|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: خبر بنگاه ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 13 (بانك و بيمه) > متن
 
 


خبر بنگاه هاثبت رکورد ۲۷ ميليارد تراکنش در سامانه شتاب طي سال ۹۶
    گروه بنگاه ها : در سال ۱۳۹۶ بيش از ۲۷ ميليارد تراکنش در سامانه شتاب صورت گرفت که نشان دهنده رشد ۳۰ درصدي عملکرد اين سامانه نسبت به سال قبل است.
    سيدابوطالب نجفي، مديرعامل شرکت خدمات انفورماتيک با اعلام اين مطلب افزود: تنها در روز ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ رکورد ۱۶۲ ميليون تراکنش در اين سامانه به ثبت رسيد و در سال گذشته به طور ميانگين روزانه ۷۵ ميليون تراکنش در سامانه شتاب صورت گرفته است. وي با بيان اينکه در مجموع ۵۲ ميليون ميليارد ريال نقدينگي در سال گذشته از طريق اين سامانه جابه جا شد، افزود: بيشترين سهم تراکنش شتاب به ترتيب متعلق به پايانه هاي فروش (۶۰ درصد)، خودپردازها (۲۴ درصد)، اينترنت و تلفن همراه بوده است. مديرعامل شرکت خدمات انفورماتيک همچنين درخصوص عملکرد سامانه شاپرک، گفت: در سال گذشته ۳۶ ميليارد تراکنش در سامانه شاپرک به ثبت رسيد که رشد ۳۵ درصدي نسبت به سال قبل را نشان مي دهد.نجفي ادامه داد: رکورد بيشترين تراکنش در سامانه شاپرک در روز ۲۸ اسفندماه با ۲۲۰ ميليون تراکنش به ثبت رسيد و به طور ميانگين روزانه ۹۸ ميليون تراکنش در اين سامانه مديريت شده است که البته بايد توجه داشت، اعداد مورد اشاره در ساماه شاپرک شامل تاييديه هاي تراکنش ها نيز هست.
    وي با بيان اينکه در مجموع ۱۷ ميليون ميليارد ريال نقدينگي در سامانه شاپرک جابه جا شده، تصريح کرد: بيشترين سهم تراکنش شاپرک متعلق به پايانه فروش (۸۸ درصد)، تلفن همراه (۹ درصد) و اينترنت (۳ درصد) بوده است. مديرعامل شرکت خدمات انفورماتيک از سامانه چکاوک به عنوان يک سامانه مهم حاکميتي در جابه جايي نقدينگي در کشور نام برد و افزود: در سال گذشته ۱۲۲ ميليون چک به مبلغ۲۳ ميليون ميليارد ريال در سامانه چکاوک مديريت شده که به لحاظ مبلغ ۲۶ درصد رشد داشته است. نجفي بيشترين رکورد تبادل چک را مربوط به روز ۲۶ اسفند ۹۶ اعلام کرد و گفت: در اين روز يک ميليون و ۵۹۰ هزار چک در سامانه چکاوک مديريت شد و به طور ميانگين روزانه ۴۲۰ هزار چک در اين سامانه تبادل شده است. وي در گزارش خود به عملکرد سامانه پايا در سال گذشته اشاره کرد و با اعلام جابه جايي نقدينگي ۲۳ ميليون ميليارد ريالي در اين سامانه گفت: در مجموع ۲ ميليارد و ۴۴۵ ميليون تراکنش پايا در سال ۹۶ مديريت شد که رشد ۱۲ درصدي نسبت به سال قبل داشت. وي افزود: رکورد ۱۱ ميليون تراکنش پايا در اين سامانه به ثبت رسيده و روزانه به طور ميانگين ۷/ ۶ ميليون تراکنش پايا مديريت شده است. مديرعامل شرکت خدمات انفورماتيک همچنين ساتنا را به عنوان يکي ديگر از سامانه هاي حاکميتي تحت مديريت اين شرکت نام برد و تصريح کرد: ۳۴۳ ميليون ميليارد ريال نقدينگي از طريق ۱۱ ميليون تراکنش ساتنا در سال گذشته جابه جا شده که رشد ۱۸ درصدي را نشان مي دهد. مهندس نجفي خاطرنشان کرد: به طور ميانگين ۳۸ هزار تراکنش در روزهاي کاري در سامانه ساتنا مديريت شده است.
    
