|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/1/27: خبر
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6756 27/1/97 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


خبررشد اقتصادي بدون نفت ۳.۶ درصد
    شاخص هاي اقتصادي که از سوي بانک مرکزي اعلام شده حکايت از رشد اقتصادي يک درصدي در سه ماهه سوم سال ۹۶ دارد، ضمن اينکه تشکيل سرمايه ثابت ناخالص نيز به ۶۹۷ هزار ميليارد ريال رسيده است. بانک مرکزي نماگرهاي اقتصادي در سه ماهه سوم ۹۶ را منتشر کرد که بر اين اساس رشد توليد ناخالص داخلي با نفت يک درصد و بدون نفت ۳.۶ درصد شد. بر اين اساس عملکرد سه ماهه سوم سال ۹۶ به قيمت هاي جاري حکايت از آن دارد که توليد ناخالص داخلي به قيمت پايه ۳هزار و ۶۳۷ هزار ميليارد ريال، تشکيل سرمايه ثابت خالص ۶۹۷ هزار ميليارد ريال، هزينه هاي مصرفي بخش خصوصي هزار و ۷۳۴ هزار ميليارد ريال و هزينه هاي مصرفي بخش دولتي ۴۷۷ هزار ميليارد ريال بوده است.
    
    
    پيش بيني صادرات غيرنفتي ۵۵ ميليارد دلاري
    معاون وزير صنعت، معدن و تجارت از پيش بيني افزايش هشت ميليارد دلاري صادرات غيرنفتي در سال جاري خبر داد و اظهار اميدواري کرد که صادرات غيرنفتي امسال کشور به مرز ۵۵ ميليارد دلار برسد. حسن يونس سينکي در گفت وگو با ايسنا، اظهار کرد: با توجه به سياست هايي که براي توسعه بازارهاي صادراتي و همچنين ارتقاي کيفيت کالاهاي صادراتي داشتيم، توانستيم در سال گذشته ميزان صادرات غيرنفتي کشور را به ۴۷ ميليارد دلار برسانيم. وي ابراز اميدواري کرد با مزيتي که توليد کالاي ايراني دارد و همچنين کاهش هزينه هاي توليد و ارتقاي کيفيت بتوانيم بازارهاي صادراتي خود را گسترش دهيم.
    
    
    رشد 75 درصدي صادرات ايران به اوکراين
    سفير جمهوري اسلامي ايران در اوکراين اعلام کرد: صادرات غير نفتي کشورمان به اوکراين در سال 2017، بيش از 75 درصد نسبت به سال 2016رشد کرد. «محمد بهشتي منفرد» در گفت و گو با ايرنا در مسکو افزود: ايران در سال گذشته ميلادي (2017)، 70 ميليون دلار کالاهاي غير نفتي به اوکراين صادر کرد، در حالي که اين ميزان در سال پيش از آن يعني 2016، حدود 40 ميليون دلار بود. وي افزود: (در همين حال) ميزان واردات ما از اوکراين از 705 ميليون دلار در سال 2016 به 552 ميليون دلار در سال 2017 رسيد که کاهشي 22 درصدي را نشان مي دهد.
    
    
    نرخ درخواستي کشاورزان براي خريد گندم
    عضو مجمع ملي خبرگان کشاورزي کشور گفت: نرخ خريد تضميني گندم بايد حداقل ۱۵۰۰ تومان باشد. سجاد سنجابي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به اعلام نشدن قيمت خريد تضيمني گندم از سوي دولت، اظهار کرد: در سنوات گذشته نرخ خريد تضميني گندم همزمان با فصل کاشت يا نهايتاً پس از گذشت چند ماه از فصل کاشت اعلام مي شد، اما امسال با وجود آغاز برداشت گندم در برخي استان هاي کشور هنوز نرخ خريد تضميني گندم اعلام نشده است. وي يادآور شد: اعلام ديرهنگام نرخ هاي خريد تضميني گندم باعث سرخوردگي گندمکاران خواهد شد و آنها را از پرداختن به کشت اين محصول در آينده دلسرد مي کند.
    
    
    بورس از ايجاد ثبات در بازار ارز استقبال مي کند
    معاون شرکت بورس تهران با بيان اينکه فعالان بورس از ايجاد ثبات در بازار ارز استقبال مي کند، گفت: نکته مهم براي فعالان بازار سرمايه، قابل پيش بيني بودن نرخ ارز است، البته نرخي که بر اساس واقعيات بازار باشد. روح الله حسيني مقدم در گفت و گو با ايرنا، درباره تاثير نرخ ارز بر بورس، اظهار داشت: نرخ ارز از شاخص هاي اصلي تاثيرگذار بر وضعيت بازار سرمايه است. معاون نظارت بر ناشران و اعضاي بورس تهران، اضافه کرد: بخش قابل توجهي از صنايع بورسي به نرخ ارز وابسته هستند، به طوري که برخي در صادرات خود و برخي ديگر در تامين مواد پايه و اوليه از نوسانات نرخ ارز تاثير مي پذيرند.
    
