|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/1/27: با توجه به روستاها عدالت رسانه اي را تقويت كنيم
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22152
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21882 27/1/97 > صفحه 8 (تصوير روز) > متن
 
      


با توجه به روستاها عدالت رسانه اي را تقويت كنيم
گفت و گو با «موسي جابري» كارگردان «اقليم»

نويسنده: محمدعلي ميرزايي


    رسانه ملي جزو ارکان مهمي به حساب مي آيد که در شکل گيري فرهنگ و آداب و رسوم کشور نقش مهمي را عهده دار است و آحاد مردم از نوع پوشش و ساختار مناطق ديگر کشور مي توانند به وسيله اين رسانه مهم اطلاعات و آگاهي مناسبي را کسب کنند. يکي از برنامه هايي که در اين چند سال اخير در تلويزيون ديده شده است فعاليت در حوزه مستندهاي بومي و محلي است که رسانه ملي تا اندازه اي به آن پرداخته است. يکي از کساني که در اين حوزه آثاري را توليد کرده «موسي جابري» است که برنامه اخير وي با نام «اقليم» در عيد نوروز امسال از سيما پخش شد. به همين مناسبت و با هدف آسيب شناسي اين نوع برنامه ها در رسانه ملي با وي گفت وگو کرديم.
    
    - در ابتدا درباره مستند «اقليم» که به تازگي در ايام عيد نوروز پخش شد بگوييد.
     «اقليم» که هم در جشنواره جام جم هم جايزه ويژه هيئت داوران را از آن خود کرد و هم در جشنواره سين سيما هم نامزد شده بود، مستندي است که در دو فصل کار شد؛فصل اول عيد سال گذشته به روي آنتن رفت و فصل دوم هم عيد نوروز 97 مهمان خانه هاي مردم بود که هر فصل آن 26 قسمت 30 دقيقه اي بود،محتوا و ساختار اين مستند بر مبناي اين بود که به جاذبه هاي طبيعي کشوراز جمله تالاب ها، رودخانه ها، دره ها، کوه ها و ... مي پرداخت.
    
     - با توجه به اينکه شما در گفت وگويي اشاره کرده بوديد که خودتان را روستايي مي دانيد آيا اين دليل باعث فعاليت جدي شما در اين حوزه است؟
    من هميشه در مراحل کاري خودم به دنبال اقشار ضعيف جامعه به اين دليل که تريبون خاصي براي خود ندارند هستم؛ به ويژه عشاير و روستاييان که فاقد قدرت رسانه اي اند واقعا با يک نابرابري در حوزه رسانه ها مواجه هستيم. در برخي استان ها يک مسئول هر هفته در تلويزيون آن استان ديده مي شود که که اين موضوع به دور از منطق و عقلانيت است. چون در اصل، رسانه هاي استاني تريبون مردمان آن منطقه هستند نه رسانه مسئولين آن استان و اين يک بي عدالتي در حوزه رسانه اي محسوب مي شود به اين دليل که رسانه ها بايستي ظرفيت، توسعه و فرهنگ استان ها را به تصوير بکشند. از همين رو بنده تصميم گرفتم که در حد خودم صداي اين بي صدا ها شوم؛ مدتي در برنامه «به رنگ روستا» با اين محوريت فعاليت کردم و در آن برهه هم اطلاعات و آگاهي زيادي را در اين زمينه براي خود جمع آوري کردم چون رشته تحصيلي خودم جامعه شناسي روستايي است. نکته ديگري که در اين حوزه وجود دارد اين است که بعضا ديده شده برخي استان ها به مناطق خاصي تمرکز دارند و عملا اهميتي به ساير مناطق قائل نمي شوند. مانند صداوسيماي استان هرمزگان که بيشتر تمرکز خود را بر شهرهاي کيش يا قشم مي گذارد که اين قابل تامل است. ضمن اينکه موضوعي را که در بسياري از برنامه هاي تلويزيوني شاهد آن بودم اين است که عملا بعضي از مجريان صداوسيما بدون آگاهي و دانش کافي به ميان روستائيان مي روند که دروهله اول بي احترامي به فرهنگ آن منطقه مي شود و در وهله دوم هم انتقاداتي را به برنامه هاي تلويزيوني وارد مي کند.
    