    
    رقابت دو بانک بزرگ کشور براي عرضه اوراق مسکن
    گروه بنگاه ها : قيمت اوراق حق تقدم مسکن در روز يکشنبه ۲۶ فروردين حداقل ۶۱ هزار تومان و حداکثر ۶۴ هزار تومان اعلام شد. اين اوراق در حال حاضر براي متقاضيان وام خريد مناسب به نظر مي رسد. به گزارش «دنياي اقتصاد» براساس اطلاعات فرابورس ايران کمترين نرخ براي اوراق ارديبهشت ماه ۱۳۹۵ که در ارديبهشت ماه ۱۳۹۷ سررسيد مي شود، ۶۱ هزار تومان است. در عين حال بيشترين نرخ اوراق براي سررسيد اسفندماه ۹۸، ۶۴ هزار تومان قيمت گذاري شده است. اين اوراق براي يکصد ميليون تومان تسهيلات خريد مسکن زوجين و ۲۰ ميليون تومان تسهيلات جعاله پرداخت مي شود که برگه اوراق،۵۰۰ هزار تومان است که با احتساب رقم ۶۱ و ۶۴ هزار تومان، متقاضيان بايد براي هر يک ميليون تومان ۱۲۲ و ۱۲۸ هزار تومان و در مجموع براي يکصد ميليون تومان حداقل ۱۲ ميليون و ۲۰۰ هزار تومان و حداکثر ۱۲ ميليون و ۸۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.
    اما در کنار اوراق بانک مسکن، بانک ملي نيز طرحي براي خريد مسکن دارد گرچه در اين طرح نيز نرخ سود يا دوره بازپرداخت تسهيلات همان نرخ مصوب شوراي پول و اعتبار است، اما در طرح بانک ملي اوراق در همان ماه خريد قابل عرضه است. اختصاص درصدي از سهم اوراق متناسب با ميزان سپرده به دارنده حساب و موارد مشابه از ديگر مزاياي طرح ويژه مسکن بانک ملي است.مهم ترين ويژگي طرح بانک ملي، پيش بيني تاثير مثبت اين اوراق در بازار و کاهش نرخ اوراق است که به اقشار کم درآمد نيز که توانايي سرمايه گذاري کلان براي خريد مسکن نداشته اند نيز کمک مي کند. در عين حال اين اوراق برخلاف اوراق بانک مسکن،براي سال ساخت مسکن نيز محدوديت ندارد و مي تواند در ماه هاي گرم مسکن کمک کند. پيش از اين سپرده گذاران، براي دريافت تسهيلات خريد يا ساخت مسکن الزام داشتند و حتي پس از مدتي به دليل عدم استفاده از تسهيلات، امتياز آنها از بين مي رفت، اما طرح ويژه مسکن بانک ملي ايران اين امکان را ايجاد کرده که مشتري حتي در صورت انصراف از دريافت تسهيلات، از محل فروش اوراق حق تقدم سود کسب کرده و سود حاصل از سپرده اوليه را نيز با نرخ ۱۰ درصد دريافت کند. با اين نگاه که يک سپرده گذار خود بخواهد از تسهيلات مسکن استفاده کند هم اين نکته گفتني است که سقف تسهيلات مصوب شوراي پول و اعتبار قطعا پوشش دهنده قيمت مسکن موردنياز هموطنان نيست و تسهيلات گيرنده، خود بخشي از بودجه تامين مسکن را در اختيار دارد که مي تواند با سپرده گذاري همان مبلغ از معدل بالاتري در سپرده برخوردار شده و هر ماه تعداد اوراق دريافتي خود را افزايش دهد يا بخشي از آن را از بازار فرابورس تهيه کرده و در بازه زماني کوتاهي تسهيلات را دريافت کند.
    
    
    دريافت ۳گواهينامه ايزو از سوي ايران کيش
    گروه بنگاه ها : معاون طرح و برنامه ايران کيش درباره اخذ استاندارد ۱۰۰۰۴ براي نخستين بار که در سال گذشته توسط ايران کيش دريافت شد، اظهار کرد: اخذ اين استاندارد بيان کننده اين است که نگاه مشخصي براي افزايش سطح کيفي رضايت مشتريان درايران کيش وجوددارد و در جهت يافتن علت نارضايتي ها و کاهش آنها گام برمي دارد. احمد هادي پور با اشاره به اينکه ايران کيش در سال ۹۶، طي يک روز موفق به اخذ و تمديد سه گواهينامه ايزو ۹۰۰۱، ايزو ۱۰۰۱۵، ايزو۱۰۰۰۴ شده است، گفت: اين موضوع نشان مي دهد که در کنار استانداردسازي فرآيند سازمان، يکپارچگي فرآيندها نيز شکل گرفته است.
    
    خبر بنگاه ها
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 13 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه شبكه
متن مطالب شماره 215، فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است