي که نسبت به دريافت مجوز اقدام کرده و همه معاملات آن در سامانه نظارت ارز ثبت مي شود و ماليات سالانه را به طور شفاف مي پردازد با فردي که هيچ گاه ماليات نداده و معاملات آن نيز قابل پيگيري نيست و اقدام هايش مصداق پولشويي است، تفاوت قائل شد.
    
    سکه در ميانه کانال
    روز گذشته، سکه تمام بهار آزادي نيز به روند افزايشي خود ادامه داد. سکه که پس از لغو حراج روز چهارشنبه در مسير صعودي قرار گرفته و با بيش از ۵۰ هزار تومان رشد به قيمت يک ميليون و ۷۸۰ هزار تومان رسيده بود، در اولين روز هفته ۵ هزار تومان رشد ديگر را تجربه کرد و به قيمت يک ميليون و ۷۸۵ هزار تومان رسيد. اين در شرايطي بود که برخي صرافي ها و فروشندگان، بهاي سکه را بر تابلوهاي خود بالاي يک ميليون و ۸۰۰ هزار تومان ثبت کردند.
    خروج تقاضاي مازاد از بازار ارز / روند افزايشي سکه ادامه يافت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 13 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 62 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي علوم آزمايشگاهي
شماره 1 (پياپي 601)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است