|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: ثبات كيفي خودروهاي داخلي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


ثبات كيفي خودروهاي داخلي
كيفيت خودروها در اسفند ۹۶ اعلام شد    دنياي اقتصاد : آخرين گزارش کيفي خودروهاي داخلي در سال ۹۶، در شرايطي منتشر شد که طبق آن، سطح کيفي خودروها به لحاظ ستاره بندي، تغييري در مقايسه با گزارش قبل از آن نکرده است. در اين گزارش که از سوي شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران تهيه شده و به اسفندماه ۹۶ مربوط مي شود، در مجموع ۳۷ خودرو سواري توليد و مونتاژ داخل مورد ارزيابي کيفي قرار گرفته و طبق معمول، بر اساس بازه قيمتي و ستاره هاي کسب شده، در پنج دسته مختلف تقسيم شده اند.
    در روشي که شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران براي ارزيابي کيفي خودروها لحاظ مي کند، هر محصول بسته به امتيازات کسب شده، بين يک تا پنج ستاره کيفي دريافت و در دسته قيمتي خود جاي مي گيرد. اين در شرايطي است که هيچ خودرويي نتوانسته در ارزيابي کيفي اسفندماه، تمام ستاره هاي موجود را کسب کند. در گزارش منتشره، اخذ يک ستاره، نشان دهنده حداقل کيفيت يک خودرو است و هرچه تعداد ستاره ها بالاتر باشد، به معناي آن است که آن خودرو از سطح کيفي بهتري برخوردار است. در ميان ۳۷ خودرويي که طي اسفندماه مورد ارزيابي کيفي قرار گرفته اند، ۱۰ خودرو چهار ستاره کيفي را از آن خود کرده اند و اين يعني، ۲۷ درصد از خودروهاي ياد شده توانستند به کيفيت نسبتا ايده آل دست پيدا کنند.
    ازسوي ديگ ۱۲ خودرو سه ستاره کيفي را به دست آورده اند و اين به معناي آن است که ۵/ ۳۲ درصد خودروها، کيفيت متوسطي دارند. همچنين ۱۲ خودرو نيز ۲ ستاره کيفي کسب کرده اند تا به عبارتي، ۵/ ۳۲ درصد خودروها در ارزيابي کيفي اسفندماه صاحب سطح کيفي کمتر از متوسط شوند. در نهايت اما ۳ خودرو نيز حداقل سطح کيفي را در ارزيابي اسفندماه به دست آورده اند و اين يعني ۸ درصد از خودروهاي توليد داخل، کيفيت حداقلي را به خود اختصاص داده اند. در اين گزارش نيز طبق روال ماه هاي گذشته، خودروهاي توليد داخل در ۵ دسته «بالاتر از ۱۰۰ ميليون تومان»، «بين ۷۵ تا ۱۰۰ ميليون تومان»، «۵۰ تا ۷۵ ميليون تومان»، «۲۵ تا ۵۰ ميليون تومان» و «زير ۲۵ ميليون تومان» دسته بندي شده و بين يک تا چهار ستاره کيفي به دست آورده اند. ازجمله نکات قابل توجه در گزارش اسفندماه اين است که پژو ۲۰۰۸ به عنوان اولين خودرو پسابرجامي کشور، در دسته محصولات بالاي ۱۰۰ ميليون تومان قرار گرفته است. اين محصول قرار بود قيمتي نهايتا ۷۵ ميليون توماني داشته باشد، اما حالا براي خريد آن بايد بيش از ۱۰۰ ميليون تومان هزينه کرد.
    
