|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: «دنياي اقتصاد» بررسي كرد: تحريك ۳ ركن قيمتي در بازار فولاد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» بررسي كرد: تحريك ۳ ركن قيمتي در بازار فولاد




    
    دنياي اقتصاد : رابطه ميان قيمت سنگ آهن و فولاد به عنوان دو کاموديتي متاثر از يکديگر طي سال ها به صورت روندي «خطي» بوده است، اين روند در سال هاي گذشته تغيير رويه داده و از حالت خطي مطلق خارج شده و نيمي از اين تاثيرگذاري قيمتي به صورت «خطي» و نيم ديگر آن با تبعيت از شرايط عرضه و تقاضا، شرايط اقتصادي در کشور مبدا و اوضاع اقتصادي در کشور مقصد است.
    در اين باره شرايط اقتصادي کشور مبدا به عنوان يکي از اين فاکتورها آنچنان تاثير گذار است که شاهديم وقتي که خط لوله ۵۲۹ کيلومتري کنسانتره غوطه ور در آب «شرکت آنگلو امريکن» در معدن minas-rio نشتي پيدا مي کند و دو بار اين اتفاق پشت سر هم رخ مي دهد؛ در مرتبه دوم منجر به بسته شدن سه ماهه معدن شده و در ادامه عدم تحويل اين کنسانتره به بازار روي قيمت ها و بازار تاثير زيادي مي گذارد.در اين باره کيوان جعفري طهراني تحليلگر ارشد بازارهاي جهاني سنگ آهن و فولاد به «دنياي اقتصاد» توضيح مي دهد: در سال ۲۰۱۵ زماني که سد سامارکو در برزيل شکست همين اتفاق افتاد و باز هم بازار متاثر شد، به اين ترتيب هر تغييري در کشور مبدا که منجر به «عدم تحويل» يا حتي «مازاد تحويل» شود روي بازار کشور مقصد نيز تاثير مي گذارد.
    وي درخصوص روند قيمت فولاد و سنگ آهن در بازارهاي جهاني توضيح مي دهد: پيش بيني مي شد که در بهار چين مخصوصا بعد از فستيوال کينگ مينگ که در هفته گذشته برگزار شد، ساخت و سازها افزايش پيدا کند و طبيعتا به دنبال افزايش ساخت وسازها قيمت فولاد و سنگ آهن هم افزايش پيدا کند ولي از سوي ديگر شاهد بوديم که دولت چين يک سياست انقباضي را در پيش مي گيرد که آن هم به «جنگ تجاري ترامپ» بازمي گردد که در هيچ کدام از تحليل ها پيش بيني و ديده نشده بود.اثرات اين جنگ تجاري را اين گونه مي توانيم ببينيم که وقتي ترامپ چين را تهديد و چين هم ترامپ را تهديد مي کند اين موضوعات براي بازار عواقب شديدي دارد، به طوري که باعث کاهش عرضه و تقاضاي يکسري محصولات در اين دو کشور مي شود.
    طهراني در ادامه با اشاره به بازار سوياي چين ادامه مي دهد: زماني که چين به واردات سويا از آمريکا وابسته است، اين موضوع موجب ايجاد يک خطر مي شود و باعث مي شود قيمت سويا در چين و حتي منطقه بالا برود. در رابطه با محصول فولاد زماني که آمريکا چين را تهديد به وضع عوارض ۲۵ درصدي مي کند، اين افزايش عرضه فولاد چين منجر به کاهش قيمت آن مي شود، به طوري که شاهديم در هفته گذشته قيمت بيلت CIS با کاهش به قيمت ۵۱۵ دلار رسيد و به دنبال آن قيمت بيلت چين با کاهش ۱۰ دلاري به ۵۰۵ دلار رسيد و به صورت فوب هم برخي آن را با قيمت ۵۰۰ دلار عرضه کردند و نتيجه اين شد که قيمت بيلت ايران هم که تا قيمت ۵۲۰ دلار افزايش پيدا کرده بود با کاهش بها مواجه شد و بالاترين معامله اي که براي بيلت ايران در نظر گرفته شد قيمت ۵۱۰ دلار بود.
    کاهش قيمت بيلت چين که به دنبال جنگ تجاري آمريکا و چين رخ داد موجب واهمه کشورهاي آسياي ميانه نيز شد، به طوري که اين کشورها اقدام به کاهش قيمت «بيلت» کردند. بنابراين شاهديم که کنش و واکنش ها هميشه در بازار وجود دارد و دولت چين هم زماني که مي بيند از نظر اقتصادي از سوي آمريکا تحت فشار است دست به صرفه جويي مي زند.رئيس جمهوري چين طرح هاي زيربنايي که در دستور کار داشته است را با احتياط بيشتري پيش خواهد برد و به نوعي دست به صرفه جويي در روند اجرايي اين طرح ها خواهد زد، موضوعي که از نظر زماني اين طرح ها را با تاخير مواجه خواهد کرد.وي در ادامه به موضوع مهم جاده ابريشم که براي چيني ها ارزش زيادي دارد اشاره مي کند و توضيح مي دهد: شي جين پينگ در سيزدهمين کنگره خلق چين زماني که به مسند «دور دوم رياست جمهوري چين» نشست و هم زمان به عنوان «رئيس جمهوري مادام العمر» انتخاب شد، پروژه هاي زيادي را در ادامه جاده ابريشم جديد مطرح کرد، البته او فکر نمي کرد اين اتفاق (جنگ تجاري بين آمريکا و چين) رخ دهد، طبيعتا اتفاق پيش بيني نشده جنگ تجاري ميان آمريکا و چين منجر به اتخاذ تصميم هاي ديگري از سوي رئيس جمهوري چين شد. وي سياست هاي انقباضي را در پيش خواهد گرفت، طرح هاي ساخت و ساز کاهش پيدا خواهد کرد و در حالت خوش بينانه افزايش بودجه اي براي اين طرح ها در نظر گرفته نخواهد شد. تمامي اين موضوعات باعث شده که بازار که با هوشياري تمام، تمامي اتفاقات را رصد مي کند از اين موضوعات هم تاثير بپذيرد. طهراني با اشاره به روند بازارها و موجودي محصولات سنگ آهن و فولاد در بنادر چين مي گويد: موجودي بازار سنگ آهن و فولاد بر اساس اعلام پايگاه داده پردازي «کو استيل» در ۴۲ بندر چين در روز جمعه هفته گذشته ۱۵۸ ميليون و ۱۲۰ هزار تن بوده است. اين در حالي است که موجودي بازار سنگ آهن و فولاد در بنادر چين طي سال ها کماکان به همين ميزان بوده است. از اين ميزان «دپوي کالايي» که در اين بنادر است ميزان ۱۸ تا ۱۹ درصد «محصولات پرعيار» هستند که تاثير مستقيمي بر بازار مي گذارند و بقيه اين دپوها «متوسط عيارها» هستند که بين سه تا ۶ ماه است که در انبارهاي دپو قرار دارند.
    اين در حالي است که ماندن بارها در انبارهاي کشور مبدا براي معدن داران ايراني گران تمام مي شود به اين دليل که هر زماني که بخواهند اقدام به فروش بار جديد کنند، گفته مي شود که بار اين محصول هنوز در بندر چين موجود است؛ از طرفي ماندن بارها در بنادر چين علاوه بر دريافت عوارض ۱۷ درصدي در ادامه موجب لحاظ هزينه حمل دريايي هم خواهد شد و در مواردي هم براي اينکه از شر بارهاي موجود رها شوند به شرايط «ثمن بخس» و حتي خيلي پايين تر هم عرضه مي کنند که ضربه شديدي محسوب مي شود، توصيه من به معدن داران بارهاي متوسط و کم عيار ايران اين است که اگر مشتري ندارند به هيچ وجه بار را حمل نکنند، چرا که ضربه شديدي هم به معادن خود و هم معادن مشابه مي زنند.
    