    - به نظر مي رسد که بين مستند«اقليم» و «ايرانگرد» رقابت وجود دارد!
    درباره مستند«ايرانگرد» بنده با توليدکننده اين برنامه، آقاي جواد قارايي هيچ مشکلي ندارم و صحبت من با مديراني است که بين اثر ايشان و بنده تبعيض قائل مي شوند! بودجه برنامه ايشان چندين برابر مستند «اقليم» است، زمان پخش آن مناسب تر است و همين طور نابرابري هاي ديگري که وجود دارد که اين بيشتر به ساختار حمايتي سازمان در تبعيض بين اقليم و ايرانگرد برمي گردد.
    
    - در اختتاميه جشنواره جام جم شما صحبت هاي جنجالي را در حضور مديران سازمان انجام داديد مشکلي برايتان به وجود نيامد؟
    خير،به چه دليل مشکل به وجود بيايد؟ برخي از دوستان حرف شما را تکرار کردند اما من به آنها گفتم که سطح ديد و نگرش خودتان را بايد تغيير دهيد. من اعتراض خودم را در حضور مديران سازمان مطرح کردم و تلويزيون هم به صورت زنده آن برنامه را پخش کرد. اين نشان دهنده آن بود که در تلويزيون دموکراسي به خوبي وجود دارد و به نوعي نشان داده شد که اگر نقد از تلويزيون در درون خود سازمان مطرح شود بهتر از آن است که در رسانه هاي بيگانه اعلام شود. هر کسي اعتراض خود به خانواده اش را بايد درون خانواده مطرح کند نه اينکه به غريبه ها بگويد. اين امر نشان دهنده وجود فضاي باز در تلويزيون است و هم نشانه سعه صدر از جانب مديران سازمان تلقي مي شود. البته اين نقد نوعي از امر به معروف ونهي از منکر است که به منظور اصلاح و با نيت خيرخواهانه مطرح مي شود؛ چون بنده هيچ منافع شخصي از اين سخنان نداشته ام و نفع سازماني و مسائل کشور برايم مهم تر است.
    
    
- در پايان اگر سخن ناگفته اي باقي مانده بفرماييد.
    از بعضي مسئولين صداوسيما از جمله آقاي اصغر پورمحمدي، مدير شبکه سه لطف زيادي نسبت به برنامه ما داشتند نبايد گذشت که اگر امثال ايشان در صداوسيما بيشتر حضور داشته باشند، تلويزيون به يک رسانه بي بديل تبديل خواهد شد، درحالي که بعضي از مديران رسانه ملي ما شاگردي نکردند وسبقه توليدي ندارند که اين ناخوشايند است.
    با توجه به روستاها عدالت رسانه اي را تقويت کنيم / گفت و گو با «موسي جابري» کارگردان «اقليم»
    


 روزنامه كيهان، شماره 21882 به تاريخ 27/1/97، صفحه 8 (تصوير روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بار
    آثار ديگري از "محمدعلي ميرزايي"

  25 سال نذر فرهنگي در تئاتر / گفت و گو با «سيد جواد هاشمي» به بهانه اجراي نمايش «توبه نمي كنم»
محمدعلي ميرزايي، كيهان 21/3/97
مشاهده متن    
  دريايي از ناگفته ها درباره عشق جهانيان به اهل بيت پشت سد رسانه ها مانده / گفت و گو با «عباس موزون» كارگردان مجموعه «هند دوستان»
محمدعلي ميرزايي، كيهان 7/3/97
مشاهده متن    
  روايت اسارت در قالب دراماتيك / گفت و گو با «علي برجي» كارگردان نمايش «6410»
محمدعلي ميرزايي، كيهان 24/2/97
مشاهده متن    
  روايت هايي درباره توليد خودروي ملي / گفت و گو با حجت عدالت پناه، كارگردان مستند «چرخ ناكوك»
محمدعلي ميرزايي، كيهان 17/2/97
مشاهده متن    
  پيام رهبر انقلاب پيشرفت مستند كشور را تسريع مي كند / گفت و گو با محسن يزدي مستدساز و مدير مركز مستند سوره
محمدعلي ميرزايي، كيهان 7/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله زيست شناسي خاك
متن مطالب شماره 2 (پياپي 602)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است