|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


خبرنرخ تضميني براي خريد گندم هنوز اعلام نشده است
    بازار در بلاتکليفي قيمتي

    در حالي که برداشت گندم در استان هاي گرمسير آغاز شده و استان هاي معتدل و سردسير نيز بايد مراحل داشت را انجام دهند، همچنان خبري از نرخ تضميني نيست و به نظر مي رسد شوراي اقتصاد تصميمي براي افزايش نرخ خريد تضميني گندم ندارد.
    اسماعيل اسفندياري پور مجري طرح گندم در وزارت جهاد کشاورزي درمورد افزايش نيافتن نرخ خريد تضميني گندم به خبرگزاري فارس گفت: يادمان باشد که وقتي دولت در سال هاي ۸۶ تا ۸۸ نرخ گندم را ثابت نگه داشت، پس از چند سال و در سال ۹۲-۹۱ مجبور شد در عرض يک سال قيمت گندم را ۹۰ درصد افزايش دهد، يعني در ۴-۳ مرحله مجبور شد نرخ گندم را از ۴۲۰ تومان در هر کيلوگرم به ۸۰۰ تومان برساند و در نتيجه سياست هاي نوسان دار دولت بود که کشاورزان دلسرد شده بودند.
    وي تاکيد کرد: اگر اين بار نيز کوتاهي کنيم و افزايشي در نرخ خريد تضميني گندم اتفاق نيفتد، منافع آن با دلسرد شدن کشاورزان ما به جيب کشاورزان خارج از کشور مي رود.اسفندياري پور با اشاره به اينکه امسال نيز سال حمايت از کالا و توليد داخلي است، افزود: کشاورزان بهتر از تمام اقشار جامعه در اين راستا حرکت مي کنند و بايد حقوق شان هم رعايت شود، چطور تورم را براي کارگر و کارمندان در حقوق شان لحاظ مي کنيم، ولي براي کشاورز نبايد اين اتفاق بيفتد، در حالي که کالاي استراتژيک توليد مي کند.وي به اين نکته هم اشاره کرد که اکنون عمليات به زراعي در مرحله برداشت در استان هاي معتدل و سردسير در حال انجام است که هزينه هاي آن مطابق با تورم سالانه افزايش يافته است.وي افزود: مبارزه با آفت سن گندم، انواع بيماري هاي ديگر، علف هرز به ويژه در نواحي ساحل خزر آغاز شده و همچنين غني سازي دانه گندم براي توليد گندم با پروتئين بالاتر در دستور کار است، چرا که به کشاورزان آموزش داده ايم، در مرحله گل دهي گندم ۲۵ تا ۳۵ درصد کود ازت را به گياه بدهند، تا طي عمليات فتوسنتز پروتئين آن افزايش يابد که همه اينها مستلزم هزينه است.وي اظهار اميدواري کرد دولت افزايش ۹ تا ۱۰ درصدي نرخ خريد تضميني گندم را لحاظ کند.
    علي قلي ايماني رئيس بنياد ملي گندم کاران نيز با گلايه از وضعيت موجود مي گويد: بحمدالله با افزايش بارندگي ها از اسفند تاکنون اميدواريم اين باران در افزايش توليد محصول موثر باشد. مضاف بر آنکه در استان هاي معتدل و سردسير هنوز زمان براي خريد تضميني گندم وجود دارد که اميدواريم دولت در اين مرحله فکري براي نرخ خريد تضميني گندم بکند.وي با اشاره به سخنان چند روز گذشته آقاي نوبخت به عنوان سخنگوي دولت گفت: ايشان صراحتا آب پاکي را روي دست کشاورزان ريخته و گفت که دولت پولي براي افزايش خريد تضميني گندم ندارد، ولي بايد پرسيد بازي با امنيت غذايي مردم و توليد کالاي استراتژيکي مانند گندم مگر شوخي است، چرا که درنهايت اگر کشاورز هم دلسرد شود و گندمي کشت نکند، مجبورند همين گندم را وارد کنند که ممکن است، به مراتب از گندم داخلي گران تر تمام شود.ايماني همچنين به اين نکته هم اشاره کرد که وزارت جهاد کشاورزي همچنان زير بار افزايش نيافتن نرخ خريد تضميني گندم نرفته و اميدواريم تا زماني که امکان دارد، فکري به حال اين قضيه بشود، چرا که کشاورزان فقط گندم را تحويل سيلوها مي دهند و يک تکه کاغذ به عنوان رسيد دريافت مي کنند و فعلا خبري از پرداخت پول نيست، چون مبناي محاسبه اي وجود ندارد.آنچه که مسلم است در همه محصولات کشاورزي افزايش سطح توليد و کشت محصول امري زمان بر است که يک شبه محقق نمي شود و چند سال بايد زمان صرف شود تا توليد محصولي افزايش يابد. اميدواريم مسوولان با برخورد سردشان در خريد تضميني گندم تيشه به ريشه افزايش کشت اين محصول نزنند، چرا که در نهايت مجبورند بازي را به دست واردکنندگان گندم و درنهايت کشورهاي ابرقدرت توليد گندم بدهند که ممکن است هر اتفاق غيرقابل پيش بيني شده اي به وقوع بپيوندد.
    در اين رابطه عضوشوراي مرکزي خانه کشاورز نيز با انتقاد از اقدام اخير دولت در تعيين قيمت خريد تضميني گندم گفت: کشت سال آينده محصولات استراتژيک تحت تاثير اين مسائل قرار خواهد گرفت. مسعود اسدي در گفت وگو با خبرگزاري مهر با بيان اينکه طي چند ماه گذشته بارها اعلام کرده بوديم دولت قصد دارد با تاخير طولاني مدت در اعلام نرخ خريد تضميني گندم، کشاورزان را در عمل انجام شده قرار دهد و قيمت را بالا نبرد، اظهار کرد: متاسفانه سرانجام همين اتفاق نيز رخ داد.وي ضمن ابراز تاسف شديد از اقدامات اخير دولت در بحث حمايت از کشاورزان گفت: دولت با اقدامات خود، اين پيام را به کشاورزان منتقل مي کند که حامي توليدکنندگان کشور نيست.عضو شوراي مرکزي خانه کشاورز درباره اينکه دولت اعلام کرده نرخ خريد تضميني گندم طي سال هاي اخير به ميزان کافي رشد داشته است، تصريح کرد: طبق قانون قيمت خريد تضميني حداقل بايد براساس نرخ تورم افزايش پيدا کند، اگر اين قانون حذف شده، بنابراين حق با دولتمردان است.اسدي اظهار کرد: اقدام اخير دولت قطعا در تصميم سال آينده کشاورزان براي کشت محصولات استراتژيک تاثير منفي خواهد داشت.
    
