|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: زير و بم طرح جامع فولاد كشور
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


زير و بم طرح جامع فولاد كشور
تا افق ۱۴۰۴ چه برنامه هايي براي ارتقاي صنعت بايد در پيش گرفته شود؟


بخش نخست
    گروه بنگاه ها : در سال ۱۳۹۳ به دليل عدم توازن زنجيره فولاد و همچنين به منظور سياست گذاري و برنامه ريزي يکپارچه در توسعه صنعت فولاد کشور و دستيابي به هدف سند چشم انداز افق ۱۴۰۴ مطالعات طرح جامع فولاد کشور با محوريت سازمان ايميدرو و شرکت ملي فولاد ايران توسط شرکت مهندسي بين المللي فولاد تکنيک تدوين شد.
    در حال حاضر سه سال متوالي است که طرح جامع فولاد با رصد مولفه هاي موجود، مورد پايش قرار مي گيرد. اين گزارش خلاصه اي از عملکرد پايش طرح جامع فولاد کشور در سال ۱۳۹۶ است که در آخرين جلسه ستاد زنجيره فولاد در سال ۱۳۹۶ با حضور وزير صنعت، معدن و تجارت مطرح و تمامي موارد اصلاحي روي آن اعمال و نهايي شده است.در بخش نخست اين گزارش موازنه زنجيره فولاد در افق ۱۴۰۴ با احتساب وضعيت واحدهاي فعال و ظرفيت سازي زنجيره فولاد در سال ۹۶ مورد بررسي قرار گرفته که همان گونه که در نمودار شماره ۱ مشاهده مي شود کسري توازن زنجيره در بخش آهن اسفنجي و کنسانتره وجود دارد و در حلقه تامين سنگ آهن نيز به ميزان قابل توجهي استخراج سنگ آهن براي رسيدن به ظرفيت توليد ۵۵ ميليون تن فولاد نياز خواهد بود.
     در نمودار شماره ۲ موازنه براساس ظرفيت اسمي زنجيره فولاد تا پايان سال ۹۶ است ودرصورت محاسبه بالانس زنجيره براساس ظرفيت کامل در انتهاي سال در بخش کنسانتره و گندله مازاد ظرفيت خواهيم داشت. نکته قابل تامل اين است که در بخش توليد فولاد خام معادل ۶/ ۳ ميليون تن ظرفيت واحدهاي فعال مربوط به واحدهاي با ذوب آهن قراضه است که در شرايط موجود حداکثر ۵۰ درصد از ظرفيت خود توليد خواهند داشت و در بخش محصولات نوردي نيز تا انتهاي سال ۹۶ پيش بيني مي شود که ۴۰ درصد از ظرفيت اسمي واحدهاي نورد محقق شود. پراکندگي موقعيت مکاني اين واحدها، ظرفيت هاي پايين غير اقتصادي، جابه جايي فراوان مواد، مسائل انرژي و نرخ پايين توليد نسبت به ظرفيت باعث پايين بودن بهره وري شده است.
    نمودار شماره ۳ مقايسه ۹ماهه توليد زنجيره فولاد در سال هاي ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ است که نشان از رشد در کليه حلقه هاي زنجيره فولاد دارد.در نمودارهاي شماره ۴ و ۵ سرمايه گذاري مورد نياز براي تکميل واحدهاي زنجيره فولاد و زيرساخت هاي مورد نياز در افق ۱۴۰۴ ملاحظه مي شود.در بخش سرمايه گذاري مورد نياز براي تکميل واحدهاي زنجيره فولاد (نمودارشماره۴) تامين منابع مالي از طريق جذب تسهيلات بانکي، فاينانس و بهره گيري از تسهيلات صندوق توسعه خواهد بود.