    سيگنال جنگ براي بازار
    اين تحليلگر بازارهاي جهاني سنگ آهن و فولاد به موضوع پرتاب موشک هاي آمريکا به سوريه مي پردازد و در پاسخ به اين سوال «دنياي اقتصاد» که «شروع اين جنگ چه تاثيري روي بازارهاي سنگ آهن و فولاد دارد؟» توضيح مي دهد: زماني که جنگي در منطقه اي رخ مي دهد به صورت خود به خود روي عرضه و تقاضاي تمامي کالاها تاثير مي گذارد، معتقدم اين جنگ خيلي قبل تر از اين اتفاقات قابل پيش بيني بود، حال سوال اين است که چرا در حال حاضر اتفاق مي افتد؟ به اين دليل که ترامپ در اين انديشه بوده که در حال حاضر نظر دنيا را از موضوع حادي که شروع کرده و آن جنگ رواني و جنگ تجاري با چين است به موضوع ديگري معطوف کند. اين در حالي است که ترامپ در جنگ تجاري با چين موفق نبوده است، چراکه خيلي از صنايع آلومينيوم آمريکا و آلياژها به محصولات نهايي و نيمه نهايي توليد چين وابسته بوده و هستند، زماني که اين صنايع در آمريکا با موضوع نبود اين «محصولات اوليه» مواجه شوند و نتوانند دست به توليد بزنند و امکان تحويل آنها به اين صنايع وجود نداشته باشد، ضرر سنگيني متوجه آنها خواهد بود.
    وي ادامه مي دهد: ترامپ سعي مي کند درست زماني که درگير جنگ تجاري در چين است نظر دنيا را متوجه سوريه کند که جايگاه ژئوپليتيک بسيار مهم و مرز هاي اساسي دارد، موضوعي که باعث تاثير قيمتي روي کالاهاي اساسي مانند آلومينيوم، مس، فولاد، سرب و روي مي شود و افزايش قيمت اين محصولات به صورت رواني است.
    «دنياي اقتصاد» بررسي کرد: تحريک ۳ رکن قيمتي در بازار فولاد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر



 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه شبكه
متن مطالب شماره 215، فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است