    
    نفت ايران به بندر گدانسک لهستان رسيد
    پالايشگاه «پي.کي. ان. اورلن» بزرگ ترين پالايشگاه نفتي لهستان از تحويل 130 هزار تن نفت خام ايران به بندر «گدانسک» واقع در شمال اين کشور خبر داد. به گزارش ايرنا به نقل از رويترز، پالايشگاه هاي لهستان اغلب نفت از طريق خط لوله از روسيه نفت مي خرند، اما پالايشگاه دولتي ياد شده و نيز پالايشگاه لوتوس به طور فزاينده از کشورهاي ديگر از جمله ايران و امريکا نفت مي خرند. پالايشگاه پي. کي تحويل نفت از ايران را تاييد و اعلام کرد: نفت خاورميانه فرصت هاي بسياري به ما مي دهد که مهم ترين آن امکان متنوع کردن منابع تامين نفت و افزايش امنيت انرژي کشور است.
    
    
    علت افزايش قيمت مرغ
    در شرايطي که طي روزهاي اخير قيمت گوشت مرغ با افزايش روبه رو شده و به کيلويي حدود ۸۶۰۰ تومان رسيده است، مديرعامل اتحاديه سراسري مرغداران مرغ گوشتي اعلام کرد که نوسانات ارزي، کمبود نهاده هاي توليد و کاهش جوجه ريزي عامل افزايش قيمت گوشت مرغ در بازار شده است. محمدعلي کمالي سروستاني - مديرعامل اتحاديه سراسري مرغداران مرغ گوشتي - در اين زمينه به ايسنا گفت: از ابتداي امسال وضعيت نهاده هاي توليد بسيار سردرگم و نامشخص شده است چراکه واردکنندگان سويا و ذرت اعلام مي کنند که اين نهاده هاي توليد بسيار کم شده و در بازار موجود نيست اما ما به عنوان توليدکننده اين اظهارات را باور نداريم و در اين ميان شرکت بازرگاني دولتي نيز نمي تواند نياز توليدکنندگان در اين زمينه را تامين کند. وي افزود: نوسانات ارزي ماه هاي گذشته نيز بر وخامت اوضاع افزوده است.
    
    
    افزايش 7 درصدي درآمدهاي مالياتي
    بر اساس اطلاعات بانک مرکزي ايران در يازده ماهه سال ۱۳۹۶ مجموع درآمد مالياتي معادل ۹۲ هزار ميليارد تومان بوده که ۸۵ درصد ميزان مصوب را محقق کرده. در ميان بخش هاي مختلف بخش واردات نسبت به ميزان مصوب خود تحقق ۱۰۶ درصدي داشته است. به گزارش ايسنا، بر اساس اطلاعات بانک مرکزي ايران در زمينه عملکرد بودجه کشور براي يازده ماهه سال ۱۳۹۶، براي سال گذشته۱۰۷ هزار ميليارد تومان درآمد مالياتي مصوب شده بود که ۹۲ هزار ميليارد تومان معادل ۸۵ درصد آن محقق شده، گفتني است که درآمد مالياتي يازده ماهه ۱۳۹۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۷.۶درصد افزايش يافته است. همچنين براي يازده ماهه سال ۱۳۹۶ دريافت ۵۲ هزار ميليارد تومان ماليات مستقيم پيش بيني شده بود که ۴۰ هزار ميليارد آن معادل ۷۶درصد محقق شده است. در بخش ماليات غيرمستقيم نيز درآمد مالياتي يازده ماهه سال جاري ۵۱ هزار ميليارد تومان بوده که نسبت به ميزان مصوب براي يازده ماه (۵۴ هزار ميليارد تومان)، ۹۴ درصد آن محقق شده است.
    
    
    12.5 درصد پرداخت ها با پول نقد انجام مي شود
    آمارهاي بانک مرکزي نشان مي دهد فقط 12.5 درصد نقدينگي کشور در اختيار پول نقد بوده و بقيه در حساب هاي بانکي به صورت مجازي در گردش است که در نتيجه آن، پارسال پرداخت هاي الکترونيک از 27 ميليارد تراکنش عبور کرد. به گزارش ايرنا، مديرعامل شرکت خدمات انفورماتيک، امنيت و پايداري شبکه بانکداري الکترونيک در کشور را بالاي 99 درصد برآورد کرد و گفت: پارسال بيش از 27 ميليارد تراکنش در سامانه شتاب ثبت شد که نشان دهنده رشد 30درصدي عملکرد اين سامانه نسبت به سال 95 است. سيدابوطالب نجفي اظهار داشت: در روز 28 اسفند پارسال، 162 ميليون تراکنش در سامانه شتاب ثبت شد؛ به طور ميانگين روزانه 75 ميليون تراکنش در اين سامانه ثبت شده است.
    
    خبر
    


 روزنامه ايران، شماره 6756 به تاريخ 27/1/97، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه فكه
متن مطالب شماره 191، فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است