    
    آغاز توليد تجاري در طرح مشترک سابک- ميتسوبيشي
    نيپنا : توليد محصولات پتروشيمي داراي ارزش افزوده بالا در طرح موسوم به سماک واقع در جبيل عربستان، آغاز شد.به گزارش پايگاه اينترنتي تريد عربيا، شرکت هاي سابک عربستان سعودي و ميتسوبيشي کميکال ژاپن (MMC) به تازگي از آغاز توليد گروهي از محصولات پتروشيمي داراي ارزش افزوده بالا در طرح مشترک خود موسوم به سماک (Samac)، واقع در جبيل عربستان، خبر دادند.
    سابک اعلام کرد که عمليات پايلوت توليد ﻣﻨﻮﻣﺮ ﻣﺘﻴﻞ ﻣﺘﺎﻛﺮﻳﻼت (MMA) و پلي متيل متاکريلات (PMMA) به طور موفقيت آميز تکميل و توليد تجاري در اين تاسيسات هم اکنون آغاز شده است.عبدالرحمن الفائق، معاون اجرايي سابک، مي گويد: طرح مشترک راهبردي يادشده (موسوم به JV) در نظر دارد تا با اتکا به فناوري در مقياس جهاني آلفا شرکت ميتسوبيشي کميکال (world-class Alpha technology)، پرتفوليوي محصولات شيميايي ويژه (specialty portfolio) سابک را افزايش دهد يعني بخش بزرگ تر و متنوعي از محصولات را توليد کند. وي افزود: ما ضمن تعهد به تامين نياز بازارهاي جهاني و داخلي، در نظر داريم تا همراستا با طرح راهبردي سعودي ۲۰۳۰ (Saudi Vision ۲۰۳۰)، از توسعه و رشد صنايع پايين دستي در عربستان سعودي حمايت کنيم.مجتمع هاي توليد ﻣﻨﻮﻣﺮ ﻣﺘﻴﻞ ﻣﺘﺎﻛﺮﻳﻼت و پلي متيل متاکريلات به ترتيب از ظرفيت توليد ۲۵۰ و ۴۰ هزار تن در سال برخوردارند. اين توليدات داراي ارزش افزوده بالا به متنوع ساختن مواد مورد استفاده در خوشه هاي صنعتي (industrial clusters) و در نتيجه تنوع بيشتر در بخش صنعت عربستان سعودي کمک شاياني مي کنند.
    