    جزئيات کيفي خودروها در اسفند
    اما سراغ آمار ارائه شده از سوي شرکت بازرسي برويم و ببينيم اوضاع ستاره بندي خودروهاي داخلي در آخرين ماه زمستان ۹۶ به چه شکل بوده است. از آنجا که شرکت بازرسي و کيفيت استاندارد ايران در اين گزارش جدول مقايسه کيفي خودروها در بهمن ماه را هم منتشر کرده، مشخص مي شود سطح کيفي خودروها به لحاظ ستاره بندي، تغييري را تجربه نکرده است. در واقع اگر هم تغييرات کيفي رخ داده، به حدي نبوده که ستاره ها را جا به جا کند. شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران، پيش تر نمرات منفي خودروها را در معيارهاي مختلف، منتشر مي کرد و ديد فني مناسبي به مشتريان براي خريد خودروها مي داد، اما ماه هاست که اين جزئيات مجوز انتشار پيدا نمي کنند.
    هرچه هست، در گزارش کيفي خودروها طي سال ۹۶، خودروهاي به اصطلاح گران قيمت، بيشترين ستاره ها را نصيب خود کرده اند. طبق گزارش منتشره، در دسته خودروهاي بالاي ۱۰۰ ميليون تومان تنها با سه عضو يعني مزدا۳ جديد شرکت بهمن موتور و سوزوکي گرند ويتاراي شرکت ايران خودرو خراسان و پژو ۲۰۰۸ (محصول مشترک ايران خودرو و پژو) روبه رو مي شويم که هر سه آنها موفق به کسب چهار ستاره کيفي شده اند. اين خودروها در گزارش قبلي نيز همين تعداد ستاره را کسب کرده بودند و بنابراين تغيير کيفيت خاصي در آنها طي اسفندماه رخ نداده است. اين سه محصول در حال حاضر گران ترين خودروهاي توليد و مونتاژ داخل به شمار مي روند و همچنين از داخلي سازي پاييني برخوردار هستند. در اين بين، پژو ۲۰۰۸ اولين محصول پسابرجامي خودروسازي کشور به شمار مي رود و ۱۶ هزار دستگاه از آن پيش فروش شده است.
    از خودروهاي بالاي ۱۰۰ ميليون تومان بگذريم و نگاهي بيندازيم به گروه بعدي که محصولات ۷۵ تا ۱۰۰ ميليوني را در خود جاي داده است. در اين گروه چيني-کره اي، با پنج محصول مونتاژي مواجه مي شويم که ميان آنها، کيا سراتو و هيوندايي مدل i۲۰ به عنوان محصولات چهار ستاره معرفي شده اند.سراتو که در شرکت سايپا مونتاژ مي شود، در گزارش کيفي گذشته نيز چهار ستاره کيفي به دست آورده؛ بنابراين سطح کيفي آن در اسفندماه تغيير خاصي به خود نديده است. نکته عجيب در مورد کيا سراتو اين است که اين محصول قيمتي بيش از ۱۰۰ ميليون تومان دارد، بنابراين بايد در گروه يک (بالاي ۱۰۰ ميليوني ها) قرار بگيرد، اما شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران، نام آن را در دسته ۷۵ تا ۱۰۰ ميليون توماني ها قرار داده است.
    ديگر عضو اين گروه يعني هيوندايي i۲۰ که در کرمان موتور مونتاژ مي شود و جزو محصولات پسابرجامي به شمار مي رود نيز در مقايسه با گزارش کيفي قبلي، ستاره اي کم و زياد نکرده است. در اين گروه اما سه خودرو چيني نيز به چشم مي آيند که هر سه با داخلي سازي پاييني در کشور مونتاژ مي شوند. تيگو ۵ که در مديران خودرو به مونتاژ مي رسد، در گزارش کيفي اسفندماه سه ستاره به دست آورده، بنابراين در مقايسه با گزارش قبلي، تغييري حاصل نکرده است. همچنين جک S۵ نيز به عنوان محصول مونتاژي کرمان موتور، با کسب سه ستاره، شرايط کيفي مشابهي با بهمن ماه دارد. جايگاه بعدي در گروه خودروهاي ۷۵ تا ۱۰۰ ميليون توماني به هايما S۷ اتوماتيک تعلق گرفته است. اين خودرو که در سايت ايران خودرو خراسان مونتاژ مي شود، سه ستاره کيفي کسب کرده و اين موضوع نشان مي دهد خودروي موردنظر تغييري نسبت به بهمن ماه نداشته است.
    به گروه خودروهاي ۵۰ تا ۷۵ ميليون تومان سري بزنيم و ببينيم اوضاع ستاره ها در اين گروه پر از محصولات چيني به چه شکل است. طبق گزارش اعلامي، تمام خودروهاي حاضر در اين دسته قيمتي، مونتاژي هاي چيني هستند که بهترين آنها بسترن (B۳۰) نام دارد. اين محصول مونتاژي گروه بهمن، در ارزيابي جديد، چهار ستاره کيفي به دست آورده و اين نشان مي دهد نسبت به گزارش قبلي، تفاوت خاصي نداشته است. البته صدرنشين قبلي اين دسته، هيوندايي i۱۰ نام داشت که توانسته بود چهار ستاره کيفي کسب کند. مشخص نيست چرا اين خودرو را که جزو محصولات پسابرجامي است و در شرکت کرمان موتور به توليد مي رسد، در ليست کيفي اسفند قرار نداده اند.
    اما چهار عضو ديگر گروه ۵۰ تا ۷۵ ميليون توماني ها را به ترتيب، چانگان، آريزو۵، برليانس H۳۳۰ و ليفان X۶۰ اتومات تشکيل مي دهند. در اين بين، چانگان CS۳۵ که در سايپاي کاشان مونتاژ مي شود، سه ستاره کيفي به دست آورده و بنابراين در مقايسه با گزارش قبلي، تغيير خاصي را به خود نديده است. آريزو ۵ توليد شده در شرکت مديران خودرو نيز که سه ستاره کسب کرده، وضع ثابتي در کيفيت داشته است، درست مانند برليانس H۳۳۰ که آن هم سه ستاره اش در اسفندماه تثبيت شده است.
    در اين گروه اما يک خودرو دو ستاره نيز به چشم مي آيد که ليفان X۶۰ نام دارد. اين خودرو که در شرکت کرمان موتور به توليد مي رسد، نسبت به گزارش بهمن ماه تغييري در کيفيت خود احساس نکرده، چه آنکه در آن گزارش نيز دو ستاره به خود اختصاص داده بود. در اين گروه پيش تر خودروهايي مانند جک J۵ و آريو نيز حضور داشتند، اما در گزارش کيفي اسفندماه نامي از آنها نيست.
    