    همچنين تامين منابع مالي درخصوص سرمايه گذاري مورد نياز براي تکميل زيرساخت هاي زنجيره فولاد (نمودارشماره۵) که يکي از چالش هاي اصلي طرح جامع فولاد است نياز به تعامل با وزارتخانه هاي ذي ربط دارد و در اين راستا ستاد زنجيره فولاد اقدامات مورد نياز را در برنامه قرار داده است.نمودار شماره ۶ مربوط به پيش بيني حجم صادرات فولاد و محصولات فولادي ايران در افق ۱۴۰۴ است که در گزينه هاي مختلف مقايسه شده است و گزينه منتخب پيش بيني براساس سهم صادرات به توليد کشور به ميزان ۱۴ ميليون تن باتوجه به تجارب روند گذشته خواهد بود.
    نمودار شماره ۷ مربوط به تجارت فولاد خام و محصولات فولادي در سه سال گذشته است که با توجه به رشد قابل توجه طي ساليان گذشته، تراز تجاري مثبت ۸/ ۴ ميليون تن در پايان سال ۱۳۹۶ برآورد شده است.نمودارهاي شماره ۸ و ۹ مربوط به ميزان واردات و صادرات فولاد خام و محصولات فولادي در ۹ ماه اول سال ۱۳۹۶ است و سهم افزايش صادرات فولاد خام و کاهش صادرات محصولات تخت نسبت به سال قبل قابل توجه است.نمودار شماره ۱۰ مربوط به تجارت محصولات صنايع معدني است که افزايش سهم قابل توجه صادرات در بخش کنسانتره سنگ آهن و کنسانتره، گندله و آهن اسفنجي در سال ۱۳۹۶ را نشان مي دهد.
    نمودار شماره ۱۱ مربوط به پيش بيني مصرف فولاد تا افق ۱۴۰۴ است که در سناريوهاي مختلف محاسبه شده است و ميانگين به دست آمده از چهار سناريو به ميزان ۲/ ۳۰ ميليون تن خواهد بودکه البته با ادامه اين روند در افق ۱۴۰۴ با لحاظ رشد جمعيت ميزان مصرف سرانه فولاد حدود ۳۴۰کيلوگرم به ازاي هر نفر خواهد بود درصورتي که اين ميزان درحال حاضر ۲۳۰ کيلوگرم بوده است. با توجه به برآورد مصرف ۳۰ ميليون تن در افق ۱۴۰۴ براي برآورده کردن نياز به توليد ۵۵ ميليون تن بايد حدود ۲۰ تا ۲۵ ميليون تن صادرات داشته باشيم که يکي از مسائل طرح جامع بوده و بايد براي تحقق اهداف در اين بخش برنامه ريزي هاي منسجمي به عمل آيد.
     در نمودار شماره ۱۲ نيز وضعيت توليد، صادرات، واردات و مصرف ظاهري محصولات فولادي در ۹ ماهه اول سال ۹۶ در مقايسه با ۹ ماهه اول سال ۹۵ نشان داده شده و باتوجه به مولفه هاي موجود رشد قابل توجهي در مصرف ظاهري وجود نداشته است.درخصوص وضعيت ذخاير سنگ آهن کشور تا پايان سال ۱۴۰۴ درصورت تحقق ظرفيت کامل توليد ۵۵ ميليون تن فولاد خام ميزان ذخاير به ميزان حدود ۱۰ سال بعد از افق خواهد بود و همچنين عيار متوسط معادن موجود سنگ آهن از ميزان حدود ۵۱ درصد در سال ۹۳ به ميزان ۴۶ درصد در سال ۹۶ تنزل پيدا کرده است.
    از سال ۱۳۹۳ براساس اکتشافات به عمل آمده حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ ميليون تن به ذخاير سنگ آهن کشور افزوده شده است، براي تامين سنگ آهن لازم است اکتشافات پيگيري شود و برنامه ريزي هاي لازم جهت استخراج مواد اوليه از ذخاير در عمق زمين صورت گيرد. همچنين سرمايه گذاري در ساير کشورها و واردات مواد اوليه نيز مدنظر قرار گيرد.اين گزارش در دو بخش منتشر خواهد شد.بخش پاياني گزارش روز سه شنبه منتشر مي شود.
    
    

    
    
زير و بم طرح جامع فولاد کشور / تا افق ۱۴۰۴ چه برنامه هايي براي ارتقاي صنعت بايد در پيش گرفته شود؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه ره آورد نور
متن مطالب شماره 65 (پياپي 82)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است