    
    بازار در هفته گذشته چگونه بود؟
    انتظار رونق دوباره معامله محصولات پتروشيمي

    بازار آزاد محصولات پتروشيمي هفته گذشته شاهد کاهش قيمت ها بود که نشان مي دهد بازار منتظر اعلام قيمت هاي جديد در بورس کالاست که اين قيمت ها روز گذشته اعلام شد.
    به گزارش «نيپنا» روند کلي معامله ها در بازار محصولات پتروشيمي هفته گذشته در ۳ پرده مختلف کاهشي بود. يعني هم قيمت ها در بازار آزاد در يک روند نزولي نوسان کرده و هم حجم معاملات پليمرها و محصولات شيميايي دربورس کالا کاهشي بوده است. اين وضعيت اگرچه چندان براي بازار مساعد نيست ولي نشان مي دهد که تقاضا در روزهاي اخير به تعويق افتاده و خريداران گويا به اميد کاهش قيمت ها در اين بازار، خريد خود را به آينده موکول کرده اند. اين شرايط کلي اين ذهنيت را برجسته مي سازد که بازار منتظر است تا قيمت هاي پايه جديد بر مبناي دلار ۴۲۰۰ توماني اعلام شود تا قيمت هاي جديدي به ثبت رسيده و بازاري نوين را شاهد باشيم. با توجه به اين موارد احتمال رشد حجم معاملات در روزهاي آينده وجود دارد که يک داده مثبت براي بازار تلقي مي شود اگرچه براي رشد حجم معاملات به عرضه هاي گسترده و کافي نياز داريم.
    بر اساس اين گزارش، در بازار پليمرها در هفته گذشته باز هم شاهد کاهش حجم معاملات بوديم تا جايي که ۴۶ هزار و ۷۹۹ تن از انواع پليمرها مورد داد و ستد قرار گرفت که رقم جذابي به شمار نمي آيد. اين در حالي است که از ابتداي سال جاري تا روز ۱۶ فروردين ماه حجم معاملات پليمرها در بورس کالا بيش از ۵۴ هزار تن بوده که اين موارد تاکنون نشان مي دهد که وضعيت اين بازار در سال جاري چندان هم جذاب نبوده است. بدون در نظرگرفتن وضعيت معاملاتي در دو هفته ابتدايي امسال، حجم معاملات هفته قبل در کمترين سطوح از اوايل اسفندماه تاکنون محسوب مي شود که داده جذابي براي اين بازار نيست. همان گونه که عنوان شد بازار پليمرها منتظر اعلام قيمت هاي پايه جديد است و اعلام نرخ هاي رسمي ( به احتمال بسيار قوي) بر پايه دلار ۴۲۰۰ صورت خواهد پذيرفت و همين داده به معني افت قيمت ها در بورس کالا و بازار داخلي به شمار مي رود. در صورت تحقق اين طرزفکر شرايط جديدي در اين بازار ايفاي نقش خواهد کرد يعني نرخ هاي مواد اوليه کاهش مطلوبي را تجربه کرده ولي شرايط براي کالاهاي نهايي وارداتي همچون روال گذشته خود خواهد بود. اين به آن معني است که اگر شرايط اعلامي مديريت شود و عرضه هاي کافي و گسترده اي به ثبت برسد دوراني بسيار جذاب و حتي طلايي پيش روي صنايع پايين دستي قرار خواهد گرفت که مي تواند موفقيت هاي کم سابقه اي را به همراه داشته باشد.در بازار محصولات شيميايي هم شاهد کاهش حجم معاملات بوديم تا جايي که ۱۴ هزار و ۵۳۰ تن حجم معاملات هفته قبل بود که رقم پاييني محسوب مي شود.
    