    کاهش تعداد تک ستاره ها
    اما نگاهي هم بيندازيم به دسته ۲۵ تا ۵۰ ميليون توماني ها که بيشترين خودروهاي داخلي را در خود جاي داده است. رده هاي اول تا ششم اين گروه ۲۰ عضوي را اعضاي خانواده رنو و پژو اشغال کرده اند. بر اين اساس رنو ساندرو توليد پارس خودرو، پژو ۲۰۷ اتومات و تندر ۹۰ اتوماتيک ايران خودرو و پارس تندر پارس خودرو چهار محصول چهار ستاره اين گروه به شمار مي روند. مقايسه کيفي اين خودروها با بهمن ماه نشان مي دهد آنها ثبات کيفيت خود را حفظ کرده و هيچ تغييري در ستاره بندي شان ايجاد نشده است. در رتبه هاي پنجم و ششم اين جدول به تندر ۹۰ ايران خودرو و پارس خودرو برمي خوريم که توانسته اند سه ستاره کيفي خود را حفظ کنند. اين دو محصول در گزارش کيفي بهمن ماه نيز همين تعداد ستاره را به دست آورده بودند.
    در گروه مورد بررسي اما چهار خودرو سه ستاره ديگر نيز به چشم مي آيند که اتفاقا آنها نيز در مقايسه با گزارش بهمن ماه، تغيير کيفي خاصي را تجربه نکرده و ستاره هاي شان ثابت مانده است. در اين بين، رانا که مدت هاست تيراژ آن منفي شده، در رده هفتم جاي گرفته و پس از آن با دنا پلاس و پژو ۲۰۶ در مدل هاي صندوقدار و هاچ بک مواجه مي شويم. اين سه محصول که جزو توليدات ايران خودرو به شمار مي روند، در مقايسه با گزارش کيفي بهمن ماه تغيير خاصي را تجربه نکرده اند، چه آنکه در آن گزارش نيز سه ستاره به دست آورده بودند.
    در گروه خودروهاي ۲۵ تا ۵۰ ميليون توماني اما با ۱۰ محصول دو ستاره نيز روبه رو هستيم که بيشتر آنها را ايران خودرويي ها تشکيل مي دهند. دو محصول چيني به نام هاي ام وي ام ۳۱۵ جديد و دانگ فنگ نيز در جمع دو ستاره هاي اين گروه به چشم مي آيند که در مقايسه با بهمن ماه، تعداد ستاره هايشان تغييري نکرده است. ديگر دو ستاره هاي اين گروه را خودروهاي دنا، پژو پارس کرمانشاه، پژو ۴۰۵ خراسان، تيبا۲، تيباي معمولي، ساينا، سورن و سمند تبريز تشکيل مي دهند که آنها نيز با کم و زياد شدن ستاره در مقايسه با بهمن ماه، مواجه نشده اند. پيش تر در گروه ۲۵ تا ۵۰ ميليون توماني ها محصولاتي تک ستاره نيز حضور داشتند که طي ماه هاي گذشته، ارتقاي کيفي يافته و ستاره هايشان افزايش يافت.
    در نهايت اما سري هم به گروه زير ۲۵ ميليون توماني ها بزنيم که از آنها به عنوان محصولات ارزان قيمت ياد مي شود. در اين گروه همچنان با چهار محصول شامل پرايد ۱۳۱سايپا، پرايد ۱۳۱ پارس خودرو، پرايد ۱۳۲ و پرايد ۱۱۱ مواجه مي شويم که در اين بين تنها مدل ۱۳۱ سايپا دو ستاره کيفي دارد. اين محصول در مقايسه با گزارش کيفي بهمن ماه، ستاره اي کم و زياد نکرده است. طبق اعلام شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران، پرايد ۱۳۱ پارس خودرو تنها يک ستاره کيفي دارد که نشان مي دهد نسبت به گزارش بهمن ماه تغيير کيفي خاصي نکرده است. همچنين پرايد ۱۳۲ نيز بدون تغيير نسبت به گزارش قبلي، همان تک ستاره خود را حفظ کرده است. همچنين پرايد ۱۱۱ يا همان مدل هاچ بک نيز کماکان يک ستاره کيفي دارد و اين موضوع نشان مي دهد نسبت به گزارش بهمن ماه، تغييري از حيث ستاره بندي نکرده است.
    
    

    
    ثبات كيفي خودروهاي داخلي / كيفيت خودروها در اسفند ۹۶ اعلام شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
جهان معدن
متن مطالب شماره 26، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است