    
    تنگناهاي صادرات برق را جدي بگيريم
    نرخ بالاي خوراک؛ علت پايين بودن صادرات برق

    نايب رئيس هيات مديره سنديکاي صنعت برق ايران گفت: نرخ بالاي خوراک اختصاص داده شده براي توليد برق صادراتي، سرمايه گذاري براي احداث نيروگاه در اين زمينه را توجيه پذير نمي کند. اين در حالي است که با شفاف شدن و مخصوصاً رقابتي شدن اين نرخ مي توان بازار جديدي را در بورس انرژي به منظور صادرات برق به کشورهاي منطقه ايجاد کرد. رخدادي که اگرچه در نگاه اول دشوار به نظر مي رسد ولي پاشنه آشيل اصلي آن شايد نرخ خوراک و سپس برخي مجوزهاي قانوني باشد. پيام باقري، نايب رئيس هيات مديره سنديکاي صنعت برق ايران در گفت وگو با خبرگزاري مهر يکي از دلايل عدم حضور پررنگ ايران در بخش صادرات برق را اختلاف نظر وزارت نفت و نيرو بر سر نرخ خوراک گازي نيروگاه هاي حرارتي دانست و گفت: نرخ خوراکي که وزارت نفت براي نيروگاه هاي حرارتي تخصيص مي دهد، تقريبا نزديک به نرخ صادراتي گاز است که براي توليد برق، رقم بالايي محسوب مي شود.
    به همين دليل سرمايه گذاري براي احداث واحدهاي نيروگاهي حرارتي جديد به منظور توسعه امر صادرات برق، توجيه اقتصادي پيدا نمي کند. وي افزود: اين در حالي است که کشورهاي همسايه که مي توانند بازار صادراتي خوبي براي برق ايران محسوب شوند، به سرعت نياز خود به برق را از طرق مختلف رفع مي کنند. باقري همچنين شائبه انحصار صادرات برق در دست بخش دولتي را يکي ديگر از عوامل موثر بر رونق کم صادرات برق کشور دانست و ادامه داد: بخش خصوصي نقشي در حوزه صادراتي برق ندارد؛ اين در حالي است که ظرفيت نصب شده نيروگاه هاي کشور ۸۰ هزار مگاوات است؛ حال آنکه مجموع صادرات برق ايران به کشورهايي که با آنها مرز زميني داريم حدود ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ مگاوات است. به اين ترتيب مي توان گفت ايران به سرعت در حال از دست دادن زمان براي حضور در بازارهاي صادراتي برق است. عضو هيات مديره فدراسيون صادرات انرژي ايران تصريح کرد: صنعت برق کشور در بخش توليد تجهيزات و همچنين ارائه خدمات فني و مهندسي از مزيت هاي مناسب و قابل رقابتي برخوردار است که دولت مي تواند با تسهيل روند و زيرساخت هاي حمايت از صادرات غيرنفتي به صورت همزمان از توليد کالاي ايراني حمايت کند. به گفته باقري، با وجود آنکه به نظر مي رسد مسوولان در راستاي اجراي سياست هاي رونق صادرات غيرنفتي تلاش مي کنند اما نگاهي به آمار در سال هاي گذشته نشان مي دهد که اين امر نيازمند همت بيشتري است چرا که سال ۹۶ را با تراز صادراتي منفي به پايان برديم چنان که در سال گذشته ميزان صادرات کشور ۴۷ ميليارد دلار بوده است در حالي که ميزان واردات رقم ۵۴ ميليارد دلاري را به خود اختصاص داده است. به طور کلي روند صادراتي کشور نشان مي دهد که طي سال هاي گذشته ميزان صادرات کشور بين ۴۰ تا ۵۰ ميليارد دلار محبوس بوده است.
    نايب رئيس هيات مديره سنديکاي صنعت برق ايران با اشاره به اينکه صنعت برق از پتانسيل مطلوبي در زمينه صادرات برخوردار است اظهار کرد: اين صنعت با تکيه به پتانسيلي که دارد مي تواند گام قابل توجهي در بخش صادرات تجهيزات و خدمات فني و مهندسي برداشته و در نتيجه ارزش افزوده و ارزآوري بسيار بالايي براي کشور به ارمغان بياورد که اين امر حمايت هاي مسوولان به ويژه در بخش ديپلماسي صادرات و ايجاد زيرساخت هاي عملياتي بانکي را مي طلبد چرا که در بخش صادرات صنعت برق همچنان مشکلات انتقال ارز، گشايش خطوط اعتباري و صدور تضامين پابرجا است. به گفته اين فعال بخش خصوصي به دليل اينکه ايران امکان توليد برق با نرخ رقابتي خوبي را دارد مي تواند نقش مهمي در زمينه صادرات برق ايفا کند بنابراين مي توان گفت يکي از روش هاي حمايت دولت از کالاي ايراني در اين صنعت، کمک به معطوف کردن نگاه ها و ظرفيت ها به بخش صادرات و بازارهاي خارج از کشور است.
    
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه ره آورد نور
متن مطالب شماره 65 (پياپي 82)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است